• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Low-tech: Kavicsos-kvarchomok növénnyel-táppal menni fog?

Roskó

Kertész szaki
Sziasztok!

Egy hete indítottam útjára az akváriumom és sajnos hagytam rábeszélni magam a sima kavics-kvarchomok aljzatra :( (SZAT aljzat P2 gyöngykavics 4-6 mm (5 kg)+Kvarchomok - 1-2 mm szemcseméret, 5 kg)
Szeretnék a halak mellett szép növényeket is, de iszonyú bizonytalan vagyok, hogy még most az elején ne rakjam e újra az egész cuccot. Nem akarok havonta növényt vásárolni, egy rendes kertet szeretnék, amiben legalább annyira lehet gyönyörködni, mint a halakban. Most még csak a próbaüzem megy, halak még nincsenek benne.

Leírom mi van, és várom a szakik iránymutatását :) (..és köszi)

Akvárium: 60x30x35 (60 liter)
Juwel Monolux 60 tető, benne 1x15W T8 (6500K) +raktam bele egy led expert fényt 13W, 6500K, 1350 lumen
Juwel bioflow 280 belső szűrő(torony) (280l /h) benne az alap vatta-szén-nitrát-szivacs kombó,+oxyplus diffúzor levegőztető

Aljzat: 4-6milis gyöngykavics és 1-2milis Kvarchomok

Vegyszarok/tápok:
Általános vízkezelő 5ml
EasyLife EasyStart Baktériumkultúra 13ml első héten
JBL golyók (7+13-as kiszerelés) nagyobb növények alá 1-1, kicsik alá fél, +aquaplant táptabi 1-1db
EasyLife ProFito növénytáp egy hét után kezdve, napi adagolásban 20csepp/nap

Vízcsere: 30% hetente

Növények:
-Anubias Barteri
-Anubias barteri var. barteri (asszem, mert ez a nagyobb)
-cryptocoryne lucens
-Dennerle Ceratopteris thalictroides
-Dennerle Microsorum pteropus
-Dennerle Eleocharis parvula mini "pusilla"
-valamilyen Vallisneria (?)
-lilaeopsis
-gömbmoha
-jávai moha
-valamilyen ophiopogon (véletlenül)

Van ennek így értelme a kavicságyban? Ez egy low-tech akvárium fények, szűrés és egyéb tekintetében, de nagyon agyalok ezen a talajcserén még most az elején.

Javaslatokat, meglátásokat előre is köszönöm!


 
Egy hete indítottam útjára az akváriumom és sajnos hagytam rábeszélni magam a sima kavics-kvarchomok aljzatra :( (SZAT aljzat P2 gyöngykavics 4-6 mm (5 kg)+Kvarchomok - 1-2 mm szemcseméret, 5 kg)

Hiba volt. Esetleg némi bűvészkedéssel ideig-óráig el tudod érni, hogy algamentes legyen és némi növény is megmaradjon benne. Nem lehetetlen, hogy a sok vegyészkedés mellett a halak és garnélák is kibírják benne. Én Horn Zsilinszky akvarisztikán edződtem 25 éve, volt jónéhány hasonló akváriumom. Nem lehetetlen, de igen erős kihívás. Akkor még nem volt Carbo, H2O2, stb.

Kavics, kvarchomok nem tud megkötni tápokat és mivel az ilyen akvárium nagyon sterilen indul, indításnál CO2 is kevés benne, hacsak nem juttatsz bele folyamatosan valamilyen módon (pl vízcsere). Növények legnagyobb része szén. Mivel folyamatosan tápokat kell adagolnod, aminek a szintjét nehéz belőni, sűrű vízcserékre leszel kényszerítve. Ráadásul a növények is lassabban fognak nőni, emiatt biológiai szűrési funkciójukat kevésbé tudják ellátni. Jól működő növények nem csak NH4+-t (ammóniát) tudják elpucolni, hanem más toxinokat is (pl réz). Rosszabb esetben a vízminőséget még ronthatják is a lassan pusztuló növények. Van pár elem, amit a növények talajból anoxic (alacsony redox, anaerób) körülmények között sokkal könnyebben felvesznek, mint az oxigéndús vízoszlopból (pl vas).

Én helyedben szétszedném, és beraknék alá 3 cm földet és rá 3 cm apró kavicsot. Ha esetleg pénzt szeretnék költeni, akkor vennék növényes akvárium talajt, lehetőleg nem olyat, amit csak High Tech akváriumokhoz fejlesztettek ki.


Másik irányvonal az lehet, hogy CO2 adagolása és mondjuk EI szerinti tápozás mellett üzemeltetném az akváriumot. Így szép növényes akváriumot lehet csinálni.

Ha így hagyod, akkor lehet, hogy be kell érned a lassabb növekedéssel, kevesebb össznövénymennyiséggel, igénytelenebb növényekkel és talán több algával. De nem lehetetlen így sem.
 
Utoljára módosított:
Köszönöm a hozzászólásokat! Látom akkor, hogy ez így nem fog menni :(

Mivel földet alárakni legalább akkora macera, mint komplett újrarakni, inkább utóbbi mellett döntök. Most nekifekszem a talajos topic-nak és végigolvasom mit(milyet) javasolnak, de, ha van valami jó tippetek a fenti növényekhez,akkor ne tartsátok magatokban :)

köszi
 
Köszönöm a hozzászólásokat! Látom akkor, hogy ez így nem fog menni :(

Mivel földet alárakni legalább akkora macera, mint komplett újrarakni, inkább utóbbi mellett döntök. Most nekifekszem a talajos topic-nak és végigolvasom mit(milyet) javasolnak, de, ha van valami jó tippetek a fenti növényekhez,akkor ne tartsátok magatokban :)

köszi

Ha olyan aktív talajt választasz, amit High-tech akváriumokhoz fejlesztettek ki, már sokkal jobb helyzetben leszel, mint a sima kavicsággyal.

A növénylistádból például Eleocharis kihívás Low-Tech-ben, ezért is linkeltem a fenti videót.

A sima, egyszerű földnek az előnye Low-Techben, hogy szerves anyag tartalma miatt eleinte elég sok CO2-t adhat le. High Tech akváriumnál erre nincs szükség, hiszen nagynyomású rendszer adagolja a CO2-t. Földnek nagy hátránya, hogy nem szabad felkavarni. Feltöltésnél vigyázni kell. Tehát, ha nagyon sűrűn akarod átrendezni a növényeket, akkor erősen problémás. Persze néha ide-oda lehet tenni benne pár növényt, de nem pár naponta. Tipikus ajánlott rétegvastagság 3 cm földre 3 cm apró kavics, ettől eltérni akkor ajánlott, ha tudod, mit csinálsz. Semmi képen ne zárd le a talajt "hermetikusan" nagyon magas fedőréteggel. Ha dombokat, esetleg lejtőt szeretnél csinálni, a föld alá lehet rakni valamit, ami kitölti a teret (pl inert nagy kődarabok, nikelcel (felhajtóerő!!)).

A mostani kavicságyas akváriumodban is lehet növényeket tartani, pl @Rebal ilyeneknek nagy szakértője, de saját növényes akváriumomba mindig teszek talajt.
 
Utoljára módosított:
Ha olyan aktív talajt választasz, amit High-tech akváriumokhoz fejlesztettek ki, már sokkal jobb helyzetben leszel, mint a sima kavicsággyal.
A JBL Manado és alá JBL Aquabasis Plus már High-Tech-nek számítana? :)

A növénylistádból például Eleocharis kihívás Low-Tech-ben, ezért is linkeltem a fenti videót.
- tudom...itt-ott mellényúltam

A sima, egyszerű földnek az előnye Low-Techben, hogy szerves anyag tartalma miatt eleinte elég sok CO2-t adhat le.
- ez a "sima egyszerű" föld, ez olyan, hogy lemegyek a virágárushoz és kérek 5 kiló virágföldet? :) -nyilván nem..
 
Ha csak agyag van benne, akkor nincs szerves anyag tartalma.

- ez a "sima egyszerű" föld, ez olyan, hogy lemegyek a virágárushoz és kérek 5 kiló virágföldet? :) -nyilván nem..

Meg fogsz lepődni, de működhet. Az egyik probléma az ilyen talajokkal, hogy ha műtrágyát adagolnak hozzá, indításnál problémát okozhat. Esetleg több vízcsere és vízfelszínen úszó növények segíthetnek a problémák megelőzésében. Nyilván ne marhatrágyát vegyél. Itt nem az a fontos, hogy minél több "tápot" tartalmazzon a föld, hanem minél kevésbé legyen problémás. Én sima kertföldet használok, ennél indítás után kapásból be tudom tenni a garnélákat és halakat.

A fenti video-n Miracle Grow Organic Potting Soil márkájú földet használnak, ez USA-ban elég sok helyen kapható (ilyen Tesco jellegű helyeken), könnyen hozzáférhető és ezért (is) terjedt el.

Halaid, garnéláid már megvannak?

A fenti linkelt videónak van változata ami a telepítést illetve a későbbi sorsát is mutatja. Nálunk ez a módszer nem elterjedt, de szerintem hatékony Low Tech esetén.
 
Utoljára módosított:
A mostani kavicságyas akváriumodban is lehet növényeket tartani, pl @Rebal ilyeneknek nagy szakértője
Köszönöm a rám ruházott "szakértelmet", de inkább én is csak egy hibát követtem el (mint ahogy most Roskó is), amit próbáltam helyrehozni. Nem lehetetlen, de nem ígérhetek mást, csak aggódást, anyázást és szenvedést (Churchill után szabadon):ROFLMAO:
Most még gyorsan újra tudod indítani, jbl manado és aquabasis jó lesz kezdésnek (ettől nem lesz high tech), csak dombot ne építs belőle, de ehhez kell folyékony táp mindenképp. Vagy ahogy @Z1234 is javasolja, a mostani kavicsot felhasználva (de lehet, hogy a 4-6 mm-es gyöngykavics túl nagy szemcséjű(?), én a kvarchomokkal csinálnám, vagy 1-3 mm-es kaviccsal), alá föld, és kész, folyékony táp nem kell. (Én virágföldet használtam olyat, amiben nincs műtrágya).;)
Jah és ebből lehet alkotni is(y) Én a legutóbb csináltam egy köves akváriumot földdel úgy, hogy van ahol a föld az akvárium fele magasságában kezdődik (alatta polisztirol).
 
Utoljára módosított:
Elég sok példát látok manapság sima kvarchomokos növényesre, megfelelő folyékony tápozással. Viszont 1-2 mm-es szemcseméret lenne a nyerő.
 
Jbl manadot nem ajanlanam. Muveszet bele ultetni es konnyen elereszti a novenyeket. Folyamatosan atrendezodik, minimalis emeles is problemat okoz mert visszaall egyenesbe. Vannak nagyon jo aljzatok ugyanabban az arban megfogod talalni a megfelelot. Az aquabazis viszont taptalajnak jo.
 
Elég sok példát látok manapság sima kvarchomokos növényesre, megfelelő folyékony tápozással. Viszont 1-2 mm-es szemcseméret lenne a nyerő.

Neem nem :) ,,,a döntést már meghoztam,,rendes cuccot akarok alárakni most, hogy még csak 1,5 hetet "bukok" a dolgon

Csak az a kérdés, hogy ez a JBL Manado és alá JBL Aquabasis Plus vagy beruházzak ADA termékre.. (kb. 2x drágább :( )
 
Neem nem :) ,,,a döntést már meghoztam,,rendes cuccot akarok alárakni most, hogy még csak 1,5 hetet "bukok" a dolgon

Csak az a kérdés, hogy ez a JBL Manado és alá JBL Aquabasis Plus vagy beruházzak ADA termékre.. (kb. 2x drágább :( )
Figyu. Nem ebben a kettoben merul ki a dolog. A manadot hagyd el. Ezen kivul ha sokallod az arat az adanak van meg ezer aljzat. Dennerle, ista. Istanak is rettento jo aljzatai vannak. Es meg lehet sorolni. Ne siess. Ha jol tudom az aljzat topikban szo esik parrol.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Jbl manadot nem ajanlanam. Muveszet bele ultetni es konnyen elereszti a novenyeket. Folyamatosan atrendezodik, minimalis emeles is problemat okoz mert visszaall egyenesbe. Vannak nagyon jo aljzatok ugyanabban az arban megfogod talalni a megfelelot. Az aquabazis viszont taptalajnak jo.
Neem nem :) ,,,a döntést már meghoztam,,rendes cuccot akarok alárakni most, hogy még csak 1,5 hetet "bukok" a dolgon

Csak az a kérdés, hogy ez a JBL Manado és alá JBL Aquabasis Plus vagy beruházzak ADA termékre.. (kb. 2x drágább :( )
Én először 1,5 évvel ezelőtt használtam Manado-t. És 2 hónapja ismét. Nem bántam meg most sem. Vagy művész lettem?:happy: Kompromisszumok vannak (dombot nem lehet építeni (de pl teraszosan lehet több terepszintet is kialakítani)), de én azért nem érzem annyira drámainak a helyzetet pl. az ültetéssel kapcsolatban. Bár igaz, hogy másik talajt még nem próbáltam, szóval nem az "ahhoz képest"-tel nem értek egyet.
Egyébként jó megoldás az aquabasis + aprószemcsés kavics (1-3mm) is, ha zúzott az anyag, még "dombként" is könnyedén megáll.
 
Ne csak az arat nezd hanem a mennyiseget is. En nem hinnem, hogy az ista egy szinten lnene a dennerlevel bar nincs osszehasonlitasi alapom. Ista aktiv talajom van. Bedobtam, feltoltottem vizzel, novenyek garnélák bele szinte azonnal. Nem volt baj. Gyonyoruen mukodik. A novenyesekbe hasznallok az is azonnal telepitheto minden elolennyel. Adat nem hasznaltam meg, tropikat sem dennerlet sem. Viszont mivel sokan hasznalnak itt ilyeneket biztosan nem rossz.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Én először 1,5 évvel ezelőtt használtam Manado-t. És 2 hónapja ismét. Nem bántam meg most sem. Vagy művész lettem?:happy: Kompromisszumok vannak (dombot nem lehet építeni (de pl teraszosan lehet több terepszintet is kialakítani)), de én azért nem érzem annyira drámainak a helyzetet pl. az ültetéssel kapcsolatban. Bár igaz, hogy másik talajt még nem próbáltam, szóval nem az "ahhoz képest"-tel nem értek egyet.
Egyébként jó megoldás az aquabasis + aprószemcsés kavics (1-3mm) is, ha zúzott az anyag, még "dombként" is könnyedén megáll.
Lowban nem is hinnem, hogy problemas lenne. Leszamitva amikor lenyomod a novenyt, elengeded a csipesszel es feljon. Meg ha eros a sodras az aljzat reggelre a masikoldalon van. Taptalaj kint.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Ezt azért én is átfutom;)
Ui.:Átfutottam, de nem igazán láttam a Manadoval hasonló árkategóriába eső agyagos talajt.o_O Dennerle, Ista ugyanaz a kategória.:rolleyes:?

Akadama?
 
Back
Oldal tetejére