• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Út az ismeretlenbe..

ftamas0201

Legenda
Üdvözlök mindenkit! :)

Kis szünet után csak nem bírtam magammal és visszaszállok az akvarisztikai mozdonyra, igaz jelentősen kisebb méretekkel. Ezért is a napló címe az Út az ismeretlenbe..
nanohoz közeli mérettel vágtázok neki az eddig ismeretlennek vélt világnak, ami állítólag picit nehezebb az egyensúly elérése szempontjából és a berendezhetőség korlátai közé szorítva a méretek miatt.
Nagyon elvonási tüneteim voltak miután megszüntettem a "nagy" akváriumomat, a Between Rocks naplómat, néhány hónapig nézegettem itt a szekrényen és a sok szívás ellenére is iszonyatosan hiányzott a növényzet, az élet, az esti fények. Aztán jött az óraátállítás és délután 5 órától néztem a sötét szobát. Mivel költségeket mindenképp szorítani akartam lefele, ezért született meg a döntés, hogy mindenképpen lesz akvárium, viszont kisebb méretben. Költségkímélőbb a berendezés tekintetében, a növényzet kevesebb kell, ezzel együtt kevesebb tápozást is igényel illetve a technikai berendezéseket is költséghatékonyabban lehet üzemeltetni (kisebb lámpa, kevesebb víz stb..).
Remélem sikerülni fog elérni ebben a méretben is az algamentes és (számomra) gyönyörű akváriumot. :)

Technikai részletek:
45x27x30mm OptiWhite akvárium (tudtommal 45P az elnevezése ennek a méretnek)
Chihiros WRGB II lámpa + hozzá való shade
Eheim 2273 szűrés fogalmam nincs mekkora sikerrel a nagy vízszállítása miatt :D
DP-4 tápadagoló
Nagynyomású Co2 Aquario neo Special S diffúzorral

Növényzet és berendezés tervezése a későbbiek folyamán várható, egyelőre még az irányt sem tudom hogy mit szeretnék, sziklás vagy fás elrendezést, fogalmam nincs :D
Mindenesetre ha köves akkor a frodo kövek lesznek használva, fás esetében rengeteg redmoorom van, illetve akad vasfa is. Elképzelhető hogy a kettő vegyítése lesz, ekkora méretben lövésem nincs mi mutat jól :) Valamiért nagyon akarok most monte carlo-t tartani, iszonyat a fejemben van az a növény, egyszer gyönyörű szőnyeget neveltem belőle, azt nagyon szerettem, így elképzelhető lesz hogy lesz benne :)

Bízom benne, hogy sikerül mindent jól csinálni elsőre és bűszke lehetek majd erre is :) És természetesen örülök és nagyon megköszönöm ha követitek ennek a sorsát is és segítetek ha esetlegesen elakadnék bármiben is! :)

1667494818778.jpg
 
Sziasztok!

A héten minden munkanap után dolgoztam a kis akváriumon, hogy a nagy helyére kerüljön.
Először is, a nagyot el kellett távolítanom a helyéről, eltettem, hátha egy szép napon esetleg visszakerül a körforgásba az életembe :) Aztán a függesztett lámpát le kellett szerelni a helyéről, azt is elpakoltam, ő valószínűleg piacra fog kerülni, mert jóformán új és nagyon jó lámpa, hátha másnak nagyobb szüksége lesz rá, mint hogy a tárolóban porosodjon.
Nagyon sok mindent át kellett alakítanom, szén-dioxid rendszer bekerült a szekrénybe (eddig külön helyiségben volt a szűrővel együtt) mert diffúzoros rendszer lesz az eddigi reaktoros helyett. Új csövezést csináltam neki, folyadékok lettek cserélve mindenhol, letisztítva minden, nagyon sok munka mindent a helyére illeszteni :) Az új lámpa eddig nagyon tetszik, kifejezetten minőségi darabnak tűnik, reméljük tartós lesz és úgy fogja ellátni a feladatát ahogy azt elvárom tőle. Majd a növényezésnél kiderül a megfelelő beállítása is mind a szememnek mind a növényeknek.
Ma elkezdtem berendezni az üveget, mert tegnap este eszembe jutott egy akvárium amit még a GA-ban láttam Törökbálintton ha jól emlékszem. Gyorsan Viktor Flickr csatornáján visszakeresgéltem és sikerült megtalálnom
(itt), hogy felidézzem az emlékeket, tudtam hogy növényezésben valami hasonlót szeretnék alkotni, így adta magát hogy fákkal fogok dolgozni. Viszont nem vasfa lesz, hanem redmoor ágak és megspékelem az előtérben pici kövekkel.
Növényesítés tekintetében az előtér még kicsit gondolkodóba ejt, hogy acicularis mini legyen vagy esetleg a cuba vagy monte carlo. Montecarlo talán azért esik ki mert a kisebb üvegekben a cubánál picit nagyobb levelei nagynak hatnának, viszont a gyep felé húzom a természetesebb megjelenés tekintetében. Igaz vele nincsenek tök jó emlékeim, mert nem szeretett szépen terjedni csak a legelső berendezésemben, de úgyis megzabolázom a piszkot :D A háttér valószínűleg rotala Hra lesz, lesz néhány pinnatifida, kisebb fajta anubiusok az ágak közé, esetleg a növényzet átmenetéhez valami középnövésű növényke amit nem tudok még, de kitalálom :) Ja, és a wallichii is egy nagy kedvenc növényem, lehet annak is helyet kéne találnom, hmm...

A jelenlegi állást megmutatom egy fotó keretében, szívesen várok bármilyen véleményt.
Lehet picit sablonosra sikeredett, de valamiért tegnap óta ilyesmi van a fejemben és úgy éreztem ezt meg kell valósítanom és életre kell keltenem :)

IMG_20221106_212630.jpg
 
Utoljára módosított:
Sziasztok.
Tegnap megérkezett a szállítmány, növények, talaj, ragasztó meg néhány kiegészítő és táp.
Visszatérek ebben a kis méretben az ADA tápozásra, nagyon jól bevált régen, nagyon szerettem mindig is, stabil akváriumokat tudtam vele nevelni mindenféle marketing duma nélkül :)
Jöttek a növények is, fű lesz az előtérben, hátul rotala Hra, fán néhány anubias és buce átmenetnek pedig blyxa japonica lesz jobb oldalt, egyszer volt már nekem most újra meg akarom nézni milyen lesz :) lesz még egy-két csokor pinnatifida és Staurogyne.
Vagy ma vagy holnap kerül sor az ültetésre, nagyobb az esély a hétvégére. Jobb szeretem a technikát figyelni az első néhány napban, nehogy valami probléma adódjon és ússzon a ház ameddig munkában vagyok :)
Így ma szerintem összeragasztom este a fákat és ki szeretném még venni őket majd úgy két részből, pici talajemelést szeretnék és néhány követ még. Szóval ma scape véglegesítés lesz terveim szerint :)

IMG_20221109_211625.jpg
IMG_20221109_211638.jpg
 
Sziasztok.
Tegnap megérkezett a szállítmány, növények, talaj, ragasztó meg néhány kiegészítő és táp.
Visszatérek ebben a kis méretben az ADA tápozásra, nagyon jól bevált régen, nagyon szerettem mindig is, stabil akváriumokat tudtam vele nevelni mindenféle marketing duma nélkül :)
Jöttek a növények is, fű lesz az előtérben, hátul rotala Hra, fán néhány anubias és buce átmenetnek pedig blyxa japonica lesz jobb oldalt, egyszer volt már nekem most újra meg akarom nézni milyen lesz :) lesz még egy-két csokor pinnatifida és Staurogyne.
Vagy ma vagy holnap kerül sor az ültetésre, nagyobb az esély a hétvégére. Jobb szeretem a technikát figyelni az első néhány napban, nehogy valami probléma adódjon és ússzon a ház ameddig munkában vagyok :)
Így ma szerintem összeragasztom este a fákat és ki szeretném még venni őket majd úgy két részből, pici talajemelést szeretnék és néhány követ még. Szóval ma scape véglegesítés lesz terveim szerint :)

View attachment 170903
View attachment 170904
Látom nem bíztad a véletlenre 👍. Sok sikert 🤞
 
Így van, ahogy előttem is mondták, az a tápadagolónak van csinálva rozsdamentes anyagból hegesztve és rá van kötve a szűrő befolyó csövére. Így nem lógnak mindenfele a kis csövek, nincs az akvárium felső részen feleslegesen akril fogadók meg semmi :)
Igaz a chihiros új megoldása egész pofás lett de ez nagyon jó megoldás :)
Találtam egy régi fotót róla bekötve még a régi helyén, de ha érdekel közelebbi akkor szívesen készítek róla ha hazaérek :)

1636209622675.jpg
 
Így van, ahogy előttem is mondták, az a tápadagolónak van csinálva rozsdamentes anyagból hegesztve és rá van kötve a szűrő befolyó csövére. Így nem lógnak mindenfele a kis csövek, nincs az akvárium felső részen feleslegesen akril fogadók meg semmi :)
Igaz a chihiros új megoldása egész pofás lett de ez nagyon jó megoldás :)
Találtam egy régi fotót róla bekötve még a régi helyén, de ha érdekel közelebbi akkor szívesen készítek róla ha hazaérek :)

View attachment 170907
Nekem nagyon tetszik ez a megoldás. Nem tudom már kinél láttam hasonlót, de akkor is megállapítottam, hogy kéne :)
 
Ez tökéletes így. Ne fáradj a fotózással! A Chihiros-t néztem én is, de ezt így sokkal jobban el lehet rejteni.
Köszi!
Így van, ha a szekrényben van a szűrő akkor akár oda is be lehet rakni és akkor csak az átlátszó csövezés jön onnan ki és megy a lilyhez :)
Pici hátránya a visszafolyásgátlók. Kétszer már sikerült elúsztassam a szekrényt :D Szerencsére eddig időben észleltem a problémákat és nem úszott az egész ház. Sajnos hiába ADA minőség, nagyon jól bírják de egyszer elfáradnak azok is, szinte évente cserélni kell őket mert mindig egy-egy elfárad. Egyelőre még nem tudtam erre kitalálni okosabb megoldást, jobb ha kettő van egy csövön és akkor valamivel biztonságosabb a szitu. Csak hát ezek sem a legolcsóbb dolgok már, de majd egyszer lehetséges hogy teszek fel én is még egyet mindegyik csőre.

Nekem nagyon tetszik ez a megoldás. Nem tudom már kinél láttam hasonlót, de akkor is megállapítottam, hogy kéne :)
Egy ügyes lakatos gyorsan össze tudja dobni, lényeg hogy teljesen rozsdamentes anyagokból legyen és a hegesztés se tudjon korrodálódni. Így megelőzhető hogy kioldódjon bármiféle dolog az anyagból :)
Nem volt olcsó már akkor sem mikor ezt csináltattam, mert ezt a fajta anyagot csak szálakban lehetett venni, meg kellett várnom ameddig ilyen anyaggal dolgoznak és akkor hulladék darabokból sikerült megcsinálja ha jól emlékszem :)
 
Lassan de biztosan kész a berendezés. Lesúlyoztam a fákat, néhány helyen összeragasztottam ezt azt, kiegészítettem kisebb ágakkal és néhány kövecskével.
Túlzásba sem akarok esni mert elől szeretnék egy viszonylag nagyobb tisztás szerűséget a fűből illetve baloldalt is hagytam helyet hátul is egy füves placcra mert balról is sokat látom az akváriumot, így ott is lesz egy kis terület a dzsungel előtt majd :)
holnap még átnézem aztán szombaton délelőtt kezdem is a növényesítést, technika teljes összerakását és beüzemelését aztán kiderül, hogy mennyire lesz kompatibilis minden felszerelésem a kisebb mérettel. :D
Szűrő miatt aggodalmaskodom egy kicsit mert mégis csak egy 1000l/h tud mozgatni, felére fojtva is soknak hangzik :D Azt nem tudom milyen szinten lehet ezeket az eheim szűrőket folytani a fejen, remélhetőleg elég lesz. Van egy 16/22-es kicsi tölcsérű lilym, az lesz feltéve meg a rendes méretű üveg beszívók.
Világításról sincs fogalmam hogy kell beállítani majd hogy jó legyen, sok helyen a buce beállítást mondják hogy azt automatizálni napfelkelte és lementével aztán annyi, max picit csak finomítani a szemnek. Hát az is kiderül majd :)
Meglátjuk mit hoz a jövő, egyelőre munka mellett 5 órától este 9ig csináltam ma is, kicsit fárasztó ez az indítás, eddig lazábbnak éltem meg a naggyal, öregszem úgy tűnik :D

1668111510062.jpg
 
Sziasztok!

Tegnap egy eseménydús nap volt, munka után beültettem a növényeket, elindítottam a technikát remélve hogy egyben marad reggelre :D
A rengeteg növényből egyetlen egy doboz rotala hra maradt, a 6 dobozó fű csontra pontosan arra lett elég amire terveztem. Már az ültetés közben olyan érzésem volt hogy végre most ezt tudatosan sikerül úgy ültetni ahogy elképzeltem az egészet, tervszerűen ment minden ami eddig soha nem jött össze. A növényesítés eléggé a gyenge pontomnak számít, de most ha sikerül mindennek szépen megnőnie, a gyepnek összenőni akkor az elképzeléseimnek megfelelő lesz az egész és akkor baromira fogok neki örülni. :)
Feltöltés közben a nagyobbik fa elkezdett emelkedni, hiába kötöttem az aljára követ, kevésnek bizonyult, ezért sajnos súlyozó követ kellett betennem, remélhetőleg pár hét alatt megszívja magát a fa és leszedhetem mert igencsak csúfítja a berendezést :D
A szűrést összerakni nem volt egyszerű, a fentebb dicsért tápadagoló "adapter" elég szűkösen fért csak be a csövezésbe ami most rövidebb sokkal mint az előző, nagyobb akváriumnál volt de végül sikerült úgy forgatnom hogy viszonylagosan a helyére illeszkedjen. Az üveg be és kifolyók elhelyezése sem volt a legegyszerűbb, mert elég hosszúak, ezeket le fogom cserélni kisebb, rövidebb méretekre. a 16/22 mérete meg fog maradni valószínűleg de rövidebbekre lesz szükség az elhelyezés és az esztétika miatt is. Jelenleg picit félgáz felett van a csap, de nem tűnik úgy a sodráson hogy ez gond lenne, meg is lepődtem rajta, nincs nagy áramlat így még. (Természetesen szemrevételeztem teljes erővel is, úgy sem viszi a növényeket ki a földből, szóval talán okés lesz)
Co2 1 másodperc/bubira van jelenleg állítva, egy Aquario Special S/kicsi méret lett elhelyezve, olyan kis apró hogy alig lehet észrevenni, gyártói ajánlás (60 literig) alapján választottam ezt, reméljük jó lesz :) Egyelőre a világítás előtt másfél órával kapcsol a rendszer, DC nem nagyon akar kb 2 óra után zöldülni csak nagyon sötét zöld még, lövésem nincs mennyire kéne állítanom egyelőre, ha nem változik akkor kicsit feljebb fogom tekerni. Mennyit ajánlanátok ekkora méretben/ti hogy használjátok?
Világítás Buce állásban működik, nem nyúltam hozzá, automatizáltam, fél óra napfelkelte és fél óra naplementére, egyelőre így marad ha nem találkozom valami szebb beállítással az interneten :)
A víz még ködös, ez reményeim szerint néhány nap alatt helyrerázódik, a szűrő sokat állt, átmostam a matrixot, kicseréltem a perlont és a szivacsot a tetején, pár hét aztán majd remélhetőleg beáll rendesen.
Szekrény is kitakarítva, elosztók rendesen a helyükön, időzítők is, a TP-link tapo különösen bejön, a mágnesszelepet működteti, ez nem fagy le meg resetelődik mint mostanság a legtöbb digitális, ami az idegeimre ment sokszor mire észrevettem.
Ma délelőtt a tápadagolót is elindítottam, bekalibráltam a pumpáit, üvegek feltöltve 300ml ADA brighty-k, mineral és nitrogennel, a negyedik pedig seachem excellel. Egyelőre az ADA tápokból 2-2-2ml megy, az excelből pedig 1ml. Követem a gyártói javaslatot, aztán majd kiderül, remélhetőleg nem lesz hiány semmiből.
Jebao dózispumpához lehet vajon új fejeket kapni? rájuk férne már egy csere, évek óta nyüstölve vannak csak nem tudom létezik-e külön ilyesmi hozzá.
Szóval pöfögünk, ma már volt egy 50%-os vízcsere ami most egy hétig napi szinten fog menni, aztán második héten kétnaponta, harmadik héten három naponta, utána pedig a terveim szerint jön a heti egy vízcsere.

1668262947267.jpg

1668262947271.jpg

1668262947276.jpg
 
Apt zero-t, apt complete-et mihez használtad, mik a tapasztalatok velük? Zero után olvasgattam mostanában neten és itt a fórumon is, hogy vajon alkalmazható lenne-e az akvámban, illetve ha nem, lassan átépíteném akkor meg majd az újban.
 
Szuper kíváncsian várom a fejleményeket. Amúgy üveg befolyó (szívó) csövet lehet kapni 20cm.-est (17mm.) is ha zavarna, hogy igen csak túl lóg a teteje.
 
Apt zero-t, apt complete-et mihez használtad, mik a tapasztalatok velük? Zero után olvasgattam mostanában neten és itt a fórumon is, hogy vajon alkalmazható lenne-e az akvámban, illetve ha nem, lassan átépíteném akkor meg majd az újban.
Az előző naplómban használtam a Between rocks nevezetű berendezésben, ott írtam is róla sokat, nézz rá a naplóra :) A complete-t nem sokat, alig hiányzik belőle, valószínűleg majd el fogom adni vagy elajándékozni, még meglátom :)

Szuper kíváncsian várom a fejleményeket. Amúgy üveg befolyó (szívó) csövet lehet kapni 20cm.-est (17mm.) is ha zavarna, hogy igen csak túl lóg a teteje.

Igen, mindenképpen cserélni fogom mert nem is szép és nem is praktikus. De hozott anyagból dolgoztam most hogy indulni tudjon :D
Egész szép kis gyűjteményem van üveg dolgokból, tartalékok, hogy ha valami történik velük akkor tudjam tovább üzemeltetni rendesen az egészet :)

1668202733120.jpg
 
Az előző naplómban használtam a Between rocks nevezetű berendezésben, ott írtam is róla sokat, nézz rá a naplóra :) A complete-t nem sokat, alig hiányzik belőle, valószínűleg majd el fogom adni vagy elajándékozni, még meglátom :)



Igen, mindenképpen cserélni fogom mert nem is szép és nem is praktikus. De hozott anyagból dolgoztam most hogy indulni tudjon :D
Egész szép kis gyűjteményem van üveg dolgokból, tartalékok, hogy ha valami történik velük akkor tudjam tovább üzemeltetni rendesen az egészet :)

View attachment 170947
mintha csak magamat látnám 😁
 
Back
Oldal tetejére