• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényvásárlás során behurcolható nemkívánatos élőlények

Re: Növény vásárlás során behurcolható nem kívánatos élőlények

Öröm az ürümben?
Most találtam a következőt:
"Nagyon nehéz meghatározni a különböző kagylósrák csoportok táplálkozási szokásait. Úgy tűnik a legtöbb faj növényekkel táplálkozik, főleg algákkal (Ulvaceae és diatomák). A Paradoxostominaek növények folyadékaival táplálkoznak. Más formák viszont mindenevők. Úgy parányi állatok, mint növények megtalálhatók a napi táplálékadagjukban. Általában dögevők. Parazita életmódot folytató kagylósrákok nem ismertek. Az Entocytherét eredetileg annak tartották, azonban bebizonyosodott, hogy szimbiózisban él más rákokkal."

Még néhány infó róluk:
"A nagy erősségű fényhatásnak kitett kagylósrákok árnyékos helyekre húzódnak vissza. Amennyiben sötétbe helyezzük őket, azonnal a világosság felé indulnak. Ebből kitűnik, hogy a kagylósrákok phototaxisa abnormálisan erős. Kísérletezéskor savas sorompót helyeztek az állatok elé, de a fényszükséglet annyira nagy volt számukra, hogy pusztulásba vitte őket. Az egyéni növekedés csökken a fény intenzitásának csökkenésével. Ugyanakkor kimutatták, hogy a lárvák leggyorsabban kék fényben növekednek, leglassabban pedig pirosban."

"Klugh kísérletei kimutatták, hogy a Cypria és Cyprinotus 1-2 napot képes elélni pH=4 érték mellett, és akár egy hetet pH=10 mellett. Egyik faj sem pusztult el pH=6 és 8 között. Még nem tudni, léteznek-e olyan fajok, amelyek extrém pH-értékekhez szoktak volna."

"A kagylósrákok a többi tengeri élőlényhez hasonlóan viselkednek: a fajok száma fokozatosan csökken a 10‰ értékig, majd hirtelen zuhanni kezd az alacsonyabb sótartalomban. Az édesvízi fajok száma nagyon gyorsan csökken, ha a sótartalom értéke eléri a 3‰-et. A meio-mezohalin (3-10‰ sótartalom) tartományban kevés fajjal találkozunk. Számos ezek közül azonban alkalmazkodni képes nagyobb változásokhoz."

"A kagylósrákok bármilyen hőmérsékletű vízben megélnek. Egyes fajok azonban kizárólag hideg vizekhez, míg mások meleg vizekhez alkalmazkodtak. Minden fajnak van egy saját hőmérséklet-toleranciatartománya, melyen belüli ingadozásokat elviselik. Egyes fajok (Heterocypris) forrónak vizekben is megélnek (40-45 °C). Számos kagylósrák él a déli és északi féltekék hideg öveiben, illetve nagyobb mélységekben, ahol a hőmérséklet állandóan alacsony értékeket mutat. A hőmérséklet komplex ökológiai tényező, hiszen befolyásolja a területen található táplálékmennyiséget, a termális gradienst, az üledék milyenségét stb. Emiatt a fajok elterjedésére vonatkozó elmélet sokkal komplexebb, mintsem hogy a hőmérséklet szabályozná."

"A kagylósrákok mikro-őslénytani (mikropaleontológiai) jelentősége felbecsülhetetlen. Igaz ugyan, hogy törzsfejlődési tempójuk lassúbb, mint egyes Foraminifera-csoportoké, elterjedési körük viszont sokkal szélesebb, hiszen nemcsak a tengeri üledékes kőzetekben találhatók meg, hanem a tavi és folyóvízi eredetű kőzetekben is. A kagylósrákok kitűnő környezetjelzők, a gyakorlott kutató azonnal elkülöníti a tengeri és édesvízi kagylósrákokat anélkül, hogy pontosabban meghatározná őket akár nem, akár faj szinten."

abyss-seed2.jpg
Ha nagyobb lenne, nem lenne aranyos? :D
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nemkívánatos élőlények

Torpicas növényeket kapok nemsokára, kérdésem az lenne, hogy valamilyen szerrel át kell-e öblíteni, nehogy valamit bevigyek az akiba?!
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nemkívánatos élőlények

vandorr said:
Torpicas növényeket kapok nemsokára, kérdésem az lenne, hogy valamilyen szerrel át kell-e öblíteni, nehogy valamit bevigyek az akiba?!

Én nem kaptam semmit a növényekkel, szerintem ők is figyelnek rá, így sz.tem nem kell
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nemkívánatos élőlények

A Tropica cég figyel a hasonló dolgokra!
És ez itt nem a reklám!
Nem kell félni hogy valamit behurcolunk e növényekkel!
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nemkívánatos élőlények

Én is a Tropica-tól rendeltem a növényeket, de valahogy került csiga az akváriumba.. :eh: Szerintem érdemes átöblíteni.
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nemkívánatos élőlények

peti44 said:
Én is a Tropica-tól rendeltem a növényeket, de valahogy került csiga az akváriumba.. :eh: Szerintem érdemes átöblíteni.
És egyenesen jött a növény Dániából?
Csak volt az tárolva hazánkban valahol!
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nemkívánatos élőlények

Üdv,
Néhány témát - ezt is - már végigolvastam és mégis érdeklődve olvasnám, hogy konkrétan a GA-s kolégák milyen technikákat alkalmaznak a vásárolt növényekkel való nemkívánatos élőlények behurcolása ellen. Milyet alkalmaz(ná)nak itthoni beszerzési forrásból származó növények esetében.
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nemkívánatos élőlények

estom said:
Üdv,
Néhány témát - ezt is - már végigolvastam és mégis érdeklődve olvasnám, hogy konkrétan a GA-s kolégák milyen technikákat alkalmaznak a vásárolt növényekkel való nemkívánatos élőlények behurcolása ellen. Milyet alkalmaz(ná)nak itthoni beszerzési forrásból származó növények esetében.

Csak a magam nevében tudok nyilatkozni. ;) Kétféle forrásból rendeltem korábban. Vizinövény és Tropica. Előbbi a termesztéséből fakadóan és a szerényebb körülmények miatt sokkal alaposabb tisztítást igényel. Volt már rendesen bealgásodott moha, ha jól rémlik planária stb. Ettől függetlenül ott sem alkalmaztam nagyobb tisztítást. Csapvíz alatt alaposan átmosod a leveleket. A gyökérzetet egyébként is ki kell bontani a gyapotból stb én azt is átmosom mielőtt ültetek.

Tropica növények tökéletes kondiban jönnek külföldről, de itt a tárolás alatt is lehet kicsit csigás. Alga viszont teljes mértékben kizárt.

Legutolsó Tropica-s ültetésnél amikor borzalmas sok növény jött, megfogtam a növényeket és betettem egy nagy hordóba amit felengedtem kézmeleg vízzel. Növényeket kicsomiztam és csak magukban áztak jónéhány órán át. Ilyen alkalommal is lejönnek a növényről a csiguszok stb.

3952165427_cf13e30dc1.jpg

Egy biztos én semmilyen vegyszeres tisztítást, fertőtlenítést nem javaslok. Ha nem tudod mit csinálsz könnyen tönkreteheted őket mindenféle szerek használatával.
Egy kis áztatás egy csapvíz alatti vagy vízben lévő tisztítás általában megold mindent.

A tartás, nevelés miatt jelentős eltérések vannak a növények között. De nem is várható el a hazai termesztőktől sem, hogy negyedáron adják ugyanazt mint a Tropica. Egyszerűan azon a költségen ahogy ők dolgoznak csoda, hogy működni tudnak.

Egy kis érdekesség a Tropica neveldéjéről: http://www.flickr.com/photos/georgefarm ... 488638766/ Nézd meg a növényes fotókat nagyban. Érdemes.

Szóval ez a moha pl nem algás:
http://www.flickr.com/photos/georgefarm ... 488638766/
http://www.flickr.com/photos/georgefarm ... 488638766/
;)
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nemkívánatos élőlények

viktorlantos said:
estom said:
Üdv,
Néhány témát - ezt is - már végigolvastam és mégis érdeklődve olvasnám, hogy konkrétan a GA-s kolégák milyen technikákat alkalmaznak a vásárolt növényekkel való nemkívánatos élőlények behurcolása ellen. Milyet alkalmaz(ná)nak itthoni beszerzési forrásból származó növények esetében.

Csak a magam nevében tudok nyilatkozni. ;) Kétféle forrásból rendeltem korábban. Vizinövény és Tropica. Előbbi a termesztéséből fakadóan és a szerényebb körülmények miatt sokkal alaposabb tisztítást igényel. Volt már rendesen bealgásodott moha, ha jól rémlik planária stb. Ettől függetlenül ott sem alkalmaztam nagyobb tisztítást. Csapvíz alatt alaposan átmosod a leveleket. A gyökérzetet egyébként is ki kell bontani a gyapotból stb én azt is átmosom mielőtt ültetek.

Tropica növények tökéletes kondiban jönnek külföldről, de itt a tárolás alatt is lehet kicsit csigás. Alga viszont teljes mértékben kizárt.

Legutolsó Tropica-s ültetésnél amikor borzalmas sok növény jött, megfogtam a növényeket és betettem egy nagy hordóba amit felengedtem kézmeleg vízzel. Növényeket kicsomiztam és csak magukban áztak jónéhány órán át. Ilyen alkalommal is lejönnek a növényről a csiguszok stb.

Egy biztos én semmilyen vegyszeres tisztítást, fertőtlenítést nem javaslok. Ha nem tudod mit csinálsz könnyen tönkreteheted őket mindenféle szerek használatával.
Egy kis áztatás egy csapvíz alatti vagy vízben lévő tisztítás általában megold mindent.

A tartás, nevelés miatt jelentős eltérések vannak a növények között. De nem is várható el a hazai termesztőktől sem, hogy negyedáron adják ugyanazt mint a Tropica. Egyszerűan azon a költségen ahogy ők dolgoznak csoda, hogy működni tudnak.

Egy kis érdekesség a Tropica neveldéjéről: http://www.flickr.com/photos/georgefarm ... 488638766/ Nézd meg a növényes fotókat nagyban. Érdemes.

Szóval ez a moha pl nem algás:
http://www.flickr.com/photos/georgefarm ... 488638766/
http://www.flickr.com/photos/georgefarm ... 488638766/
;)

Köszönöm. Akkor azért azt elmondhatjuk, hogy - elsősorban a hazai beszerzésre gondolok - eddig inkább csak szerencséd volt, hogy eddig nem voltak egyéb nem kívánatos élőlényeid behurcolva? Én itt leginkább az e topikban már leírt "férgekről, lárvákról, kukackákról és miegyéb problémás és utóbb kiirthatatlan "rusnyaságoktól" tartok. Ez azért elég jelentős probléma tud lenni, ha beüt a ménkű.
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nemkívánatos élőlények

Szerintem elég egy vagy két napig valamilyen használaton kívüli nevelő aksiba kitenni és jól szemügyre venni,connie_mini_magnify.gifhogy az üveg alján / oldalán vannak-e kis lárvák, mászkálnak-e. Esetleg este egy elemlámpát az akvárium
fölé lógatni, és rápillantani különböző időközönként, hogy a fényben megjelenik-e valamilyen UFO...


Ezt csak azért gondoltam, hogy megemlítem, mert múltkor kaptam az egyik halastól úszó májmohát (igaz nem tropicás-at és ráadásul ingyen volt ),otthon kitettem dunsztos üvegbe és este vettem észre véletlenül - lámpafény mellett-, hogy vannak benne valamilyen kukacok/lárvák, rögtön szóda, hideg-meleg váltófürdő, de még mindig ott voltak, lezártam. connie_escapejar.gifMajd bő egy héttel később láttam csak, hogy valamilyen kicsi vérszívók fejlődtek ki belőlük és dekkoltak az üveg oldalán, a vízszint felett..(szerintem valamilyen fajta szúnyog lehetett :shock: télen???? no mindegy) - mondanom se kell rögtön eljátszottam a Catrina hurrikánt az üvegben (amúgy nem az a szokásos vörös szúnyoglárvák voltak -azokat csak-csak felismertem volna - , hanem csíkos kivitelű lárvák, ráadásul nem is úgy mozogtak, ahogy kellett volna..)

viktorlantos said:
egyébként ez volt a hazai beszerzéses akim: http://viktorlantos.com/wordpress/2009/ ... kvariumom/
smiley_sigh.gif
Bárcsak nekem is lenne végre egy ilyen akváriumom ...thsmiley_sigh.gif
 
Valami féregféle a talajban!

Ma akváriumnézegetés közben vettem észre, hogy a homlokfalon az üveg és a talaj érintkezésénél van egy féreg, olyan 5 cm lehetett a hossza és kb. 2-3 mm vastag. Nekiálltam, hogy csipesszel kivegyem, de ahogy megmozgattam egy kicsit a talajt felette, olyan gyorsan elhúzta a csíkot, hogy csak úgy lestem utána. Mi tévő legyek most, ezek a férgek el fognak szaporodni, vagy nem is kell parázni miatta?
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nemkívánatos élőlények

A színe többet elárulna róla Hectorvti! Fehér?Piros? Talán könnyebben beazonosíthatnánk és akkor megmondanánk mi a baj vele, mert ha féreg akkor az baj lehet!
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nemkívánatos élőlények

zigur said:
A színe többet elárulna róla Hectorvti! Fehér?Piros? Talán könnyebben beazonosíthatnánk és akkor megmondanánk mi a baj vele, mert ha féreg akkor az baj lehet!

Húha, hát semmiképp nem piros legalább is nem olyan erős mint a vörös szúnyoglárváé, inkább olyan tört fehér és szürke közötti színnel rendelkezett. Kizárólag csak Tropicás növényeim vannak szóval azzal elvileg nem vittem be semmit. Szerintem a talajjal kerülhetett be táptalaj Tropicás, az általános talaj az Manado. Hogy lehet ezt az izét kiírtai onnan?
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nemkívánatos élőlénye

És 5cm hosszú? :| Hát ha piros lett volna könnyebb a dolgunk, de így....
Lehet valamiféle pióca?Nem tudom. Ha nem lenne ilyen nagy, planáriára gondoltam volna, de az nem nő meg 1cm-nél nagyobbra,bár a trópusokon vannak 65 cm-re növők is ,de ilyet még nem sokan láttunk itthon szerintem.
Azt hiszem nem lettél tőlem okosabb bocs! :(
Azért én mindenképpen megpróbálnám elcsípni, mert nem tudni milyen gondot okozhat!
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nemkívánatos élőlénye

zigur said:
És 5cm hosszú? :| Hát ha piros lett volna könnyebb a dolgunk, de így....
Lehet valamiféle pióca?Nem tudom. Ha nem lenne ilyen nagy, planáriára gondoltam volna, de az nem nő meg 1cm-nél nagyobbra,bár a trópusokon vannak 65 cm-re növők is ,de ilyet még nem sokan láttunk itthon szerintem.
Azt hiszem nem lettél tőlem okosabb bocs! :(
Azért én mindenképpen megpróbálnám elcsípni, mert nem tudni milyen gondot okozhat!

Hát rajta vagyok az ügyön, hogy elkapjam, de nem lesz könnyű elég fürge ez a dög. Igen, kb. 5 cm lehetett de minimum 4 és semmiképp nem 1 cm. arra gondoltam, hogy mi lenne ha kivenném az összes halat garnélát és megtekerném a co2-t, lehet hogy kinyírná a dögöt!?
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nemkívánatos élőlénye

Nekem van egy jó vastag csövem vízcserére. (Volt már, hogy elkaptam vele véletlen egyik kíváncsibb sziámi algaevőm.) Ha van neked is hasonló talán azzal kiszívhatod.
De vigyázz mikor megszívod nehogy leszaladjon. :)
 
Re: Növény vásárlás során behurcolható nemkívánatos élőlénye

Szinte biztos pióca mert nekem is ilyen paraméterekkel rendelkezett, amíg (nekem sikerült) el nem kaptam csipesszel. A bizonyosságot az adja hogy !kapaszkodott! az üvegre a két végén...
 
idegen lények az akváriumban

Van valakinek tippje, milyen féreg, kukacszerű tekergő rózsaszín lények bukkantak fel a garnélás 20 literes akváriumom talajában? :sick: :( :cry: :cry:
Kiszedni nem tudom őket, mert elbújnak rögtön. Van csigaevő csigám és JBL táptalaj, GA tápozás naponta, vízcsere hetente 40-50%.
Élővel nem etetek. Hogy kerültek bele? Mik ezek? Mivel lehet őket kiirtani?

Minden segítséget előre is köszönök!
 
Back
Oldal tetejére