• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első hi-tech 288L

Cipo3

VIP kertész
Sziasztok!

Új vagyok a fórumon és a hi-tech is újdonság nekem. 10 évesen is 3 akváriumom volt, de azt se tudtam, hogy mitől élnek vagy halnak benne a dolgok. Bevallom 42 évesen se esett még le a fény és növénytáp fontossága. Néha mégis szemet gyönyörködtető volt az akkori 160L-es akvárium. Juwel eltalálta nekem amatőrnek azt az arányt (0,5w/l) amitől 2 heti vízcserével elvannak az igénytelen növények. Sajnos 10 éve egy napon kidőlt az eleje épp otthon voltam (szerencsére), így megmentettem a parkettámat. 3 éve kezdtem újra a low-tech-et, egyedi akváriumot rendeltem, mert a bútor amire tennem kellett az vékony de masszív volt. Így lett 120x40x60 (60 a magasság)

Sajnos az aquadepótól rendeltem akik a fényt hozzá nagyon elcseszték 2x36w 288 L-re. Ez 0,25/L. Alapból láttam, hogy itt valami nem okés, mintha sötétebb lenne az akvárium mint a Juweles. De nem állt össze agyban, viszont szinte semmilyen növény nem maradt meg. Annyira nem bántam kegyetlen szép sügereim voltak akik amúgy is minden növényt szétszaggattak. De nagyon hiányzott a régi juwelben elért növényorgia. Hiába low-tech valahogy összejött minden még tápozás nélkül is.

No ennek a zöldnek a hiánya indított el a neten keresgélésre, hogy mit kell tennem, hogy növények szebbek legyenek s jöttem rá, hogy az akvarisztikai tudásom még az 1%-ot se éri el. Ekkor találtam rá a GA képeire, webshopjára.

Ottani srácok nagyon sokat segítettek. Elkezdtem beszerezni a szükséges eszközöket. De csak lépésenként, mert én egyszerre nem tudom kifizetni azt a 250e-300e-et ami egy ilyenhez kell.

Lássuk mi van és mi lesz:

Bútort feleségem javaslatára felszabadítjuk és egy rusztikus bontott tégla bútort építek neki. Építész ismerősöm telefonos irányításával is olyan lett mint az ökörhugyozás, de mondta akármilyen béna egy sor fal elbír 500 kilót is ne aggódjak.
Hát én azért 3 lábat/falat adtam ennek a bútornak. Épp most készült el, még egy pucolás vár rá, mert tiszta fugapor.

Üveg:
120x40x60 magas. Keretes! Amiről én sajna nem tudok lemondani amióta kidőlt a másik.

CO2:
Beszereztem egy 5kg-os palackot szetben a GA-tól

Kövek:
Seiryu 24KG

Gyökér:
red moor, vasfa

Talaj:
ADA La Plata Sand dekorhomok - 8kg
Tropica Aquarium Soil Powder finom szemcsés aljzat - 9L
Dennerle DeponitMix Professional 9in1 növény táptalaj - 9.6kg 160-250 literre
ADA Aqua Soil Amazonia 9L *3 zsák

Fény:
Odyssea Quad 4x54 W T5 lámpa - 6500K + 4x MoonLed

Szűrés:
Oase 600. kb 2 hónap múlva veszek még egyet.

Kint a kertben már tervezgetem a layoutot, hát nem vagyok valami ügyes. Azt már látom, hogy nem olyan könnyű mint hittem.
 
Udv a forumon.
Remek szettel indulsz, ami kivanni fog nemi tudast a kezdeteknel, de biztosan sok segitseget kapsz a kollegaktol is. A felszerelest altalaban magunk valogatjuk ossze innen onnan, de mar ez is nemi hozzaertest igenyel.
A depos alulmetetezett vilagitast ne band, mert az igenyeket csak is az epito tudja es ha O nem tudja pontosan, hogy mit szetetne igy a boltban sem fogjak tudni. Legfokeppen amikor az anyagiak dontenek akkor nehez a tolerancia hatart megtalalni.
Kivanom, hogy talald meg a franko egyensulyt tedd bele a masik szurest, nem tudom milyen novenyzetet tervezel bele, de a vilagitasod tuningra lesz itelve sajnos, ismet beleestel ugyan abba a hibaba. Co -t latva high- ba kezdenel ami aljnovenyzet vagy gyep eseten nem viztos, hogy elegendo lesz. A 0,5-1watt/ liter vilagitasod normal meretekre van szamolva. 60cm- es vizoszlopnal ennyi fennyel meggondolando mit ultetsz alulra. Vagy plussz vilagitas potlasa.
Olvass sokat itt a topikokban aranyat ero informaciokat tartalmaz ezekben a temakban.
Algamentes hobbizast kivanok.
 
Szia! Mindenképpen csinálj fotót folyamatosan a layoutról, mert merev fotón sokszor nagyon mást mutat az összkép mint élőben, és ha nem vagy rest feltölteni, itt vannak komoly szakemberek, akik csak 1-2 kő elmozdításával már is komoly változást eredményezhetnek :)
Oase feltételezem OASE Biomaster egy nagyon jó választás, nekem 350 van és rettentően meg vagyok vele elégedve!
Az 5kg-os CO2, ha sok a növény lehet hamar el fog fogyni. Viktor tapasztalata szerint 1kg/1hó/100l. Talán érdemes beszerezned egy 2kg-os palackot is, ha tölteni kell, de lehet használtan egy törpe 10-est és tuti nem lesz álmatlan éjszakád :)
Egyébként az üveg bitang, abban már lehet építkezni, a 25kg kő lehet el fog benne tűnni mint hógolyó a melegben.
Szabad tudni milyen növénykúltúrát tervezel? Vagy mi a layout terv? :)
Sok sikert!
 
Utoljára módosított:
Udv a forumon.
ismet beleestel ugyan abba a hibaba. Co -t latva high- ba kezdenel ami aljnovenyzet vagy gyep eseten nem viztos, hogy elegendo lesz. A 0,5-1watt/ liter vilagitasod normal meretekre van szamolva.

Köszi köszi. Minden véleménynek okításnak nagyon örülök, ha ismert a téma számomra akkor is fontos még tizedszer is végig gondolni. Igen nagyon az elején járok. Mindent a GA ajánlott, elmondtam nekik mit szeretnék ismerték az üveget is. Elvileg mindent szeretnék :) , mert 1-1 layout gondolom senkinél nem tart 10 évig. Egyszer iwagumi máskor dzsungel.

Bevallom, annyira nem vág földhöz ha az első próbálkozásom kudarc lesz. Valami csak elburjánzik ebbe az aksiba. :D low-technél tuti szebb lesz és majd később okosabban máshogy csinálom.

1w/L egy olyan szám amit egy kezdőhöz hozzávágnak. Bár az vagyok de már most rájöttem ez semmire sem jó. Végig olvastam a világítás topicot és ott is mindenki egyetértett, hogy nem mérvadó mert:

- fel lehet függeszteni a lámpát 1m-el az akvárium fölé és máris 30% elveszik, meg bele is teheted és akkor mind ott van.
- nettó vagy bruttó L számít, mert amikor Viktor egyik layoutját néztem 60% kő volt az egész...mi értelme a vizet számítani.
- mindenhol írták, hogy kis aksinál az 1w/l sem elég, nagyobbaknál már alá lehet menni. Ennek oka az, hogy a 120cm-es neon végéből is szóródik a fény az elején lévő növény leveleire, sokszorosa a befogadása. Míg egy nano akváriumnál bizony csak kis pontból jön a fény az legyen erős.

Valamint nekem azért ott van a régi 72w világítás. Ha kevés lesz ez a 0,77w/L beállítom majd a régi lámpát is és máris 1,02w/L

HC lesz alul meg némi parvula. Növényeket lerendeltem már.

Sajnos nagyon későn indítottam ezt a topicot. Eszembe se jutott ilyet csinálni, de aztán rájöttem, hogy rengeteg tanács mindenképpen jól jön. Még akkor is ha már csak olyan, hogy "legközelebb ne így csináld"
 
Szia! Mindenképpen csinálj fotót folyamatosan a layoutról, mert merev fotón sokszor nagyon mást mutat az összkép mint élőben, és ha nem vagy rest feltölteni, itt vannak komoly szakemberek, akik csak 1-2 kő elmozdításával már is komoly változást eredményezhetnek :)
Oase feltételezem OASE Biomaster egy nagyon jó választás, nekem 350 van és rettentően meg vagyok vele elégedve!
Az 5kg-os CO2, ha sok a növény lehet hamar el fog fogyni. Viktor tapasztalata szerint 1kg/1hó/100l. Talán érdemes beszerezned egy 2kg-os palackot is, ha tölteni kell, de lehet használtan egy törpe 10-est és tuti nem lesz álmatlan éjszakád :)
Egyébként az üveg bitang, abban már lehet építkezni, a 25kg kő lehet el fog benne tűnni mint hógolyó a melegben.
Szabad tudni milyen növénykúltúrát tervezel? Vagy mi a layout terv? :)
Sok sikert!

Oké fotózok sokszor, de ha megjönnek a növények már minden mindegy :D

Nekem ez az OASE Biomaster 600-as nagyon zajos mint egy mosogatógép. És rengeteget bubizik kb 10 percenként jön egy buborléklöket. Szerintem valahol beszívja. Ereszteni nem ereszt akkor sem ha állni hagyom. Kint van a kertben és egy gyerekkádban pörgeti a vizet, hogy a bacik éljenek.

Beszerezni egy plusz 2 kilós CO2-t? Jaja. Mi van ha nincs CO 4 napig? Összeomlik minden? komoly a kérdés. Esetleg visszaveszem a fényt 0,5w/L nem birja ki pár napig összeomlik? Kint is van egy hétig eső nem?

Fránya munkahely 4-en állnak sorba, hogy beszéljek velünk én meg leginkább fórumoznék: Nem tudom durva-e idemásolni a rendelésem:

Green Aqua Eleocharis parvula mini - zselés

Rendelve: 4

Green Aqua Hemianthus Callitrichoides Cuba - zselés

Rendelve: 7

Tropica Hydrocotyle Tripartita TC (zselés)

Rendelve: 1

Green Aqua Vesicularia Dubyana Christmas moha - zselés

Rendelve: 5

Dennerle Hygrophila pinnatifida

Rendelve: 1

Dennerle Crypocoryne spiralis

Rendelve: 1

Dennerle Eleocharis vivipara

Rendelve: 1

Tropica Hygrophila Pinnatifida

Rendelve: 1

Tropica Anubias Barteri v. Nana Petite

Rendelve: 1

Tropica Cryptocoryne Parva

Rendelve: 1
 
Ez igy eleg jol nez ki. A gepeszettel mik a terveid? Hata mogott nem fogsz tudni csovezni. Elolrol nem szep. Oldalrol hogyan? Tegla hezagban?
Jól néz ki ez a rusztikus 'bútor'! (y) Hol jönnek majd ki a szűrőcsövek?o_O

@Szabó Henrik ! Hát ezt tök egyszerre írtuk! Egy rugóra jár az agyunk... (Nicole)


Ha megnézed a felső deszkát van rajta egy nyílás bent hátul. Kis fekete kocka. Ott jön ki a 4 szűrőcső (ha meglesz a második szűrés), a co2 meg a világítás elektromos vezeték.
Lent meg ki van mérve befér a 2 szűrő meg a palack meg más is az egyik oldalra. De ott a másik fülke is ha valamiért még ennél nagyobb dolgok is lennének.
 
Kint a tervezett layout. Semmi nem látszik belőle tudom, sajnos nem azért csináltam, mert majd egyszer megosztom :(
Azóta elkezdtem berakni az aksiba és tényleg elveszik a mennyiség, kint nem tűnt rossznak. De ez van amikor az ember először csinál ilyet.
34729702781_ffde677eb8_b.jpg
A gyökér kupac tudom így szarul néz ki, terveim szerint ha benövi a karácsonymoha meg fentről lekúszik a HC eltűnik a 60%-a egybefüggőbb lesz és jobb lesz. De lehet nem :(
 
Megszunik a bubizas a szuronel. A csoveknek fuggolegesnek kell lennie. Termeszetesen ha minden csatit jol, es jol rogzitve tettel ossze. Ki- be huzgalas, razogatas, sec perc alat legmentes lesz. Persze fuggoleges csovekkel. Utana mar mindegy hogy all.
 
Megszunik a bubizas a szuronel. A csoveknek fuggolegesnek kell lennie. Termeszetesen ha minden csatit jol, es jol rogzitve tettel ossze. Ki- be huzgalas, razogatas, sec perc alat legmentes lesz. Persze fuggoleges csovekkel. Utana mar mindegy hogy all.
Nos a bajom, hogy nekem már kb 2 hónapos az oase szűrő. 1 hónapig ment a low-tech-be bacitenyésztés miatt, ami ugy 80 centis bútoron volt + 60-as akvárium magasság, tehát volt függőleges rész rendesen. Végig bubizott. És most is bubizik. Szerintem valahol ereszt valamelyik tömítés nem okés.
 
Nos a bajom, hogy nekem már kb 2 hónapos az oase szűrő. 1 hónapig ment a low-tech-be bacitenyésztés miatt, ami ugy 80 centis bútoron volt + 60-as akvárium magasság, tehát volt függőleges rész rendesen. Végig bubizott. És most is bubizik. Szerintem valahol ereszt valamelyik tömítés nem okés.

A szűrő nyomás alatt van, igaz kicsi nyomás, de nyomás (hidrosztatika), kizárt, hogy egy tömítés mellett levegő jusson be, hogy víz ne legyen körülötte...
 
Sajnalom, hogy nem ismerem ezt a fajtat. Masik fajtaknal ami problema lehet, a kosarak nem megfelelo iranyba lettek beteve. A csoszorito hollandik ala nem er be a cso, meghuzasnal letolja a csovet de meg eppen fogja valami. Ha van adapter nincs teljesen a helyen. Ha nem csusznak a tomitesek (szilikon olaj hiany) osszetolasnal a gyoroket kigyuri a helyerol..
 
A szűrő nyomás alatt van, igaz kicsi nyomás, de nyomás (hidrosztatika), kizárt, hogy egy tömítés mellett levegő jusson be, hogy víz ne legyen körülötte...
Ez nem mindegyiknel van igy. Jbl- ek, eheim ecco pro tetra( ezeknel van tapasztalatom) nem nyomas van hanem eros vakum. Az eco pro beinditaskor a tetejet behuzza, egyenesen a fejtomitasre ra. Jbl minden tisztitas utan 1-2 hetig szurcsol, tolja be a levegot, majd megszunik. Nem folyik, sot kiaksztom a 4 kapcsot a sarkan es uzem alatt le sem tudom venni a fejet amig be van dugva. Ahogy kihuzom ledobja. Tetraknal az adapter fogazott hollandin (szivo) egy fog sincs nem tartja semmi. Soha nem eresztett sot bedugasnal ropog ahogy huzza ossze.
 
0.5kg/100L/hó :)
GA-ban Tamás fél évet jósolt a palacknak 288L-re. Mellette lévő vékonyabb fiatal srác 9 hónapot. Te meg 4 hónapot. :(

Lehet mire beindítom az akváriumot elfogy? :D

Mondjuk az első hónapban halak nélkül erősen megküldöm, az biztos besegít a fogyásban.
 
GA-ban Tamás fél évet jósolt a palacknak 288L-re. Mellette lévő vékonyabb fiatal srác 9 hónapot. Te meg 4 hónapot. :(

Lehet mire beindítom az akváriumot elfogy? :D

Mondjuk az első hónapban halak nélkül erősen megküldöm, az biztos besegít a fogyásban.

Bárki bármit mond nekem van igazam pff :)

Néhány faktor miatt eltérhet, de ez nagyságrendileg jó kiindulási alap.
 
GA-ban Tamás fél évet jósolt a palacknak 288L-re. Mellette lévő vékonyabb fiatal srác 9 hónapot. Te meg 4 hónapot. :(

Lehet mire beindítom az akváriumot elfogy? :D

Mondjuk az első hónapban halak nélkül erősen megküldöm, az biztos besegít a fogyásban.
Nekem 325 literre 8 hónapig ment 2 kg, napi 6 órában, igaz nem extra fényigényes növényekkel...
Kicsit sok a 60 cm magasság, de elég lesz a 4x54 W is, majd meglátod.
 
240 l-re 10 kg-os palack 2014.09. óta megy, április végén kezdett fogyást jelezni a nyomásmérő :D Ok, nem lőttem túl a CO2-t az uccsó fél évet leszámítva, 0,13 kg / 100 l / hó. A kövinél majd jobban taposom a pedált :p
 
Back
Oldal tetejére