• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mikroszkópos topik - gondolatok

az utolsó témaválasztása (szűrőanyagok elektronmikroszkópos vizsgálata) nem volt a legszerencsésebb a fórumon.
Pedig nekem is ez a tapasztalatom, túl van lihegve a szűrés, meg ezek a szűrőanyagok. Ez alatt amúgy azt érted, hogy itt is vigyázni kell, milyen témát feszeget a user?
 
Én úgy tudom, nem ő törölte magát...
Szerintem nem tartozik ránk, hogyan s miként jutott erre a pontra a dolog. Nem is érdekes.

Pedig nekem is ez a tapasztalatom, túl van lihegve a szűrés, meg ezek a szűrőanyagok. Ez alatt amúgy azt érted, hogy itt is vigyázni kell, milyen témát feszeget a user?
A józan ész és a fórumszabályzat határain belül nem kell vigyázni.
 
Pedig nekem is ez a tapasztalatom, túl van lihegve a szűrés, meg ezek a szűrőanyagok. Ez alatt amúgy azt érted, hogy itt is vigyázni kell, milyen témát feszeget a user?
Szerintem nem. Csak egyszeruen el kell fogadni, hogy valaki igy latja, es megtisztelni a bekevel. Ha valaki homlok egyenest egy lejarato kampanyt feszeget, elkepzelheto hogy lesz par szava egy ket embernek hozza. En pl tudok telen nyari gumival kozlekedni szerintem tok jol, de biztosan nem keresnem meg a matador vagy pirelli forumot, hogy bebizonyitsam, hogy szerintem tul van lihegve a teligumi sztori. Sok forumon jartam mar, mindenhol sok affer van atlagban, es sokszor kerul szoba ez a forum negativan vetitve, de en csak azt latom, hogy itt beke van, tisztelet, intelligens jo emberek vannak, es ha tuz szitas van, hamar veget vetnek, es nem engedik a szennyezest. Maximalisan tamogatom.
 
Szerintem nem. Csak egyszeruen el kell fogadni, hogy valaki igy latja, es megtisztelni a bekevel. Ha valaki homlok egyenest egy lejarato kampanyt feszeget, elkepzelheto hogy lesz par szava egy ket embernek hozza. En pl tudok telen nyari gumival kozlekedni szerintem tok jol, de biztosan nem keresnem meg a matador vagy pirelli forumot, hogy bebizonyitsam, hogy szerintem tul van lihegve a teligumi sztori. Sok forumon jartam mar, mindenhol sok affer van atlagban, es sokszor kerul szoba ez a forum negativan vetitve, de en csak azt latom, hogy itt beke van, tisztelet, intelligens jo emberek vannak, es ha tuz szitas van, hamar veget vetnek, es nem engedik a szennyezest. Maximalisan tamogatom.
Az elég szubjektív, hogy mi a lejárató kampány. A mai világ kb arról szól, hogy mindent(is) meg akarnak vetetni az emberekkel a nagy gyártók és tolják a marketinget, amiről nagyon sok esetben kiderül, hogy nem biztos, hogy hozza a marketing anyagot..
 
Az elég szubjektív, hogy mi a lejárató kampány. A mai világ kb arról szól, hogy mindent(is) meg akarnak vetetni az emberekkel a nagy gyártók és tolják a marketinget, amiről nagyon sok esetben kiderül, hogy nem biztos, hogy hozza a marketing anyagot..
Ez termeszetes, hiszen a mai piac egy komoly versengesbol all. De amikor valaki tul van a rengeteg szuro proban, tul van a 10. akvariuman, es a kapcsolatai vietnamtol thaifoldig er ahol ugyanezeket hasznaljak, es panasz nelkul mukodik a dolog, akkor meg sem fordul a fejeben, hogy ezt tesztekkel erositse meg. Mukodik. Anno carbo, excel stb teszt indult hasonlo nezettel, termeszetesen ezt anno reagensekkel en mar megtettem. Befulladt a dolog. Nem volt ertelme.
 
Ez termeszetes, hiszen a mai piac egy komoly versengesbol all. De amikor valaki tul van a rengeteg szuro proban, tul van a 10. akvariuman, es a kapcsolatai vietnamtol thaifoldig er ahol ugyanezeket hasznaljak, es panasz nelkul mukodik a dolog, akkor meg sem fordul a fejeben, hogy ezt tesztekkel erositse meg. Mukodik. Anno carbo, excel stb teszt indult hasonlo nezettel, termeszetesen ezt anno reagensekkel en mar megtettem. Befulladt a dolog. Nem volt ertelme.
De érdekesek számomra ezek a tesztek. Nem gondolnám, hogy nem működik az adott szűrőanyag, csak elgondolkodom, hogy valóban annyival jobb e és tényleg ezen múlik e az akvárium sikere.
 
De érdekesek számomra ezek a tesztek. Nem gondolnám, hogy nem működik az adott szűrőanyag, csak elgondolkodom, hogy valóban annyival jobb e és tényleg ezen múlik e az akvárium sikere.
Szerintem amikor az ember elsajatitja az alapokat, akkor a szures vilagitas tapozas nem jelent kihivast, igy nem tartozik a sikerekhez. Szerintem a siker alapbol a berendezesi erzek ,es hozzaertesen mulik.
 
Alapvetően egymás véleményének a tiszteletéről, és a tapasztalati úton szerzett tudás megbecsüléséről is szól ez az egész. Nem szeretem, mikor az évtizedes tapasztalat félre van söpörve azza, hogy "a tudomány nem támasztja alá". Mert a tapasztalat ettől még tapasztalat marad. Szükség van mindkettőre ahhoz, hogy az ember tényleg tisztán lásson.
Mondok egy példát. Én a "fitnesziparban" nyomtam le több, mint tíz évet. Jónéhány táplálkozási rendszerrel találkoztam ez idő alatt. Volt közöttük egy, ami gyakorlati, megvalósíthatóségi szempontból kiemelkedett a többi közül, az emberek 80%-ánál be is vált, így ezt hirdettük, ezt tanácsoltuk a hozzánk fordulóknak. Csak jómagam nagyjából 50.000 kérdést válaszoltam meg edzés-diéta-tápkieg témában, ami azt hiszem, már nevezhető statisztikai mintának.
Teltek az évek, a visszajelzések alapján a diátás módszer (ami egyébként semmi hókuszpókuszt nem tartalmazott, egyszerű, paraszti logika mentén lett felépítve, még csak nem is mi találtuk ki) működött. Megvolt a tudományos háttere is egyébként.
Majd jöttek az új kutatások. Az új rendszerek, az új trendek, és hirtelen a tíz éve működő módszer megkapta a "poros, idejétmúlt, szakszerűtlen, hatástalan" jelzőket. Természetesen vannak más, jól működö rendszerek, diéták is, de egyik sem nagyságrendekkel jobb a másiknál - ezt megint csak a tapasztalat mutatta meg. Ha lenne, mindenki azt csinálná, és mindenki sukár lenne :D
Nomármost, én nem kérdőjelezem meg, hogy a kutatások szakszerűek voltak, ugyanakkor pontosan tudtam, hogy az állítólag rossz, szakszerűtlen, idejétmúlt, túlhaladott módszer működött az emberek többségénél, hosszú éveken át.
Akkor kinek van igaza?
Nyilván a kutatások, kísérletek fontosak, ezek mentén fejlődik a tudomány, az emberiség. De néhány kutatási eredménnyel a tarsolyunkban sutba dobni az évtizedes tapasztalatot szerintem ugyanolyan felelőtlenség, mint figyelmen kívül hagyni magát a tudományt. A kettőre együtt van szükség ahhoz, hogy reális képet kapjunk, függetlenül attól, hogy épp a sport, vagy az alvarisztika területén mocorgunk.
Az az érdekesebbik része a dolognak, amikor a tudománnyal nehezen tudod megmagyarázni, alátámasztani a tapasztalatot... De végül mindig megvan a magyarázat mindenre, maximum nem elsőre :)
Én ebben a fórumban pont azt szeretem, hogy egy helyen van itt high-tech, low tech, NPT, ki tudja, mi még, békében egymás mellett. Senki sem játszik hittérítő szerepet, összeköt a hobbi itt mindenkit. Látni kell, hogy mások tapasztalata, és a kutatások egyaránt mindannyiunk fejődését szolgálhatják. Legalábbis, én érdeklődve olvasom mindkettőt...

szerk: asszem a törölt topikban esett szó a tapasztalat kontra kutatások témáról szűrőanyagokkal kapcsolatosan, később esett le, hogy lehet, nem mindenki olvasta azt...
 
Utoljára módosított:
Szükség van ezekre a tesztekre. Nagyon egyszerű ennek az oka. Tudnunk kell, hogy mi miért működik az akváriumban. Ami kiderült ezekből a felvételekből az az, hogy a bejáratott habkőnek is viszonylag csekély az a felszíne, ami baci megtelepedésre alkalmas. Ebből értelemszerűen le lehet vonni kővetkeztetéseket és további kérdéseket lehet feltenni.
Az nem cáfolható, hogy indításnál sokkal könnyebben megtelepednek benne a nitrifikáló baktériumok, mint az egyéb szűrőanyagokban. Igenis ezt nem lehet elvitatni és ez nincs túlhangsúlyozva. Ez egyértelmű előnye neki. Hosszabb távon viszont kérdés, hogy az első-második szűrőtisztítás után nem célszerű-e plusz finomabb szivacsot fölé tenni, vagy elég a perlon, amiben ugyancsak megtelepednek a bacik és biofilmet képeznek. Vagy ez akár már teljesen felesleges is, mert a talajban is erre az időpontra már kialakult egy masszív bacikolónia.
Ami nagyon érdekes kérdésfeltevés volt, hogy a bacitanyán kívül van-e egyéb szerepe is a vulkáni kőzetnek, avagy nincs.
 
Nem erted... Nem azert legypiszok mert semmit sem er, hanem annyira alapveto hogy egyaltalan nem okoz fennakadast. Betoltod, beoltod,feltoltod vizzel es nincs vele problemad. Ezzel mar nem kell foglalkozni, johet a tobbiresze.
Hol írtam én, hogy semmit nem ér? Kell a szűrés persze, csak nem feltétlen azon fog múlni a siker. Mikor kezdtem az akvarizálást, kb az a kép alakult ki bennem, hogy külső szűrő meg modern szűrőanyagok nélkül neki se álljak.
Ma már simán nekiállok, a nano aksimba jó lesz a szivacs szűrőanyagnak..
 
Hol írtam én, hogy semmit nem ér? Kell a szűrés persze, csak nem feltétlen azon fog múlni a siker. Mikor kezdtem az akvarizálást, kb az a kép alakult ki bennem, hogy külső szűrő meg modern szűrőanyagok nélkül neki se álljak.
Ma már simán nekiállok, a nano aksimba jó lesz a szivacs..
Es sikered lett? Mit ertesz abban, hogy siker?
 
Szükség van ezekre a tesztekre. Nagyon egyszerű ennek az oka. Tudnunk kell, hogy mi miért működik az akváriumban. Ami kiderült ezekből a felvételekből az az, hogy a bejáratott habkőnek is viszonylag csekély az a felszíne, ami baci megtelepedésre alkalmas. Ebből értelemszerűen le lehet vonni kővetkeztetéseket és további kérdéseket lehet feltenni.
Nagyon jól látod. Más csoportban is láttam ezt a képet a szűrőanyagról, hogy inkább csak a felületén aktív. Poénból meg is jegyeztem, hogy neki kell állni átfúrkálni a szemeket, hogy nagyobb legyen a felület :)
Aztán elkezdtem azon gondolkodni, hogy pl a Sera siporax miért éppen gyűrű forma.. Mert a térfogatához képest nagy a felülete és kevésbé folytja az áramlást.
 
Back
Oldal tetejére