• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Tömeges garnéla pusztulás

"Amit érdemes figyelembe venni, hogy a talajt is el lehet szennyezni, és "időzített bombaként" jelen lehet a fém az akváriumban."

Hát igen, valószínűleg nálm ez történt, mert amikor beraktam a garnélákat, akkor kivettem a rácsot és mégis elpusztultak a garnélák. Ezért nem gondoltam erre először.
Ez van. Remélem, nem csak nekem volt tanulságos.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
"Amit érdemes figyelembe venni, hogy a talajt is el lehet szennyezni, és "időzített bombaként" jelen lehet a fém az akváriumban."

Hát igen, valószínűleg nálm ez történt, mert amikor beraktam a garnélákat, akkor kivettem a rácsot és mégis elpusztultak a garnélák. Ezért nem gondoltam erre először.
Ez van. Remélem, nem csak nekem volt tanulságos.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
Azt nagyjából meg tudnád mondani mennyit költöttél mindeközben garnélára? Csak hogy lássunk a DIY vs. TS vs. Chihiros költségvonzatához képest.
DIY:?
TS: 15~16e
Chihiros: 6~7e
 
Azt nagyjából meg tudnád mondani mennyit költöttél mindeközben garnélára? Csak hogy lássunk a DIY vs. TS vs. Chihiros költségvonzatához képest.
DIY:?
TS: 15~16e
Chihiros: 6~7e
Garnélákra 3000Ft-ot költöttem, a vezérlőre 4000Ft-ot. A többi cucc volt itthon.
Nem azért készült, mert olcsóbb, inkább kísérlet volt. A kísérletezés általában nem olcsó, de nem is erről szól.
Viszont ez a téma nem ide való, hanem a DIY topikba. Inkább ott folytassuk!

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
A tököm tele van :mad::(:cry:
Van egy 30-as kockám, amit átmeneti garnéla és mohatárolásra használok. Gyengén pöfög a CO2 közepes megvilágítás mellett túlméretezett szűréssel, kevés tápot kap hetente egyszer-kétszer. Hónapok óta stabil.
Tegnapról mára feldobta a pacskert - egy-két kivételtől eltekintve - az összes!!!! (~60 db) CRS és amanó garnélám. Van bent néhány otocinclus és két boraras is. Nekik semmi bajuk.
A DC szép zöld, közelében sincs a sárgának. Rámértem a pH-ra is, 6,3. TDS 155, utolsó vízcsere kb egy hete volt, 10-15 naponta szoktam cserélni.
Sterilizáló (Chihiros, Twinstar) nem volt üzemben. Biztos ami biztos alapon egy levegőpumpa viszont tartósan.
Mi a fene lehet a pusztulás oka?
Gondolkodtam, mi szokatlan lehetett tegnap-tegnapelőtt. Semmi. Kivéve talán, hogy mivel 1-2 napig nem kaptak enni az állatok, tegnap 2 db nagyobb (körömnagyságú) Spirulina tablettát dobtam be nekik. Ezt el is tüntették, tehát nem szennyezte hosszasan a vizet. De másra egyszerűen nem tudok gondolni. Ezt a tabit amúgy ritkábban adom nekik, de nem első alkalommal kapták.
Teljesen elvette a kedvem, hogy ahogy a CBS garnéláimmal is jártam, mire sikerül felhúznom a csapatot egy normális létszámra, beüt valami ménkű. Sírok.
 
A tököm tele van :mad::(:cry:
Van egy 30-as kockám, amit átmeneti garnéla és mohatárolásra használok. Gyengén pöfög a CO2 közepes megvilágítás mellett túlméretezett szűréssel, kevés tápot kap hetente egyszer-kétszer. Hónapok óta stabil.
Tegnapról mára feldobta a pacskert - egy-két kivételtől eltekintve - az összes!!!! (~60 db) CRS és amanó garnélám. Van bent néhány otocinclus és két boraras is. Nekik semmi bajuk.
A DC szép zöld, közelében sincs a sárgának. Rámértem a pH-ra is, 6,3. TDS 155, utolsó vízcsere kb egy hete volt, 10-15 naponta szoktam cserélni.
Sterilizáló (Chihiros, Twinstar) nem volt üzemben. Biztos ami biztos alapon egy levegőpumpa viszont tartósan.
Mi a fene lehet a pusztulás oka?
Gondolkodtam, mi szokatlan lehetett tegnap-tegnapelőtt. Semmi. Kivéve talán, hogy mivel 1-2 napig nem kaptak enni az állatok, tegnap 2 db nagyobb (körömnagyságú) Spirulina tablettát dobtam be nekik. Ezt el is tüntették, tehát nem szennyezte hosszasan a vizet. De másra egyszerűen nem tudok gondolni. Ezt a tabit amúgy ritkábban adom nekik, de nem első alkalommal kapták.
Teljesen elvette a kedvem, hogy ahogy a CBS garnéláimmal is jártam, mire sikerül felhúznom a csapatot egy normális létszámra, beüt valami ménkű. Sírok.

Esetleg összeomlott a pH és elment nagyon savasba az akvárium? 6.3-as pH-nál már a karbonát keménységnek nagyon alacsonynak kellene lennie, hogy a CO2 szint ne legyen túl magas....
TDS az nem csak Ca, Mg tartalmat mér, hanem sok más is befolyásolja (tápokat adagolsz?). Önmagában nem garantálja, hogy van-e elég Ca és Mg a vízben. RO vizet mennyire sózod vissza cserénél? Ha csak pár moha volt benne, lehet, hogy az sem szedte ki elég gyorsan a CO2-t a vízből.

Otto dél amerikából származik, ahol nem kemény a víz, borarasnak pedig tőzegmocsár a természetes élőhelye. Lehet, hogy jobban bírták az alacsony pH kiképzést mint a garnélák.

Amanoknak a menekülési útvonal el volt zárva? Nem akartak kimászni?
 
Utoljára módosított:
Karbonátkeménység 3. Most csináltam a tesztet (30% vízcsere után vagyok, visszasózás nélkül). Szerintem ez teljesen oké, az eddigiek is ezt mutatták.
 
Karbonátkeménység 3. Most csináltam a tesztet (30% vízcsere után vagyok, visszasózás nélkül). Szerintem ez teljesen oké, az eddigiek is ezt mutatták.

Nem sóztad vissza egyáltalán? RO vagy csapvíz?
3-as kH-hoz 6.3 pH mellet kb 50 ppm CO2 tartozik, ami nem kevés. Ha nem elég kemény a vized, a pH-is sokkal nagyobb mértékben tud napközben ingadozni. Lehet, hogy eddig minden oké volt, csak eléggé a határon táncolt a dolog, és most átbillent valamiért.

Amano-k nem próbáltak menekülni?
 
RO. És egyelőre nem sóztam vissza a mai csere után, így gondolom az RO-s csere előtt kb. 4 lehetett a KH.
Persze nem lehetek biztos benne, de szinte kizártnak tartom a sok CO2-t. Ugyanilyen feltételek mellett üzemeltettem nano akváriumot CBS-ekkel sikeresen, sőt, jóval több CO2 beoldásával, levegőztetés nélkül.
Amanok nem tudom, hogy próbáltak-e szökni, de nem hiszem, mert senki nem jutott ki, pedig a lehetőség megvolt hozzá (magas vízszint, több felmászási lehetőség stb.). Volt már rá példa, hogy kiugrott garnéla, de most nem.
 
RO. És egyelőre nem sóztam vissza a mai csere után, így gondolom az RO-s csere előtt kb. 4 lehetett a KH.

Akkor még több CO2 volt benne 6.3-as pH-hoz. Lehet, hogy ettől csak eldőltek és menekülni sem volt "kedvük"?
 
Ja, ez igaz. Meg amúgy is lehet, hogy igazad van, de a tapasztalatom mást mutat.
Too much spirulina ugye nem játszhatott közre?
 
Ja, ez igaz. Meg amúgy is lehet, hogy igazad van, de a tapasztalatom mást mutat.
Too much spirulina ugye nem játszhatott közre?

Ha nem volt valami "baja", akkor szerintem nem. Én bármikor bemerek dobni 2 db spirulina tablettát a 15 literes CRS és RCS nanoba. Szűrő nélkül, de növények vannak benne.
 
Igen, erre gondolok, hogy egyáltalán létezhet ilyen? El nem tudom képzelni, hogy hogyan deríthetném ezt ki. Nem mai a cucc.

A szagán érzed a legtöbb eleségnek ha megváltozik az állaga.
Ha jól volt becsomizva nagyon beszennyezni nem tudta más.

Mivel eddig gond nélkül ment minden, ilyen gyors elhullásnál mérgezés lehet. A CO2-nél esetleg megnézném nem e egy gyengébb reduktor okozta a bajt a merülő palack miatt.
Ha eltűnt a kaja, kajamaradék kizárva.

Nem volt 0,5-nél nagyobb pH ingadozás? Vízcsere, jobban pöfögő légpumpa stb?
 
Nagyon együttérzünk Veled! :cry:
Nem volt a házban valamelyik szomszédnál rovarírtás? A szellőzőn vagy bármi egyéb helyen bejuthatott hozzád is...
 
Igen, erre gondolok, hogy egyáltalán létezhet ilyen?

Nekem egyszer halpusztulásom volt spirulina tabletta bedobása után. Először használtam és utána már nem mertem betenni. Drága coryk voltak az áldozatok (3e Ft/db). Arcomat téptem, amikor szedtem ki a hullákat az akváriumból. Azt hiszem 6db pusztult el egyszerre. Azért is gondoltam a spirulina tablettára, mert este bedobtam egyet és rá is mentek. Utána már nem figyeltem. Reggelre láttam, hogy "szétfolyt" a tabletta, nem ették meg, és közben az akváriumban a coryk kifeküdve. Nem csak cory volt benne, mások szerintem hozzá sem nyúltak.
 
én napi szinten adok spirulina port a garniknak és panda csíkoknak. Köszönik szépen imádják és jól vannak :)
 
Nekem egyszer halpusztulásom volt spirulina tabletta bedobása után. Először használtam és utána már nem mertem betenni. Drága coryk voltak az áldozatok (3e Ft/db). Arcomat téptem, amikor szedtem ki a hullákat az akváriumból. Azt hiszem 6db pusztult el egyszerre. Azért is gondoltam a spirulina tablettára, mert este bedobtam egyet és rá is mentek. Utána már nem figyeltem. Reggelre láttam, hogy "szétfolyt" a tabletta, nem ették meg, és közben az akváriumban a coryk kifeküdve. Nem csak cory volt benne, mások szerintem hozzá sem nyúltak.

Ez milyen gyártmány volt? Vagy csak ilyen zacsiban kapható zöld tabi?
 
Egy laikus ötletelése:
dezodor, hajlakk, parfüm, bútorápoló.
Tehát olyan dolgok amik pumpás, spricnis formában szállhatnak a levegőben.
 
A tököm tele van :mad::(:cry:
Van egy 30-as kockám, amit átmeneti garnéla és mohatárolásra használok. Gyengén pöfög a CO2 közepes megvilágítás mellett túlméretezett szűréssel, kevés tápot kap hetente egyszer-kétszer. Hónapok óta stabil.
Tegnapról mára feldobta a pacskert - egy-két kivételtől eltekintve - az összes!!!! (~60 db) CRS és amanó garnélám. Van bent néhány otocinclus és két boraras is. Nekik semmi bajuk.
A DC szép zöld, közelében sincs a sárgának. Rámértem a pH-ra is, 6,3. TDS 155, utolsó vízcsere kb egy hete volt, 10-15 naponta szoktam cserélni.
Sterilizáló (Chihiros, Twinstar) nem volt üzemben. Biztos ami biztos alapon egy levegőpumpa viszont tartósan.
Mi a fene lehet a pusztulás oka?
Gondolkodtam, mi szokatlan lehetett tegnap-tegnapelőtt. Semmi. Kivéve talán, hogy mivel 1-2 napig nem kaptak enni az állatok, tegnap 2 db nagyobb (körömnagyságú) Spirulina tablettát dobtam be nekik. Ezt el is tüntették, tehát nem szennyezte hosszasan a vizet. De másra egyszerűen nem tudok gondolni. Ezt a tabit amúgy ritkábban adom nekik, de nem első alkalommal kapták.
Teljesen elvette a kedvem, hogy ahogy a CBS garnéláimmal is jártam, mire sikerül felhúznom a csapatot egy normális létszámra, beüt valami ménkű. Sírok.

Nálam nem high grade, de van jó pár CBS és CRS, bármelyikből adok szívesen, hogy újra legyen miből felhúzni egy csapatot.
Ne add fel, Tibinek, meg szentgyonak is feküdt már le állománya, azóta meg szaporodnak, mint a nyulak.
Ha már újra okés a víz, gyere és pecázz magadnak egy új csapatot és vágj bele megint!
 
ez a dolog már örök rejtély fog maradni... :(
fel a fejjel és szerezz új szépségeket! Jön a tavasz, szép, új állománnyal kell várni a jó időt! ;)
 
Back
Oldal tetejére