• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényvásárlás során behurcolható nemkívánatos élőlények

Re: Növény vásárlás során behurcolható nem kívánatos élőlények

Luna hozzászólásán felbátorodva tegnap beszereztem 2 "pankrátort"! Megfelelő pszichológiai felkészítés után a küzdőtérbe eresztettem őket, de egyenlőre nem folyik a vér. ;) Talán szégyenlősek és akkor gyilkolnak, amikor nem nézem őket. ;)

Próbáltam róluk képet készíteni, de nem vagyok nagy képész és nem bírtam rávenni a gépet még makró funkcióban sem, hogy a kukacokra fókuszáljon, így az összes kép homályos lett.
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nem kívánatos élőlények

Az egyik harcosomnak szájpenésze lett. :(

Kukacok-Guppyk: 1-0
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nem kívánatos élőlények

Közben kutakodtam a témában.
Az Akvarista.hu hőskorából 2005-ből van egy nagyon korrekt bejegyzés. Pont erre irányul:

boldi said:
A halpenész mellett a szájnál levo penész ("szájpenész") hasonlóan az úszók tövénél, de akár a testen levo penésznek látszó folt lehet bakteriális is: flavobacterium columnare, azaz columnaris.

Ennek a baktériumnak több törzse van, van amelyik jobban okoz külso tünetet, van amelyik halálosabb.

Az egyik hozzáírásra vonatkozó válasz: A columnaris betegség nagyon gyors lefolyású lehet, akár 6-12 órán belül elpusztulhat a hal. Ez árulkodó nyom lehet, a többi betegség, pl. penész, darakór sokkal lassabban okozhat ilyen nagy gondot.

Továbbá: A penész többnyire sérülésen indul el, a columnaris viszont nem feltétlenül. Ezt persze nehéz megítélni és ellenorizni.

Másik hozzászólásra: Megfigyeléseim szerint a columnaris baktériummal fertozott hal, vagy baktérium-robbanáson átesett akváriumban a halak összehúzzák úszóikat. Késobbi stádiumokban a hal lesüllyed, elore hátra ingázik, vagy levegoért pipál a felszínen. Elofordulhatnak kilengések is. (Ahogy Szép_J írta ez lehet persze a hideg víz jele is akár).

Mitol került elo a baktérium? A vízben volt, ami valószínüleg nem is nagy baj. Feltehetoen ideális környezetet teremtettél a felszaporodásának: kiírtottad mindazt, ami kordában tarthatná (pl. friss víz, klóros víz, túltisztított szuro, vegyszerek stb.) ugyanakkor adtál neki elég tápanyagot (pl. kis akvárium, sok hal, sok etetés, kevés vízcsere). Emellett magas vízhomérsléklet segít a baktériumrobbanáshoz. Teszteld esetleg a Ph-t; a baktériumelszaporodás a Ph emelkedésével járhat (csak ebbol persze ne következtess).

Nos, mit lehet tenni a columaris ellen? A kérdés nagyon nehéz, ha egy-két hal érintett, biztosan jobb nem kezelni egy egész akváriumot! Másrészt: A columnaris nagyon gyors lefolyású lehet, de persze eltarthat több napig amig a hal kimúlik. Ilyen gyors lefolyás mellett kevés ido van dönteni a kezelésrol. Antibakteriális kezelést alkalmazni NAGYON NAGY rizikó! Kiírthatod a szurobaktériumokat, megerosödhet a kórokozó, legyengülnek a halaid, kipusztíthatod az akváriumoat, ha nem egy nap alatt, akkor hosszabb ido alatt. Tehát NEM szabad rohanni ilyen szerekért az elso tünetre.

DE: Napi vízcserét, kevesebb kaját, megemelt oxigénszintet bármikor alkalmazhatsz és tuti nem okozol kárt! Nem rohanni a vegyszerért.

Bactopur: A sima bactopur alapvetoen acriflavint tartalmaz, ami a baktériumok helyett leginkább valóban a penészes, gombás fertozésekre hatásos. Persze jó lehet a baktérium ellen is, de korlátozottan. Akkor miért hívják bactopurnak? Azért, mert az emberek hülyék, és rohannak bactopurért, ha baktériumot hisznek, pedig többnyire nem kellene. Így legalább egy viszonylag ártalmatlan szert használnak, a tévkezelés helyett. Természetesen a szer irreálisan drága mondjuk egy kis xantakridinhez képest, ami "szinte" ugyanez.

Bactopur direct: Ez gyakorlatilag aquafuran, vagy jbl furanollal azonos nifurpirinol antibiotikum. Csak úgy alkalmazzuk, ha a kezelés idejére a szurot kivesszük, különben a szuro kiszuri, a szuroben a baktériumot ledögleszti, a ledöglött baktérium a vizet szennyezi, végül nagy probléma alakul ki. A szurot járassuk külön vödörben, esetleg a vödörben levo vizet jól sózzuk be. (akár 2%). A bactopur directet tehát tényleg csak durva esetekben alkalmazzuk. Ráadásul drága.

Só: A columnaris fertozések ált. 70-90% halálozással járhatnak. Leírások szerint ez akár 1 ezrelékes sókoncentráció melett is 40-50%-ra, magasabb esetben (3 ezrelék mondjuk) még alacsonyabbra csökken. Tehát a só gátolja a baktériumokat, bármint bizonyos baktériumokat. Ráadásul a só minimálisan befolyásolja a nitrogénkörforgást alapvetoen biztosító baktériumok muködését, így nem megy tönkre az akvárium stabilitása teljesen. Természetesen bizonyos halakra a só igen ártalmas lehet.

Összefoglalva: A lentebb említett tünetek több esetben felvethetik a columnaris gyanúját is. Ezt bizonyítani azonban a tünetek alapján nem lehet, laborvizsgálat igazolhatná igazán biztosra. Sajnos e tekintetben inkább utólag lehet okos az ember.
Az ilyen gondok ellen a legfontosabb a megelozés: csak hosszan bejáratott akváriumba rakjunk halakat, ne használjunk túl kicsi akváriumot. Használjunk megfelelo szurést, a motoros szuro mellett szivacsszurot is, amely nagy felületet képez a baktériumok számára élettérnek.
A vizet cseréljük rendszeresen, a vízkezelo szerek helyett alaposan szelloztetett csapvíz tökéletes lehet. Ha az akváriumban túl sok a tápanyag, akár naponta, kétnaponta is cserélhetünk vizet. A szurot viszont csak akkor tisztítsuk, ha már máshogy nem lehet: Ha kimossuk a baktériumainkat, mi fog könnyedén elszaporodni? A gonosz patogén baktériumok, a kedvenc baktériumvédopajzsunk helyett. Ha több szurot vagy szurorészt alkalmazunk, egyszerre csak egy részét tisztítsuk.
Használjunk megfelelo akváriumaljzatot, és ne tisztítsuk túlzottan. Telepítsünk sok növényt, amely felszívja a felesleges tápanyagokat a vízbol. Természesen e célra kituno lehet a rohamosan szaporodó békalencse, a különféle mohák, vagy az akváriumba belógatott növény is.
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nem kívánatos élőlények

Akaratom ellenére van néhány lakóm.

A pár darab aprócska barna csigával megbékéltem, ha itt vannak, akkor legyen jó dolguk.

De van más is. Illetve mások
Az aki aljában mintha kis gyöngyszemek szaladgálnának.
2-3 mm nagyságú, ezüstös félgömbök, minta szaladgálnának, gyorsan mozognak.

Mik lehetnek ezek? Kell aggódni?

(tippem szerint az ajándék gömbmohával jöttek)
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nem kívánatos élőlények

Krisz777 said:
De van más is. Illetve mások
Az aki aljában mintha kis gyöngyszemek szaladgálnának.
2-3 mm nagyságú, ezüstös félgömbök, minta szaladgálnának, gyorsan mozognak.

Mik lehetnek ezek? Kell aggódni?

(tippem szerint az ajándék gömbmohával jöttek)

Ilyen "dögjeim" nekem is vannak kb. 1,5 hónapja.A jelenlétük igencsak érdekes,mivel eddig nem láttam őket,a növények minőségi példányok és nem került semmi új dolog az akiba. :wtf:Amit tudok róluk,hogy kb. 1mm körüli a méretük, és a talaj közelében cikáznak.
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nem kívánatos élőlények

Dyin said:
Júúúj egy képet hadd lássunk róluk.. :D

El kell,hogy keserítselek!Nem én leszek a "profi természetfotós".Egy normális fotót nem tudok csinálni az akváriumomról,se az élőlényekről. :oops: Pláne nem ilyen kis valamikről. :lol:
Ha netán segít,akkor annyit hozzátennék,hogy világosszürke színű a "kitinjük",(gondolom az,mert csipesszel szoktam irtani őket és úgy roppannak szét,mint 1 bogár)sötét foltokkal tarkítva.
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nem kívánatos élőlények

Az aki aljában mintha kis gyöngyszemek szaladgálnának.
2-3 mm nagyságú, ezüstös félgömbök, minta szaladgálnának, gyorsan mozognak.

Rákérdezhetek? :roll:
Kagylósrákok !? :D

Új növényekkel kerültek hozzám is.
Gömbnek tűnnek, de egy kicsit laposak, oldalról nézve és az akvárium / üveg alján inkább szaladgálnak, szeretnek az oldalfalakon is cikázni, mintha lenne lábuk (kezdetleges). Kicsi kb 1-2 mm nagyságúak, nálam kissé sötét barna alapon világos barna pöttyösök voltak. Lehet hogy vedlenek, mert nálam jó pár kis átlátszó héj volt a víz felszínén ! Halakat nem bántják, de úgy olvastam, hogy ha a halak megeszik őket, akkor bélelzáródást okozhatnak ( páncéljuk miatt), mivel képtelenek átharapni a héjukat.

Én kivettem őket egy kis aksiba (kb 3L) mikor még a növények külön (karanténban) voltak. A lemezes kaját és némi szűrős mulmot szeretik, viszonylag könnyen szaporodnak. Nálam úgy purcantak ki, hogy nyáron 2 napig nem voltam otthon és kiszáradt a 3L-es akvárium :oops:

Ha elég gyors vagy szívószál technikával ki lehet őket szedni :D

Valahol már utánuk néztem, de most nem jut eszembe, hol láttam ugyanolyan képeket róluk (talán valamilyen könyvben?). Neten néztem, de egyik sem hasonlít rájuk :( ha megtalálom felteszem
skiccszerűen
GRAB292.JPG


Ostracoda_regi.jpg


pár infó róluk:
http://hu.wikipedia.org/wiki/A_kagylósrákok_anatómiája
http://vmek.oszk.hu/03400/03408/html/2878.html
http://allati.virtus.hu/?id=detailed_article&aid=39138

Egyre gondoltunk?
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nem kívánatos élőlények

Egyre gondoltunk?

Szia carrie!
Ők lesznek azok,legalábbis az én esetemben.Valóságos X-akta marad,hogy miként kerültek be az akiba,mert hónapokig nyomuk sem volt. :wtf:
Próbálok tőlük megszabadulni "vízleszívással",de mindig marad pár db. :x
Köszi a linkeket,majd tanulmányozom.
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nem kívánatos élőlények

Szia Blasio!

Van egy jó és egy rossz hírem.

Képet sajnos nem találtam róluk :( de tettem fel videót :lol:
((Régebben, mikor én is keresgéltem anno, akkor töltöttem le, de már nem találtam meg az eredeti feltöltőt))

Kyn6ByN-uz0

Nálam pöttyösek (nem csíkosak), ráadásul jóval kisebbek és lassabbak is voltak :lol:

Nálad is ilyen UFO-k vannak?
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nem kívánatos élőlények

carrie said:
Szia Blasio!

Van egy jó és egy rossz hírem.

Képet sajnos nem találtam róluk :( de tettem fel videót :lol:
((Régebben, mikor én is keresgéltem anno, akkor töltöttem le, de már nem találtam meg az eredeti feltöltőt))

Kyn6ByN-uz0

Nálam pöttyösek (nem csíkosak), ráadásul jóval kisebbek és lassabbak is voltak :lol:

Nálad is ilyen UFO-k vannak?

Ők azok!!!

Nekem is ilyesmik szaladgálnak.

Mit csináljunk velük?
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nem kívánatos élőlények

carrie said:
Szia Blasio!

Van egy jó és egy rossz hírem.
Nálam pöttyösek (nem csíkosak), ráadásul jóval kisebbek és lassabbak is voltak :lol:

Nálad is ilyen UFO-k vannak?

Igen ők lesznek sajna! :( Végül is nem annyira zavaróak,mert a halak nem tudják megenni őket,(legalábbis ahogy észrevettem nem érdeklik őket)az akvárium "kiszárítása" meg nem lenne célravezető,mivel nagy valószínűséggel kiirtanám a növényeimet és minden mikroorganizmust a talajban.Viszont nem tudom,hogy bírják-e a szódavizet? :twisted: (Arra gondoltam a halakat kimentem,és feltekerem a CO2-t egy pár napig.A növények biztos kibírnák,csak azt nem tudom,hogy mennyit ártanék ezzel a művelettel az akvárium "ökológiájának"?!) :eh:persze nem hirtelen változtatás lenne,hanem fokozatos.
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nem kívánatos élőlények

Mindenki azzal dolgozik amivel tud. :)

Nekem más gonosz gondolatom támad. Én az easy carbo túladagolásán gondolkodom halászat után.
Csak aggódók, mi van ha néhány garnélát nem veszek észre? Lehet, hogy megbarátkozom a gyöngyeimmel.
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nem kívánatos élőlények

Nálam a nagy meleg pusztította ki szegénykéket, kiszáradtak.
Nem vagyok egy vízi élőlényekkel foglalkozó biológus és ezért nem szívesen osztogatnék tanácsot, tudom most kapok majd a fejemre
Pruegelknabe.gif


Blasio said:
.Viszont nem tudom,hogy bírják-e a szódavizet? :twisted: (Arra gondoltam a halakat kimentem,és feltekerem a CO2-t egy pár napig.A növények biztos kibírnák,csak azt nem tudom,hogy mennyit ártanék ezzel a művelettel az akvárium "ökológiájának"?!)
A CO2 felcsavarása lehet, végezne velük, de azért a csigákról se feledkezz el. Tudod nekik is meszes a héjuk és ha felcsavarod a Co2-t az oldja a meszet és ház nélkül maradnak...
old.gif

Ami esetleg segíthet (kimásoltam néhány dolgot a leírásokból)

"A kagylósrákok nem élnek oxigénhiányos vizekben, de megélnek igen alacsony oxigén-szint mellett is. A legtöbbnél nem találunk semmilyen szervet, ami az oxigénfelvételt lehetővé tenné. Az oxigén-felvétel általában a bőrön keresztül történik."

"A kagylósrákoknál a vázépítés azonban tipikusan nem folytonos. Az állat többször is elhagyja az egész carapaxát és egy újat, nagyobbat választ ki, néha eltérő alakút. Ezt a folyamatot vedlésnek nevezik."
Lehet, hogy beavatkozás nélkül is eltűnnének? Hisz' egy ideig páncél nélkül maradnának, így a halak lehet elvégeznék a melót?

"A biokémiai folyamatok, amelyek a vedlési folyamatot előidézik és azok, amelyek a kitin és kalcium-karbonát kiválasztást elindítják nem ismertek. Fassbinder felfedezte, hogy a CaCO3 forrása nem a vízben, hanem az állat testében van. Felfedezte, ha az állatot kalcium-karbonát mentes vízbe tette az állat már a vedlés előtt öt nappal jelentős mennyiségű kalciumot halmozot fel. A folyamat, amely során az állat a karbonátot kinyeri és elraktározza még nem ismert. Kísérletileg kimutatták, hogy a diéta befolyásolja a carapax méretét és alakját. Cypris pubera példányokon, amikor kalciumban gazdag környezetbe helyezték kialakult egy másodlagos vastagodás a carapaxon, szembetűnő torzulások formájában úgy a teknő mellső, mint a hátsó részén. A legvalószínűbb, hogy két külön fajként lett volna leírva, ha az egyedek törzsfejlődését nem ismerték volna. A Cyprinotus incongruens teknőjén, éheztetés után kialalakult egy nyeregszerű bemélyedés a háti oldalon. Ezért a kagylósrákok bármilyenszerű ökológiai tanulmányozásakor figyelembe kell venni a rendelkezésre álló táplálékmennyiséget is, főleg amikor különleges (extrém) alakok is megjelennek."

"A víz kálcium-tartalma is befolyásolja a teknők vastagságát és egyben az erős díszítés kialakulását, azonban ez gyakorlatilag ritkán fordul elő."

Blasio said:
..csak azt nem tudom,hogy mennyit ártanék ezzel a művelettel az akvárium "ökológiájának"?!)
Ha nagyon nem zavar és gondot sem okoznak, akkor lehet inkább hagyni kellene őket... meg lehet hogy pár év(tized) múlva védett állatok lesznek :D és Nektek ott virít majd néhány példány az akiban. És amúgy is, megölnétek valamit, aminek szeme van?
aufsmaul_2.gif
schocker.gif


Jópofa kis állatok:
"Majdnem mindig háromosztatú, a középvonalban fekvő homlok- vagy naupliusszemük van, de a tengeri Cyprinidáknak ezenkívül még két oldalsó, bonyolultabb szerkezetű, mozgatható szemeik is lehetnek. A mélytengeri fajok egy részének óriási nagy oldalsó szemeik vannak, mint például a Cypridina castanea Bradynak, mások egészen vakok, vagy világítómirigyeik vannak "
Bezzeg, ha világítanának, mi? winking0070.gif Rögtön meglenne oldva a DIY ledes hangulatvilágítás estére!?
smile.gif


"A nemek nem ritkán már kívülről is jól megkülönböztethetők héjuk alapján, azonban általában véve a hímeket második csápjuk, vagy második állkapcsukon lévő kulcsolóhorgukról és terjedelmes párzószervükről lehet megismerni. Hím csirasejtjeik feltűnően hosszúak: kinyújtva gyakran hosszabbak az állatnál magánál."
look.gif Vajon ilyenkor orra buknak?

"Külön meg kell említenünk a Hungarocypris madarászi Örley nevű fajt, mely 5–6 milliméteres nagyságával a legnagyobb európai kagylósrák."
1463.gif
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nem kívánatos élőlények

carrie said:
És amúgy is, megölnétek valamit, aminek szeme van?

A szúnyognak is van szeme, mégis lecsapom, ha túl közel merészkedik. :) Pedig mindent haza tudnék cipelni, ami egy kicsit is aranyosan tud nézni... :)
Egyébként jó kis leírás. :thumbup:
Én mindenesetre maradnék a kiszívogatós módszernél, nálam is jelentek meg anno fura kis állatok, de egy idő után sikerült őket kikoptatni az akváriumból. A baktériumokat ugyanúgy kinyírnátok mind a CO2, mind az Easy Carbo túladagolással. Az algabumm meg ugye nem hiányzik senkinek... ;)
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nem kívánatos élőlények

Krisz777 said:
Én az easy carbo túladagolásán gondolkodom halászat után.
Csak aggódók, mi van ha néhány garnélát nem veszek észre?

Ez nem is rossz ötlet! Lehet,hogy használna is mivel tudjuk,hogy az easy carbo O2-t von el a vízből.
"A kagylósrákok nem élnek oxigénhiányos vizekben, de megélnek igen alacsony oxigén-szint mellett is. A legtöbbnél nem találunk semmilyen szervet, ami az oxigénfelvételt lehetővé tenné. Az oxigén-felvétel általában a bőrön keresztül történik."
Csakis saját felelősségre,de lehet én megpróbálom! :twisted:
Én mindenesetre maradnék a kiszívogatós módszernél, nálam is jelentek meg anno fura kis állatok, de egy idő után sikerült őket kikoptatni az akváriumból. A baktériumokat ugyanúgy kinyírnátok mind a CO2, mind az Easy Carbo túladagolással.
Hát az a helyzet,hogy a "kiszívogatós" módszert már kezdem unni,de lehet megérné.
Na!Erre alszok egyet és meglátom. ;)

Köszi a sok infót!
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nem kívánatos élőlények

Akkor inkább azt mondom, hogy tartok kagylósrákokat is. DIREKT.
Ritkák, mert nem sok embernek van.
Drágák is.
De aki eljön hozzám és bír belőle halászni, annak ajándékba adom!

;)
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nem kívánatos élőlények

thk.gif
Eszembe jutott még valami velük kapcsolatosan.
Ha jól tudom a sórákok (artemia) és a vízibolhák is esznek algát... szóval mi van akkor, ha nincsenek "túletetve" a halak, rákok, csigák? Lehet hogy a kis gömböcskéknek nem lesz más választásuk és még az algát is megeszik? Vagy a mulm megemésztése során újra "trágyázzák" a "termőföldeteket"? Mit gondoltok?

Krisz777 said:
De aki eljön hozzám és bír belőle halászni, annak ajándékba adom!
Lehet nemsokára sorban állnak majd értük...
zha.gif
 
Back
Oldal tetejére