• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garden of Stone (126 liter)

Boooooo

Kertész szaki
Gondolkoztam, hogy új naplót nyissak-e, de több ok miatt is úgy döntöttem, hogy igen! :D
Hiszen annyi mindenen fogok változtatni, hogy az előzőhöz remélhetőleg nem fog hasonlítani, meg aztán technikai terén is történt egy kisebb fejlesztés. :) A legfontosabb pedig, hogy a véleményetekre is nagyon kíváncsi vagyok az úgy scape-el kapcsolatban.

Először is az adatok, hiszen itt is jó pár változás lesz (ezeket dőlttel írtam):
Akvárium: 80x35x45 - bruttó 126 liter

Szűrés:
Tetratec EX1200 (1200 l/h) - töltet: egyenlőre gyári (kerámia gyűrű, szivacs, biolabda, szén, perlon) + Seachem Purigen (Tervbe van egy kis Substrat pro) Ha ez nem lenne elég, akkor van egy Hydor Koralia Nano EVO 1600 vízforgató pumpa (1600 l/h)

Világítás: Függesztett 4x24W T5 (Osram FQ 24W/865)
Fűtés: 25W Aquael
CO2: nagynyomású, 5kg-os palack, papillon reduktor, diffúzorral beoldva

Talaj:
5 liter AquaBasis Plus táptalaj
7+13 Kugeln növénytápgolyók
20 liter Manado

Dekoráció:
(Red moor fa)
17 kg pagoda kő

Tápozás:
Green Aqua Micro + Macro
Easy Carbo

Két variációt sikerült összeraknom, ezzel kapcsolatban nagyon érdekelne minden észrevétel, javaslat, kritika stb.
Elöljáróban annyit, hogy a csak köves verzió úgy tünik nem jön össze, mivel ez a 10 kg pagoda kő kevésnek bizonyult az akvárium méreteihez. :eek:

1. verzió: - A két domb


P4107926_1 by n.nikolett, on Flickr

A domb olyan 15-20 cm magas, növények tekintetében egyenlőre a meglévőből fogok gazdálkodni (anyagi okok miatt), mégpedig a következő az elképzelésem ehhez a layouthoz:
- Középre a völgybe Hemianthus callitrichoides 'Cuba'.
- A jobb oldali csak köves dombra Hemianthus micranthemoides, Anubias barteri var. Nana, Pogostemon helferi.
- A bal oldalra a fára mohacsomók (jelenleg Taxiphyllum barbieri van) a dombra pedig Cryptocoryne wendtii 'tropica' és 'green', Ludvigia repens 'Rubin', Anubias barteri var. Nana még nem eldöntött formációban.

2. verzió: - Egy domb


P4107929_1 by n.nikolett, on Flickr

Itt igazság szerint próbáltam egy háromszög kompozíciót kialakítani. Többé-kevésbé sikerült. :p A domb valamivel magasabb, mint az előzőnél.
Növények tekintetében továbbra is a jelenlegi készletekből gazdálkodom.
- Jobbra hátra Sagittaria subulata
- A síkságra Hemianthus callitrichoides 'Cuba'
- A kövek réseibe és a bal oldali első részre Anubias barteri var. Nana és Pogostemon helferi.
- A fára moha, a dombra pedig Hemianthus micranthemoides, Cryptocoryne wendtii 'tropica' és 'green', Ludvigia repens 'Rubin', Anubias barteri var. Nana.
Az növények elhelyezése persze még nem végleges, főleg ennél a kompozíciónál nem, itt egy kicsit tanácstalan vagyok.

A növényekkel kapcsolatban is örülnék pár javaslatnak. (talán egy két új egyed beleférhet a költségvetésbe) ;)
 
Re: A 126 literes tan-dzsungel átalakulása

Nekem a második variáció jobban tetszik, kevésbé szokványos. Viszont balról a második kő nekem kicsit elüt a többitől. :) Sok sikert az új akihoz!
 
Re: A 126 literes tan-dzsungel átalakulása

Nekem az 1. verzió, a két dombos jobban bejön, azt kellemesebbnek találja a szemem. De nem egyszerű így, "csupaszon" véleményt írni :) Amúgy mivel az első akváriummal is nagyot alkottál, mindegy hogyan rendezed be, ez is csúcs lesz szerintem - pláne, hogy a nagynyomású munkában lesz!
 
Re: A 126 literes tan-dzsungel átalakulása

Lehet, hogy egyedül leszek a véleményemmel, de nem érzem kevésnek a köveidet. A fa, bár érdekes, szerintem nem javít az összképen, én kihagynám.
Okos növényválasztással és az első képen használt, vagy valami hasonló izgalmas domborzattal teljesen jó lenne.

Ettől függetlenül kíváncsian várom mit sikerül építeni az általad megálmodott növényzettel. :thumbup:
 
Re: A 126 literes tan-dzsungel átalakulása

Az előző akid is nagyon tuti volt így bármelyik is lesz a nyerő biztos szép lesz! :thumbup:
 
Re: A 126 literes tan-dzsungel átalakulása

Nagyon szépek a köveid,ki kellene használni a rétegeit.A lényeg,hogy próbáld meg úgy rakni,hogy egy irányba nézzenek.Megpróbáltam a kép alapján lehetséges megoldásokat .Persze lehetne még sok fajta elrendezés,próbálkozz még.Lehet,hogy a fa tényleg nem fontos.

11298343_2785438de4ec5d3e4875c28788d5b64f_l.jpg

11298329_f1233d8556b95ed36857534786d2f1f8_l.jpg
 
Re: A 126 literes tan-dzsungel átalakulása

Szia!
Nekem is az 1. verzió jön be, a kövek is elégnek tűnnek mert a növények is kell a hely, ha egyszer beindulnak. :angel:
Sok sikert az új akváriumhoz :wave:
 
Re: A 126 literes tan-dzsungel átalakulása

Köszönöm az eddigi ötleteket! Nekem is az első kicsivel jobban tetszik.
Közben még játszadoztam a kövekkel egy kicsit, mert nem hagyott nyugodni a fa nélküli verzió. Hát ezt sikerült kihoznom belőle:


P4107934_1 by n.nikolett, on Flickr

A bal oldal szerintem nagyon jól néz ki, de a jobb oldalon én továbbra is kevésnek tartom a köveket. Én még be tudnék oda illeszteni egy-két közepes darabot. :)
Ennél a köves verziónál a meglévő készletemből a HC-t, MH-et, pogot biztosan el tudnám képzelni. Még talán egy kis anubias nanát, egy-két sziklának a tetejét egy kicsit bemohásítani. És egyenlőre itt megállt a tudományom... De töröm a fejem. :p
És továbbra is várom az ötleteket (növény fronton is).
 
Re: A 126 literes tan-dzsungel átalakulása

Szerintem a legutolsóban (is) van potenciál, talán csak a középső követ venném ki, és helyettesíteném valami dekorhomokkal ösvényszerűre, esetleg még a kövek közé mehetne aljzat (is).
 
Re: A 126 literes tan-dzsungel átalakulása

Szia!
Nekem személy szerint az 1. jön be, de a 2. is tetszik. A fa sem rossz ha bent van (pl. tibicuk általi bemásolt kép). Az áramlás irányára odafigyelnék, mert a manado nagyon könyen mozog és a dombokból hamar síkság lesz. Vagy valamivel megtámasztani a dombokat míg a növények meg nem fogják a talajt. Jó lesz ez az akid is.
 
Re: A 126 literes tan-dzsungel átalakulása

Úgy tűnik a jó alapanyag megvan, ebből szép hardscape-et lehet építeni. Felhívnám a figyelmedet a Mária által említett szempontra, a kövek rétegeire.

A hardscape alapötlete nem rossz, de a kövek még nem keltenek igazán természetes hatást, némelyik elhelyezése átgondolatlan. A vízszintes mintázatú kövekkel nagyon jó térhatást lehet elérni, de fontos, hogy a struktúra párhuzamos legyen, akkor lesz természetes a hatás, ha a kövek mintázata egy irányba néz. Ha némelyik más irányba néz, az nagyon lerontja az összhatást. Ne félj attól, hogy így túl szabályos lesz, mert ezt megtöröd azzal, hogy térben egymáshoz képest elcsúsztatva teszed be a köveket. Az ilyen típusú kövekkel vertikálisan kell kitölteni a teret.

Ja és még valami: ne kapkodd el! Rendezd be, hagyd úgy egy napig, vagy kettőig, aztán tanulmányozd megint, és ha kell változtasd. Mindegyik variációról csinálj fotót, mert úgy könnyebb lesz kiértékelni. Így szép lassan próbálgatva sikerülni fog a legjobban kihozni belőle. :thumbup:
 
Re: A 126 literes tan-dzsungel átalakulása

Köszönöm a sok hasznos tanácsot. Megpróbálok ezek alapján alkotni, talán sikerül figyelnem a kövek rétegeire is. Bár még a mennyiséggel mindig nem tudok kibékülni. :roll: A fát meg egy kicsit meg kell fűrészelnem, mert túl nagy a talpa és rengeteg helyet elfoglal az amúgy is haszontalan része.

Valamint segítségül hívtam gugli barátomat, és végre sikerült megtalálnom, hogy a természetben hol találhatóak ilyen kövek. :D
Találtam is két inspiráló képet, megpróbálom ezeket is figyelembe venni. A első kép különösen tetszik, még a növények is nagyon jól néznek ki. :)

 
Re: A 126 literes tan-dzsungel átalakulása

kocsa said:
Szia!
Nekem személy szerint az 1. jön be, de a 2. is tetszik. A fa sem rossz ha bent van (pl. tibicuk általi bemásolt kép). Az áramlás irányára odafigyelnék, mert a manado nagyon könyen mozog és a dombokból hamar síkság lesz. Vagy valamivel megtámasztani a dombokat míg a növények meg nem fogják a talajt. Jó lesz ez az akid is.
Igen ezt én is olvastam a manado-ról, hogy nagyon könnyű és elviheti az áramlat. Ezzel kapcsolatban arra gondoltam, hogy jó előre kimosom és hagyom ázni, hogy jól megszívja magát vízzel. Vagy ez hülyeség?

Próbáltam megfogadni a tanácsokat és hosszas rakogatás után ezt sikerült kihoznom belőle. Szerintem jobb lett mint az eddigiek (meg már amúgy is agyagot köpök a manado-tól). :D Szerintetek?


P4117953_1 by n.nikolett, on Flickr

Alapjában véve a 2. verzió megtükrözött változata. Erre azért volt szükség, mert idő közben leeset, hogy az új lakásban a tervezett helyen a jobb oldala lesz az akinak a sarok felé, és inkább a domb legyen a fal mellett, és ne a síkság... vagy mi a szösz :crazy:
 
Re: A 126 literes tan-dzsungel átalakulása

Ha nem találsz jobbat, akkor ez maradjon :) Tényleg ez a legjobb az eddigiek közül :thumbup:
 
Re: A 126 literes tan-dzsungel átalakulása

Ez most tényleg nagyon jó lett. Jó, hogy találtál képeket és az alapján pakolgattad a köveket. :thumbup:
 
Re: A 126 literes tan-dzsungel átalakulása

Bocsi, hogy megint beszólok, de ..... ;)
A kép amit a természetből linkeltél fantasztikus.

Látsz böszme nagy fákat belógni a képbe? -- Nem.
Ezen a fotó részleten (ami neked is bejön) sokkal kevesebb kő van, mint amivel te rendelkezel? -- Igen. Neked több köved van építkezni.

Az egyetlen dolog amiben más, hogy a kövek és a növények megfelelő egyensúlyban vannak. És a kövek természetesen rendeződnek egymás mellé.

Ne akard telezsúfolni az akit. Nem az a lényeg, hogy dekorokkal legyen tele az akvárium, hanem az, hogy a végeredmény természetes, harmonikus legyen.

Drukkolok neked. Minden megvan hozzá, hogy szép legyen. :angel:
 
Re: A 126 literes tan-dzsungel átalakulása

Értem én, hogy mit akarsz mondani Viktor. Asszem ... :roll: A fa és a kövek aránya lehet nem az igazi.
A természetfotót egy az egyben egy kb. fel ekkora akiban el is tudnám képzelni, de nem tudom miért, egy ekkorában a csak köves verzió valamiért nem jön be. Vagy talán ha még vennék úgy kb. 5 kg követ, akkor talán tudnék egy kisebb hegyet alkotni mondjuk a fa helyére. De ennyiből nem. :( Felülről látszik igazán, hogy nem sok ez a kőmennyiség ekkora helyre.
De persze még erősen gondolkozom és ötletelek...

P4117955_1 by n.nikolett, on Flickr
 
Re: A 126 literes tan-dzsungel átalakulása

Lehet már egy kicsit unalmas vagyok, de csak nem tudtam nyugodni. Meg aztán Viktor kommentje nagyon befészkelte magát az agyamba (szeretem az ilyen direkt kritikát, mindig agyalásra késztet) ;) Ezért elkezdtem kiokosítani magam, bújtam a netet és a külföldi akvakertész blogokat, hátra ragad rám valami a manado porán kívül. :p A gyorstalpaló házi kőpakolgató tanfolyam eredménye ez a hardscape lett:


iwagumi- kicsit felülről by n.nikolett, on Flickr
Próbáltam szemből fényképezni, de ez inkább egy kicsit felülről sikerült, mert szemből az alja nem látszik a doboz miatt.
De persze azért van szemből készült változat is:

iwagumi - szemből by n.nikolett, on Flickr
Nekem tetszik, vagyis ezt el tudnám képzelni végső megoldásnak, talán így fa nélkül is. ;) (bár a fotó azért nem teljesen adja vissza a valóságot, főleg az én fotós technikám miatt sem) Persze lehetne kevesebb kővel is kezdeni valamit, de nekem a minimál iwagumi stílus nem jön be ekkora méretekben, inkább csak kicsiben.
Vélemény, kritika jöhet. ;)
 
Re: A 126 literes tan-dzsungel átalakulása

Nekem ez jobban tetszik, mint a gyökeres verzió. Túl sok bajom a két dombossal sem volt, de amióta az inspiráló képeket is megnéztem, azóta jobb fa nélkül - szerintem :)
 
Back
Oldal tetejére