• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

LowCost-DIY nano, avagy az első szárnycsapások

weak

Kertész szaki
Sziasztok!

Végre adottá vált minden körülmény ahhoz, hogy elindítsam az új, "tanuló" akvimat. Ez az első olyan próbálkozásom, amiben már a kezdetektől megpróbálok mindent jól csinálni, ahogy a nagykönyvben...
A főbb paraméterek:
Akvi: kb. 40l (45x25x35)
Világítás: DIY 36W 8000k kompakt fénycső
Szűrés: Eheim 2013, (szivacs, siporax, aktívszén, szivacs) talán pont elég lesz a teljesítménye
CO2: DIY szifonos (a már jól ismert :mrgreen: )+ ista külső reaktor
Fűtés/hűtés: nincs
Aljzat: JBL Aqua basis plus, AquaSoil Amazonia, kvarchomok(dekor)
Tápozás: GA Mikro+Makro, esetleg easy carbo, +Fe vízcserekor

Hardscape:
- dunaparti főzőtt (és már 2 akváriumban 2 éven át áztatott) kő

Növények:
- eleocharis acicularis
- eleocharis parvula
- lilaeopsis brasiliensis
- hemianthus callitrichoides cuba

5454468126_1465bac9ee.jpg
5453855779_3ba6f81dee.jpg


Néhány kép a tervezésről:
Egy kis technika:
5453877927_8108c93c84.jpg

- A tapasztalataim a reaktorral kapcsolatban még nem annyira mélyrehatóak, de mindenképpen bizakodó vagyok. A gáz 100%-ig beoldódik, bár egyelőre 60bpm-el "megy" a gáz, meglátjuk 2-3-nál hogyan muzsikál majd, de bizakodó vagyok a látottak alapján. Reggel 6-kor indítom a gázt és este 6 körül zárom el.
- 16:00-tól indítom a levegőztetést és reggel 5-ig megy. Egyelőre azért a 16:00 mert nincs mágnesszelepem (még) amivel elzárhatnám a CO2-t.
- A világítás egyelőre napi 5 órán át működik - már ami a kompakt fénycsövet illeti. Később 7-8 órás intervallumra növelném ezt az időt, a végét kitolva. Beépítettem egy SMD Led-et, amely 06:00-08:00 között és 18:00 és 22:00 között működik azért, hogy legyen alkalmam gyönyörködni a látványban. Nagyon klasszul néz ki, csak szinte lehetetlen a telefonnal lefotózni :) Ezzel kapcsolatban az lenne a kérdésem, hogy egy ilyen picike led fényére hogyan viselkednek a növények. Képesek erre beindulni vajon? :oops:

Előkészületek:
5453856255_9e99f40d1d.jpg


Talajok és homok:
5454467950_0b56edbcc0.jpg


Műanyag lapok ki, egy darab dunapart be:
5453878113_be74a558be.jpg


Beültetés után:
5454490440_251aa9ed5b.jpg

Egész konkrét elképzeléseim voltak arról, hogy milyen végeredményt szeretnék látni néhány hónapon belül, ennek megfelelően igyekeztem beültetni. Sajnos az eszközeim nem a legjobbak így picit nehéz volt az ültetés, főleg a Cuba esetében. A parvula szinte nem is látszik a képeken sajnos, de higgyétek el... ott van az :)

Nem indult zökkenőmentesen a project, hiszen a növényeket 2 nap utám tudtam átvenni, hála a posta rugalmasságának. A szűrő amit használni szerettem volna kiborított, mert szivárgott valahol. (Serafil900 eladó :mrgreen: ) Így az első 3 napban csak a vízcserék voltak és egy kis vízpumpa csinált némi flowt. Az "új" szűrőben beállt töltetet használok, remélem picit gyorsabb lesz, mint 0-ról. A víz nem ködös, csak picikét zöld az amazoniától. A DC-m is sötétzöldben pompázik, az éjszakai levegőztetés és az ebben az időszakban nélkülözött CO2 ellenére. Gondolom ez is az amazonia miatt lehet. Szerencsére szinte napról-napra látni, hogy egyre inkább normalizálódik a dolog. Addig folytatom a napi 50% vízcserét amíg minden helyre nem áll.
Szombattól kezdek tápozni, de egyelőre csak mikrot, majd folyamatosan adom a makrot is. A sárguló leveleket igyekszem rendszeresen eltávolítani, de az eleocharis-nál nem egyszerű :)

A lényeg, hogy igyekszem hogy minden rendben legyen :)

5453856379_86a6694d3c.jpg
 
Heló!

Amikor megláttam, egyből a régi akim jutott eszembe. :)

A kezdet jó, kíváncsi vagyok hogy alakul majd. :thumbup:
 
A reaktort majd próbált kerámiagyűrű nélkül is tesztelni, nekem semmit nem segített a beoldáson ennél a rotoros Istanál. Kíváncsi vagyok hogy sikerül megoldani, hogy a két aljzat ne keveredjen.

Remélem hamar túl leszel a kezdeti nehézségeken ;)
 
nekem is ilyen Istám van és két tapasztalat: 1. kínai gyártmány és ha egyszer kiszárad a gumigyűrű, akkor folyat (én beszilóztam, úgy jó) 2. szerintem ebben semmi értelme nincsen a kerámiagyűrűnek, mert felülről megy bele a gáz és a kerámigyűrűk felett fogja forgatni a gázt

Én annó gondolkodtam DIY CO2 reaktoron és amikor megjelent az ISTA cucc, vettem egyet, aztán még egyet (még mindig majdnem olcsóbb, mint a DIY megoldásokkal barmolni+esztergályost szerezni+életbiztosítás folyás ellen). Az egyiket rotorral felülről oldottam, aztán kipróbáltam a másikat úgy, hogy alul oldalt megfúrtam és ott vezettem bele a CO2-t (ott volt értelme beletenni kerámiagyűrűt).

Nekem kb 2 bubi/másodpercnél a felső bevezetésnél mindig felhalmozódik gáz (nem vészes, de hallható, aludni nem tudnék mellette) eheim 2226-tal.
 
Histi:
Köszi, mindent elkövetek, hogy ne elrettentő példa legyen :thumbup:

End-ru:
A diffinél is használtam 1db siporaxot, minden bubi szétzúzódott. De igaz, kipróbálhattam volna nélküle is, lehet hogy ennél nem válik be annyira :eh:
Az aljzattal kapcsolatban... hát igen :lolno: amíg nincsenek garnélák addig nincs nagy vész. A vízcseréket művészi módon produkálom, úgyhogy ott nem zavarom föl a vizet... :twisted:
Lehet, hogy lesétálok a Dunához és hoszok föl pár apróbb darabot onnan ahonnan a "nagy" jött.
Bitumen:
Egész véletlenül találtam ezt az ista cuccot. Előző nap rendeltem meg kb. 5ért a szűrőházat és éppen sikerült lemondanom. Szeretek barkácsolni, de így amellett, hogy olcsóbb, talán kevesebbet is vesz le a teljesítményből mint a DIY. A beoldás nem biztos hogy annyra jó mint az utóbbinál, de egyelőre jónak tűnik. Az a szerencsés/szerencsétlen helyzet, hogy napközben nem vagyok otthon, csak webcam-en nézek haza néha-néha, így a hang nem lesz zavaró 2 bubinál. Egyébként tapasztaltam a neszt :) első alkalommal, indítás után 3 nappal mikor bekapcsoltam a CO2-t véletlenül nyitva volt a tűszelep, mikor a nyomást ráadtam... kb. 15-20 perc alatt teljesen kipörögte magából.

Az ADA diffúzort használ. Valamiért mégis úgy gondoltam, hogy reaktorral egyenletesebb CO2 szintet tudok elérni mint ha én is diffit használnék, nem is beszélve arról, hogy abból az adott 6g CO2-ből amit naponta betekerek, szeretném a lehető legtöbbet hasznosan "elkölteni" :D

Vasárnap fotózok, meglátjuk mi történt eddig. A Cuba bokrosodik, de egyelőre minta inkább felfelé nőne, mint szét... bár még lehet hogy korai ilyet mondanom az ültetés utáni 6. napon :eh:
 
Jól néz ki, hajrá!mindig irigyeltem azokat az embereket,akik tudnak barkácsolni, én egy szöget nem tudok beverni:-D szóval maximális tiszteletem!
 
Technika rendezés:
Úgy néz ki, hogy ez a hétvégém is olyan mint a múltheti... viszonylag keveset alszom :) A szűrő és a berendezés átkerült a szekrénybe a vödörből. Ez a 3 nap elég volt arra, hogy ha szivárgás van, látszódjon.
5459349515_4be1cbac47_m.jpg

Gondoltam ezt mindaddíg amíg meg nem történt az átcuccolás. Ez a szűrőm is szivárog, igaz, talán kevésbé mint az előző, de bosszantó... :shifty:
5459349237_7a355a9528.jpg

A fotón még nincs ott, de kénytelen voltam egy tányért alátenni, hogy lássam mennyire vészes a helyzet. Kb. 4 óra leforgása alatt 4-5ml lehet. Nem szeretném megbolygatni, pláne, hogy még a duplacsapjaim sem érkeztek meg. Addig valami tippetek nincs, hogy mivel/hogyan szigeteljem? A befolyóágnál szivárog... lehet hogy eltekeredett picit valamilyen irányba és amiatt kezdett itt ereszteni.

Vízcsere:
A napi vízcserék, amiket ráadásul nagyon óvatosan kell - hogy még csak picit se borítsam meg az aljzatot - kezdtek egy picit lefárasztani, ezért beszereztem egy locsolót amivel kb. 30mp alatt vissza tudom tölteni a 20l-t ami az eddigi 3-4 perchez képest igen jónak számít :thumbup:
Óvatosan és bátortalanul kezdtem neki, de a cseppek talán 1-2 centire ha beérnek a vízbe a locsolófejen keresztül. Szóval nem mozdult semmi.
Kiváncsi lennék, hogy kb. mennyi ideig zöldíti és tartja alacsonyan az amazonia a ph-t. Vízcserekor elkezd kékülni a DC, de 1-2 óra múlva - annak ellenére, hogy a levegőztetés megy - visszatér sötétzöldbe.

Cuba:
Nem is tudom, hogyan gondoltam... kezd tapadni, de most láttam csak, hogy ezeket le szokás rögzíteni az aljzathoz. A holnapi vízcserénél pótolom ezt a hiányosságot! Keresek valami műanyag pöcköt amivel rögzíteni tudom. Tiszta dilis vagyok...

Összegezve:
Szépen alakul, jó és betartható a rutin. Egyelőre halovány nyoma sincs semmilyen algának. A eleocharisok és a lilaeopsis felszínen nevelődött levelei egyre jobban pusztulnak. Egyre nehezebb megszabadulni tőlük... remélem, hogy az algákat ettől függetlenül egy darabig még sikerül elkerülnöm.
Végezetül egy mai kép:
5459955906_b1ec728bd5_z.jpg

Nem röhögni a technikán! (a csövekre és a kosárra gondolok... na pl. ezért lowcost-diy a topic :))
 
Na igen... kissé hatásvadász :)
Telefonnal csináltam, van rajta egy app amivel mindenféle effectet lehet rátenni.
Azért egy jó kamerával és egy PS-al biztos szebb lenne. Ha megnőnek a növények és lesznek halak is, biztos hogy az utóbbi utat választom majd :thumbup:
Addig pedig: csak gyorsan :)
 
Nem tudom elképzelni hogy pontosan hol szivárogsz,de ha a befolyóág menete mellett(nekem ott volt)akkor javaslom a szilikoncsíkot.Rátekersz vagy 2-3 réteget és úgy tekered rá a csőre a menetes gyűrűt.Nekem azóta nincs szivárgás.
 
Használhatsz kócot is (Barkács áruházakban lehet kapni). A vízszerelők már nagyon régóta használják, feltéve ha tényleg a menetnél szivárogsz!
 
Sziasztok,

a szűrő befolyóágánál ereszt, ahol csatlakozik a szűrőházhoz. Egyelőre szétszedés nélkül próbáltam megoldani a dolgot. Úgy néz ki, hogy működik... betekertem teflonszalaggal amit szépen ráfeszítettem, majd még kapott egy kis szilót is. Most jónak tűnik. Nem akarom szétszedni, még kb. 2 hétig, amikor megcsinálom az első szűrőtakarítást és rakok bele még 2l siporaxot (a vastagabb szivacs helyett) és cserélem az aktívszenet.

Amint az előző postom időpontjából is látszik, nem aludtam túl jól múlt éjszaka. A reggel 6 órai kelés - hogy beindítsam a CO2-t(már rutinná vált pedig) - nem sikeredett a legjobban, mert kb. 160bpm-el jött a gáz a 60 helyett. Természetesen 8 körül, mikor ismét feltápászkodtam, visszavettem 1 bubi/sec-re.
A cuba... az a néhány kis csík amit az előtérre beterveztem igen durván elkezdett bubizni.
5461390969_806f70e9db_m.jpg

A háttérben látszik, hogy a parvula levelei elkezdtek rohadni... úgyhogy most perceken belül jön egy kis nyírás. :thumbup:
 
Itt a kedd, amiről azt kell tudni hogy ez a vízcsere napja... úgy mint a hétfő, vagy a szerda... vagy a csütörtök... és még pénteken, szombat és vasárnap is. Node! Ez a nap a maintence jegyében zajlott, nem ám csak úgy ukmukfukk leszedem-visszatöltöm a vizet. Minden elfonnyadt és pusztuló levelet kiszedtem, a cuba-t lerögzítettem ahol fölfelé akart volna törni.

Algának egyelőre nyoma sincs (bár így 11 nap után... :roll: ) viszont van 1-2 dolog, ami nyugtalanít:
- a DC-m soha, még vízcserék után sem kékül be teljesen, a napi 14 óra levegőztetés ellenére sem
- a víz, csere előtt láthatóan picit zöldes, bár enyhébben mint az elején

Elkezdek kutatni, hogy mikorra 'illene' ezeknek normailzálódni, de ha valaki benéz, kérném hogy ne fogja vissza magát a válaszokat illetően... :thumbup:
 
Jó 5let! :thumbup:
Nem aggódom különben, az előző akvimnál minden létező hibát elkövettem, a végére mégis helyreállt a rend:)

De komolyan... Nyilván függ a szűréstől is, de aggasztó hogy savasabb a víz a kelleténél.
 
Immár 2 hete hogy beültettem a növényeket. Egy kis before-after:
1. hét - jobb oldali parvula
5479207116_874a1d9db0.jpg

2. hét - jobb oldali parvula
5479207498_aca9e66f4d.jpg


1. hét
5478606877_6924ea025d.jpg

2. hét
5478607169_668faf4824.jpg


Nem annyira nagy szám, bár az eleocharisok szépen fejlődnek és szépen lehet látni az új hajtásokat a leszúrt tövek mellett. Arra viszont nem számítottam, hogy ennyire sok baj van ezekkel ami a rohadó szálakat illeti. Nem győzöm kiszedegetni, de ennek ellenére is előjött egy kis fonal alga. Pár pici pamacsról van szó, de bevetettem 2 amanot, amik talán rendet tesznek majd picit.
Bevetésre várva:
5479207726_73270ccd97.jpg


Még 2-3 hetet várok az első nagy vágással. Ez alól kivételt a hc képez... keveset ültettem be, ezért megpróbálom amennyire lehet szétültetni az új hajtásokat. Remélem jó lesz...
Az eleocharis féléket mikor "szabad" elkezdeni vágni és milyen időközönként? És a lilaeopsist szokás nyírni? :shifty:
 
Köszi histi!:) azért a Te hc-d picit ütemesebben fejlődött ;) megnézem már van-e új képed feltöltve.:)
 
ejj... nem tudom mi történt az éjszaka... mindkét garnéla eltűnt. :cry:
másfél centire van a vízszint a peremtől... létezik, hogy kiugrottak? a szívókosár réseibe nem fértek volna be, tehát azt kizárhatom. Elég szomorú, mert az algát csipegethetem ma este is. Éjjel 1 körül még megvoltak, de tetemet sem találok... miért?! óóó! miért?!
 
Back
Oldal tetejére