• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Japán Medaka (Oryzias latipes)

moodd

Kertész segéd
A Oryzias latipes évtizedek óta tenyésztik Németországban. Ez egy új hal, amely tavakhoz való. Egy német tenyésztő azt mondta nekem, hogy amíg a tóban nem fagy be a víz a fenékig, a halak nagy része mindig életben marad, ezért kiválóan alkalmas tiszta, mély kerti tavakhoz.

Több száz nemesített forma létezik, három alapszínre osztva.

1) Miyuki Medaka, amelyek kék színű fokozatokkal rendelkeznek.

2) Yokihi Medaka, amelyek narancssárga vagy sárga árnyalatúak

3) Orochi, amelyek mind feketék

Vannak még fehér és piros "Kouhaku" csoportok, csillogó pikkelyekkel borított "Sánta" vagy fekete foltokkal rendelkező háromszínű "Sanshoku".
Ezeket a színes formákat a karasihoz hasonlóan művelik, Japánban minden hátsó udvarban, utcai ablakpárkányon, vagy a küszöbön díszes kerámiatálakban megtalálhatók.


Az öröklés alapjai: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1200522/pdf/554.pdf
file.png

Az eredeti vad forma nagyon ritka, körülbelül 6 vadvonalat + O. sakaizumii importáltak Németországba:

Oryzias latipes "Aichi Ken" (2005)

Oryzias sakaizumii "Niagata Prefektur" (2011)

Oryzias latipes "Magome River"

Oryzias latipes "Okinawa - ostrov Rjúkjú"

Oryzias latipes 'Tottori ken' (2018)

Oryzias latipes 'Yonago' (2020, by Friedrich Bitter)

Oryzias latipes áttelelés, említések és videók:
 
Utoljára módosított:
Azoknak, akiket érdekelnek a Medaka világának európai történései, ajánlom ezeket a speciális oldalakat:
 
Szia! Üdv a Fórumon!

Úgy érzem, hiánypótló tudással rendelkezel :) Már régóta próbálok ilyet beszerezni, de sajnos Magyarországon nehezen elérhető. Rövid ideig kapható volt a GA-ban a platina színváltozata, de erről sajnos lemaradtam. Örülnék, ha megosztanál további információkat is erről az érdekes halról.

Van egy másik topic is erről a témáról. Ahogy látom, másokat is érdekel.

Képet most még nem tudsz feltölteni. Ehhez legalább 2 hetes regisztráció és 20 hozzászólás kell. Addig csak külső tárhelyre töltött képeket tudsz linkelni ide.
 
Szia, örülök, hogy érdeklődsz. Nagy előnyt jelent, hogy postán is elküldhetik tojásaikat. Olyan tojásokat kell küldeni, amelyek már előrehaladottabb fejlődési stádiumban vannak, és már lehet látni az embriók szemeit. A szállítási idő ne haladja meg a 3 napot, de tovább is bírja. Vagy egy kis üveg vízben küldik, amelyet a Terminalia Catappa levelének infúziójával színeztek, vagy. a második lehetőség a "száraz módszerrel" történő küldés, amelyet itt tökéletesen leírunk: Csak kattintson a jobb gombbal, és válassza a "Fordítás magyarra" lehetőséget.

Tojás beszerezhető az eb.y-kleinanzeigen (A "Medaka Eier" kulcsszó beírása után, több száz tenyésztő) oldalon Németországból, vagy szlovákiai, olaszországi tenyésztőktől. Sajnos azt vettem észre, hogy sok tenyésztő nem szívesen küld tojást külföldieknek. De ez érthető, mert a csomagolás és a szállítás nehézkes, és sokaknak nincs idejük.

Csehországból származom, és az első akvaristák egyike voltam, aki két éve elkezdte hazánkban az Oryzias latipes tenyésztését. Csehországban és Szlovákiában még mindig ritkák. Szeretem Magyarországot és szeretek ebbe az országba járni, és meglepett, hogy az Oryzias latipes itt ismeretlen. Jó lenne, ha tenyészanyagot cserélhetnék a helyi akvaristákkal, ha Magyarországra megyek : )


Valami mást általánosságban a tenyésztésükről, fokozatosan adok hozzá további információkat, ha lesz időm (( És elnézést kérek az olvashatatlanságért: D ))...

A Oryzias latipes nagyon könnyen tenyészthető. Szívósak és nagyon könnyen tenyészthetők kora tavasztól őszig, ha szabadban neveljük. A tojások 25°C-on 10 napon belül kikelnek. A kikelés minimumhőmérséklete 10-15°C körül van. A hímek területet keresnek és harcolnak egymással, de ez csak ártalmatlan erődemonstráció. A tenyészállományt úgy érdemes kialakítani, hogy 2/3 nőstény, egyharmada hím.

A hím párzásra biztatja a nőstényt, és udvarlási táncokat végez. Aztán jön egy szoros egyesülés és a szexuális termékek kiutasítása. A nőstény ezután a kloákára tapadt petéket magával viszi, és napközben megfelelő helyre engedi az algákban vagy a mohában.

Célszerű a halat eltávolítani és hagyni, hogy az ikrák önállóan fejlődjenek, a kikelés után előfordulhat a szülők általi ragadozás. Ha ez egy nagy tartály vagy egy kerti tó, a fiatal halak gond nélkül nőnek szüleik jelenlétében. A tojásokat is begyűjtjük, áthelyezzük, vagy postán is elküldjük tenyészanyag cserére.

Az Oryzias atipes szúnyoglárvákkal (Culex), Daphniával és apró rovarokkal táplálkozik a víz felszínéről. Száraz és fagyasztott élelmiszert szívesen fogad.

Télen abbahagyják az evést, és lesüllyednek a tározó aljára, ahol megvárják, amíg a tavaszi jég elolvad.

ps
Azt javaslom, hogy szánjon időt az alábbi videó teljes megtekintésére az elejétől a végéig, a videón egy vad medaka látható egy vízelvezető csatornában: (Annyira szeretem a vad Oryzias latipes, mint a színeseket:) )
///
((( Elfelejtettem linket adni az O. latipes Yonago (2020)-hez az importált vadon élő formák listájában - https://www.facebook.com/groups/1635189426757170/search/?q=Yonago )))
///

Díszítő forma „Tricolor” és „Bicolor” Olaszországban:
 
Utoljára módosított:
Szia, örülök, hogy érdeklődsz. Nagy előnyt jelent, hogy postán is elküldhetik tojásaikat. Olyan tojásokat kell küldeni, amelyek már előrehaladottabb fejlődési stádiumban vannak, és már lehet látni az embriók szemeit. A szállítási idő ne haladja meg a 3 napot, de tovább is bírja. Vagy egy kis üveg vízben küldik, amelyet a Terminalia Catappa levelének infúziójával színeztek, vagy. a második lehetőség a "száraz módszerrel" történő küldés, amelyet itt tökéletesen leírunk: Csak kattintson a jobb gombbal, és válassza a "Fordítás magyarra" lehetőséget.

Tojás beszerezhető az eb.y-kleinanzeigen (A "Medaka Eier" kulcsszó beírása után, több száz tenyésztő) oldalon Németországból, vagy szlovákiai, olaszországi tenyésztőktől. Sajnos azt vettem észre, hogy sok tenyésztő nem szívesen küld tojást külföldieknek. De ez érthető, mert a csomagolás és a szállítás nehézkes, és sokaknak nincs idejük.

Csehországból származom, és az első akvaristák egyike voltam, aki két éve elkezdte hazánkban az Oryzias latipes tenyésztését. Csehországban és Szlovákiában még mindig ritkák. Szeretem Magyarországot és szeretek ebbe az országba járni, és meglepett, hogy az Oryzias latipes itt ismeretlen. Jó lenne, ha tenyészanyagot cserélhetnék a helyi akvaristákkal, ha Magyarországra megyek : )


Valami mást általánosságban a tenyésztésükről, fokozatosan adok hozzá további információkat, ha lesz időm (( És elnézést kérek az olvashatatlanságért: D ))...

A Oryzias latipes nagyon könnyen tenyészthető. Szívósak és nagyon könnyen tenyészthetők kora tavasztól őszig, ha szabadban neveljük. A tojások 25°C-on 10 napon belül kikelnek. A kikelés minimumhőmérséklete 10-15°C körül van. A hímek területet keresnek és harcolnak egymással, de ez csak ártalmatlan erődemonstráció. A tenyészállományt úgy érdemes kialakítani, hogy 2/3 nőstény, egyharmada hím.

A hím párzásra biztatja a nőstényt, és udvarlási táncokat végez. Aztán jön egy szoros egyesülés és a szexuális termékek kiutasítása. A nőstény ezután a kloákára tapadt petéket magával viszi, és napközben megfelelő helyre engedi az algákban vagy a mohában.

Célszerű a halat eltávolítani és hagyni, hogy az ikrák önállóan fejlődjenek, a kikelés után előfordulhat a szülők általi ragadozás. Ha ez egy nagy tartály vagy egy kerti tó, a fiatal halak gond nélkül nőnek szüleik jelenlétében. A tojásokat is begyűjtjük, áthelyezzük, vagy postán is elküldjük tenyészanyag cserére.

Az Oryzias atipes szúnyoglárvákkal (Culex), Daphniával és apró rovarokkal táplálkozik a víz felszínéről. Száraz és fagyasztott élelmiszert szívesen fogad.

Télen abbahagyják az evést, és lesüllyednek a tározó aljára, ahol megvárják, amíg a tavaszi jég elolvad.

ps
Azt javaslom, hogy szánjon időt az alábbi videó teljes megtekintésére az elejétől a végéig, a videón egy vad medaka látható egy vízelvezető csatornában: (Annyira szeretem a vad Oryzias latipes, mint a színeseket:) )
///
((( Elfelejtettem linket adni az O. latipes Yonago (2020)-hez az importált vadon élő formák listájában - https://www.facebook.com/groups/1635189426757170/search/?q=Yonago )))
///

Díszítő forma „Tricolor” és „Bicolor” Olaszországban:
Köszönöm az információkat. Elkezdtem olvasni az ajánlott blogot. A "száraz módszer" is nagyon érdekes, az ikrák beszerzése is. Nem gondoltam volna, hogy ennek a halnak ilyen nagy rajongótábora van. Magyarországon sajnos gyakorlatilag ismeretlen. Nekem a szélsőséges hőmérsékleti toleranciája tetszett meg. Edényekben, esetleg egy kisebb tóban szeretném őket a szabadban tartani. Főleg a szúnyoglárvák miatt. A kinézetük nem olyan fontos, de azért nem baj, ha szép színesek :)
 
A Cseh Köztársaságból való szállítás valószínűleg szükségtelenül hosszú lesz. Talán meg lehetne egyeztetni néhány szlovákiai akvaristával, akik medakát tenyésztenek, hogy küldjék el a tojásokat.

Továbbá, ha vannak nagy akváriumi hal boltok Magyarországon, akkor nagy valószínűséggel néhányan az Aquarium Glaser GmbH importálnak halat Németországból. Minden bizonnyal meg lehetne egyeztetni az üzlet tulajdonosával, hogy halimportnál Oryzias latipes adjon hozzá a szállításhoz. Ha nagyobb volt a vétel, nincs okuk arra, hogy ne egyezzenek bele. Az Aquarium Glaser GmbH jelenleg csak Oryzias latipes GOLD, esetleg Oryzias latipes SPARKLED RED is tartalmaz. Az ajánlatuk idővel változik. Bármilyen színnel kezdheted, az a fontos, hogy kezdd : ) akkor könnyebben kaphatsz ritkább változatait a vonaladért cserébe. Mindenki szeretettel várja a nem rokon halakat a gazdaságában.

Aquarium Glaser GmbH:
 
A Cseh Köztársaságból való szállítás valószínűleg szükségtelenül hosszú lesz. Talán meg lehetne egyeztetni néhány szlovákiai akvaristával, akik medakát tenyésztenek, hogy küldjék el a tojásokat.

Továbbá, ha vannak nagy akváriumi hal boltok Magyarországon, akkor nagy valószínűséggel néhányan az Aquarium Glaser GmbH importálnak halat Németországból. Minden bizonnyal meg lehetne egyeztetni az üzlet tulajdonosával, hogy halimportnál Oryzias latipes adjon hozzá a szállításhoz. Ha nagyobb volt a vétel, nincs okuk arra, hogy ne egyezzenek bele. Az Aquarium Glaser GmbH jelenleg csak Oryzias latipes GOLD, esetleg Oryzias latipes SPARKLED RED is tartalmaz. Az ajánlatuk idővel változik. Bármilyen színnel kezdheted, az a fontos, hogy kezdd : ) akkor könnyebben kaphatsz ritkább változatait a vonaladért cserébe. Mindenki szeretettel várja a nem rokon halakat a gazdaságában.

Aquarium Glaser GmbH:
Köszönöm az információt. Egy cseh nagykerből is lehetne hozatni, de elég drágán (5-6 EUR/db). Majd tavasszal beszerzek néhányat. Szerinted egy 40 l-es edény a kertben megfelelne nekik? Láttam japán videókon hasonlót.
 
Tekintettel arra, hogy milyen könnyen szaporíthatóak, az árak sajnos extrémek eddig. Lehet, hogy idővel jobb lesz. 5 halból (3 nőstény + 2 hím) 250-300 fiatal halom volt a nyár folyamán gond nélkül.

80 literes "Habarcsláda műanyag szögletes" tartottam őket - mindet - felnőtteket és felnőtt utódokat.
40 liter 6 - 15 - 25 ... halra lehet -de sokkal több, attól függ, milyen gyakran lehetséges a vízcsere.

Minden szaporítótartályba célszerű egy darab mészkövet tenni, amely puffereli a vizet. A O. latipes szereti a vizet, amelyben mészkő van.

A fiatal halak a "zöld vízben" nőnek a leggyorsabban, ami a napon keletkezik az akváriumból származó használt vízben -- A halak kikelés után egysejtű algákat esznek, és nagyon gyorsan szaporodnak ilyen vízben, később a zooplanktont is megeszik, ami ilyen vízben természetesen előfordul. Tiszta, tápanyagmentes vízben az O. latipes miniatűr fiatal egyedei nemigen találnak táplálékot.
 
Utoljára módosított:
Tekintettel arra, hogy milyen könnyen szaporíthatóak, az árak sajnos extrémek eddig. Lehet, hogy idővel jobb lesz. 5 halból (3 nőstény + 2 hím) 250-300 fiatal halom volt a nyár folyamán gond nélkül.

80 literes "Habarcsláda műanyag szögletes" tartottam őket - mindet - felnőtteket és felnőtt utódokat.
40 liter 6 - 15 halra lehet -de sokkal több, attól függ, milyen gyakran lehetséges a vízcsere.

Minden szaporítótartályba célszerű egy darab mészkövet tenni, amely puffereli a vizet. A O. latipes szereti a vizet, amelyben mészkő van.

A fiatal halak a "zöld vízben" nőnek a leggyorsabban, ami a napon keletkezik az akváriumból származó használt vízben.
Télen is kint tartottad őket a szabadban?
 
Télen is kint tartottad őket a szabadban?
Más szlovákiai és cseh akvaristákkal együtt tavaly próbáltuk meg először az O. latipes kint hagyását. Minden halunk túlélte, de több mint egy méter mély tavakban voltak. A szlovák akvarista egyike 200 literes tartályban tartotta őket télen, és ők is túlélték. Ezt írja: "A tartály 200 literes, a vízmélység kb. 50 cm, a legvastagabb jég, ami télen volt, kb 15 cm volt. Nem is takartam be, de a tartályt a földbe temették, hogy az egész víz ne fagyjon meg." (Benne van a szlovák fórum szálában, ami a nyitó bejegyzés utolsó linkje alatt található)
 
Utoljára módosított:
Itt van egy elég jó leírás a téli teendőkről: (Medaka: Biology, Management, and Experimental Protocols - 2.2.5 Outdoor breeding)
 
Utoljára módosított:
Ami a keltetést illeti. Szerencsém volt, és 2021 nyarának elején vettem 5 felnőtt halat, amelyeket Csehországban kínáltak. Ezeket a halakat úgy szaporítottam, hogy fürtöket Nitella flexilis, Cladophora, tettem az akváriumukba, majd egy hét múlva ezeket a tincseket (Nitella flexilis, Cladophora) zöldvizesés szintén tiszta vizes akváriumba is átvittem, ahol a kikelt fiatal halakat száraztápporral etettem. Ugyanebben az évben, a nyár végén vettem 70 tojást négy németországi fajtából a Bayern - Eichstätttől postai úton. Körülbelül 4 napos szállítás után egy darab mohával jó rendben szállították. Ennek a 4 vonalnak a tojásait 40 l vízbe helyeztem az akvárium (150l) aljára - a víz szintje elérte a maximum 15 cm-t. Én 27°C-on tartottam a hőmérsékletet, olvastam egy tanulmányt, hogy ez a legjobb hőmérséklet, mert a tojások nagyon gyorsan fejlődnek, de a penész még nem tud eléggé elszaporodni.

Nagyon finom levegőztetést állítottam be, hogy az újonnan kikelt halak ne sérüljenek meg. Fokozatosan a vízcsere helyett tiszta vizet adtam hozzá. Mind a 4 fajta igen nagy számban kelt ki a tojásokból, (Összességében körülbelül 80%-os sikerarány), a fiatal hal gyorsan nőtt és sikeresen érett. Kezdőként a keltetést nagyon egyszerűnek találtam.

Idén a keltettem ki O. latipes 'Aichi ken' tojást Németországból.. A szállítás 5 napig tartott, és a tojások részben kikeltek szállítás közben. A kelési siker gyengébb volt, valószínűleg a kelés alatti távollétem miatt is, (egy hétig távol kellett lennem)
40 tojásból 8 hal kelt ki és élte meg a felnőttkort. Csak azok a tojások maradtak életben, amelyek már látható embriószemekkel voltak a tojás belsejében, és a szállítás során kikelt halak. Egy barátom, aki szintén kapott tojást, ugyanezt tapasztalta. Még frissen kikelt halakat is küldtek neki (legfeljebb egy nappal a kikelés után), és mindegyik túlélte a 4 napos szállítást! Azok a tojások, amelyekben a szemek még nem látszottak, mind elpusztultak. A szállítás során láthatóan annyira megsérültek, hogy az embriók fejlődése leállt.

A tojások, ahol már nagy embrió van, könnyebben fenntartják a homeosztázist. De kockázatos, ha a tojásokat röviddel a kikelés előtt küldjük el, mert a tojásmaradványok (kikelés után) megrohadnak és elrontják a vizet. A legjobb, ha a tojásokat a fejlődés közepén küldjük - közepes méretű szemek.

Főleg német honlapokról és vitákból merítettem az információkat. (+ kérdeztem az eladókat)
 
Back
Oldal tetejére