• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Utolsó reménysugár

  • Téma indító Deleted member 10101
  • Esemény kezdete
Status
Not open for further replies.
Alakul ez, nem látok nagy problémát. Egy kis alga mindenhol akad. Csatlakozva az előttem szólókhoz, én is sokkal több növényt tennék bele. Legalább addig, amíg beáll az akvárium, és visszaszorulnak az algák. Szerintem jelentős tápanyagtöbblet lehet a vízben. Egyelőre csökkenteném vagy elhagynám a tápozást. A gyári adagolási ajánlással nem foglalkoznék, ki kell tapasztalni, hogy ennyi növényzet ekkora világítás mellett mennyi tápot vesz fel. Nincs túl sok növényed, szerintem a GA táp fele adagban is sok lehet. A fel nem szívódott táppal az algákat neveled :) Használhatsz gyökértápot is, abból ideális esetben nem jut a vízbe. A JBL golyó nem tudom, mennyire hatékony. Én is próbáltam, de nem igazán vettem észre pozitív hatást. Nekem a Tropica kapszula vált be. Vannak nagyon jó videók, ahol elmagyarázzák az összefüggéseket. Nem tudom, szabad-e ide belinkelni mások videóit, ezért nem teszem :)
 
- GA mikró makró plusz a tápgolyó jó döntés volt... 👍😊
- következő javaslatom, hogy térj át lágyvízre, full ro vizzel visszasózva, nem nagy beruházás...
- ha a lágyvíz tetszeni fog a növényeidnek (tetszeni fog!!! 😁😁) akkor pedig szerezz be egy jófajta külső szűrőt
- ezek után jöhet a midtech vonal
- aztán úgysem bírod majd ki és jön a high tech... 🤣🤣🤣
 
- GA mikró makró plusz a tápgolyó jó döntés volt... 👍😊
- következő javaslatom, hogy térj át lágyvízre, full ro vizzel visszasózva, nem nagy beruházás...
- ha a lágyvíz tetszeni fog a növényeidnek (tetszeni fog!!! 😁😁) akkor pedig szerezz be egy jófajta külső szűrőt
- ezek után jöhet a midtech vonal
- aztán úgysem bírod majd ki és jön a high tech... 🤣🤣🤣
Ha ez az aki beválik úgy ahogy, akkor már nem vacakolok ilyen 60 literessel, nagyobb akva lesz, és akkor beruházok egy ro-szűrőre. Addig meg marad az ioncserélt-csap 3:1 arányban.
Á, high tech-ben már kevés lenne az én kis heti 20% vízcserém gondolom, annál többet meg nem szeretnék, mert pazarlásnak érzem. :D
 
nekem egy 120 literesem van, gondolkozom én is a nagyobbra váltáson 😁, de egyelőre elriasztanak a költségek... 😱
 
Ha ez az aki beválik úgy ahogy, akkor már nem vacakolok ilyen 60 literessel, nagyobb akva lesz, és akkor beruházok egy ro-szűrőre. Addig meg marad az ioncserélt-csap 3:1 arányban.
Á, high tech-ben már kevés lenne az én kis heti 20% vízcserém gondolom, annál többet meg nem szeretnék, mert pazarlásnak érzem. :D
szerintem akkor tudna beválni ez az aki, ha több növényt ültetnél bele, amik fel tudnák venni a tápanyagokat az alga elől...
ami nálam nagyon jól bevált low techben, az a hm!
ha ebből ültetnél hátrafele egy vékony sort, az szépen meg tudna nőni, de nem venné el a helyet elől, így megmaradhata ez a feeling, hogy kevés növényed van... 😊😊
 
szerintem akkor tudna beválni ez az aki, ha több növényt ültetnél bele, amik fel tudnák venni a tápanyagokat az alga elől...
ami nálam nagyon jól bevált low techben, az a hm!
ha ebből ültetnél hátrafele egy vékony sort, az szépen meg tudna nőni, de nem venné el a helyet elől, így megmaradhata ez a feeling, hogy kevés növényed van... 😊😊
Annál is inkább, mert simatalajos akva, mindenféle kő, fa, stb nélkül csak dúsnövényesként mutat, másképpen kissé
kopár hatást kelt.
 
Az elmúlt egypár évben leginkább csak kínlódtam az akváriumozással, hiába tettem meg mindent, valahogy nem jött össze. A növények sínylődtek csak, az alga burjánzott. Nos a többi élőlénnyel nem volt gond.
Kifejezetten elhatároztam, hogy ez lesz az utolsó, ha most is kudarcot vallok, akkor hagyom a fenébe, mert az elmúlt években horribilis összegeket költöttem már a témára, és hát a siker az meg elmaradt.
Az, hogy mégis nyitok most egy naplót, az az oka, hogy talán most úgy látom végre működni fog a dolog. Persze lehet hogy nem, de a jelek most arra mutatnak hogy talán megtaláltam a számításom.
Volt már aktív talajom, külső szűrőm, táptalajom, mindenféle tápozást próbáltam. Most így utoljára, egy relative olcsó setupot raktam össze, mert már sajnáltam rá pénzt áldozni.

Akvárium: 60x30x35 63L

Világítás: 2x18w t8 (jelenleg egy 6500k-s Philips master fénycső, meg egy Aquazonic super tropical pink mittudomén hány kelvin)

Szűrés: Eheim Biopower 200, matrix trop-al töltve

Víz: Csapvíz1/4 részben a többi ioncserélt, mert a csapvizem alkalmatlan növényezésre: ph 8, nk 25 nitrát: 23mg/l !!!!
hőmérséklet 23c

Talaj: Sima sóder, 2-4mm keverve 4-6mm-essel
Szia! cs_z_-vél érték egyet. Kompromisszumokkal ok. Szűrésed szerintem elfogadható elég sok baci elfér benne. A vízre átmenetileg az lenne a legjobb ha lenne valaki helyi kertész akitől tudnál venni heti pár (30) litert. Amíg nem volt ro-m 20 forintért vettem literét egy helyi akvaristától. Jobban megéri mint az ioncserélt. Visszasózóra találsz recepteket a neten(keserüsó.,kalcium dihidrát) 100Ft-os tétel egy életre elég. Viszont a villágitásod tényleg gyenge. Nem akarok hülyeséget mondani de egy ledes mosogató világítás még elférne felette. Nigro blogján találsz számítás. Stem (szára gyorsan növő) növényeket szoktak ideiglenesen belerakni indításkor hogy a fölös tápanyagokat legyen ami feleszi az algág elöl. Ha beáll a víz kémia csak kiveszed azt annyi. Metszésből biztos valaki szívesen ad. Nézd meg a naplóm. Ahol a neonok vannak a képen hasonló paraméterek voltak és az lett belőle (csak homokos sóder volt alul). Sok sikert és örömöt kívánok. És végül egy mondás.: Okos ember más hibájából tanul, a buta a sajátjából. Én buta voltam. Te legyél okos.
 
És itt volt az a pillanat, amikor rájöttem, hogy ez az egész figyeljük a táp arányokat stb dolog nem nekem való.Így váltottam Green Aqua Micro-macro tápozásra. Nyilván fele adagban, mivel ez Low-tech.
Szia.Nem tudom hogy figyelted-e de a csomagoláson csak egy 1ml vagy fél van írva. A GA oldaláról itt van a vízcsere gyakorisága és mértéke szerinti tápozási javaslat.A GA-s táp egyik előnye hogy az oldalukon megtalálod a pontos összetételt.Az előző hozzászólásban már el is indult egy központi kérdéskör.A vas hiányt (a többi anyag hiányával egyetemben) alap esetben 3 féle dolog okozhatja.
1.Valós vashiány
2.Kálium hiány (szinergista pár)
3.Antagonista anyagok túl magagas koncentrációja (Pl.:foszfor)
+1 A kemény víz miatt a növények nem tudják felvenni a tápanyagokat (a Ca majdnem mindennek az antagonista párja) Nekem ez volt az első gondom!

És vannak kérdések.Vízpihentetés?Vízelőkészítő?Se a növények se a halak nem szeretik a túlzott ammóniumot és clórt.
A csapvized nitrát szintje tényleg magas.Ez azért gond mert amikor feltöltötted máris volt egy 7-0-0 N-P-K arányod (1/3 csapvíz esetén). Javasolt adagolás esetén is mindig tolódik az arányod ami nem vezet jóra.
A GA-s tápok nagyon jók de igazából RO vizes akvákhoz fejlesztették őket (én is ilyen tápot használok).Ha megnézed az összetételt nincs benne magnézium.Ezt a saját visszasózójuk tartalmazza megfelelő mennyiségben.A magnézium hatással van a macro felszívódásra.Egyenlőre ennyi.

Megjegyzés:A magas Ca szint gátolja a magnézium felvételét és már borul is a rendszer. Ollvass utána a antagonizmus szinergizmusnak.
 

Attachments

  • 1618561726400.png
    1618561726400.png
    10.7 KB · Megtekintések: 5
A hátul lévő rotala pedig nitrát foszfát hiányt mutat. Szerintem ez indításnál, ha nem steril növény tele tartalékokkal ,akkor természetes.Tartani kell az elkezdett tápozási sémát és figyelni.Jó esélyel rendbe jön.
Szerintem az a természetes, hogy lassabban fejlődik ültetés után, de a hiánytünetet nem lehet természetesnek venni, ha meg
már ültetéskor hiánytünetes volt, akkor az előző akvából lesznek a problémák is importálva.
Egy kérdésem lenne: hány hetes most az akva?
 
Utoljára módosított:
Szia.Nem tudom hogy figyelted-e de a csomagoláson csak egy 1ml vagy fél van írva. A GA oldaláról itt van a vízcsere gyakorisága és mértéke szerinti tápozási javaslat.A GA-s táp egyik előnye hogy az oldalukon megtalálod a pontos összetételt.Az előző hozzászólásban már el is indult egy központi kérdéskör.A vas hiányt (a többi anyag hiányával egyetemben) alap esetben 3 féle dolog okozhatja.
1.Valós vashiány
2.Kálium hiány (szinergista pár)
3.Antagonista anyagok túl magagas koncentrációja (Pl.:foszfor)
+1 A kemény víz miatt a növények nem tudják felvenni a tápanyagokat (a Ca majdnem mindennek az antagonista párja) Nekem ez volt az első gondom!

És vannak kérdések.Vízpihentetés?Vízelőkészítő?Se a növények se a halak nem szeretik a túlzott ammóniumot és clórt.
A csapvized nitrát szintje tényleg magas.Ez azért gond mert amikor feltöltötted máris volt egy 7-0-0 N-P-K arányod (1/3 csapvíz esetén). Javasolt adagolás esetén is mindig tolódik az arányod ami nem vezet jóra.
A GA-s tápok nagyon jók de igazából RO vizes akvákhoz fejlesztették őket (én is ilyen tápot használok).Ha megnézed az összetételt nincs benne magnézium.Ezt a saját visszasózójuk tartalmazza megfelelő mennyiségben.A magnézium hatással van a macro felszívódásra.Egyenlőre ennyi.

Megjegyzés:A magas Ca szint gátolja a magnézium felvételét és már borul is a rendszer. Ollvass utána a antagonizmus szinergizmusnak.
És egy közlemény csak a tisztánlátás érdekében.Az itt elhangzottakat (leírtakat) a fórumon és az interneten leírtak alapján írtam. Tapasztalatom egyenlőre csak negatív pontosabban hibás értelmezésből adódó sikertelenségről van (kemény víz,rossz aljzat,rossz tápozás,rosz világítás).Én is most indítottam egy új akvát már egy kevéske tudás birtokában.
 
Szerintem az a természetes, hogy lassabban fejlődik ültetés után, de a hiánytünetet nem lehet természetesnek venni, ha meg
már ültetéskor hiánytünetes volt, akkor az előző akvából lesznek a problémák is importálva.
Néz rá a naplómra.Pont ma raktam fel képet.Én is az előző ,rossz akvából pakoltam át a növényeket.Nállam is jelentkeznek a hiánytünetek. Az embernél (szakmám) ha hosszú éhezés után jól megetetjük jó esélyel belehal (lásd ii.világháború német alakulatok).Ha lassanként adunk neki keveset rendbe jön.Nem fog egyik naprol a másikra meghízni de egyer majd egészséges lessz.Szerintem a vizinövényeknél is így van.Ele3inte nem is tudja felvenni a megfelelő mennyiségü tápanyagot hosszú szenvedés után. Sok sok profi hozzászólását elolvasva ha még a metodikában különbözik is a véleményük abban egyetértenek hogy ehhez türelem kell. És szerintem egy hiánytünetes növény beültesése nem importálja a problémát inkább jó indikátora lesz az akvának.
 
Néz rá a naplómra.Pont ma raktam fel képet.Én is az előző ,rossz akvából pakoltam át a növényeket.Nállam is jelentkeznek a hiánytünetek. Az embernél (szakmám) ha hosszú éhezés után jól megetetjük jó esélyel belehal (lásd ii.világháború német alakulatok).Ha lassanként adunk neki keveset rendbe jön.Nem fog egyik naprol a másikra meghízni de egyer majd egészséges lessz.Szerintem a vizinövényeknél is így van.Ele3inte nem is tudja felvenni a megfelelő mennyiségü tápanyagot hosszú szenvedés után. Sok sok profi hozzászólását elolvasva ha még a metodikában különbözik is a véleményük abban egyetértenek hogy ehhez türelem kell. És szerintem egy hiánytünetes növény beültesése nem importálja a problémát inkább jó indikátora lesz az akvának.
Nézd, mindenáron nem kell hogy egymást meggyőzzük.

Én saját tapasztalatokat szoktam egyébként megosztani másokkal, a világháborús események meg hálisten' elkerültek. :) :)
 
Nézd, mindenáron nem kell hogy egymást meggyőzzük.

Én saját tapasztalatokat szoktam egyébként megosztani másokkal, a világháborús események meg hálisten' elkerültek. :) :)
Nem is meggyőzni akartalak. És valóban a saját tapasztalat a fontos amit persze nem írtam oda. Nekem is rengeteg hiánytünet jelentkezett az akvámba. Rögtön próbáltam pótolni a "hiányzó" tápanyagot. Sikerült is úgy meg borítani az egész rendszert ahogy illik. Nem volt tudás és türelem. Lett alga meg még több hiánytünet és túladagolás. A példa meg csak eszembe jutott.
 
Nem is meggyőzni akartalak. És valóban a saját tapasztalat a fontos amit persze nem írtam oda. Nekem is rengeteg hiánytünet jelentkezett az akvámba. Rögtön próbáltam pótolni a "hiányzó" tápanyagot. Sikerült is úgy meg borítani az egész rendszert ahogy illik. Nem volt tudás és türelem. Lett alga meg még több hiánytünet és túladagolás. A példa meg csak eszembe jutott.
Remélem a mostani akvád minden eddigi tapasztalatodat vissza fogja igazolni, és jó példákkal fog szolgálni.
Üdv.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Oldal tetejére