• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Patakparti hullámok (60P, andezit-vasfa)

terv az, hogy leengedek 30 litert a vízcsere hordómba, ezt átviszem gyorsan a szűrővel együtt, a szűrőt járatom benne, utána az akváriumot áthúzom valami fa lapra, utána óvatosan vezetek, végül az új helyen víz és szűrő vissza. :)
Jó terv!😉
 
5 hete indult az akvám Amazoniával. Mérem az értéket már csak heti kétszer, és nézem az algát. Ha kezdek látni tuti foszfát hiány, és biztos nem a növények miatt igaz szépen nő minden. TF Tápokat használok, foszfát legalább napi kettő nyomás a normális táp adag mellé. Szóval szerintem érdemes Amazonia mellé külön foszfátot adagolni. És nem kell algával bajlódni :)
 
A
Na most végleg eltanácstalanodtam....
Foszfát teszt semmit nem mutat..
Nitrátszint is kb 1.. a vízcsere után 30 körül volt..
Hogy a bánatban tud így eltűnni minden a vízből??

Edit: három dolog jutott eszembe
1. Kb 1-1,5 hónappal korábban be lett öntve az Amazonia az akváriumba. Ha kiszárad esetleg nem hajlamos többlet tápanyag felvételre?
2. Esetleg valahol nem megfelelő a fedés a Power sand fölött? Ezért ereget magából N-t a táptalaj? Ekkor nem kéne nagyon magas foszfátot is mérnem?
3. A túladagolt foszfát miatt a növények elfogyasztották a nitrátot
De ez is elég valószínűtlen.. Balázs Tom Barr fordításában az szerepel, hogy a nővények napi 1-4 ppm NO3at rudnak felvenni.. na most nekem ennek a duplája fogyott naponta..

A foszfát "rejtvénynek" a megoldása nagyon egyszerű. A Walstad könyv 2. angol kiadásának 127. oldalán részletesen megtalálható. Nem a teszt kittel van gond, ha nem mérsz P-t a vízoszlopban az esetedben.

(Egyébként nem véletlen, hogy ADA standard tápozás esetén nem adagol P-t Aquasoil esetén, amit ebben az akváriumban használsz.
Forrás:
http://www.adana.co.jp/en/aj_backnumber/archives/872

Supplying phosphate to aquarium is a double-edged sword

Among all the nutrients, aquatic plants usually respond to phosphate the most. However, phosphate can trigger algal blooms once it is supplied even slightly more than the amount needed by plants. That is why all the lineups of the new Green Brighty Series are phosphate-free. Nature Aquarium supplies phosphate from Power Sand in the substrate so that not much of it will be released into the water. Fortunately, Aqua Soil absorbs phosphate due to the properties of its base soil and most of the phosphate is retained within the substrate. Once the substrate surface is covered by aquatic plants, the phosphate leached out of the substrate soil will be quickly taken up by the plants, and the phosphate in water will always run out. By maintaining this state, even if phosphate is leached out of fish droppings or unconsumed fish food, the aquatic plants will promptly take it up through their leaves and this will prevent algae growth. In the event that algal bloom is caused by excessive phosphate as a result of excessive fish or fish food, the application of new Aqua Conditioner Clear Water can be a solution. Clear Water absorbs phosphate and inhibits algae growth. Keeping the phosphate level as low as possible is a key to maintaining beautiful planted aquarium.

Kiemelés tőlem.)
 
Utoljára módosított:
A


A foszfát "rejtvénynek" a megoldása nagyon egyszerű. A Walstad könyv 2. angol kiadásának 127. oldalán részletesen megtalálható. Nem a teszt kittel van gond, ha nem mérsz P-t a vízoszlopban az esetedben.

(Egyébként nem véletlen, hogy ADA standard tápozás esetén nem adagol P-t Aquasoil esetén, amit ebben az akváriumban használsz.
Forrás:
http://www.adana.co.jp/en/aj_backnumber/archives/872

Supplying phosphate to aquarium is a double-edged sword

Among all the nutrients, aquatic plants usually respond to phosphate the most. However, phosphate can trigger algal blooms once it is supplied even slightly more than the amount needed by plants. That is why all the lineups of the new Green Brighty Series are phosphate-free. Nature Aquarium supplies phosphate from Power Sand in the substrate so that not much of it will be released into the water. Fortunately, Aqua Soil absorbs phosphate due to the properties of its base soil and most of the phosphate is retained within the substrate. Once the substrate surface is covered by aquatic plants, the phosphate leached out of the substrate soil will be quickly taken up by the plants, and the phosphate in water will always run out. By maintaining this state, even if phosphate is leached out of fish droppings or unconsumed fish food, the aquatic plants will promptly take it up through their leaves and this will prevent algae growth. In the event that algal bloom is caused by excessive phosphate as a result of excessive fish or fish food, the application of new Aqua Conditioner Clear Water can be a solution. Clear Water absorbs phosphate and inhibits algae growth. Keeping the phosphate level as low as possible is a key to maintaining beautiful planted aquarium.

Kiemelés tőlem.)

Bakker.. ezt miért nem találtam meg hamarabb?... ha lehetne két v három like-ot adnék a hozzászólásodra! Köszönöm!
 
Bakker.. ezt miért nem találtam meg hamarabb?... ha lehetne két v három like-ot adnék a hozzászólásodra! Köszönöm!

Csakhogy még egy kicsit összezavaróbb legyen, amit írtam: Sokan adagolnak P-t például Estimative Index tápozás esetén aktív talajjal kombinálva (pl Aquasoil) és nincs algájuk.
Az, hogy nő-e az alga, szituáció függő, szóval én hiszek a "párhuzamos" igazságokban. Vagy másképp nézve, nincs olyan általános igazság, ami mindig igaz és az algásodás kiváltója. Körülményfüggő, hogy alga mikor keredik felül a növényeken.
Viszont az szinte biztos, hogy a talajod köti meg a P-t amit folyékony táp formájában beleöntesz. Egyébként ADA aquasoil-ban "gyárilag" valószínűleg több P-van mint jópár palack "macro" tápban.
 
Csakhogy még egy kicsit összezavaróbb legyen, amit írtam: Sokan adagolnak P-t például Estimative Index tápozás esetén aktív talajjal kombinálva (pl Aquasoil) és nincs algájuk.
Az, hogy nő-e az alga, szituáció függő, szóval én hiszek a "párhuzamos" igazságokban. Vagy másképp nézve, nincs olyan általános igazság, ami mindig igaz és az algásodás kiváltója. Körülményfüggő, hogy alga mikor keredik felül a növényeken.
Viszont az szinte biztos, hogy a talajod köti meg a P-t amit folyékony táp formájában beleöntesz. Egyébként ADA aquasoil-ban "gyárilag" valószínűleg több P-van mint jópár palack "macro" tápban.
Én is adom a külön foszfátot GA m&m mellé. Amíg nem adtam volt algám (majdnem a teljes gyepet kiírtotta, a bolbitist meg végérvényesen), most hogy rendszeresen adok egy kicsit, semmi nincs.
A probléma az ada metódussal az, hogy főleg az indításnál, amíg a növényeknek még esèlye sincs a power sandot elérni a gyökereikkel, pont akkor nem adnak foszfátot, ami pont a gyökérfejlődést segítené elő. Szóval na... Másrészről az akváriumi növények jó része a tápanyagfelvételének egy részét nem a gyökerein, hanem a levelein keresztül végzi. Pl. ammónia felvétel. Ráadásul egy csomó olyan növényt pakolunk bele az akiba, aminek a gyökere bele sem mehet a talajba pl. Microsorum, anubias, stb. Nekem egyedül a microsorum mutatott tápanyaghiányt, nevezetesen foszforhiányt...
 
Ma letakartam a teljes akváriumot... szombatig pihenés van
Délelőtt leadtam a rendelést Green Aqua Micro, makrora (némi növénnyel kiegészítve)
Meguntam a kilátástalan algatakarítást... azt gondolom, hogy a szűrésem jó, RO vizezek, nagynyomású CO2 megy, az akvárium dugig van növényekkel.. a fény is korrekt szerintem, az egyetlen dolog amibe bele lehet kötni az a tápozás.. szóval remélhetőleg a BO megszabadít a fonalastól, utána elindul a GA mic/mak napi 3-3 ml el...
Szorítsatok
 

Attachments

  • 20191008_195851.jpg
    20191008_195851.jpg
    338.6 KB · Megtekintések: 88
Ha szabad még egy tanácsot adnom, először csak 2ml adj macróból és 1ill. minden második nap 2 ml-t a micróból. Aztán majd nézd és emeld, ha úgy látod. Fokozatosan, vagy még durvább algásodásod lesz.
 
Ma letakartam a teljes akváriumot... szombatig pihenés van
Délelőtt leadtam a rendelést Green Aqua Micro, makrora (némi növénnyel kiegészítve)
Meguntam a kilátástalan algatakarítást... azt gondolom, hogy a szűrésem jó, RO vizezek, nagynyomású CO2 megy, az akvárium dugig van növényekkel.. a fény is korrekt szerintem, az egyetlen dolog amibe bele lehet kötni az a tápozás.. szóval remélhetőleg a BO megszabadít a fonalastól, utána elindul a GA mic/mak napi 3-3 ml el...
Szorítsatok
Ismerős a helyzet(részvétem). Ebben a cipőben jártam én is a seachem tápokkal.:)
 
Sikeresnek minősítem a BO-t, minimális fonál maradt, de terjedést nem látok. 3-3 ml mikro és makro megy, első 3 nap 4 óra világítás 75%on, azóta 6 óra.
Gyakorlatilag napi 6 percre látom az akváriumot, az alatt etetek és tápozok (még mindig az albérletben van). Holnap vagy holnapután jön el számára a nagy nap, jön utánunk (mi már 3. éjszakánkat töltjük majd a saját házunkban :) )
Ma csináltam gyorsan telefonos képet, mintegy dokumentálásképp
Került be Microsorum petite, Buce, és immár teljes a Rotala gyűjzeményem az Orange Juice fajtával
Ui: érdekes megfigyelés, korábban ha amanot láttam ünnepnap volt.. mostanában a rövid látogatásaim során is mindig találkozom 2-3 darabbal (elvileg 18 van bent..) lehet h a susnyásban is elfogyott a kaja, és kénytelenek kijönni a fényre egy kis fonálért
 

Attachments

  • 20191017_165921.jpg
    20191017_165921.jpg
    464 KB · Megtekintések: 96
Sikeresnek minősítem a BO-t, minimális fonál maradt, de terjedést nem látok. 3-3 ml mikro és makro megy, első 3 nap 4 óra világítás 75%on, azóta 6 óra.
Gyakorlatilag napi 6 percre látom az akváriumot, az alatt etetek és tápozok (még mindig az albérletben van). Holnap vagy holnapután jön el számára a nagy nap, jön utánunk (mi már 3. éjszakánkat töltjük majd a saját házunkban :) )
Ma csináltam gyorsan telefonos képet, mintegy dokumentálásképp
Került be Microsorum petite, Buce, és immár teljes a Rotala gyűjzeményem az Orange Juice fajtával
Ui: érdekes megfigyelés, korábban ha amanot láttam ünnepnap volt.. mostanában a rövid látogatásaim során is mindig találkozom 2-3 darabbal (elvileg 18 van bent..) lehet h a susnyásban is elfogyott a kaja, és kénytelenek kijönni a fényre egy kis fonálért

mennyit volt be takarva ? Nálam 5 napos kúra nem hozott változást.. :/

És egyébként gratula, szépen alakul és sűrűsödik :) jó lesz ez :)
 
mennyit volt be takarva ? Nálam 5 napos kúra nem hozott változást.. :/

És egyébként gratula, szépen alakul és sűrűsödik :) jó lesz ez :)
Köszi, ha gondolod jövő héten szívesen látunk, és akkor már vennék is tőled pár CRS-t is ha akad eladó :)

3 nap volt összesen. Nem mondom, hogy mind eltűnt, de elég drasztikus algapusztulás volt. Úgy voltam vele, hogy max kap még pár napot, de most nem érzem szükségét, remélen a GA/EI tápozás lenyomja a maradékot. Gáz van, fényben van még tartalék, szűrőben 4 liter matrix, elvileg nem kéne problémának lennie.

Fejben már tervezgetem az új scapet :D csak így a házfelújítás közepén nem érzem biztonságosnak előhozakodni az ötlettel :D :D :D
 
Kéne egy kis segítség..
Megint előjött az a rohadék alga..

Adatok:
GH:6 (túl sok?)
KH: nem mérhető
pH: 5 (ez baromi kevés, ez lehet a probléma forrása? Lámpa felkapcs után 6 órával, CO2 indulása után 8 órával mérve) Ezzel mit lehet kezdeni?
Ezek neptun tesztek voltak, szóval nyilván nem halál pontos..
TDS: 136
NO3: 1 (ez abszolút érthetetlen..)
NO2: 0,01
Fe: 0,15
PO4: 0,05
K: 20 körül

Ezek JBl tesztek

GA táp napi 3+3 ml
Fény Chihiros A601 Plus 75%on 8 óra plusz 2x15 perc le és fel
OASE Biomaster 350, 4 liter Seachem matrix, Seachem Purigen es perlon
GA GH plus-al visszasózott RO víz, heti 1x 30 liter (ez kb 60%)
CO2 nagynyomású, difivel, napi 10 óra 3-4 bubi/sec, ezt most visszavettem kb 2 bubi/sec re, DC lime volt amúgy
Mit kéne tennem, hogy ez a roppant idegesítő alga elkerüljön.....
Dobok egy képet, hogy a növekedés tempója összevethető legyen a költözés utáni képpel

20191023_184358.jpg
 
Kéne egy kis segítség..
Megint előjött az a rohadék alga..

Adatok:
GH:6 (túl sok?)
KH: nem mérhető
pH: 5 (ez baromi kevés, ez lehet a probléma forrása? Lámpa felkapcs után 6 órával, CO2 indulása után 8 órával mérve) Ezzel mit lehet kezdeni?
Ezek neptun tesztek voltak, szóval nyilván nem halál pontos..
TDS: 136
NO3: 1 (ez abszolút érthetetlen..)
NO2: 0,01
Fe: 0,15
PO4: 0,05
K: 20 körül

Ezek JBl tesztek

GA táp napi 3+3 ml
Fény Chihiros A601 Plus 75%on 8 óra plusz 2x15 perc le és fel
OASE Biomaster 350, 4 liter Seachem matrix, Seachem Purigen es perlon
GA GH plus-al visszasózott RO víz, heti 1x 30 liter (ez kb 60%)
CO2 nagynyomású, difivel, napi 10 óra 3-4 bubi/sec, ezt most visszavettem kb 2 bubi/sec re, DC lime volt amúgy
Mit kéne tennem, hogy ez a roppant idegesítő alga elkerüljön.....
Dobok egy képet, hogy a növekedés tempója összevethető legyen a költözés utáni képpel

View attachment 82469
 
@Z1234 @Pendulum esetleg nincs valami ötlet, javaslat?
Van még Seachem P és N, próbáljam meg emelni a K hoz?
Most hétvégén nem leszek itthon, így szerintem megint kap 3 nap BO-t.. viszont a problémám nem oldódott meg a GA tápozással, az biztos...
Lámpa ereje gondolom nem lehet probléma, kb 11-12 cm el van a víz felett.. de ez 'csak' egy Chihiros..
 
@Z1234 @Pendulum esetleg nincs valami ötlet, javaslat?
Van még Seachem P és N, próbáljam meg emelni a K hoz?
Most hétvégén nem leszek itthon, így szerintem megint kap 3 nap BO-t.. viszont a problémám nem oldódott meg a GA tápozással, az biztos...
Lámpa ereje gondolom nem lehet probléma, kb 11-12 cm el van a víz felett.. de ez 'csak' egy Chihiros..
Sajnos Estimative Index alapján tápozott akváriumokkal nincs tapasztalatom. Számomra inkább az a rejtély, hogy ezek miért NEM algásodnak...
pH-d gyanúsan alacsony. Lehet, hogy a mérés nem OK. Ha a CO2 nyomná le ennyire, akkor gondolom a halak már pipálnának....
 
@Z1234 @Pendulum esetleg nincs valami ötlet, javaslat?
Van még Seachem P és N, próbáljam meg emelni a K hoz?
Most hétvégén nem leszek itthon, így szerintem megint kap 3 nap BO-t.. viszont a problémám nem oldódott meg a GA tápozással, az biztos...
Lámpa ereje gondolom nem lehet probléma, kb 11-12 cm el van a víz felett.. de ez 'csak' egy Chihiros..
Én megmondtam, hogy ne told túl a tápozást. Nem hallgattál rám. Ez nem egy gép, de ezt neked kellene a legjobban tudni.
Ha PH tényleg ilyen alacsony emeld a KH-t. Ne full visszasózott ro vizet adjál, hanem állítsd be csapvízzel. KH nyugodtan menjen 2-4 közé. GH mehet 8 körül.
 
Back
Oldal tetejére