• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Selva Lluviosa

Sziasztok!
Egy technikai kérdésben kérném a segítségetek. Általánosságban a használt általános talaj mekkora része menthető meg és használható fel egy új akvárium indításánál? Az esetemben Tropica Aquarium Soil-ról van szó és kb 6-7 liter ment bele ebbe a nanoba. Ahogy korábban már említettem a jövőben szeretnék indítani egy kicsivel nagyobbat ehelyett és emiatt érdekelne, hogy mennyi plusz kellene még vennem hozzá. Az újban a layout még nem tisztázódott le, de valami lejtős köves dolgon töröm a fejem egy 60*30as alapterületű akiban, amibe terveim szerint 14-16 liter talajt tervezek, de javítsatok ki ha rossz felé járok:)
 
Sziasztok!

Teljesen új fórumozóként először szeretnék mindenkit üdvözölni és megköszönni azt a sok okosságot, amit itt az oldal keretein belül az évek során összehoztatok. Nagyban segített a kezdeti és a most felmerülő kérdéseimben is. Éveken át sürgereztem, ez igaz továbbra is megmarad, de ki szerettem volna magam próbálni a növényezés világában is. Amely tervhez ez az oldal nagyban hozzájárult.
Kezdetnek low tech körülmények között szeretnék növényeket nevelgetni, aztán ha úgy alakul akkor majd a jövőben egy nagyobb profibb felszerelésű akvárium beüzemelése is szóba jöhet... Na de jöjjenek a száraz tények:):

30*30*35 nano kocka, hajlított elülső sarkokkal, háttér fekete fóliával​
  • Világítás
Wave Cosmos Zen Artist 20W​
  • Szűrés
Eheim 2213 - tartalma: vékony réteg kék szivacs, Eheim Substrat Pro, Seachem Purigen, perlonvatta​
  • Aljzat
Tropica Aquarium Soil
JBL AquaBasis Plus​
  • Dekor
Red Moor gyökér​
  • Növények
Eleocharis parvula mini
Staurogyne repens
Cryptocoryne Wendtii
Hygrophila corymbosa Siamensis
Micranthemum Sp. Monte Carlo
Bacopa australis​
  • Állatvilág
Amano garnéla
Red Cherry
Corydoras panda (Panda harcsa)
Hyphessobrycon amandae (Amanda lazac)
Popondetta Furcata
Otocinclus Affinis
Nannostomus beckfordi ???​



    • Tápok:
Green Aqua Micro 2ml/nap
Green Aqua Macro 2ml/nap
Easylife EasyCarbo 1ml/nap​

Az adatokat követően kicsit mesélnék az eddigi eseményekről, ugyanis várni akartam a megosztással egy kis időt, hogy legyen miről beszélni. Április elején került üzembe az akvárium. Az első héten napi 50%-os vízcsere volt, majd ennek rendszeressége csökkent heti 3-ra, 2-re, most pedig már csak heti egy. Tápozást Profito+EasyCarbo combóval kezdtem, majd pár hét után érkezett a többek által is használt Mic+Mac+Carbo trió. Az elején házilag készített világítással adtam nekik a fényt. De az SMD5050-es ledszalag kevésnek bizonyult, ezért váltottam a fent említett típusra. Amazonia talajt szerettem volna aljzatnak, de készlethiány miatt a Tropica-t ajánlottak. Meg kell mondjam, teljesen elégedett vagyok vele. Miután kitapasztaltam az ültetés technikáját és kéznél voltak a csipeszek, kezdőként is viszonylag könnyedén haladtam, igaz a Monte Carlo néha okozott egy kis fejtörést. Egyedül a Stau-val volt kis probléma. Beültetést követően teljesen tönkrement. Vártam, hogy javuljon a helyzet, de nem így történt, ezért rendeltem a helyére pótlást, ugyanebből a típusból (titkos kedvenc;)). A mostaninak pedig már semmi gondja nincs. Bacopa-t alig győzöm vágni..., Siamensis-nek eddig csak egy fő hajtását kellett lecsípnem, de jönnek bőségesen az oldalhajtások, Parvula kicsit stagnál, de azért növöget, nem oly rég csipkedtem le belőle egy kicsit az MC-vel egyetemben, nah a Cypto meg csak nő és nő....
Eddig csak minimális algám volt az üvegen. Szerencsére nem éri közvetlen napfény az akváriumot. Nagy bánatomra a növények nem bubiznak, az szép látvány lenne biztos. De nem aggódok, mert a növények fejlődnek és néha azt az egy-két barnás levelet az MC-n meg el tudom viselni. CO2 beüzemelésén gondolkodtam, de nekem tetszenek így a növények és nem szeretném megkavarni a dolgokat, meg ez amúgy is egy low tech összeállítás.
Gyors pár sor az állatokról. Mindenképpen garnélákat szerettem volna és kezdésnek e két variánst választottam. Amanoból kettő van mindösszesen (ennyi volt a kereskedésben....(n)), Red cherryből pedig 9es volt a kezdeti létszám, de már megszámlálhatatlan utód született azóta. Tudom a halak nem a legtökéletesebb választások egy ekkora aksiba. Az említettek közül az utolsóban nem vagyok teljesen biztos, hogy jó nevet adtam meg, mert azoknak elvileg csak ideiglenesen vagyok én a gazdája.
Előre is elnézést, hogy ilyen hosszúra sikerült ez a naplóindítás, igyekeztem minden eddig történt eseményt beleírni. Köszönöm, hogy végigolvastad. Végezetül naná, hogy jöjjenek a képek:D (nem vagyok fotós:snaphappy:, ezért elnézést a telós illetve egyszerű fényképezőgépes képekért). Várom az észrevételeket, kérdéseket, legyenek akár pozitívak vagy negatívak.
Kezdetek kezdete:
IMG_3130 by Péter Gáncs, on Flickr
Indulás (Április 4)
IMG_3232 by Péter Gáncs, on Flickr
Aprilis 17
DSCF1146 by Péter Gáncs, on Flickr
Árilis 24
DSCF1164 by Péter Gáncs, on Flickr
DSCF1185 by Péter Gáncs, on Flickr
IMG_3360 by Péter Gáncs, on Flickr
IMG_3350 by Péter Gáncs, on Flickr
Május 15
DSCF1336 by Péter Gáncs, on Flickr
DSCF1350 by Péter Gáncs, on Flickr
Jelenlegi állapot...
IMG_3520 by Péter Gáncs, on Flickr
IMG_3522 by Péter Gáncs, on Flickr
IMG_3518 by Péter Gáncs, on Flickr
Végül a lakók
DSCF1317 by Péter Gáncs, on Flickr
DSCF1372 by Péter Gáncs, on Flickr


szia,

először is nagy gratuláció a nanóhoz. Lenne egy konkrét kérdésem. Én is főként low-techezek, de csapvízben. Látom, hogy nálad az MC és a parvula ha nem is észveszejtő sebességgel, de fejlődött. Az lenne a kérdésem, mivel vagy nagyon figyelmetlen vagyok, vagy nem írtad, hogy milyen keménységű vízben akvarizálsz? Az MC és parvula nálam kemény csapvízben semmit nem fejlődött, a többi növénnyel viszont nincs gond.
 
szia,

először is nagy gratuláció a nanóhoz. Lenne egy konkrét kérdésem. Én is főként low-techezek, de csapvízben. Látom, hogy nálad az MC és a parvula ha nem is észveszejtő sebességgel, de fejlődött. Az lenne a kérdésem, mivel vagy nagyon figyelmetlen vagyok, vagy nem írtad, hogy milyen keménységű vízben akvarizálsz? Az MC és parvula nálam kemény csapvízben semmit nem fejlődött, a többi növénnyel viszont nincs gond.
Köszönöm a gratulációt. Először a parvuláról mondanék csak annyit, hogy nálam mindent csinált, de a fejlődéshez sokat nem tett hozzá. Kicsit bebarnult, nyírni alig kellett, szóval nem fejlődött megfelelően, elvegetált. Ez lehet a kevesebb fény vagy akár a Co2 hiány miatt is, pontos indokom nincs, de csodát nem is várok tőle. Az MC viszont tényleg fejlődött, ha nem is rohamléptekben, de növögetett.
Jelenleg heti egyszeri 50%os sima csapvizes vízcserék történnek. Az RO vizes cserélgetést, majd inkább a következő akisra hagyom már, amit pár hónap múlva szeretnék indítani. A cserevízbe csupán Sera Aqutan-t vízelőkészítőt rakok, amit a következő GreenAquás rendelésemnél a Seachem Prime fog váltani.
Spéci víztesztem nincs, csupán a JBL-nek ez a hat az egyben tesztcsíkja. Gyors rá is mértem a cuccra. PH 7, KH 5, GH 15 környékén. Ezek az értékek körülbelüli adatok, a skála szerintem eléggé elnagyolt, de sajna most csak ilyen van készleten. Még annyi, hogy nagynyomású Co2-t már megrendeltem a következő akihoz és tesztüzemben van ebben a kicsi nanoban. Kb a harmadik órája pöfög ma, úgyhogy ez is lehet kicsit módosította az értékeket.
 
Még annyi, hogy nagynyomású Co2-t már megrendeltem a következő akihoz és tesztüzemben van ebben a kicsi nanoban. Kb a harmadik órája pöfög ma, úgyhogy ez is lehet kicsit módosította az értékeket.

A CO2 adagolás módosítja, azt amit a tesztek mérnek KH-ra? A pH-t egyértelműen módosítja. Rámérek már erre, van egy csapvizes co2-s akváriumom.
 
A CO2 adagolás módosítja, azt amit a tesztek mérnek KH-ra? A pH-t egyértelműen módosítja. Rámérek már erre, van egy csapvizes co2-s akváriumom.
Ahogy mondod a PH-ban én is biztos vagyok, hogy módosítja, de a KH-t nemigazán vágom. Kicsit még olvasgatnom kell a témában. Megmértem a tiszta csapvizet is ezzel a tesztcsíkkal és az is 6-7 körüli értéket mutatott. De, mint mondtam hogy ez csak egy tesztcsík, szóval inkább iránymutatónak tartom az eredményét, nem pedig pontos eredménynek.
 
Ahogy mondod a PH-ban én is biztos vagyok, hogy módosítja, de a KH-t nemigazán vágom. Kicsit még olvasgatnom kell a témában. Megmértem a tiszta csapvizet is ezzel a tesztcsíkkal és az is 6-7 körüli értéket mutatott. De, mint mondtam hogy ez csak egy tesztcsík, szóval inkább iránymutatónak tartom az eredményét, nem pedig pontos eredménynek.

Ha nem is biztos érték, de azt kijelenthetjük, hogy a szerencsésebbek közé tartozol, alig kell már lágyítanod.
 
Back
Oldal tetejére