• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Háttérvilágítás fotózáshoz

HUN131

Főkertész
Több helyen olvastam, így pl a fotózásnál is, hogy ki milyen háttérvilágítást használ a fotózás idejére - alapvetően kiégetett háttérhez. Nem találtam viszont a DIY topicok között csak ezzel foglalkozót. A többiektől kapott ötletek, megoldások (különösen @TZ) alapján legyártottam a sajátomat.
 
A részletek, amit @kuchi kért @cheetah naplójában:

Hozzávalók
- SMD LED szalag, 1080 lumen/fm, 9000K, 14,4 W/fm
- két dugvillás, zárt házas 12V-os LED trafó (nálam 60 W/db)
- 2 db DC aljzat
- 2 db DC kacsoló, 12V
- 3 fm 40/15 aluminium L szelvény
- Pattex ragasztó
- 380 x 800 mm-es, 2 mm vtg alu lemez
- 380 x 800 x 2mm-es habosított műanyag lap

Eszközök:
- flex
- forrasztó páka, forrasz anyag
- reszelő
- sniccer

Az első, egyik legfontosabb dolog, hogy megtervezzük, kb hány lumenre lesz szükségünk, és azt hány folyóméter szalaggal tudjuk elérni. Itt két dolgot kell figyelembe venni minimum: 1, a szalag hűtéséről gondoskodni kell, tehát olyan felületre érdemes az öntapadós hátlappal rögzíteni, ami képes a hőt elvezetni - akkor is, ha csak rövidebb időre, és nem minden nap használjuk. 2, a másik, hogy kompakt dugvillás, cseppmentes LED trafómaximum 60 Watt teljesítménnyel kapható (legalábbis én nem találtam nagyobbat). Ez utóbbi azért fontos, mert a folyóméterenként 14,4 W teljesítményből, 30%-os tartalék mellett ki lehet számolni, hogy egy áramkörre hány fm szalag jut. Nálam a 80 cm széles, 45 magas akváriumnál 2x4 sor, azaz összesen 2 áramkör x 4sor x0,8m = 6,4 fm jutott (3,2 fm / áramkör, azaz 3,2 m x 14,4 W= 46,08 W 6 60 W-os trafó).

A másik fontos dolog, hogy a trafó teljesítménytől függetlenül is érdemes pár sávot létrehozni vízszintesen, amit külön lehet kapcsolni, és így dimmelni is. EZ ugyanis a fotózásnál lehetőséget ad a háttérfény erősségének magasság szerinti változtatásához, így véleményem szerint a fotózásban is többlet lehetőséget ad.

A harmadik, hogy legyen inkább túllőve a teljesítmény, és dimmeljünk, mert e kicsi teljesítménnyel utólag nem tudunk majd mit kezdeni.

Az anyagok a neten megrendelhetőek. Ez praktikusan 2-3 nap.

AZ összeállításról, és a végeredményről a képek beszélnek a legjobban:

2014-03-07_08-52-19-k.jpg

2014-03-07_08-52-53-k.jpg

2014-03-07_08-53-51-k.jpg

2014-03-07_08-55-58-k.jpg

2014-03-07_09-00-31-k.jpg

f0IR_42wQPpP9QWjC_5NLG6O_uusHhuvQ-NtYZTeGBw=w636-h491-no.jpg

2014-03-07_09-06-33-k.jpg


A szalagot felvágtam 80 cm-es részekre, és kígyó vonalban összeforrasztottam őket újra. Fontos, hogy a belső ívre kerülő vezetéket rövidebbre kell vágni, hogy szépen vízszintesen maradjon a kiterítésnél. A kötésekre hőre zsugorodó szigetelést raktam

FbV9oX7cxJmLuH15zLFvgvR-m5dMgY9-9EYNDWX4uYo=w574-h491-no.jpg

A szerelvények helyét kireszeltem, a szerelvényeket bepattintottam, illetve becsavartam, majd ragasztóval beágyaztam, így fix, nem mozog.

2014-03-08_14-28-32-k.jpg

A vezeték dimmer. kb 700 Ft egy darab.

ahVND11AkHlWXiQsLDfK4Icr98ohaLaAGxwaAwmJOpM=w621-h491-no.jpg

A gérbe vágott keret, az alu hátlap, felragasztva a szalagok. Ezt követően forrasztottam a kötéseket a kapcsolóhoz. Ezt követte a ragasztás, az L szelvény 15 mm-es részére fekszik fel a hátlap, közte ragasztó.

2014-03-16_00-33-33-k.jpg

Az egyik áramkör

Zf1gA_RNbYBnOFBfy54_7UJAKjDjn_U09drCoeH4rC8=w565-h491-no.jpg

Az előlap. Ezt úgy a legjobb felrakni, hogy a már megszáradt keretet a földre rakott hablemezre ráfordítjuk, körbe rajzoljuk. Eltávolítjuk a keretet, és az így előtűnő vonalra körbe ragasztót folyatunk. Ebbe belefordítjuk a keretet. Ha megszáradt (20-25 perc), visszafordítjuk, és az él mentén sniccerrel levágjuk a túllógó részeket. Pontos, és szép, az élre ragasztva.

_ldYRyAW-8huUwc5aSR7moiDY-NxHbhKp8QlBva-N-Q=w668-h491-no.jpg

TIwTdeNlme3PBYrI_rSX8d1j4ISjNgE8k8m8DwHrKQc=w329-h491-no.jpg

Kézből fotózva, maszkolás, fekete lapok nélkül ez az eredmény. Látszik, hogy az alsó világítás sávot lejjebb dimmeltem. Fontos, hogy az akvárium hátlapjára pontosan illeszkedik, oldalt fény nem jut ki.

Gl9lKP4P3-ZLTroU51bZpnUvGgqZq55uEO4YGj0sYP0=w691-h491-no.jpg
 
Hät ez nagyon komoly!Le eset az ällam!Nagyon köszi!Most mär csak be kell szereznem a dolgokat,es mehet is!(y)(y)(y)
 
Ez nagyon profi(y). Arról a "380 x 800 x 2mm-es habosított műanyag lap-ról " írhatnál valami konkrétabbat.
 
Szuper lett. Azert nagy akvariumoknal az uveg hordosodas miatt nem fekudne fel rendesen
Valóban, a 80-90 cm-es hosszon a 2 mm még felvehető a habszivacs előtéttel. Ugyanakkor, ha a hossz növekszik, és a profil vastagságot nem növelem,leköveti az ívet a doboz is szerintem.
 
Ez nagyon profi(y). Arról a "380 x 800 x 2mm-es habosított műanyag lap-ról " írhatnál valami konkrétabbat.
Ha gyerekkorodban volt csehszlovák cesna gumimotoros repülőd, na akkor a szárnya volt ebből a nagyon könnyű, merev, rácsszerkezetes habból.
 
Valóban, a 80-90 cm-es hosszon a 2 mm még felvehető a habszivacs előtéttel. Ugyanakkor, ha a hossz növekszik, és a profil vastagságot nem növelem,leköveti az ívet a doboz is szerintem.

Azért is írtam, mert bent a boltban a 180cms akváriumon is probléma. :)
 
Hát az enyém nem ennyire profi. Ráadásul a nekem a sávosodást nem sikerült semmilyen köztes diffúzor elemmel megoldani, ezért újabb 3 méter ledszalag beépítésén gondolkodom... :)
Ez nagyon profi lett. Mondjuk az enyémben kevesebb meló volt :) Nem bohóckodtam kapcsolókkal sem, mert időzítőre vannak kötve... :)
 
Hát az enyém nem ennyire profi. Ráadásul a nekem a sávosodást nem sikerült semmilyen köztes diffúzor elemmel megoldani, ezért újabb 3 méter ledszalag beépítésén gondolkodom... :)
Ez nagyon profi lett. Mondjuk az enyémben kevesebb meló volt :) Nem bohóckodtam kapcsolókkal sem, mert időzítőre vannak kötve... :)
@kuchi biztos szívesen látná a te megoldásodat is.
 
Ennél azért én jobban állok! :)

Nekem szerintem olyan 15-20-ból megáll De persze speciális helyzetben vagyok.
 
Ennél azért én jobban állok! :)

Nekem szerintem olyan 15-20-ból megáll De persze speciális helyzetben vagyok.
És a határ a csillagos ég. A költségek nagy részét egyébként nem a kényelmi "extrák", hanem a burkolat és a nagy fényerejű szalag viszi el. Lehet kisebb fényerő, nem alumínium ház, és gyakorlatilag ez a kiépítés ott van valahol árban, amit te írsz.
 
Back
Oldal tetejére