• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes My dreams of the 250's tank

Caladan

Tapasztalt kertész
Sziasztok!



Gondoltam naplózom én is az első "nagyobb, komolyabb" akváriumom életét.

Egy kis előzetes információ, idén év elején, január környékén kapott el a gépszíj, régóta akartam akváriumot magamnak, így vettem is egyet, az összes facebook csoportba beléptem, olvasgattam neten, nézelődtem, meg is tetszett a növényes vonal, de én halakat is szerettem volna, összeállítottam egy 72 literes csodát, ami gyönyörű volt ideig, óráig. Aztán megvettem a második, harmadik, negyedik akváriumom...mert miért ne.... aztán rájöttem, hogy nincs ennyi időm, inkább összerakok egy nagyobb méretűt, mint sok kisebbet.



Ekkor találtam rá egyik strandolós hétvégén a mostani 250-es üvegre. Jó áron adták, majdnem teljes kezdő felszerelés, belevágtam hát, aztán úgy voltam vele, hogy mindent egyszerre úgyse tudok megvenni, majd lépésről lépésre haladva felépítem. Ezeket a lépéseket fogom taglalni majd! :)



Az üveg 100x50x50-es, bruttó 250 liter - amúgyis vagy ebben a méretben vagy a 20 centivel hosszabb 300 literesben gondolkoztam előtte is.

A szettel kaptam egy műanyag tetőt, szürke, benne egy alap 2x30 wattos T8-as fénycsöves világítással. ("elketyeg a fejlesztésig ezzel is" alapon)

Szűrő is járt hozzá, egyből kettő is, amik azóta is a szekrényben porosodnak (egy fluval belső és egy kisebb teljesítményű ~700 l/h - aquael külső). (újat vettem, majd később)

Jegyzet 2019-10-07 111239.jpg


Feltöltés folyamatosan, ahogy időm engedi majd ... :)
 
Utoljára módosított:
Már akkor tudtam, amikor szét kellett szedni az egész kocsit hogy berakjam, hogy nem kis fába vágtam a fejszémet az eddigi üvegekhez képest (legnagyobb 72 literes volt).

A következő fejtörésem a bútor/állvány volt, mégis mire fogom majd tenni???!! Ami megbírja az egészet...
Számolgattam, osztottam szoroztam, saccra egy 350 kg-ot kellene elbírni a bútornak. Elkezdtem keresgélni, felkutatni milyen lehetőségek vannak...
- a gyári bútorok piszok drágák, kilőve.
- felkerestem a helyi bútorgyártókat, elmondtam mit szeretnék és olyan válaszokat kaptam, hogy majd hanyatt estem.
- szétnéztem a kész bútorpiacon, komódok, stb, de ránézésre egyik sem lett volna képes a feladatot ellátni, legalábbis hosszú ideig.
- utolsó lehetőségem, hogy magam csinálom meg, három lehetőség adódott:
1. fém váz aztán majd ha lesz időm pénzem beburkolom (de hát akkor keresni kell egy megbízható hegesztőt aki képes megcsinálni) elvetettem
2. neten találtam képeket, ahol téglára, ytong-ra és egyéb dolgokra van rakva egy munkalap és ennyi. Annyira mégse tetszik, csak képen.
3. Fából megcsinálom teljesen magamnak (ezt választottam)

Bútorlapból nem akartam, gyengének találom, főleg úgy, hogy nem is értek hozzá (ergó nem vagyok asztalos...)
Szétnéztem a tüzépeken, fa lerakatoknál, de az összes szabad levegőn, elvetemedve, rengeteg munkával lett volna olyan amit én szerettem volna... így hát berongyoltam az OBI-ba, kiválasztottam a gerendákat, kiszámoltam mi mekkora lesz és le is vágattam a kellő méretre.

IMG_20190606_184907.jpg

100x80-as gyalult gerenda a fő váz, 6 láb, rajta egy keret kereszt merevítővel és az egész tetejére egy masszív munkalap, melyet kicsit nagyobbra vágattam, hogy esetleg egy nagyobb üveg is rá férjen! :)
Így se mutat rosszul első körben, így hát erre került az üveg, idővel majd tervezem beburkolni bútorlappal!

Kipucoltam az üveget, kapott fekete hátteret, alulra egy polifoam-ot, majd a sarokba került az újdonsült bútorral együtt. Jöhet a következő lépés, a szűrés, addig pihenő.

IMG_20190609_225034.jpg
 
Utoljára módosított:
Szűrő

Szűrésre egy nagyobb teljesítményű külső szűrőt képzeltem el. Rengeteg böngészés és nézelődés után sikerült is ráakadnom egy meghiúsult projekt miatt eladó sorba került, újonnan vásárolt Atman CF-1200-as szűrőre, gyári töltettel, csövezéssel.
12 literes tartály, 3 kosár, 1550 l/h teljesítmény, úgy gondolom megfelelő lesz.

A gyári töltet:
1. kosár lávakő + perlon
2. kosár zeolit
3. kosár kerámiagyűrű + szivacs

A gyári tölteten változtattam, a következők kerültek bele:
1. kosár lávakő + perlon párosítás maradt, plusz beraktam egy otthon kallódó zacskó Seachem Purigent, majd első takarításnál kiderül mennyire volt jó ötlet benne hagyni a lávakövet.
2. kosár tm30-as szivacsot vágtam bele, a zeolitot kivettem.
3. kosár kerámiagyűrű + eheim substrat pro + szivacs - kivettem a kerámiagyűrűk felét és substrattal töltöttem meg, amennyim volt otthon.

A gyári fekete merev csövet lecseréltem puhább átlátszóra, a szívó ág maradt a gyári, bal hátsó sarokba került, a nyomó ágon szintén a gyári esőztető a hátsó hosszú falra került. (majd későbbiekben ez is módosítva lesz).

Így már készen áll a feltöltésre, már csak aljzat kell és dekor tárgyak (fa + kő).
 
Aljzat

Az akvarisztikai boltokban kapható aljzatokat irreális magas áron adják (szerintem) főleg hogy mekkora területet kellene lefednem, egy vagyon lenne.
Így hát egy köztes opciót választottam, ismét berongyoltam az OBI-ba és megvettem két zsák 0,4-0,8 mm-es szűrőhomokot (50 kg).
Párszor át kellett mosni, de nem volt vészes, színe semleges, fehéres/szürkés, lehet kellett volna a nagyobb szemcseméret, de Miskolcon csak ez volt kapható.

Dekoráció

Redmoor fák
at és lávakövet képzeltem el dekorációnak, fa már volt is otthon kettő, lávakövet sajnos rendelnem kellett, mivel nem kapható közel-távol sehol. Pestről érkezett 20 kg lávakő, vegyesen, kisebb nagyobb darabokban.

Sajnos sok időm nem volt rendezgetni, nézegetni, minél hamarabb el akartam indítani, hogy beálljon a víz, így hát mindent beledobáltam és feltöltöttem vízzel.

IMG_20190714_215853.jpg

A víz fele összejött a többi akváriumból vízcsere folyamán, a maradékot csapvízzel töltöttem fel - EasyLife Filter Mediummal kezeltem előtte, valamint kapott egy adag indító bacit is.
Szépen le is tisztult a víz másnapra. Így ketyegett pár napig, mivel nem volt időm foglalkozni vele, addig a növények egy másik akváriumban pihentek.
 
1. kosár lávakő + perlon párosítás maradt, plusz beraktam egy otthon kallódó zacskó Seachem Purigent, majd első takarításnál kiderül mennyire volt jó ötlet benne hagyni a lávakövet.
2. kosár tm30-as szivacsot vágtam bele, a zeolitot kivettem.
3. kosár kerámiagyűrű + eheim substrat pro + szivacs - kivettem a kerámiagyűrűk felét és substrattal töltöttem meg, amennyim volt otthon.
Szia,
Ez lentről felfele haladva értendő, ilyen sorrendben megy rajta végig a víz? Ha igen, a Seachem Purigen nem jó helyen van, azt az egész szűrési folyamat legvégére kell rakni. A zeolit kiszedése jó ötlet volt, saját tapasztalat alapján (itt egy másik) erősen meg tudja emelni a szilikát tartalmat.
A szivacsokat nyugodtan cserélheted (ha lehetőség és keret lesz rá) idővel valamilyen jobb biológiai töltetre.
 
Szia,
Ez lentről felfele haladva értendő, ilyen sorrendben megy rajta végig a víz? Ha igen, a Seachem Purigen nem jó helyen van, azt az egész szűrési folyamat legvégére kell rakni. A zeolit kiszedése jó ötlet volt, saját tapasztalat alapján (itt egy másik) erősen meg tudja emelni a szilikát tartalmat.
A szivacsokat nyugodtan cserélheted (ha lehetőség és keret lesz rá) idővel valamilyen jobb biológiai töltetre.

Szia,

Fentről lefelé értendő a dolog (így volt megszámozva gyárilag a szűrőben is, azért írtam így)
Elsőnek a 3. kosáron megy át a víz, ez van legalul, és utolsónak az első kosáron folyik át a víz, ez van legfelül a szűrőben. Így a Seachem Purigen jó helyen van!
A szivacsok, kerámia gyűrű és lávakő is cserélve lesz idővel, amint a pénztárcám engedi, hirtelen ezek voltak otthon, ebből tudtam gazdálkodni, és azóta is ezekkel üzemel. (elment a pénz CO2 rendszerre és a fény turbózására DIY ledszalaggal, azt hiszem pont veled beszéltük a melegedést)
 
Növényzet

A nem megfelelő világítás miatt a legalapabb növényeket raktam be első körben, amik voltak otthon és amiket ismerősöktől kaptam. Ezeknek nagy részét úgyis cserélem majd az idő előrehaladtával, de addig is jó szolgálatot fognak tenni! :)
Itt 2x30 watt T8 világítja, egy 6500 kelvines "daylight" és egy sylvania grolux plant cső.
A növények a teljesség igénye nélkül:
- hínárok, anubias, cryptok, bacopa, valisneria, stb.

Jah és majdnem el is felejtettem, egy félbevágott kókuszhéj is bekerült, kis ajtót vágtam rá flex segítségével, majd a később költöző halaknak tökéletes lesz, és nem mellesleg nekem tetszik :D

Ebben az állapotában ketyegett ha jól emlékszem 2 hétig (természetesen a vízszint nem itt van, csak az ültetés miatt van lejjebb engedve! ) majd jöttek az élőlények bele! :)

IMG_20190721_013709.jpg
 
Utoljára módosított:
Jó masszívnak néz ki, de hogy vízszintezted ki?

Szia,
igen, eléggé masszívra sikeredett, meg vagyok elégedve vele teljes mértékben, már csak majd burkolni kell a későbbiekben.
Hálistennek eléggé pontosan vágták a lábait az OBI-ban, összeraktam és majdnem vízszintben is volt, ahol nem, ott csiszoltam egy keveset a fából flex és csiszolókorong segítségével
 
Szia,
igen, eléggé masszívra sikeredett, meg vagyok elégedve vele teljes mértékben, már csak majd burkolni kell a későbbiekben.
Hálistennek eléggé pontosan vágták a lábait az OBI-ban, összeraktam és majdnem vízszintben is volt, ahol nem, ott csiszoltam egy keveset a fából flex és csiszolókorong segítségével

Akkor szerencséd van, hogy a laminált padlód is vízszintben van, no meg nem nyomódik be terhelés alatt.
 
Élővilág

Így máris készen várja az üveg az első beköltözőket.
Ha emlékezetem nem csal, akkor két db sziámi algaevőt szereztem be elsőnek a helyi kiskereskedésben. Máig a kedvenc halaim, nagyon jópofák, gyönyörűek, mint 2 kisebb cápa, imádom őket!
Közben a másik akváriumból bekerült 4 db anci növendék.
Helyi tenyésztőtől pedig 10 db pandát és 30 db vörösorrú pontylazacot hoztam, és itt be is zárult a kör. Nem szerettem volna túl sok halat bele.

IMG_20190731_223127.jpg
 
Fényerő növelése

Következő célnak a fénytechnika fejlesztését tűztem ki. (bár időközben sikerült beszerezni jó áron egy CO2 rendszert is :) erről később. )

Első körben gondoltam, hogy meghagyom a jelenlegi 2 fénycsövet (2x30 watt) és kiegészítem nagy fényerejű CRI95-ös ledekkel. Rendeltem is 4 métert belőle, ahogyan azt kell, összeszereltem aluprofilba, beüzemeltem.

A látvány tetszett, viszont a ledek nagyon melegedtek, nem tudtam hozzá se érni a profilhoz olyan forró volt... kis utánajárás után (tanulva saját hibámból) kiderült, hogy ezeket valamennyire le kell szabályozni egy dimmerrel, így kevesebb a fényerő, viszont kevésbé melegszik és az élettartam is növekszik.

Ekkor úgy döntöttem veszek hozzá még 4 méter ledet. Így viszont már nem fér el a 2 fénycső, ezért azokat kivettem. A műanyagtető keretét meghagytam, mert erre szépen rá tudom ültetni a ledprofilokat, de a tetejét levettem, hogy szellőzzön.

Így 4+4 méter led lett beszerelve, dimmelve, aluprofilban.

- LED szalag beltéri 5730-120 (12 Volt) - természetes fehér CRI95! 1 méter
- LED szalag beltéri 5730-120 (12 Volt) - hideg fehér CRI95! 3 méter
- Led szalag 2835 SMD 120led/m 20W/m 12V Hideg fehér 2 méter - a helyi kereskedésben ez volt a legerősebb szalag, rendelni már nem akartam...
- Led szalag 2835 SMD 120led/m 20W/m 12V Meleg fehér 2 méter

Valamennyire visszavettem a fényerőket, de a végleges beállításon még mindig dolgozok! :)

Lumenre csak saccolni tudok, a CRI95-ösök gyári értéke 3000 lumen méterenként, a másik szalagról nem tudtak semmit mondani az üzletben... saccra 2200-2500 körül lehet méterenként.
Így nagyjából 70 lumen/liter értéket értem el. - Jöhetnek az igényesebb növények és a CO2 rendszer! :)

received_739446423166205.jpeg
 
Magasnyomású CO2 rendszer

Következő és egyben utolsó lépés a technika fejlesztésében a CO2 rendszerem beüzemelése volt.
Jutányos áron sikerült hozzájutni egy majdnem teljes szetthez:
- 2 kg-os linde palack
- hegesztéstechnikai reduktor
- Camozzi tűszelep
- mágnesszelep
- CO2 cső
- visszafolyás gátló
- és egy használt diffúzor

Már csak pár apró dolgot kellett beszereznem és indulhatott is a beoldás.

A palack üres volt, a diffúzort amúgy se terveztem használni (sikeresen eltörtem és 3 öltéssel varrták össze a kezem, ÓVATOSAN az üvegtermékekkel...)
Diffúzor helyett úgy döntöttem, hogy házi reaktort építek és a nyomó ágba csatlakoztatom. Kevesebb gond, jobb beoldás.
Ezenkívül rendeltem egy bubiszámlálót a pontos beállítás érdekében, valamint dropcheckert folyadékkal Kínaországból (amit azóta is bőszen várok).

IMG_20190907_233241.jpg
 
"DIY" CO2 reaktor

Neten találtam egy videót, kivitelezhető és egyszerű reaktorról, meg is vettem amiket gondoltam hozzá, majd kezdődött az építés.
- vízszűrő ház
- colos közcsavar
- tömlő csatlakozó
- tömítések
- szorítógyűrű
- colos cső

A videóban elmondott dolgok alapján összeraktam, elég jól sikerült, viszont a tömítés amit kaptam nem volt megfelelő és csepegett, kaptam más fajtát egy másik üzletben.

IMG_20190914_214114.jpg

Az elkészített reaktort a nyomóágba csatlakoztattam, felfúrtam a tartó konzolját (közben persze volt egy kis segítségem is :D ).
Beillesztettem a bubiszámlálót a rendszerbe, és elkezdődött végre a várva várt teszt üzem! :)

IMG_20191001_131955.jpg
 
A végén annyire belejössz, hogy lassan a mellette lévő asztalról lekerülhet a TV és oda is jöhet egy akvárium vagy egy vivárium, esetleg egy szép palu.;)
Imádom, amikor valaki ennyire kreatív.👍 Engem már az asztallal is megvettél.
 
"DIY" CO2 reaktor

Neten találtam egy videót, kivitelezhető és egyszerű reaktorról, meg is vettem amiket gondoltam hozzá, majd kezdődött az építés.
- vízszűrő ház
- colos közcsavar
- tömlő csatlakozó
- tömítések
- szorítógyűrű
- colos cső

A videóban elmondott dolgok alapján összeraktam, elég jól sikerült, viszont a tömítés amit kaptam nem volt megfelelő és csepegett, kaptam más fajtát egy másik üzletben.

View attachment 82504

Az elkészített reaktort a nyomóágba csatlakoztattam, felfúrtam a tartó konzolját (közben persze volt egy kis segítségem is :D ).
Beillesztettem a bubiszámlálót a rendszerbe, és elkezdődött végre a várva várt teszt üzem! :)

View attachment 82505
Nem biztos hogy egeszseges, hogy fem erintkezik az akva vizevel..
 
A végén annyire belejössz, hogy lassan a mellette lévő asztalról lekerülhet a TV és oda is jöhet egy akvárium vagy egy vivárium, esetleg egy szép palu.;)
Imádom, amikor valaki ennyire kreatív.👍 Engem már az asztallal is megvettél.
A tv mellett van egy 30-as kocka garnéláknak :D és egyébként a következő álmomtól nem áll messze amiket írtál ;) Egy szép palu a következő álom melóm, gondolkoztam azon is, hogy valahogy majd a későbbiekben ezt az akvát alakítom át ilyen célra, magasítom a hátulját, oldalát, de még ebbe nem ástam bele magam, és a távoli jövő :D plusz még ez az akva is építés alatt áll :D lassan elérünk a naplóban a "jelenhez"
Köszönöm a biztató szavakat :) igyekszem!

IMG_20190910_210337.jpg
 
Két hete ketyeg az akvárium az emelt fénnyel és CO2-vel.
Közben kivágtam a tetőt és az esőztető le lett cserélve lily pipe-ra (nekem nagyon tetszik ez a kis üvegtermék), valamint a felszín hártyásodott, ami idegesített, így betettem egy aquanova felszínleszívót, ami kevésnek bizonyult, ugyhogy 2 napja beszereztem egy Eheim Skim 350-eset is, így már ezzel működünk, eddig szépen dolgozik, 0-24-ben, lehet a későbbiekben kap majd ő is egy időzítőt és csak pár órára kapcsolom be, majd kiderül! :)

Ez a kép kb egy hete készült takarításnál, itt még az aquanova van bent:

IMG_20191016_213608.jpg
 
És lassan utolérem magam a naplózásban, lassan a "jelenben" vagyunk :D
Hétvégén ellátogattunk a Terraplázára, sikerült is hoznom 1-2 új növényt az aksiba, plusz új élőlények érkeztek.
Üveggarnéla és sepregető garnéla, egyelőre nagy a szerelem, haláli jó fejek, csak ülök és nézem őket ahogy összevissza száguldoznak az akvában :D
Valamint megérkezett a TF-től rendelt első növénycsomag is:
- Alternanthera reineckii 'Mini'
- Rotala 'Vietnam Hra'
- Pogostemon erectus

Ezenfelül AquaLine Aquaplant tabletták a növények gyökereihez plusz tápanyag céljából.
Bekerül majd egy kis Mini Christmas moha és jávai moha a fára.

IMG_20191024_184627.jpg

IMG_20191024_184719.jpg
 
Back
Oldal tetejére