• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Akvárium LED világítás

LED és LED között is van különbség, így nem biztos, hogy a wattot kellene nézned, hanem a LED fényerejét. Én nagy általánosságban, tehát nem csak led szalagoknál, az 50 lumen/literre szavazok :) , az az ami fénycsöveknél 1 liter/ watt . De egy adott akváriumnál a vízmélység is számít, illetve a LED-ek sugárzási szöge. Az általad kiválasztott lámpánál sem wattot írnak már :)
 
Na mindegy.
Úgy döntöttem hogy már megrendeltem akkor az marad, nem akarok változtatgatni ...
Ezt is már nagyon várom mikorra jön meg !
 
Sziasztok

Egy 38 literes, 40x35x27 cm-es (szélesség x mélység x magasság) high-tech akvárium indítását tervezem. A 27 cm-es a magassághoz elég lehet 1200 lumen körüli fényerő?
 
Takarékosságból és kíváncsiságból összeállítottam egy ledszalagos világítást a 240 liter felé! első körben úgy gondoltam,hogy az itt olvasott 30 lumen/litert alkalmazom és megnézem, hogy a növények, hogy érzik magukat alatta! Elsősorban arra leszek kíváncsi, hogy az "alacsony növésűek"mit szólnak hozzá, mivel az akva 50 magas! De lehet ehhez kevés lesz a 30lm/l!:confused:

Most majd még az kell kitapasztalnom, hogy mennyit is kell világítani!

Vagy erre is van valami kiszámolási képlet, mint korábban olvastam a fénycső tekintetében? (WPG)
 
Takarékosságból és kíváncsiságból összeállítottam egy ledszalagos világítást a 240 liter felé! első körben úgy gondoltam,hogy az itt olvasott 30 lumen/litert alkalmazom és megnézem, hogy a növények, hogy érzik magukat alatta! Elsősorban arra leszek kíváncsi, hogy az "alacsony növésűek"mit szólnak hozzá, mivel az akva 50 magas! De lehet ehhez kevés lesz a 30lm/l!:confused:

Most majd még az kell kitapasztalnom, hogy mennyit is kell világítani!
Van valami viszonyítási alapod esetleg korábban használt fénycsöves világításhoz képest ? Vagy ezt az akváriumot már egyből LED-es világítással indítod? Nem lenne rossz egy gyakorlati tapasztalat, akár szemmérték, akár műszer, hogy mennyire igazak ezek a lumen - watt összehasonlítási számok.
 
Fénycsöves világítást cseréletem le a ledszalagra! A fénycsöveknek 110 w volt a fogyasztása és ha jól számolom, akkor körülbelül ugyanennyi lument adtak le, mint a mostani ledszalagok (~7200lm, ami 30 lm/liternek felel meg). De gondolkodom a továbbépítésben, hogy az érték elérje a kb 10000 lm-t, ami már közelit a 45 lm/l értékhez!

Műszerrel (sajnos) nem tudtam mérni, de a "szemmérték:watching:" alapján szerintem a ledszalagok azonos fényértéket adnak le, mint a kiszerelt fénycsövek! Próbáltam fotózni is a szerelés előtti és utáni állapotot, de nemigazán sikerületek jól (telefonnal) :D, de ahogy a képeket visszanéztem ugyanolyan megvilágítás tapasztalható mind a fénycsöveknél, mind a ledszalagoknál!

De a végleges áment úgyis a növények mondják ki! :)
 
Most hogy van némi időm, és elkapott engem is az alkotási vágy :), a váz már korábban elkészült, nekiálltam kötözgetni-forrasztani. De hogy hová vertem két lencsét a LED-ekről azt nem tudom, majd megkerül amikor nem keresem ;), (középső pirosakon nem lesz, mert nem) Igazából ez egy hibrid lámpa lesz mert a 20db 3 wattos fehér és a 4 db piros Cree LED mellett lesz 2db T5 54 wattos fénycső is.
20121877_56e28109d15c9be281425df16897b78d_xl.jpg
20121875_6691461826879cc68476b45148540522_xl.jpg
20121869_cd0d0d911f8b57c6e6816ed41777300b_xl.jpg
 
Most hogy van némi időm, és elkapott engem is az alkotási vágy :), a váz már korábban elkészült, nekiálltam kötözgetni-forrasztani. De hogy hová vertem két lencsét a LED-ekről azt nem tudom, majd megkerül amikor nem keresem ;), (középső pirosakon nem lesz, mert nem) Igazából ez egy hibrid lámpa lesz mert a 20db 3 wattos fehér és a 4 db piros Cree LED mellett lesz 2db T5 54 wattos fénycső is.
20121877_56e28109d15c9be281425df16897b78d_xl.jpg
20121875_6691461826879cc68476b45148540522_xl.jpg
20121869_cd0d0d911f8b57c6e6816ed41777300b_xl.jpg
Gratula, szépen megcsináltad. Mennyire melegszik, lesz valamilyen hűtése?
 
Tartós teszt még nem volt, de szerintem nem lesz gond a melegedéssel. Ugyanilyen LED-ek dolgoznak a 22 literesemen, szintén 40x40-es hűtőbordákra építve, pociventilátorral szellőztetve a házat amiben van, ez hónapok óta problémamentesen dolgozik.
DIY LED nano akváriumra | Magyar Akvakertész Fórum
Tervben van egy burkolat rá, hasonlóan ívesre gondoltam mint az ADA solarjai , csak talán kicsit laposabb ívvel ami majd kap egy központi ventilátort ami alószínűleg egy 12 centis folyadékcsapágyas lesz, próbánál meg majd kiderül, hogy 12 vagy 5 voltról megy. Van egy külső winyó tápom ennek ez a kétfajta kimenete van. A piros LED-eket is ez a táp fogja meghajtani áramkorlátozó elektronikán keresztül, fehéreknek van saját direkt LED meghajtásra készült áramgenerátoros tápja.(képen aranyszínűek)
 
Valóban szépre sikerült! Gratula!

Írtam korábban, hogy a szemmérték alapján a 4x18W-nyi ledszalag ugyanannyi fényt ad ki, mint a a korábban fent lévő T5 2x21w és 2x39w!
Azonban úgy néz ki, hogy a növények -már az első megfigyelési napon- megcáfolják ezen állításomat! :(:(:( Vagyis egy növény minden bizonnyal : a Hydrocotyle leucocephala, ezidáig /fénycsövek/ minden nap megfigyelhető volt némi bubizás, azonban a mai napon még abszolút semmit nem véltem felfedezni! :cry::cry::cry:

El is gondolkoztam, hogy miként fejlesszem tovább a világítást! Még ledszalagot építsek be, vagy egyik fénycsőpárt építsem vissza!
Elképzelhető, hogy a mai "lámpale" után visszaépítek -hasonlóan Victor-hoz- 2 fénycsövet! Elvégre a Sylvania Luxline Plus 39w-os 3250 lument ad le a gyári adatok szerint, de körkörösen!

Vagyis marad továbbra is a kísérletezés! :D:D:D
 
Mikor annak idején eladtam a 240-esemet(120x40x50), az volt a terv, hogy egy kisebb 160 liter körüli lesz helyette, azt elméletileg elvitte volna a 20 darab 3 wattos Cree led is, de aztán nem vitt rá a szívem a méretcsökkentésre és más arányokkal de mégis hasonló űrméretű, 243 literes, "növényes méretekkel" rendelkező akvárium lett helyette. Viszont már nem akartam beruházni újabb LED-ek vásárlásába, így a hiányzó fényerőt pótolom a két fénycsővel. Ezeket nem adtam oda a régi aki eladásakor, tehát nem jelentett plusz költséget. A cucc amúgy némileg moduláris, vagyis a profilszálakat tetszés szerint ki lehet cserélni, csak pár szegecset kell ehhez lefúrni. Így akár később a fénycsövek helyére is LED-ek kerülhetnek majd, viszont tényleg abban igazad van, hogy fényösszetétel szempontjából sem lehet rossz ez az összeállítás. Majd kiderül, egyenlőre lassan halad az új aki összeállítása, ha a lámpa és a tartója kész, akkor a technika megvan, de a dekorra még spórolnom kell, csak ne jöjjön semmi közbe, mint most a fogorvos :meh:. Talán tél végére összeáll, akkor kiderül mennyire szeretik a növények effajta világítás. 22 literesben riccia, parvila mini, weeping moha, és korábban a HC is szépen fejlődött ezalatt a Cree LED alatt
 
Most hogy van némi időm, és elkapott engem is az alkotási vágy :), a váz már korábban elkészült, nekiálltam kötözgetni-forrasztani. De hogy hová vertem két lencsét a LED-ekről azt nem tudom, majd megkerül amikor nem keresem ;), (középső pirosakon nem lesz, mert nem) Igazából ez egy hibrid lámpa lesz mert a 20db 3 wattos fehér és a 4 db piros Cree LED mellett lesz 2db T5 54 wattos fénycső is.
20121877_56e28109d15c9be281425df16897b78d_xl.jpg

20121875_6691461826879cc68476b45148540522_xl.jpg

20121869_cd0d0d911f8b57c6e6816ed41777300b_xl.jpg

Király lesz a lámpa, gratu!
Én is most tervezek hasonló világítást, csak 4x39W fénycsővel és 15x3W Cree leddel, 180l-es aki fölé. A ledeket dimmelhető szeretném csinálni, csak még megoldást kell találnom a fix áramerősségű táp vezérlésére. A fénycsőhöz az előtét és a ledekhez a generátor hova lesz elhelyezve?
 
Mikor annak idején eladtam a 240-esemet(120x40x50), az volt a terv, hogy egy kisebb 160 liter körüli lesz helyette, azt elméletileg elvitte volna a 20 darab 3 wattos Cree led is, de aztán nem vitt rá a szívem a méretcsökkentésre és más arányokkal de mégis hasonló űrméretű, 243 literes, "növényes méretekkel" rendelkező akvárium lett helyette. Viszont már nem akartam beruházni újabb LED-ek vásárlásába, így a hiányzó fényerőt pótolom a két fénycsővel. Ezeket nem adtam oda a régi aki eladásakor, tehát nem jelentett plusz költséget. A cucc amúgy némileg moduláris, vagyis a profilszálakat tetszés szerint ki lehet cserélni, csak pár szegecset kell ehhez lefúrni. Így akár később a fénycsövek helyére is LED-ek kerülhetnek majd, viszont tényleg abban igazad van, hogy fényösszetétel szempontjából sem lehet rossz ez az összeállítás. Majd kiderül, egyenlőre lassan halad az új aki összeállítása, ha a lámpa és a tartója kész, akkor a technika megvan, de a dekorra még spórolnom kell, csak ne jöjjön semmi közbe, mint most a fogorvos :meh:. Talán tél végére összeáll, akkor kiderül mennyire szeretik a növények effajta világítás. 22 literesben riccia, parvila mini, weeping moha, és korábban a HC is szépen fejlődött ezalatt a Cree LED alatt

Én elsőre csak hideg fehér ledeket tettem az aki fölé, igazából azzal sem volt gond, viszont később tettem közé pirosakat.
Ez a fény az én szememnek sokkal barátságosabb, és talán a növényeknek is jobb.
Nemrég tettem kékeket is, azok fénye nem hozott akkor a változást a fény színében mint mikor a pirosakat tettem be.
 
Király lesz a lámpa, gratu!
A fénycsőhöz az előtét és a ledekhez a generátor hova lesz elhelyezve?
Lesz egy burkolata, így ez alá kerül minden, valahogy középre igazítva, mivel függesztett lesz ezért fontos a súlypont :). Két sornak, 10-10 LED-nek direkt áramgenerátoros LED
tápegységet vettem, ezekben benne van az áramkorlátozó elektronika ami max 900mA-t áramfelvételt enged a diódáknak. A pirosak elé pedig kis körömnyi elektronika került, 2 darabonként 1-1, első képen látszik is. Ha jól emlékszem ezek 700mA-sak pirosak meg 350mA-val hajthatóak ezért kapott 2darab egy ilyen áramkorlátozót. Fényerőszabályzás egyenlőre nem lesz, ehhez kellene egy olyan elektronika amit pl arduinóval tudnék vezérelni, ha jól emlékszem talán találtam is ilyent de nem volt olcsó, meg akkor vehetnék új tápot is. Viszont engem annyira nem vonz ez a naplemente dolog, ;) így is lassan készül, nem bonyolítom még tovább.
Victor ,megkérdezhetem milyen összköltsége van egy ilyen lámpásnak?Van rá kalkuláció?
A LED rész elemeit mind a nemzetközi aukciós oldalról szereztem be, hozzávetőlegesen 30-35 ezer, fénycsöves oldal nagyjából egy 10-es. Gipszkarton profilváz 2ezer forint, illetve segédanyagokra is elment pár ezres, mint a lépcsős fúró amivel a LED-ek helyei ki lettek fúrva. Összességében, apránként, közel 50 ezer forintot költöttem rá.
 
Back
Oldal tetejére