• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 50L Restarter

Freddieboi

Kertész szaki
Sziasztok!
Most más lassan hetek óta bontom itt a rendet, gondoltam indítok egy naplót a kezdeti csetlés-botlásaim dokumentálása érdekében.
2009-ben, 15 évesen kezdtem némileg tudatosan akvarizálni, de gyerekkoromban szinte folyamatosan volt itthon akvárium, majd 2014-től az egyetem miatt hosszabb szünet következett, így jó pár év kihagyás utána újra itt vagyok! :)
Lényegében ez egy amolyan "összeszórt" akvárium, mivel nem nagyon volt ötletem, gondoltam evés közben jön meg az étvágy alapon.
Amit tudni lehet róla, 50 liter, 53x29x32,5 hxszxm. Táptalaj aquabasis plus kb 3 centi vastagon, arra ment river sand meg Ista növényes bioaktív talaj.
Világítás: Oda D450L
Szűrés Atman legnagyobb akasztóssal szűrője, amit picit megpimpeltem egy kis mátrixxal.
Raktam be egy magasnyomású CO2 szettet (másodpercenként 2-3 bubi, BC zöld)


Növények:
Eleocharis acicularis
Limnophila Aquatica
HM
Rotala unknownicus
Zöld bucephalandra
Christmas Moss
Ludwigia
Microsorum Windelov
Hygrophila Corimbosa Bonsai.


Állatkák: Süncsiga, Sisakcsiga, 10 Amano, 4 Oto, 6 kicsi panda Cory, és 10 Galaxy razbóra.

Egyelőre kicsit döcögök, mert a második héttől (Október 5-én indítottam el) nekiálltam elég csúnyán algásodni, amit azóta némi méricskélés után sikerült felderíteni.
Napi tápozásra álltam át, 2ml TF Macro, 0,7ml TF Planter és 2 ml Easycarbo amit most kapnak.
Érkezőben van egy RO is, mert baromi kemény a vizem és ebből kifolyólag 7-7,5-es Ph.
Hirtelen többet nem tudok mondani, csatolok inkább képeket! :)
 
Sziasztok!
Most más lassan hetek óta bontom itt a rendet, gondoltam indítok egy naplót a kezdeti csetlés-botlásaim dokumentálása érdekében.
2009-ben, 15 évesen kezdtem némileg tudatosan akvarizálni, de gyerekkoromban szinte folyamatosan volt itthon akvárium, majd 2014-től az egyetem miatt hosszabb szünet következett, így jó pár év kihagyás utána újra itt vagyok! :)
Lényegében ez egy amolyan "összeszórt" akvárium, mivel nem nagyon volt ötletem, gondoltam evés közben jön meg az étvágy alapon.
Amit tudni lehet róla, 50 liter, 53x29x32,5 hxszxm. Táptalaj aquabasis plus kb 3 centi vastagon, arra ment river sand meg Ista növényes bioaktív talaj.
Világítás: Oda D450L
Szűrés Atman legnagyobb akasztóssal szűrője, amit picit megpimpeltem egy kis mátrixxal.
Raktam be egy magasnyomású CO2 szettet (másodpercenként 2-3 bubi, BC zöld)


Növények:
Eleocharis acicularis
Limnophila Aquatica
HM
Rotala unknownicus
Zöld bucephalandra
Christmas Moss
Ludwigia
Microsorum Windelov
Hygrophila Corimbosa Bonsai.


Állatkák: Süncsiga, Sisakcsiga, 10 Amano, 4 Oto, 6 kicsi panda Cory, és 10 Galaxy razbóra.

Egyelőre kicsit döcögök, mert a második héttől (Október 5-én indítottam el) nekiálltam elég csúnyán algásodni, amit azóta némi méricskélés után sikerült felderíteni.
Napi tápozásra álltam át, 2ml TF Macro, 0,7ml TF Planter és 2 ml Easycarbo amit most kapnak.
Érkezőben van egy RO is, mert baromi kemény a vizem és ebből kifolyólag 7-7,5-es Ph.
Hirtelen többet nem tudok mondani, csatolok inkább képeket! :)
Beszéljenek a képek ;)
 
A hollandtól azért fényévekre van, de nekem tetszik a "sziklaszirt" benne ;)
Én személy szerint nem vagyok az átépítés pártján. Ha hozzá fogok nyúlni a scapehez, akkor teljesen újat szeretnék.

Javaslom 1 év alatt tapasztald ki, hogy mi megy, hogy megy aztán utána csinálj egy teljesen újat, amiben már a tanultakat és a tapasztalatokat tudod felhasználni ;)

Nekem is ez a tervem jelenleg a nagy akvával :)
 
Öniróniának szántam, tekintve, hogy csak be vannak dobálva a dolgok. Igazad lehet a átépítés-új építésével kapcsolatban, nem biztos, hogy olyan könnyű lesz ehhez hozzányúlni úgy, hogy több haszna legyen mint kára! :D
Plusz egy szavazat a ne piszkáldra. 😃 Amúgy a legtöbbünknek annyira eldzsungelesedik a szkép, hogy simán el lehet adni hollandnak...
 
Megérkezett a várva várt csomagom. Vasteszt, vas, foszfát, RO! :D 1231DB6C-E203-42C1-93B0-86F7B90C0FE5.jpeg

Gyorsan mertem is egyet, foszfat, vas azóta is 0. :D
Az ozmot ma fogom összerakni, aztan heti 25-30% fele csap-fele lágy lenne a cél.
Vasat és foszfátot hogy szoktatok adagolni? Mi lenne az optimális mennyiség belőlük? 0,1-0,2mg/l?
 
Sajna úgy néz ki, hogy csak hétvégén kerül osszerelesre az RO, de végülis a heti vizcserere odaerek vele.
Vettem TDS mérőt is közben: 500 ppm körül van a vizem, bármit is jelentsen ez! (Gondolom a vizlagyitassal ez rohamosan elindul lefelé). Úgy tervezem, hogy fele-fele, esetleg 2/3 lágy, 1/3 csap vízzel megyek tovább.
Közben kinyiffant egy Rohamsisak meg egy Sün, minden előjel nélkül :/.
A Lymnophilan és a Rotalan elkezdtem hiány tüneteket észlelni, illetve a Bucepahalandra is ránézésre gyengelkedik, de azért jött meg két új gazocska, aminek nem tudom a nevet, bár már az eddigiek is alig fértek el, de jön az új nano, így már talán lesz helyem :)
 
Sajna úgy néz ki, hogy csak hétvégén kerül osszerelesre az RO, de végülis a heti vizcserere odaerek vele.
Vettem TDS mérőt is közben: 500 ppm körül van a vizem, bármit is jelentsen ez! (Gondolom a vizlagyitassal ez rohamosan elindul lefelé). Úgy tervezem, hogy fele-fele, esetleg 2/3 lágy, 1/3 csap vízzel megyek tovább.
Közben kinyiffant egy Rohamsisak meg egy Sün, minden előjel nélkül :/.
A Lymnophilan és a Rotalan elkezdtem hiány tüneteket észlelni, illetve a Bucepahalandra is ránézésre gyengelkedik, de azért jött meg két új gazocska, aminek nem tudom a nevet, bár már az eddigiek is alig fértek el, de jön az új nano, így már talán lesz helyem :)
A TDS a vizedben lévő teljes oldott anyag mennyiséget jelenti. Egy RO vizes akvánál ez az érték átlagosan 120-150 körül szokott mozogni. Valószínűleg a csapvized irgalmatlan kemény, ezért ilyen magas az érték, de azért érdemes belekalkulálni azt is, hogy pl a beleöntött folyékony tápok is emelik a TDS-t, meg az élőlények szennyezése is.
A csapvizes keverést azért nem szokták ajánlani, mert tulajdonképpen a keveréssel visszaöntöd azokat a felesleges anyagokat, szennyeződéseket, amiket az RO segítségével kiszűrsz. Persze nyilván nem ugyanolyan töménységben kerül bele, de akkor is. Érdemes inkább visszasózni a full RO vizet...
GH/KH+
Elsőre soknak tűnik árban, de valójában egy 50L-es akvát ezzel kb 2 évig visszasózod heti vízcserék mellett...későbbi ritkább vízcserék esetén még tovább. Filléres tétel az egész hobbyt figyelembe véve.
Az RO-csapvizes keverés amúgy személyes véleményem szerint kezdésnek nem rossz. Ha ezzel kezded, akkor szerintem mehet a 2/3 RO, 1/3 csapvíz. De ha visszasózol, akkor 100%-ban tudni fogod mi van a vizedben és bármilyen hibát, algásodás okát könnyebb megtalálni, mert a vizedről tudni fogod, hogy tuti jó. A csapvíz minősége is változhat időről-időre.

A növények hiánytüneteit szerintem egyelőre ne is nagyon nézd, mert az RO megváltoztat mindent, minőségi ugrás lesz. Úgyis kell az élőlényeknek egy pár hét, mire hozzászoknak az új környezethez.
A nagyon elhalt leveleket, szárakat vágd le, hogy ne terheljék a vizet.
 
Jogos Ákos! Meg végülis Tommi is ide akart kilyukadni. Most azon gondolkozom, hogy jodozott, rögös, vagy tengeri? Illetve van itthon csirkés, fokhagymás, illetve halas fuszerso, abból lehet 50-50% hal-foki, és hogyha filéérettek lesznek a Galaxyk, akkor már a húsukban az íz! 😅😎
 
Na sziasztok! Most egyelőre a katasztrófák pár napig elkerültek, de gondoltam hozok egy kis updatet.:
Összeraktam az RO-t. Sajna 70-80ppm-es víz jön le belőle, de majd még faragcsáljuk, lehet hogy kezdésnek befigyel majd egy membráncsere.
Kicsit 2-hetes lett a heti vízcsere, de most bepótoltam. 50 littyó a tank, tehát az 40 liter nettó víz lehet, úgyhogy 20-at cseréltem belőle+ párolgás.
22-23 fok van a lakásban, 25-re van belőve a fűtő, de szerintem a halak folyamatosan kiisszák, mert rohamosan fogy.
A csere után visszatértem a Planterrel a heti adagolásba, nem igazán van kedvem mindig tökölni a napi 0,7ml-el. TF Macro, Easycarbo 2-2ml továbbra is megy naponta. Durrantottam még bele Catappa-X-et, Aqualine Startert 5 csöppöt, TF Vasat és Foszfátot, EasyLife Kalium-Potassiumot.
Sajnos elfelejtettem, hogy levettem a cseppentőt a Catappáról, úgyhogy azt sikerült megkínálnom úgy 40 milivel, de próbáltam visszahalászni :D
Tapasztalat: Nem direktben locsolom a motyót ezután a tankba, hanem kis edény, aztán együtt uccu neki.
Szűrőből kikuláztam az aktív szenes betétet, meg először a mechanikai rácsot is, aztán így nem sok értelme maradt, úgyhogy azt visszapattintottam, illetve raktam alá egy csomag Purigent, 200 mili Matrixot, és lefolytottam egy kis TM30-as szivaccsal. (Majd meglátjuk hogy muzsikál ez a kombó).

Csináltam egy mérést is:
pH: 6.5
gH: 13 nk
kH: 6 kk
PO4: 0.5 (tonna/km3, vagy nem tudom :D)
NO3: 10 ppm
Fe: 0,3
Dropchecker szép mélyzöld, jelenleg olyan 90 bubi/perc mehet ki, 60-nal még kicsit soványul nézett ki, következő pedig 180 volt amit be tudtam állítani, ott már rendesen sárgult.)
TDS: 300 (Logikusan 20 liter 500-as, 20 liter 70-es az 570/2=285, bár itt a további lágyvizes cseréktől csökkenést remélek.)
Vettem GA gH/kH savat/sót, de ezeknél az értékeknél egyelőre még mellőztem a használatát.
Pár napon belül tervezek még egy drasztikus vízcserét, hogy megszabaduljak a maradék kemény vizemtől, aztán utána már mehet az RO+sózás.
Egyelőre ennyi. Jelenleg kicsit szarul néz kis a setup, mert felkapott egy akkora csík fehér lisztet a mátrixról, amitől Deutsch Tominak is megremegne a lába, úgyhogy azt egy picit később pótolom! :)
 
Na hallo! Ozmó membrancseres lett, de most már 7-és víz jön le róla, nem 70-es :D
Valahogy így nézünk ki, bar az elmúlt pár hónap picit sűrű lett, de most nekiugrok megint szépen aztán helyreáll az élet rendje :)
 

Attachments

  • C9EF79EF-95EC-4C96-8FD1-74B76C6EA53C.jpeg
    C9EF79EF-95EC-4C96-8FD1-74B76C6EA53C.jpeg
    486.1 KB · Megtekintések: 28
Na hallo! Ozmó membrancseres lett, de most már 7-és víz jön le róla, nem 70-es :D
Valahogy így nézünk ki, bar az elmúlt pár hónap picit sűrű lett, de most nekiugrok megint szépen aztán helyreáll az élet rendje :)
Bocs, hogy így rádírtam, de a Veszprém megyei akvakertészek elég gyéren vannak. 🙂
 
Szépen növekednek a növényeid,szép élénk színűek!Limnophilat hogy metszed, hogy mindegyik szálnak ilyen szép a vége? nekem valahogy sosem nő vissza a "hegye".
 
Back
Oldal tetejére