• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Tanuló Iwagumi 40 L

egedzs

Kertész szaki
Legjobb napló
Méret: 70 (h)*31(m)*23(sz) bruttó 50 liter, nettó 40 liter
Világítás: Resun armatúra 2*18W T8 (Osram 865 + Philips Aquarelle) napi 9 órában. (2*24W T5-el erősen algásodott)
Szűrés: Evo 2208 külső szűrő (700 l/h elméleti, 300 l/h valós) plexi 10*13mm csövekből készített esőztetővel és szívócsövekkel.
CO2: 5 kg-os palack, Két reduktor Papillon tűszeleppel + Rexroth mágnesszelep + külső reaktor beépített Aquatic Nature Smal kerámia diffuzorral + Papillon buborékszámláló
Aljzat: JBL Aquabasis akvárium táptalaj 2,5 liter + fekete bazalt zúzalék + 1-2mm kvarchomok
Táp: Naponta 2,5 ml Green Aqua Micro + 2,5ml Green Aqua Macro + 1,5 ml Easy Carbo
Vízcsere: heti 50%
Növények: Hemianthus callitrichoide "Cuba", Micranthemum micranthemoides, Eleocharis acicularis, Riccia fluitans, Cardamine lyrata, Rotala nanjenshenem
Élőlények: 9 db ékfoltos razbóra, 4 db Otocinclus affinis, 1 db sziámi algázó, 15db red cherry

Kb. tizenkét éve van folyamatosan akváriumom, de a gyönyörű növényes akváriumokat csak sóvárogva csodáltam, amíg rá nem akadtam 2009 októberében ezekre az oldalakra. Ekkor kezdtem el telepakolni növényekkel és technikával a teljes takarításon átesett és újraindított 50 literes akváriumomat. Amíg nem tapasztaltam meg, hogy működik a dolog, minimális költség ráfordítással kísérleteztem. Két hónapig belső szűrővel és Tetra Optima CO2 adagolással ment, ami ellenére a növények terjeszkedtek és minimálisan buborékoztak is. Szerencsére az algák mindvégig elkerültek. Kivéve a sziklákat, amiket kéthetente kiveszek, és forrázás után lesúrolom róluk a zöld bársonyos algát. A kezdeti sikereken felbuzdulva, pneumatikával dolgozó barátoktól beszereztem a nagynyomású rendszerhez szükséges kiegészítőket és vettem egy 5 kilós palackot.
Napló vezetésére a koncepció hiánya és a gyenge fényképek miatt nem is gondoltam eddig. Sajnos automata gépemmel ezeknél jobb képeket semmiféle beállítással nem tudtam készíteni.
Azért a befejezett akváriumokhoz tettem fel, mert a HC már négy nyíráson esett át és az utóbbinál észrevettem, hogy a gyökerek már nem a talajba kapaszkodnak, hanem a megnyírt alsóbb rétegek maradványaiba. Ezért kellett kiszednem egy területen. Ezt már régóta ki akartam próbálni, hogy egy kicsit megtörjem az egyhangúságot, de sajnáltam kidobni. Még egyszer nem bírom megnyírni, ezért valószínűleg újra kell ültetnem az egészet. Az ültetéssel nincs bajom, de leginkább már egy újabb mohás-fás akvárium képe lebeg előttem.
Kérdések, tapasztalatok:
Az acicularis nagyon tetszik, viszont ekkora akváriumba sok gondot okozott. Az eleinte 6-8 cm magas szálak már 15-20 centiméteresek. Szépen nyírni nehéz. A fő gondom viszont azzal van, hogy az indái alattomosan mindenhova benőnek. Rendesen kiszedni nem lehet, mert általában beszakad. 2-3 nap múlva újra lehet gyomlálni.
A HC nyírását, mindig a felső hosszmerevítők miatt halogattam, mert onnan kihalászni a lenyírt szálakat szívás. Jó lenne kivenni a felső merevítőket, de nem merem, nehogy túlzottan hasasodjon a frontüveg. Valakinek van hasonló paraméterű akváriuma, 5mm vastag üvegből hosszmerevítés nélkül?
A Green Aqua Macro, Micro tápokkal elégedett vagyok, de a következő akváriumomnál jó volna a növények megerősödése után áttérni valami kevésbé erőteljes növekedést produkáló tápra. Az ADA napi adagolása elég húzós anyagilag. Egy mohás, páfrányos akváriumba elég lehet 3x hetente?

Összességében nagyon megszerettem a növényes akvarisztikát és rájöttem, ha az ember betartja az alapvető szabályokat sikeres lehet.

4966929629_ee2e923a87_b.jpg

4966929701_9dda6aa50f_b.jpg

4967533546_6b9c814594_b.jpg

4967533642_51ed47a7b5_b.jpg

4966929991_7911728827_b.jpg

4966930031_7e12ae302e_z.jpg

4966930143_b5abf8bb14_z.jpg
 
Gratula, nagyon szép!

Az EI szabályai nincsenek kőbe vésve. Te már tudsz algamentes akváriumot üzemeltetni, ezért lassan és fokozatosan (hosszú hetek alatt, figyelemmel) elkezdheted csökkenteni a tápadagot. Egészen addig, amíg a tápanyaghiány-tünetek első jelét meglátod. Utána egy picit növeld vissza az adagolás mértékét és készen vagy.

A többieknek: ezt NE (!!!!) csináljátok utána, amíg egészen biztosak nem vagytok a dolgotokban. Az eredmény algásodás lesz. :idea:
 
Szia!
Nekem nagyon tetszik,látszik,hogy sokat foglalkoztál vele,és a technika-i része is szépen kidolgozott,precíz!Ez így elsőre nagyon szép,innen már csak előre van,hiszen az alapokat már tudod... :clap:
 
Gratulálok!Nagyon szép! Szerintem már nyugodtan átnevezheted az akváriumod. A "tanuló" korszakon szerintem már túl vagy. Bár "a....jó kertész , holtig tanul!" :)
 
Ez bizony csuda szép lett, le a kalappal :clap: Meg nem mondtam volna, hogy 40 liter :shock:
 
Nagyon szép, sokkal nagyobbnak tűnik mint 40liter. A legjobban a kék hátteres kép tetszik. Gratulálok.
 
Köszönöm mindenkinek az elismerést.
Az EI szabályai nincsenek kőbe vésve. Te már tudsz algamentes akváriumot üzemeltetni, ezért lassan és fokozatosan (hosszú hetek alatt, figyelemmel) elkezdheted csökkenteni a tápadagot. Egészen addig, amíg a tápanyaghiány-tünetek első jelét meglátod. Utána egy picit növeld vissza az adagolás mértékét és készen vagy.
Sera csepegtetős tesztek szerint, a napi 2,5 ml adag mellett sem vasból sem nitrátból nem volt feleslegem. NO3: 10mg/liter, Fe: 0,5mg/liter
Vagy a tesztek csalnak, vagy a növények zabálnak.
Meg nem mondtam volna, hogy 40 liter
Ez volt a legelső akváriumom, és valószínűleg emiatt a szélesvásznú arány miatt tetszett már akkor is. A 23 cm szélesség miatt nehéz mélységben berendezni, viszont könnyű az 50% vízcserénél vödrözni.
A plexi csövek nem karcolódnak a tisztítástól?
A plexi csöveket 3 hete tettem be, és még nem kellett takarítani. Megpróbálom majd, Flóraseptes ruha áthúzásával. Ha karcolódik is, kevésbé feltűnő mint a zöld cső. Ha elcsúnyul, kicserélem (2 méter 1000 Ft).
 
Gratula, szép az aki nagyon! :clap:
A plexi csöveket hol lehet venni, és milyen átmérővel?
 
Tanuló akváriumnak nem semmi! Gratulálok hozzá, kíváncsian várom az átalakítást is!
 
egedzs said:
Sera csepegtetős tesztek szerint, a napi 2,5 ml adag mellett sem vasból sem nitrátból nem volt feleslegem. NO3: 10mg/liter, Fe: 0,5mg/liter
Vagy a tesztek csalnak, vagy a növények zabálnak.
A kereskedelmi forgalomban kapható tesztek csak megzavarnak... Véleményem szerint vagy labor vagy semmi. Ha EI alapján adagolsz, akkor még atomerős megvilágítás és full holland növényes aki mellett is elképzelhetetlen egy ilyen alacsony - 10ppm-es szint.

Ha 10ppm lenne - csak elméletben mondom - akkor tényleg sehogyan sem csökkenthetnél tovább, mert nagy valószínűséggel tápanyaghiány-tüneteid lennének...
 
Igazán örülök, hogy ilyen fogadtatása lett az első növényesemnek. Remélem, rosszabb soha nem lesz.
Mivel sokan kérdezték, hol lehet venni plexi csövet, elárulom.
Google: plexi cső.
Nekem az MKI Plexi kft (http://www.mkiplexi.hu) volt közel. 1 hét alatt készült el, mert nem volt raktáron. Minimum 2 métert kell venni.
10*13 mm átmérőjű plexi cső 2 méter 1000 Ft volt. Hőlégfúvóval hajlítottam. Melegítés és hajlítás közben beledugtam egy darab vastag falú, gumicsövet, hogy ne rogyjon meg. Akkor jó, ha a gumicső nagyjából olyan átmérőjű, mint a plexi cső belseje. A szívópipák is ebből vannak.
Az is jó volt, hogy a furatok számát és átmérőjét a saját akváriumomhoz tudtam méretezni. (A gyári esőztető minden második furatát le kellett zárnom, hogy elégé mozogjon a felszín.)
 
Nagyon teteszik az akva,nem 40 literesnek néz ki.

egedzs said:
A plexi csöveket 3 hete tettem be, és még nem kellett takarítani. Megpróbálom majd, Flóraseptes ruha áthúzásával. Ha karcolódik is, kevésbé feltűnő mint a zöld cső. Ha elcsúnyul, kicserélem (2 méter 1000 Ft).

Nekem is plexi cső van használatban.Próbáltam szivacsot áthúzni rajta.Nem igazán jött le róla a cucc,nem lett átlátszó.Ezért megskalpoltam egy üvegtisztító kefét(hagyományos drótos),hogy átférjen a csövön,ez már célravezetőbb volt.Nem karcolta össze. Ha majd mégis,nem egy dráda dolog ez a cső.
Itt nálunk külön nem lehet kapni,én két műa. bórlopót vettem,azon van ilyen cső,csak ki kell húzni belőle.
 
Hali!

Nagyon szép aki!!! :eek:
Kíváncsi vagyok, ha ez tanuló akvárium, akkor milyen lehet egy általad készített haladó növényes! :D
Sikerült megrengetned a hitemben, mivel teljesen más fajta akváriumon gondolkoztam, de ez annyira szép
és meggyőző, hogy gondolkozóba estem :lolno:

Így tovább! :clap:
 
Back
Oldal tetejére