• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fekete ecsetalga (BBA) - Black Brush Algae

Ja,én is tartok tőle,de ha letépkedem csipesszel,visszanő
Ha "leCarbozod" akkor is visszanő, ha olyan a vized, hogy megterem benne az ecset.
Viszont nem biztos, hogy a csigaház lakója túléli a fertőtlenítő szert. Én csak olyankor carbozok, ha nincs a közelben senki. Még garnéla sem.
Feltetted a kérdést, leírtam a véleményem. A döntés a tiéd. :rolleyes:
 
Oké, köszönöm. Meglátom. Szűrés kell neki,vagy heti vízcserével nem lesz baja.
1 csiga... Fekete vödör, vízcserekor 3/4 ig veszed, letakarod alufóliával. Levegő azért jusson. Ha aggódsz, hogy éhen veszne, akkor 1db Catappa levél oszt jónapot. Kövi vízcseréig rágódjon azon.
 
Sziasztok!

Teljesen kezdő vagyok, 4 napja indítottam el az első akváriumomat. A problémám, hogy ennyi idő alatt nagyon algások lettek a növényeim és nem tudom, hogy mi okozhatta és hogy tudnám kezelni. Pár fontos infó az akváriumomról:

  • 54 liter, fedett
  • 6500 K ledes fénycső
  • belső szűrő - ASAP 300
IMG-3994.jpg
 
Sziasztok!

Teljesen kezdő vagyok, 4 napja indítottam el az első akváriumomat. A problémám, hogy ennyi idő alatt nagyon algások lettek a növényeim és nem tudom, hogy mi okozhatta és hogy tudnám kezelni. Pár fontos infó az akváriumomról:

  • 54 liter, fedett
  • 6500 K ledes fénycső
  • belső szűrő - ASAP 300
View attachment 170112
Szia,

Kevés nagyon az info és egy teljes kép is jó lenne az üvegről. Az első és legfontosabb, hogy nem írtad milyen vizet használsz.
Amit ennyiből meg lehet állapítani és érdemes lenne ránézni:

- Az a kő ott középen elég gyanús, hogy mésztartalma van, brutálisan keményítheti a vizet
- Alul Manado dark, ami az elején szintén keményítheti a vizet
- 4 nap alatt még semmiféle baktériumkultúra nem tud kialakulni, az ammónia garantáltan jelen van a vizedben - érdemes az első héten sűrűbb vízcseréket csinálni
 
Sziasztok!

Teljesen kezdő vagyok, 4 napja indítottam el az első akváriumomat. A problémám, hogy ennyi idő alatt nagyon algások lettek a növényeim és nem tudom, hogy mi okozhatta és hogy tudnám kezelni. Pár fontos infó az akváriumomról:

  • 54 liter, fedett
  • 6500 K ledes fénycső
  • belső szűrő - ASAP 300
View attachment 170112
Kezd azzal, hogy olyan szűrőt használj ami az akvarisztikára alkalmas,normális szűrőanyaggal. Ez a szűrő max egy 20l.akvának elég és ez is csak a gyártó által közölt. Viszont a gyártói paraméterek nem mindig igazak. Olyan szűrőt vegyél ami minimum 5x-ös vízforgatása az akvád méretének de a legjobb a 8-10x-es. Aztán itt a többi tényező, hogy milyen vizet használsz, bacikultura van e, indítás óta, hogy cserélsz vizet, mennyit világítasz, hőfok, talaj, növények és stb. Ezeket azért jó lenne tudni. Na meg a legfontosabbat a vízparamétereket... már ha tesztelsz egyátalán.
 
Köszi a gyors választ mindenkinek :)

Hálás lennék, ha tudnátok segíteni, hogy milyen lépéseket tegyek meg, hogy optimális legyen az élet az akváriumban. A kép alatt található a részletes leírás, hogy mit és hogyan csináltam eddig:

310265803-1513283992444110-3396528764446688062-n.jpg
  • Csapvizet használok, klórmentes.
  • Az a nagy kő akkor lehetséges, hogy nem jó, mert mikor megvettem és víz ért hozzá, nagyon erős fémes szaga volt. Erre esetleg valami megoldás, hogy ne kelljen kidobni?
  • Az elején Tetra SafeStart Bacteriat tettem a vízhez 50 ml-t, Tetra EasyBalance 20ml, Tetra CrystalWater 40 ml, Tetra AquaSafe 50 ml
  • Nem cseréltem vizet eddig (mennyi időközönként cseréljem?)
  • napi 8-10 órát világítom az akváriumot, este/éjszaka kikapcsolom a világítást
  • a hőfok 25-26 fok
  • talaj: alsó réteg AquaBasis Plus, felső réteg Manado Dark
  • A vízparamétereket nem teszteltem
  • Növények: anubias, cryptocoryne
 
Az a nagy kő akkor lehetséges, hogy nem jó, mert mikor megvettem és víz ért hozzá, nagyon erős fémes szaga volt. Erre esetleg valami megoldás, hogy ne kelljen kidobni
Savpróba. Háztartási sósavval. Ha nemkívánatos mészkő, akkor bitangul pezsegni fog. Ezzel az összeállítással szerencsésebb inert követ használni.
Csapvizet használok, klórmentes.
A vízparamétereket nem teszteltem
Csíkszeredán nem tudjuk milyen kemény a víz. Valószínűleg nem szikes, de kemény attól még lehet. Szerencsés esetben ezt a vízművektől is megtudhatod.
talaj: alsó réteg AquaBasis Plus, felső réteg Manado Dark
Remélhetőleg 5cm fedésed van. Ha kevesebb, akkor valószínűleg oldódik a vízbe is a táptalaj. Ettől lehet magas nitrátod is.
 
Köszi a gyors választ mindenkinek :)

Hálás lennék, ha tudnátok segíteni, hogy milyen lépéseket tegyek meg, hogy optimális legyen az élet az akváriumban. A kép alatt található a részletes leírás, hogy mit és hogyan csináltam eddig:

View attachment 170113

Szia, üdv a fórumon!

Megpróbálok néhány tanácsot adni. Szerintem ez nem ecsetalga, inkább fiatal érdes békanyálnak tűnik. Hosszú szálakká fog majd nőni, ami nem túl szép látvány.
  • Csapvizet használok, klórmentes.
Nem ideális, de jobb híján megfelel (én is ezt használom). Jó lenne tudni legalább a vízkeménységet (GH, KH).
  • Az a nagy kő akkor lehetséges, hogy nem jó, mert mikor megvettem és víz ért hozzá, nagyon erős fémes szaga volt. Erre esetleg valami megoldás, hogy ne kelljen kidobni?
Ha meszet tartalmaz, akkor nem jó akváriumi célra (kivéve ha kimondottan kemény vizet kedvelő halakat akarsz tartani). Savpróbával ellenőrizheted: ha háztartási sósavat öntesz rá és pezseg, akkor nem jó. Szerintem nem érdemes ehhez a kőhöz ragaszkodni, mert a természetben lehet sokkal szebbeket is találni. A biztonság kedvéért az összes követ ellenőrizni kellene.
  • Az elején Tetra SafeStart Bacteriat tettem a vízhez 50 ml-t, Tetra EasyBalance 20ml, Tetra CrystalWater 40 ml, Tetra AquaSafe 50 ml
Valamennyit segítenek az ilyen szerek, de csodát ne várj tőlük :)
  • Nem cseréltem vizet eddig (mennyi időközönként cseréljem?)
Ezt mindenki máshogy csinálja. Minél gyakrabban cserélsz vizet, annál több káros anyagot tudsz eltávolítani a vízből. A kezdeni 3-4 hétben érdemes gyakrabban (2-3 naponta) 20-50%-ot cserélni. Mondjuk ha egy vödörnyi vizet lecserélsz, az sokat segít. Később, ha már beállt az akvárium, elég 7-10 naponta cserélni. Kell legalább 3-4 hét, amíg beáll a szűrés, addig magas lehet az ammónia szint, amit szeretnek az algák.
  • napi 8-10 órát világítom az akváriumot, este/éjszaka kikapcsolom a világítást
Ez soknak tűnik. Elég napi 6-8 óra. A túl hosszú megvilágítás kedvez az algáknak. Mindenképpen javaslom, hogy használj időkapcsolót.
  • a hőfok 25-26 fok
Elég sok, 22 fok körül elég a növényeknek és a legtöbb állatnak.
  • talaj: alsó réteg AquaBasis Plus, felső réteg Manado Dark
Ez jó. Arra vigyázz, hogy ne kavarodjon fel, mert az is okozhat algásodást.
  • A vízparamétereket nem teszteltem
Ahogy említettem, legalább a keménységet érdemes lenne megmérni. Esetleg a helyi vízszolgáltató is tud információval szolgálni. A többi vízparamétert nem feltétlenül kell, csak ha kimondottan növényes akváriumot akarsz (ez viszont lágy víz és CO2 nélkül elég nehéz, de nem lehetetlen).
Ezek strapabíró növények, de elég lassan fejlődnek. Kellene még valami gyorsan növő, ami felszívja a felesleges tápanyagokat (így kevesebb marad az algáknak). Ezek közül érdemes lenne valamelyiket még beletenni: Egeria densa, Hygrophila corymbosa, Hygrophila polisperma, Limnophila sessiliflora, Rotala rotundifolia.

Állatot ne telepíts bele még 3-4 hétig! Utána érdemes lenne a vásárlás előtt alaposan tájékozódni, esetleg itt a fórumon kérdezni :)

Most látom, hogy @Zsoltiabéka megelőzött :)
 
Köszi a gyors választ mindenkinek :)

Hálás lennék, ha tudnátok segíteni, hogy milyen lépéseket tegyek meg, hogy optimális legyen az élet az akváriumban. A kép alatt található a részletes leírás, hogy mit és hogyan csináltam eddig:

View attachment 170113
  • Csapvizet használok, klórmentes.
  • Az a nagy kő akkor lehetséges, hogy nem jó, mert mikor megvettem és víz ért hozzá, nagyon erős fémes szaga volt. Erre esetleg valami megoldás, hogy ne kelljen kidobni?
  • Az elején Tetra SafeStart Bacteriat tettem a vízhez 50 ml-t, Tetra EasyBalance 20ml, Tetra CrystalWater 40 ml, Tetra AquaSafe 50 ml
  • Nem cseréltem vizet eddig (mennyi időközönként cseréljem?)
  • napi 8-10 órát világítom az akváriumot, este/éjszaka kikapcsolom a világítást
  • a hőfok 25-26 fok
  • talaj: alsó réteg AquaBasis Plus, felső réteg Manado Dark
  • A vízparamétereket nem teszteltem
  • Növények: anubias, cryptocoryne
1. Ne ess pánikba! Légy türelmes! Pár nap, pár hét, szinte semmi egy akvárium beállásához.
  • "Csapvizet használok, klórmentes." Ezt meg hogy csinálod? Ha nem lenne benne klór, akkor ihatatlan lenne, mert iszonyatosan elszaporodnának benne a baktériumok (Egyébként nem nagy gond a klór sem. Évekig használtam klóros csapvizet, egyenest a csapból és mindenki túlélte az akváriumban.)
  • A köveid (megbocsáss) nem annyira különlegesek, hogy ne lehetne tőlük megválni. Hallgass a többiekre.
  • Sokan írják a nagyobb külső szűrőt. Hát ja. Hightechbe valóban az kell. De ez egyelőre nem hightech. A fórumon találsz "el natural" akváriumokat is, amelyek mindenféle szűrés nélkül is gyönyörűek.
  • Vedd vissza a világítást, akár 4-5 órára az első 1-2 hétben. Viszont akkor majd jön a barna alga. NO para. Az is eltűnik 1-2 hét alatt.
  • Nem kell bele ennyi kemikália. A nélkül is beáll majd az egész. A baktérium szaporítók azoknak kell, akik türelmetlenek. De Te nem vagy az! ;)
  • A cripto levelei valószínűleg elpusztulnak (ahogy itt mondják: elolvadnak). Semmi baj. Hoz majd újat. Az anubias jó választás volt. Elpusztíthatatlan.
 
Utoljára módosított:
"Csapvizet használok, klórmentes." Ezt meg hogy csinálod? Ha nem lenne benne klór, akkor ihatatlan lenne, mert iszonyatosan elszaporodnának benne a baktériumok (Egyébként nem nagy gond a klór sem. Évekig használtam klóros csapvizet, egyenest a csapból és mindenki túlélte az akváriumban.)
Tudom nem nekem szólt a kérdés, és offtopic itt, de én pl aktív szénszűrővel csinálom. sokkal finomabb a víz és az állátoknak is jobb :)
A többihez nem tudok hozzátenni, mindenki írt jókat, de a te hozzászólásoddal különösen egyet tudok érteni.
  • A köveid (megbocsáss) nem annyira különlegesek, hogy ne lehetne tőlük megválni. Hallgass a többiekre.
  • Sokan írják a nagyobb külső szűrőt. Hát ja. Hightechbe valóban az kell. De ez egyelőre nem hightech. A fórumon találsz "el natural" akváriumokat is, amelyek mindenféle szűrés nélkül is gyönyörűek.
  • Vedd vissza a világítást, akár 4-5 órára az első 1-2 hétben. Viszont akkor majd jön a barna alga. NO para. Az is eltűnik 1-2 hét alatt.
  • Nem kell bele ennyi kemikália. A nélkül is beáll majd az egész. A baktérium szaporítók azoknak kell, akik türelmetlenek. De Te nem vagy az! ;)
  • A cripto levelei valószínűleg elpusztulnak (ahogy itt mondják: elolvadnak). Semmi baj. Hoz majd újat. Az anubias jó választás volt. Elpusztíthatatlan.
 
Én meg nemrég azt olvastam, hogy a RO vízbe is érdemes vízkezelőt tenni, mert a szénszűrőn és a RO membránon is átmehet a klór.
 
Én meg nemrég azt olvastam, hogy a RO vízbe is érdemes vízkezelőt tenni, mert a szénszűrőn és a RO membránon is átmehet a klór.
O.T.
Ha már a szén szűrőn is átmegy a klór, akkor a fene megette. Otthon, az ivóvizedbe is teszel vízkezelőt? Szerintem ez a klór kérdés egy kicsit túl van misztifikálva. Persze ezzel nem azt akarom mondani, hogy egészséges!!! :)
De, ha millió embernek inni jó, akkor a halaknak nem jó?
Megjegyzem, már engem is zavar az ivóvíz klóros íze. Egész életemben ezt ittam, de nem éreztem. Viszont amióta szűrt vizet iszok vagy palackos bubis vizet, azóta nagyon rossz ízűnek érzem a csapvizet (ha véletlenül abból iszok).
 
Sziasztok!
Hamarosan bontani fogom az akváriumot mivel már nem tudok megbirkózni az ecsetalgával.A hiba,hibák forrása nagyjából körvonalazódott az akvárium sajnos menthetetlen magyarán szólva.
Miután bontottam a benne lévő dekorként funkcionáló lávaköveket szeretném használni majd az újratervezett akváriumban is.
Remélhetőleg egyszerűbb dolgom lesz miután kikerülnek az üvegből.A kérdésem az lenne,hogy milyen vegyszert használhatnék,hogy eltávolítsam róla a tömérdek mennyiségű ecsetalgát,semmiképpen nem szeretném bevinni az új akváriumba ezeket a csúfságokat.
Előre is köszönöm a ssgítséget🙂
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére