• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Tömeges garnéla pusztulás

Sziasztok!

Kb. 2 hónapja vettünk Blue carbon rili garnélákat 10 darabot.
Egy-egy elhullás volt közülük, de ezt betudtuk a helyváltozásnak.
Scutariellát láttunk néhány egyeden, de általában mindig másikon (nem egyszerre, inkább cserélődve).
Szaporulat van bőségesen.

Az akvárium 27l.
Növények: mohák, Anubias nana (nem volt nyesegetve mostanság), Lomariopsis.
Talaj: AN. pro soil több mint fél évet használt, természetesen táptalaj nincs.
Dekor nincs.
Szűrés: belsőszűrő, szivacs és biológiai töltettel, a vizet csobogtatva juttatja vissza érintkezve a levegővel.
Világítás 6500K Pc.
Vízcserék heti 2x, kezelt csap, 20% ozmo.
Hőmérséklet 20 C. fok.
Ph 7,5-8.
Kh 10-es körüli.
Vegyes táplálékot kapnak (garnéla eleség, forrázott spenót, tölgy levél, spirulinás haltáp).
Alga is van egy kevés.

A mai napon viszont egyszerre több garnéla is elpusztult:
IMG_6966.JPG


Van valakinek valamilyen ötlete, mit lehet a probléma?

Köszönettel!

AmegA
 
Sziasztok!

Kb. 2 hónapja vettünk Blue carbon rili garnélákat 10 darabot.
Egy-egy elhullás volt közülük, de ezt betudtuk a helyváltozásnak.
Scutariellát láttunk néhány egyeden, de általában mindig másikon (nem egyszerre, inkább cserélődve).
Szaporulat van bőségesen.

Az akvárium 27l.
Növények: mohák, Anubias nana (nem volt nyesegetve mostanság), Lomariopsis.
Talaj: AN. pro soil több mint fél évet használt, természetesen táptalaj nincs.
Dekor nincs.
Szűrés: belsőszűrő, szivacs és biológiai töltettel, a vizet csobogtatva juttatja vissza érintkezve a levegővel.
Világítás 6500K Pc.
Vízcserék heti 2x, kezelt csap, 20% ozmo.
Hőmérséklet 20 C. fok.
Ph 7,5-8.
Kh 10-es körüli.
Vegyes táplálékot kapnak (garnéla eleség, forrázott spenót, tölgy levél, spirulinás haltáp).
Alga is van egy kevés.

A mai napon viszont egyszerre több garnéla is elpusztult:
IMG_6966.JPG


Van valakinek valamilyen ötlete, mit lehet a probléma?

Köszönettel!

AmegA
Vízparamétereket tudsz mérni? A víz szaga normális?
 
Sziasztok!

Vízparamétereket tudsz mérni? A víz szaga normális?
Köszönjük!

A víz szaga normális.

Annamari elővette a TDS mérőt, 608-at mutat (ozmo kontrol=8).
Máris cseréljük a víz felét.
.....

Csere után 411.

Következő kérdés: mitől lett 600 fölötti a TDS???

AmegA
 
Következő kérdés: mitől lett 600 fölötti a TDS???
Új szűrőanyag, hiba a RO berendezéssel, valami kezelés, tápozás, valamelyik dekoráció, talaj.
Csak az elszállt TDS-től még nem hiszem, hogy hullanának, de valamilyen köze könnyen lehet hozzá.
 
Azt azért vegyétek figyelembe, hogy a GH nem arányos a TDS értékével. Tehát nem kell rögtön infarktust kapni egy magasabb TDS vagy EC érték láttán. Egyáltalán nem biztos, hogy a GH miatt emelkedett meg a vezetőképesség, bármelyik oldott anyag koncentrációja is megnőhetett.
 
Sziasztok!

Megtaláltuk az okot!
A só!
Múlt hét elején két evőkanál sóval kínáltuk meg a garnélák élősködőit.
Azóta ugyan volt 3 vízcsere, de még így is kicsit dúsabb maradt a víz.
Sajnos nem vettük számításba, hogy a legtöbb sót Kálium ferrocianáttal szennyezik, ami nem biztos hogy bármilyen élő szervezetre jó hatással lenne, főleg nem a garnélákra.
Reggel ismét volt vízcsere, azóta nem volt elhullás.

Persze az élősködők maradtak, ezért muszáj ellenük valami célzott szerrel próbálkozni!

AmegA
 
Sziasztok!
Sajnos nálam is pusztulnak a garnélák. Több akváriumom is van és mindegyikben vannak RC-k és Amanók. Az egyik nanoban sajna sosem maradnak életben a garnélák. 2-3 nap alatt mindegyik elpusztul. Az akvarisztikai víztesztekkel mérhető vízparaméterek rendben vannak. A többi akváriumban is csapvizet használok, de azokban semmi gond. A talajt is kizárhatjuk, mert az előző berendezésnél is ugyanez volt benne és akkor semmi gond nem volt a garnélákkal. Az egyetlen különbség a többi akváriumhoz képest, hogy ez fás. Red moor gyökér van benne. Ki lett főzve mielőtt bekerült az akváriumba.
A halaknak semmi bajuk sincs, csak a garnélák pusztulnak.
Az előző, köves berendezéshez képest van mégegy különbség, mégpedig a szűrő. A belső szűrőt leváltottam egy külsőre matrix töltettel.
Én a red moor gyökérre gyanakszom. Lehet, hogy ebből oldódik ki valami?

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Sziasztok!
Sajnos nálam is pusztulnak a garnélák. Több akváriumom is van és mindegyikben vannak RC-k és Amanók. Az egyik nanoban sajna sosem maradnak életben a garnélák. 2-3 nap alatt mindegyik elpusztul. Az akvarisztikai víztesztekkel mérhető vízparaméterek rendben vannak. A többi akváriumban is csapvizet használok, de azokban semmi gond. A talajt is kizárhatjuk, mert az előző berendezésnél is ugyanez volt benne és akkor semmi gond nem volt a garnélákkal. Az egyetlen különbség a többi akváriumhoz képest, hogy ez fás. Red moor gyökér van benne. Ki lett főzve mielőtt bekerült az akváriumba.
A halaknak semmi bajuk sincs, csak a garnélák pusztulnak.
Az előző, köves berendezéshez képest van mégegy különbség, mégpedig a szűrő. A belső szűrőt leváltottam egy külsőre matrix töltettel.
Én a red moor gyökérre gyanakszom. Lehet, hogy ebből oldódik ki valami?

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről

Szerintem rend moor szinte minden második akváriumban található, az biztosan nem okoz ilyesmit.
A tömeges és folyamatos pusztulás szerintem a legtöbb esetben bakteriális fertőzés jele, mindenképp a vízben keresném az okát. Valami olyasmi kerülhet bele, amit nem tolerálnak.
A külső szűrő és a mátrix töltet szintén nem okozhatja, ez inkább csak jobb, mint a belső szűrő. Talán Seachem Purigen vagy szénszűrő, UV segíthet, a vegyszerek már rizikósak!
 
Sziasztok!
Sajnos nálam is pusztulnak a garnélák. Több akváriumom is van és mindegyikben vannak RC-k és Amanók. Az egyik nanoban sajna sosem maradnak életben a garnélák. 2-3 nap alatt mindegyik elpusztul. Az akvarisztikai víztesztekkel mérhető vízparaméterek rendben vannak. A többi akváriumban is csapvizet használok, de azokban semmi gond. A talajt is kizárhatjuk, mert az előző berendezésnél is ugyanez volt benne és akkor semmi gond nem volt a garnélákkal. Az egyetlen különbség a többi akváriumhoz képest, hogy ez fás. Red moor gyökér van benne. Ki lett főzve mielőtt bekerült az akváriumba.
A halaknak semmi bajuk sincs, csak a garnélák pusztulnak.
Az előző, köves berendezéshez képest van mégegy különbség, mégpedig a szűrő. A belső szűrőt leváltottam egy külsőre matrix töltettel.
Én a red moor gyökérre gyanakszom. Lehet, hogy ebből oldódik ki valami?

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről

Mennyi a vízhőmérséklet?
 
Én arra gondoltam, hogy hátha a red moorból oldódik ki valamilyen vegyszer. Lehet, hogy szennyezett talajból származik vagy permetezőszer érte.
Sok vízcserén túl van már ez a scape igazán kimosódhatott volna már. Az a furcsa, hogy a halak nagyon jól érzik magukat, a garnélák meg hullanak.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Én arra gondoltam, hogy hátha a red moorból oldódik ki valamilyen vegyszer. Lehet, hogy szennyezett talajból származik vagy permetezőszer érte.
Sok vízcserén túl van már ez a scape igazán kimosódhatott volna már. Az a furcsa, hogy a halak nagyon jól érzik magukat, a garnélák meg hullanak.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
Szia! nitrátot mértél?én azzal nyírtam ki 40 db-ot.kicsit túladagoltam a tápot.:banghead:elvileg érzékenyek rá.a halaknak semmi baja.
 
Az iszonyat sok még neocaridinaknak is. Szerintem.
Mint mondtam, tök jól elvannak benne és szaporodnak is elég rendesen. Csak a fás akváriumban pusztulnak, tehá a hőmérséklet is kilőve.
Van valakinek ötlete, hogy mi okozhatja az elhullást?
Kérlek titeket, hogy a nyilvánvalóan kizárt okokat mostmár hagyjuk figyelmen kívül!

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Mint mondtam, tök jól elvannak benne és szaporodnak is elég rendesen. Csak a fás akváriumban pusztulnak, tehá a hőmérséklet is kilőve.
Van valakinek ötlete, hogy mi okozhatja az elhullást?
Kérlek titeket, hogy a nyilvánvalóan kizárt okokat mostmár hagyjuk figyelmen kívül!

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről

Bocs, hogy megpróbáltam segíteni! Közel sem nyilvánvalóan kizárt... tekintve, hogy a red moor nem okoz ilyet, nem kezelik vegyszerrel, nincs kioldódó anyag, és 1348 akváriumban jelenleg is RM van, azt gondolom, hogy rossz felé kutakodsz.
 
Back
Oldal tetejére