• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Oryzias latipes (Poecilia latipes) - "Medaka" - Japán rizsponty

csoli

Kertész szaki


Régóta kutatok már ezért a halért egy benti fűtetlen mini tóba.
A 17. század óta a hobby hal Japánban, ahol főleg nagyméretű kerámia edényekben/kaspókban tartják. Kísérleti halként még az űrt is megjárta. A szélsőséges vízparamétereket is jól viseli.
Magyarországon egyáltalán nem kapni, Európában néha-néha felbukkan.
Azok alapján amit eddig olvastam a genetikailag módosított fajok keveredtek a vad változattal így eléggé körülményes az elkülönítésük és így a behozataluk az EU-ba.
Szívesen fogadom ha valaki tud infót legális beszerzési lehetőségről.

A topikot bővítem tartási információkkal, ha már lesz értelme.

https://www.seriouslyfish.com/species/oryzias-latipes/
https://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_rice_fish
 


Régóta kutatok már ezért a halért egy benti fűtetlen mini tóba.
Szia! Mit értesz benti fűtetlen mini tavon? Csak mert engem is érdekel, ha 0 fokig tud tűrni. A tavamban van most is szúnyogírtó fogasponty (Gambusia Affinis), jelenleg jég alatt, most tesztelődik mit bírnak(azért egy biztonsági állományt behoztam...) Elég színtelenek. Viszont megeszik a szúnyoglárvákat. Ezek is tiltó listán vannak, mint idegenhonos faj, de Hévízen a kifolyóból hálóval foghatóak - én is onnan hoztam. Ez a faj már vagy 100 éve nálunk él, eddig nem volt negatív, csak pozitív hatása, dehát annak a bizonyos lónak van túloldala is... 🤔 Biztos olcsóbb repülőgéppel szórni a mérget a szúnyogokra, mert az olyan öko....
 
Szia! Mit értesz benti fűtetlen mini tavon? Csak mert engem is érdekel, ha 0 fokig tud tűrni. A tavamban van most is szúnyogírtó fogasponty (Gambusia Affinis), jelenleg jég alatt, most tesztelődik mit bírnak(azért egy biztonsági állományt behoztam...) Elég színtelenek. Viszont megeszik a szúnyoglárvákat. Ezek is tiltó listán vannak, mint idegenhonos faj, de Hévízen a kifolyóból hálóval foghatóak - én is onnan hoztam. Ez a faj már vagy 100 éve nálunk él, eddig nem volt negatív, csak pozitív hatása, dehát annak a bizonyos lónak van túloldala is... 🤔 Biztos olcsóbb repülőgéppel szórni a mérget a szúnyogokra, mert az olyan öko....
Úgy néz ki mint az első videón. Csak nekem olyan helyen van ahol nem fagy be hanem kb 10-15C fokra hül le.
A medaka bírja a hideget:
Nagyobb méretű tónál több lehetőség is van halak szempontjából.
 
Úgy néz ki mint az első videón. Csak nekem olyan helyen van ahol nem fagy be hanem kb 10-15C fokra hül le.
A medaka bírja a hideget:
Nagyobb méretű tónál több lehetőség is van halak szempontjából.
Alapvetően nincs sok lehetőségem, mivel a tavam csak "mellékesen" tartalmaz halakat. Békáknak kétéltűek ék készült. Egyszer már szaporodott nálam a dunai tarajosgőte(Tritiurus Dobrogicus) és ő antagonisztikus viszonyban van a hazai halakkal. Ahol vannak halak ott nem marad meg, mert az ivadéka zsákmányul esik, mielőtt felnőne. Kár lenne érte, ritkulnak az állományai. IMG_20190619_161223.jpgIMG_20190624_222455.jpgA gyerekeim csak kissárkánynak becézték.
 
Alapvetően nincs sok lehetőségem, mivel a tavam csak "mellékesen" tartalmaz halakat. Békáknak kétéltűek ék készült. Egyszer már szaporodott nálam a dunai tarajosgőte(Tritiurus Dobrogicus) és ő antagonisztikus viszonyban van a hazai halakkal. Ahol vannak halak ott nem marad meg, mert az ivadéka zsákmányul esik, mielőtt felnőne. Kár lenne érte, ritkulnak az állományai. View attachment 102232View attachment 102234A gyerekeim csak kissárkánynak becézték.
És ők vagy a békák nem eszik meg az összes szúnyoglárvát?
Angoloknál nagy divat mostanában a vad tó, de nem hallottam hogy szúnyogproblémáik lennének.

Találtam EU-n belül eladót, de még mindíg nem tiszta nekem törvényileg hogy van ez, lehet nem is lesz.
Esetleg marad a szivárványos cselle ha elég pici a szája, de nincs vele tapasztalatom.
 
És ők vagy a békák nem eszik meg az összes szúnyoglárvát?
Angoloknál nagy divat mostanában a vad tó, de nem hallottam hogy szúnyogproblémáik lennének.
Nem. A tarajosgőte lárvák fogyasztanak, de nem olyan jelentős mennyiségben, mert ha van ebihal, akkor inkább azt zsákmányolják. Ráadásul 2 éve voltak, azóta nem jelentkeztek.
Az ebihalak alapvetően növényi táplálékon nevelkednek, kizárólag az élőhely beszűkülése, táplálék elfogyása esetén válnak ragadozóvá, de leginkább saját gyengébb, kisebb fajtársaikat falják fel ilyenkor.
A szúnyogkérdés bonyolult. Sok élőlény fogyasztja, nekem egy olyan rendszer a cél, ahol a legnagyobb keletkező békapopuláció a legminimálisabb szúnyogterheléssel párosul. A szúnyoggyérítést a fecskék is végzik, több, mint 20 műfészek van már a házamon, tegnap már megnézte az első a kecót. Alapvetően el akarom kerülni azt, hogy annyi szúnyog legyen, hogy az önkormányzat permeteztessen, mert az egy csomó élőlénynek gáz...
 
Jól hangzik. 🤤És az is bírja a fagypont körüli vizet? (mivel az aranyhalak egyes"túltenyésztett" változatai is kényesebbek, mint az eredeti változat) 🙂
Ha a tó mélysége min. 160 cm (inkább kicsit több), akkor simán. :)
16-18 fokot írnak a leírások minimum hőmérsékletnek. Nincs vele ilyen irányú tapasztalatom, biztos bírhat hidegebbet is, de nem fagypont közeli hőmérsékletet.
Lóri, sose higgy a leírásoknak, meg a szakirodalomnak. A halak úgysem olvassák. 😜
 
Valami olyasmit szeretnék, mint ami a topic harmadik linkelt videóján látható: a halak vidáman úszkálnak a jégpáncél alatt, elég kis edényekben. Nem hiszem, hogy ezek a halak az aranyhalhoz hasonlóan elvermelnek télire.
 
Valami olyasmit szeretnék, mint ami a topic harmadik linkelt videóján látható: a halak vidáman úszkálnak a jégpáncél alatt, elég kis edényekben. Nem hiszem, hogy ezek a halak az aranyhalhoz hasonlóan elvermelnek télire.
Az tényleg klassz, ha így is tarthatóak. ha már bent nem fér el több akvárium, mehet kintre :) Mondjuk lehet, hogy nem 100% a túlélési arány ilyen esetben. A vödröt beásva talán jobb lehetne.

75cm. Buktam. 🤔Esetleg egy tavi jégmentesítő rendszerrel... 🤤
Nálad a szúnyogirtó fogaspontyok milyen arányban élték túl a telet?
 
Nálad a szúnyogirtó fogaspontyok milyen arányban élték túl a telet?
0%.Gyakorkatilag azon a héten, amikor nem voltam otthon, nagy szél jött, kifújta a lékszellőző tetejét, és masszív jégpáncélt csinált. Odavesztek. Kicsit jobban fel kell turbóznom a lékszellőző kérdést. Viszont szúnyoglárvát azóta is csak elvétve látok. A szitakötő, -hátonúszó poloska, - csíbor, - víziskorpió, - stb. kombó is jól működik. Plusz ott van még a fecskekolónia a ház eresze alatt. Nem véletlen, hogy csak eső után jelennek meg a csípőszúnyogok. Pocsolyában nincs ragadozó.
A legegyszerűbb jégmentesítő a légpumpa, amivel a felszín agitációja révén nem tud jéghártya kialakulni.
Agyaltam már rajta, áramot nem akartam odavinni. Messze van a háztól. Marad a polisztirol úszó fedeles házilag elkészítve, kikötve. Ha a gyári ugyanilyen két tenyérnyi méretben működött, akkor a DIY is fog egy egész táblányi, polisztirollal. (megalomán vagyok 🤭)
 
0%.Gyakorkatilag azon a héten, amikor nem voltam otthon, nagy szél jött, kifújta a lékszellőző tetejét, és masszív jégpáncélt csinált. Odavesztek. Kicsit jobban fel kell turbóznom a lékszellőző kérdést. Viszont szúnyoglárvát azóta is csak elvétve látok. A szitakötő, -hátonúszó poloska, - csíbor, - víziskorpió, - stb. kombó is jól működik. Plusz ott van még a fecskekolónia a ház eresze alatt. Nem véletlen, hogy csak eső után jelennek meg a csípőszúnyogok. Pocsolyában nincs ragadozó.

Agyaltam már rajta, áramot nem akartam odavinni. Messze van a háztól. Marad a polisztirol úszó fedeles házilag elkészítve, kikötve. Ha a gyári ugyanilyen két tenyérnyi méretben működött, akkor a DIY is fog egy egész táblányi, polisztirollal. (megalomán vagyok 🤭)
Csak egy teljesen hozzá nem értő kérdés:
Esetleg 1db napelemtábla? Az lenne az igazi high-tech kerti tó! Szerintem télen is leadna 100-150W-ot (nappal), az pedig elég lehet ahhoz, hogy ne fagyjon be az egész víz egy közönséges akvárium fűtővel.
Az egyik kollégámnak kb. 5 éve a 1,5 méteres víz teljesen befagyott. Kipusztult az összes hala. Ha csak a teteje fagy be, azt túlélik. Nem? Legalábbis, akik egy lékben horgásznak, azok egy 10-50 cm vastagon, teljes felületén befagyott tóból pecáznak ki élő halakat. Nem így van?
 
Utoljára módosított:
Csak egy teljesen hozzá nem értő kérdés:
Esetleg 1db napelemtábla? Az lenne az igazi high-tech kerti tó! Szerintem télen is leadna 100-150W-ot (nappal), az pedig elég lehet ahhoz, hogy ne fagyjon be az egész víz egy közönséges akvárium fűtővel.
Az egyik kollégámnak kb. 5 éve a 1,5 méteres víz teljesen befagyott. Kipusztult az összes hala. Ha csak a teteje fagy be, azt túlélik. Nem? Legalábbis, akik egy lékben horgásznak, azok egy 10-50 cm vastagon, teljes felületén befagyott tóból pecáznak ki élő halakat. Nem így van?
Ötletnek nem rossz. 🙂 A másfél méteres víz fenékig hazánkban sohasem fagy be. A kerti tavacskával is az a gond, hogy fólia az alja, nem pedig agyag/iszap. Egyszerűen a gázosabb vegyületek a vízben rekednek. Kell a lékszellőzés, mert a fólia miatt napok alatt büdös ammónia szagú lesz az egész. A természetes tavakban ehhez hetek, illetve a jégpáncél hóval takartsága is kell.
 
Ötletnek nem rossz. 🙂 A másfél méteres víz fenékig hazánkban sohasem fagy be. A kerti tavacskával is az a gond, hogy fólia az alja, nem pedig agyag/iszap. Egyszerűen a gázosabb vegyületek a vízben rekednek. Kell a lékszellőzés, mert a fólia miatt napok alatt büdös ammónia szagú lesz az egész. A természetes tavakban ehhez hetek, illetve a jégpáncél hóval takartsága is kell.
"A másfél méteres víz fenékig hazánkban sohasem fagy be." Csak erre reagálva... Ez tény vagy csak egy adat? Ugyanis a vízóra aknákat is 1,10 méter mélyre kell tenni, mert ott már nem fagy... A mi óránk 1,2 méter mélyen van, és ennek ellenére, volt olyan év, amikor szétfagyott a vízóránk! Azóta, már novemberben hungarocel lapokat teszek az akna tetejére, és úgy is marad tavaszig. ;)
 
"A másfél méteres víz fenékig hazánkban sohasem fagy be." Csak erre reagálva... Ez tény vagy csak egy adat? Ugyanis a vízóra aknákat is 1,10 méter mélyre kell tenni, mert ott már nem fagy... A mi óránk 1,2 méter mélyen van, és ennek ellenére, volt olyan év, amikor szétfagyott a vízóránk! Azóta, már novemberben hungarocel lapokat teszek az akna tetejére, és úgy is marad tavaszig. ;)
Kb 70-80cm a fagyhatár. Alatta nem fagyhat be még extrém hidegben sem, mert a talajhő 10-12fokos.A gond maximum azzal lehet, hogy szélnek kitettebb az akna, és ugye a vas fedlap nem szigetel úgy, mint a föld,a hideg meg lefelé száll a levegőben. A talajba ültetett vízcső maximum a rosszul szigetelt aknában fagyhat szét ilyen mélyen. A szomszédomnak a pincelejáróban fagyott el, ahol nem volt fölötte csak 30cm fedés a lépcső miatt...
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére