• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Patakparti hullámok (60P, andezit-vasfa)

Én megmondtam, hogy ne told túl a tápozást. Nem hallgattál rám. Ez nem egy gép, de ezt neked kellene a legjobban tudni.
Ha PH tényleg ilyen alacsony emeld a KH-t. Ne full visszasózott ro vizet adjál, hanem állítsd be csapvízzel. KH nyugodtan menjen 2-4 közé. GH mehet 8 körül.
Szerintem az 1 es N és a gyakorlatilag nulla P nem pont túltolt tápozásra utal.. az Fe is még belefér
A baromi érdekes, hogy miért csak ez a kettő tűnik el.. (N és P)
Nem fogok csapvízzel szórakozni, ha már egyszer kiszűrtem ROval épp ezért, hogy ne legyen benne semi zavaró..

Nekem a gyanúm, hogy a túl sok CO2 savassá változtathatta a közeget, ami tápanyagfelvételi nehézségeket okozhatott (azt nem tudom, hogy a tápanyagok felvételére a pH milyen hatással van, pl a K felvétel szelektíven gátlódhat e)
És e mellé jöhet még a "sok" fény, így a még jelen lévő algák ismét előnybe kerülhettek..
De ez csak teória, ezért is kérdezte a két szakértőt.
 
Sajnos Estimative Index alapján tápozott akváriumokkal nincs tapasztalatom. Számomra inkább az a rejtély, hogy ezek miért NEM algásodnak...
pH-d gyanúsan alacsony. Lehet, hogy a mérés nem OK. Ha a CO2 nyomná le ennyire, akkor gondolom a halak már pipálnának....
Lehet, simán...
Tápanyagok felvégelét a pH befolyásolja? Előfordulhat, hogy K felvétlet gátol a túl alacsony pH?
Amire még gondoltam, hogy esetleg korábban elcseszett tápozást pufferelte a talaj, és az oldódik vissza?
 
Lehet, simán...
Tápanyagok felvégelét a pH befolyásolja? Előfordulhat, hogy K felvétlet gátol a túl alacsony pH?
Amire még gondoltam, hogy esetleg korábban elcseszett tápozást pufferelte a talaj, és az oldódik vissza?

Hátha @Szabó Henrik-nek van ötlete, az eredeti kérdésedre az algásodással kapcsolatban.
Egyébként képen nem látom jól, de növényeid bubiznak? Ennyi fény, CO2 és táp mellett illene. Ha nem bubiznak, akkor valami nem igaz, amit igaznak hiszünk :). Próbáltam visszakeresni a naplódban, de nem találtam, hogy kb hány lumen/liter-el világítassz?
 
Utoljára módosított:
Hátha @Szabó Henrik-nek van ötlete, az eredeti kérdésedre az algásodással kapcsolatban.
Egyébként képen nem látom jól, de növényeid bubiznak? Ennyi fény, CO2 és táp mellett illene. Ha nem bubiznak, akkor valami nem igaz, amit igaznak hiszünk :). Próbáltam visszakeresni a naplódban, de nem találtam, hogy kb hány lumen/liter-el világítassz?
Nem tudom mennyire kéne bubizniuk, de szerintem elég durván nyomják :)
Hát.. ez a lumen/l egy kínai lámpánál elég relatív (mármint a gyári adat)
75% ra dimmelt chihiros a601 plus, 8 óra plusz 2x 15 perc le és fel.
Ez 5 csík 60 cm led
Ez a gyári adat, de a rotala Hra nem mondanám, hogy nagyon piros lenne, szóval szerintem ez csalóka..
Serie A plus - A601 plus
Power inputAC100 - 240 V 50/60 Hz
Power consumption65 W
Colour temperatureca. 8000 K
LEDs195 pieces
Luminous fluxca. 9.600 Lumen
 
Lehet, simán...
Tápanyagok felvégelét a pH befolyásolja? Előfordulhat, hogy K felvétlet gátol a túl alacsony pH?
Amire még gondoltam, hogy esetleg korábban elcseszett tápozást pufferelte a talaj, és az oldódik vissza?
K kb ugyan abban a PH tartományban van, mint a N. Hogy vissza oldódik-e azt nem tudom, de lehet ez az ok.
Tudom nem értesz egyet velem, de ha kevesebb tápot adsz, az algáknak esélyük sincs. Lehet egy rövid ideig a növényeken előjöhet hiánytünet, de azt meg lehet kezelni.
Fényerőnél jobb egy ledes bolt adatait megnézni. Chihiros 5730-at használ. Ez a te esetedben kb 8000 lument jelent 100%on.
Ez literre lebontva elég durva fényágyú még 75%-on is.
 
Ez literre lebontva elég durva fényágyú még 75%-on is.

Ezekkel a csökkentett értékekkel nálam a matek kb 100 lumen/liter-t dob ki és az akvárium csak kb 30 cm magas. Ráadásul a dekoráció is csökkenti a mélységet.
Egy kétségtelenül biztos, van elég fény az akváriumban :). Nálam már a 35 lumen literenként is elég világosnak tűnik.

Számomra az ADA jellegű tápozás mindig is szimpatikusabb volt a tiedhez hasonló növényekkel telepített high-tech akvárium esetén. Nálad a talaj adott is ehhez.
Egyébként tegyük fel, hogy menne az Estimative Index alga nélkül. Ilyen fény mellett és ha tartani tudnád a 30 ppm CO2-t, akkor úgy nőnének a stem-ek, mint a bolondgomba. Kinek van erre szüksége?
 
Ezekkel a csökkentett értékekkel nálam a matek kb 100 lumen/liter-t dob ki és az akvárium csak kb 30 cm magas. Ráadásul a dekoráció is csökkenti a mélységet.
Egy kétségtelenül biztos, van elég fény az akváriumban :). Nálam már a 35 lumen literenként is elég világosnak tűnik.

Számomra az ADA jellegű tápozás mindig is szimpatikusabb volt a tiedhez hasonló növényekkel telepített high-tech akvárium esetén. Nálad a talaj adott is ehhez.
Egyébként tegyük fel, hogy menne az Estimative Index alga nélkül. Ilyen fény mellett és ha tartani tudnád a 30 ppm CO2-t, akkor úgy nőnének a stem-ek, mint a bolondgomba. Kinek van erre szüksége?
Ha most veszek egy adag ADA tápot menyasszonyom tényleg kinyír :D :D

Amúgy a növények tényleg bubiznak rendesen.. most gondolkozok, hogy volt amikor a DC már inkább sárga volt, akko se pipáltak a halak, szerintem van bőven oxigén a vízben

Az bosszant, hogy nem sikerül a Filipe Olivierás módszer.. és nem értem, hogy miért.. Nála a lényeg egy nagyon vékony tápozás ahol egyik héten csak NPK másik héten K+Fe.. Seachem vonal. Ő mondjuk csapvizet használ, így a mikro elemeket nyilván pótolni kell. Alapvetően ugye a vörös színtestek a fény elől védik a zöldeket, így logikusan ha lassan növeszted a stem eket, akkor több ideig kapják a fényt és így több idejük van pirosodni.. (és látva az akváriumait nem is kétséges, hogy működik.. ellenben én csak az algát növesztem)
Neki azt hiszem Twinstar lámpái vannak.. gondolom 50% fölé dimmeli, tehát az se gyengébb...
Nem tudom mivel kéne próbálkozni..
Most az jutott eszembe, hogy 2 ml makro és 1 ml mikro mellé adok még 1 ml Seachem N-t és 1 ml P-t, visszavettem a Co2-őt, viszont reggel kap fényt az akvárium, így lehet, hogy 8 tól indítom a CO2-t a világítást leveszem 60%ra és visszaveszem 12-18 ig periódusba, így a természetes fény talán nem kavar be nagyon
 
Utoljára módosított:
Ha most veszek egy adag ADA tápot menyasszonyom tényleg kinyír :D :D

:) nem feltétlenül muszáj a márkát megfizetni. A koncepció a lényeg :).

@evavigh és @Jopet is Estimative Index-ben utazik, hátha ők tudnak segíteni. Számomra a mért pH, kH gyanús, de ez lehet mérési hiba is. GH-t valamiért sok EI akváriumnál szeretik nagyon (extrém) alacsonyan tartani és Te 6-ot mértél. Nagyon sok a fényed. Van az akváriumban számos növény, ami kicsit lassabban növő fajta, ami indokolhatja, hogy kevesebb táp menjen bele, főleg N és P fronton. De egy hardcore EI hívő erről nem biztos, hogy erről hallani akarna....

És még egyszer: EI nem az én világom, nincs tapasztalatom ebben.
 
Utoljára módosított:
:) nem feltétlenül muszáj a márkát megfizetni. A koncepció a lényeg :).

@evavigh és @Jopet is Estimative Index-ben utazik, hátha ők tudnak segíteni. Számomra a mért pH, kH gyanús, de ez lehet mérési hiba is. GH-t valamiért sok EI akváriumnál szeretik nagyon (extrém) alacsonyan tartani és Te 6-ot mértél. Nagyon sok a fényed. Van az akváriumban számos növény, ami kicsit lassabban növő fajta, ami indokolhatja, hogy kevesebb táp menjen bele, főleg N és P fronton. De egy hardcore EI hívő erről nem biztos, hogy erről hallani akarna....

És még egyszer: EI nem az én világom, nincs tapasztalatom ebben.

Én annyit fűznék még hozzá, pontosan @evavigh történetére hivatkozva, hogy kell egy kicsit magasabb GH tartaléknak. Ezért (és a KH miatt is) írtam, hogy keverj egy kis csapvizet a ro-hoz. A gyorsan növő stemek felzabálják a kálciumot a vízből.
 
@evavigh és @Jopet is Estimative Index-ben utazik, hátha ők tudnak segíteni.
Köszi hogy eszedbe jutottam, de én egyáltalán nem EI-ben utazom. Én se szeretem állandóan nyírni a növényeket, mérsékelt tempót diktálok, CO2-vel is fényben is és tápozásban is (TF). Éppen ezért nem is szeretnék a témában okoskodni, nincs különösebb tapasztalatom a tápozásokat illetően. Néha egyébként hiányosságomként gondolok is erre, de nekem ez bevált, olcsónak is számít, minek is váltogatnám :)
(Meg kell jegyeznem, hogy az én rendszertelen és óvatos tápozásomnak azért van hátránya is, gyakran nyurgulnak felfelé a növények. Ha ez éppen valamiért zavar, akkor csavarok kicsit mindenre, de még az sem az EI mennyiség)
 
Utoljára módosított:
Régebben én is küzdöttem a fonal algával és a Bo kúra nálam se vált be, utána kaptam egy jó kis módszert ami segitett.36l akvárium volt Green Aqua Micro Macro napi 2-2ml tápoztam.
2 hétig a lámpát vissza dimmeltem 10%-ra,co2 kikapcsoltam erre az időre,tápozás nulla csak a napi excel kb felét adtam etetni is csak éppen hogy adtam nekik.2 hét után fokozatosan emeltem a fényerőn egy hét alatt vissza 100%-ra,co2 visszakapcsotam tápozás napi 2-2ml ja és a világitás idejét levettem 6 órára,amig megnem szüntettem az akváriumot semmi alga nem volt.
Próbáld ki hátha nálad is segit
 
@evavigh és @Jopet is Estimative Index-ben utazik, hátha ők tudnak segíteni.

Igazi EI-t 50%-os vízcserékkel sosem csináltam én sem. Én inkább a tápanyagok arányának az optimális szintre állításának vagyok a híve, de mostanság tényleg minimál tápozással mennek az akváim. Szóval EI-ben én sem vagyok mérvadó.
Viszont én a heti 60%-os vízcserét, ha alacsonyak a tápanyagszintek, elég soknak érzem. Az 1-es N, alig P mellé pedig sok a 0,15-ös Fe. A fonalat simán okozhatja a telatív sok vas.
Én ezt csinálnám: macrot adnám ugyanígy, microt - mondjuk 1 hétig nem adnék, kevesebb vizet cserélnék. Ennyi vashoz, hogy jó arányok legyenek kb. 10-ig emelném a nitrátot, kb. 1-ig a foszfátot. Nálam eddig - ha már beállt a rendszer 1:0,5 arányú macro-micro adagolás vált be.
 
Kéne egy kis segítség..
Megint előjött az a rohadék alga..

Adatok:
GH:6 (túl sok?)
KH: nem mérhető
pH: 5 (ez baromi kevés, ez lehet a probléma forrása? Lámpa felkapcs után 6 órával, CO2 indulása után 8 órával mérve) Ezzel mit lehet kezdeni?
Ezek neptun tesztek voltak, szóval nyilván nem halál pontos..
TDS: 136
NO3: 1 (ez abszolút érthetetlen..)
NO2: 0,01
Fe: 0,15
PO4: 0,05
K: 20 körül

Ezek JBl tesztek

GA táp napi 3+3 ml
Fény Chihiros A601 Plus 75%on 8 óra plusz 2x15 perc le és fel
OASE Biomaster 350, 4 liter Seachem matrix, Seachem Purigen es perlon
GA GH plus-al visszasózott RO víz, heti 1x 30 liter (ez kb 60%)
CO2 nagynyomású, difivel, napi 10 óra 3-4 bubi/sec, ezt most visszavettem kb 2 bubi/sec re, DC lime volt amúgy
Mit kéne tennem, hogy ez a roppant idegesítő alga elkerüljön.....
Dobok egy képet, hogy a növekedés tempója összevethető legyen a költözés utáni képpel

View attachment 82469


Hát ide teljesen monotápok fognak kelleni beállítani. A kálium ide, így baromi sok. A vas több, mint a foszfát. Nagyjából ilyen arányokkal sokkal jobb lenne:
nitrát 10
kálium 5-10 között
foszfát 0,5-1 között
vas 0,1-0,2

A jelenlegi mérési eredményeket látva az lenne furcsa, ha nem lenne alga. Nem tudom hogy tolódhattak el ennyire.
Ha nem akarsz monotápozni, akkor nagyobb vízcserék, több makró mint mikró, kb a mikró a makró fele legyen. Mondjuk 2ml mikró, 4 ml makró. A nagy vízcsere lehúzza a káliumot, és növeli a nitrát-foszfát arányát, a kevesebb mikró pedig a vasat tartja kordában.
 
Hát ide teljesen monotápok fognak kelleni beállítani. A kálium ide, így baromi sok. A vas több, mint a foszfát. Nagyjából ilyen arányokkal sokkal jobb lenne:
nitrát 10
kálium 5-10 között
foszfát 0,5-1 között
vas 0,1-0,2

A jelenlegi mérési eredményeket látva az lenne furcsa, ha nem lenne alga. Nem tudom hogy tolódhattak el ennyire.
Ha nem akarsz monotápozni, akkor nagyobb vízcserék, több makró mint mikró, kb a mikró a makró fele legyen. Mondjuk 2ml mikró, 4 ml makró. A nagy vízcsere lehúzza a káliumot, és növeli a nitrát-foszfát arányát, a kevesebb mikró pedig a vasat tartja kordában.
Szerintem kezdésnek 1 ml micro 2 ml macro. Vagy csak macro. Biztonságosabb.
 
Hát ide teljesen monotápok fognak kelleni beállítani. A kálium ide, így baromi sok. A vas több, mint a foszfát. Nagyjából ilyen arányokkal sokkal jobb lenne:
nitrát 10
kálium 5-10 között
foszfát 0,5-1 között
vas 0,1-0,2

A jelenlegi mérési eredményeket látva az lenne furcsa, ha nem lenne alga. Nem tudom hogy tolódhattak el ennyire.
Ha nem akarsz monotápozni, akkor nagyobb vízcserék, több makró mint mikró, kb a mikró a makró fele legyen. Mondjuk 2ml mikró, 4 ml makró. A nagy vízcsere lehúzza a káliumot, és növeli a nitrát-foszfát arányát, a kevesebb mikró pedig a vasat tartja kordában.

De hogy a túróba mászott el a dolog cca 1 hét alatt csak és kizárólag GA mikro makroval? :D
Mi történik az akváriumomban? :)
 
De hogy a túróba mászott el a dolog cca 1 hét alatt csak és kizárólag GA mikro makroval? :D
Mi történik az akváriumomban? :)

Egyszer beszéltünk a tápanyagokról, tápozásról, és erre utaltam, amikor mondtam hogy nem olyan egyszerű amennyire néha hangzik.😀
 
Egyszer beszéltünk a tápanyagokról, tápozásról, és erre utaltam, amikor mondtam hogy nem olyan egyszerű amennyire néha hangzik.😀
Jogos :D

No mind1 most már..
Letakartam ma reggel az akváriumot, vasárnap estig így is marad, akkor jövök vissza
Kap egy nagy metszést akkor, nagy vízcserét, és elkezdem a napi 2 ml makro 1 ml mikro-t aztán esténként mérek NPK-Fe -t és korrigálok Seachem-el.. lámpa 50 %-on 6 óra
Nagyon szeretnék feljebb menni a világítással, de ezek után nem merek.. illetve nem tudom hogyan kéne :)
 
Jogos :D

No mind1 most már..
Letakartam ma reggel az akváriumot, vasárnap estig így is marad, akkor jövök vissza
Kap egy nagy metszést akkor, nagy vízcserét, és elkezdem a napi 2 ml makro 1 ml mikro-t aztán esténként mérek NPK-Fe -t és korrigálok Seachem-el.. lámpa 50 %-on 6 óra
Nagyon szeretnék feljebb menni a világítással, de ezek után nem merek.. illetve nem tudom hogyan kéne :)
Szia!
Uekkora akváriumot Twinstar 600 sp-vel világítok napi 6 órában (3100 lumen). CO2 szintén 6 órát megy de lámpakapcsolás előtt 1 órával indítva (kb. 1,5 bubi/sec 2 baron). Táp TF macro 1 ,micro 2 pumpa/ nap.S.excel 1 pumpa/ nap Foszfát (TF) 1 pumpa két naponta. Vízcsere heti 25%.
Képet teszek föl, ha kéred.
Alga nem volt eddig. Most némi fekete ecset alga megjelent a befolyón és skimmeren (szerintem azért mert 3 hétig nem cseréltem vizet), de más semmi.
A fényed is, és a tápozásod is soknak tűnik.
A GA tápok nagyon bivalyok. Érdemes óvatosabban adagolni, és mérésekkel kiegészítve óvatosan emelni.
 
Szia!
Uekkora akváriumot Twinstar 600 sp-vel világítok napi 6 órában (3100 lumen). CO2 szintén 6 órát megy de lámpakapcsolás előtt 1 órával indítva (kb. 1,5 bubi/sec 2 baron). Táp TF macro 1 ,micro 2 pumpa/ nap.S.excel 1 pumpa/ nap Foszfát (TF) 1 pumpa két naponta. Vízcsere heti 25%.
Képet teszek föl, ha kéred.
Alga nem volt eddig. Most némi fekete ecset alga megjelent a befolyón és skimmeren (szerintem azért mert 3 hétig nem cseréltem vizet), de más semmi.
A fényed is, és a tápozásod is soknak tűnik.
A GA tápok nagyon bivalyok. Érdemes óvatosabban adagolni, és mérésekkel kiegészítve óvatosan emelni.

A "legfőbb" bajom.. illetve értetlenségem tárgya, hogy a GA tápokban - feltételezem - jó arányban vannak a makro elemek, ellenben az akváriumomban gyakorlatilag nincs se N se P :)
azt még érteném, hogy sok a fény, kevés a co2 sok/kevés a táp rossz a mikro makro aránya, mert akkor tudok min változtatni, de jelenleg azt nem látom, hogy hol a probléma :/
(ezért írtam, hogy elindulok nagyon finoman, aztán majd megpróbálom emelni a fényt, és hozzá minden mást)
 
Back
Oldal tetejére