• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fekete ecsetalga (BBA) - Black Brush Algae

Sziasztok!

Ez a második medencém amibe megjelent az a fajta alga,elsőnek egy 200 literes sügeresem volt most egy 300 literes, szintén afrikai sügerekkel. A szűrés, a világítás, a medence elhelyezése,az etetés,vízcsere gyakorisága minden más mint az előző akváriumomba mégis ez az átok mindig előkerül.
Sok mindent kipróbáltam de elfogytak az általam ismert lehetőségek az ecset alga visszaszorításához.
Jelenleg,mint írtam egy 300 literes medencém van amit két külső szűrővel szűrök. Az egyik egy Tetratec 1200 ami egy gyári szivacson kívül színig van minőségi biológiai szűrőanyaggal.
Ez a medence egyik oldalán van,tehát nem használok esőztetőt.
A másik egy Fluval 203 amiben csak szivacsok vannak és 250ml Seachem Purigen és perlon vatta.
Ez a medence másik oldalán van.
A Tetrát 3-4 havonta takarítom a Fluvalt ahogy a perlon koszolódik kb 3 hetente.
A fő világítás egy Odyssea 2X54 wattos lámpa amit jelenleg 6 órán át világít,két 6500K-s fénycsővel. /növényem nincs szinte semmi/ Ez mellett van 2x5 wattos ledes spot fényforrás ez akkor világít amikor a Odyssea nem, csak azért, hogy ne sötétbe legyenek a halak egész nap.

Vízcsere jelenleg 10 naponta 100-120 liter.

A rendszeres vízcsere előtt a teszek szerint is tökéletes a vízminőség, nitrit nulla, nitrát 10,klór,vízkeménység tökéletes.

Végső elkeseredésembe amint próbáltam 3 hetenként cserélgetve.:

Vízmozgás csökkentése.
Eheim diffúzor mellőzése /ezek voltak az első lépések/
Világítás növelése,majd csökkentése.
Sűrűbb vízcsere, 4-5 nap.
Nagyobb mértékű heti vízcsere.
Ritkább 2 heti vízcsere.
Etetés 2 részletben elosztva.
Biológiai szűrőanyagok cseréje,mennyiségük növelése.

Tehát bármit csináltam az ecset alga él és virul.

Szerintetek mit kellene még megpróbálnom,mert már kifogytam az ötletekből?
/vegyszerezni nem szeretnék,az okot akarom megszüntetni/
 
Én is hasonló módon próbálgattam dolgokat mégsem megy el az ecsetem. Bár érdekes, azt is próbáltam, hogy egyszer Carbo-zom le, és lemegy az egyszeri alkalomtól is szépen 1-2 alatt, de újra felerősödik a huzamos további Carbo-zás esetében is.
Most nagy nyírást tartottam, lehet a vízáramom nem tetszik neki de azon nemigazán tudok variálni.
 
Sziasztok!

Már régóta szerettem volna jávai mohát, hát most végre sikerült beszereznem, viszont ahogy a nagyító alatti képeken is látszik eléggé fertőzött szinte az egész.

15878560129_a78479b526_z.jpg
16064636895_5051a421c5_z.jpg


Van módszer arra, hogy az algát eltávolítsam és valahogy a moha is megmaradjon? (kb egy nagy tenyérnyi adag)

Előre is köszönöm a segítséget.

üdv
Tokken

Szerintem ez nem ecsetalga, hanem azok a pici szőrök amivel a a moha megtapad valaminek a felületén.
Lásd a képen:
Rhizoids-On-Singapore-Moss.jpg

Vagy ezen a saját képen:
 
Kedves Zsolt,

Mivel írtad, hogy nincs növényed (szinte),;) csinálj egy hidrogénperoxidos kezelést. 3%-os oldatot gyógyszetárban kapsz 2-3 dl 500 Ft. Azzal ecseteld be a tárgyakat, vagy permetezd le. Halakra nem veszélyes. Ecsetés után 30-90 perc múlva csinálj egy vízcserét, majd naponta 50%-os vizcsere legalább 4 napig. Nekem így vált be. 24 órával már látod, hogy kiszürkül vagy legalább is kivilágosodik a fekete ecsetalga (dead) (y).
2 ml/ gallon (3.7l)
Nézd át:
Eliminating Algae with Hydrogen Peroxide, by Giancarlo Podio
 
A brutális ecsetalga...
Tudnátok ajánlani valami jó aljzatporszívózó módszert, eszközt?
Úgy gondolom, nálam a felhalmozódott mulm okozza a gondot. Ennek eltávolítása lenne szükséges a kívánt siker eléréséhez. Valami jó kis egyszerű módszer...
Nekem a gravitációs elven működő nem vált be, azzal jön a homok is.
 
A brutális ecsetalga...
Tudnátok ajánlani valami jó aljzatporszívózó módszert, eszközt?
Úgy gondolom, nálam a felhalmozódott mulm okozza a gondot. Ennek eltávolítása lenne szükséges a kívánt siker eléréséhez. Valami jó kis egyszerű módszer...
Nekem a gravitációs elven működő nem vált be, azzal jön a homok is.
Nekem van egy eladó mulmozóm,megtekintheted itt;)
https://akvakertesz.hu/threads/lomtalanitas.5060/
 
Sziasztok,
NEkem az anubias és a redmoor most már durván szőrös. ami érdekes, hogy nem fekete, mint általában az ecset, hanem világosszürke. NAmost régen láttam egy videót, hogy egy tag akvárium újraindításnál fogta a vasfát tele anubiassal és ecsettel, és fehérítős oldatba tette az egészet úgy ahogy van. Erről mi a véleményetek? Fogok beleöntök egy vödörbe 2-3 deci cloroxot és felöntöm másfél liter vízzel (1/5 arányban) aztán pár percig bele a dekor?
 
Sziasztok,
NEkem az anubias és a redmoor most már durván szőrös. ami érdekes, hogy nem fekete, mint általában az ecset, hanem világosszürke. NAmost régen láttam egy videót, hogy egy tag akvárium újraindításnál fogta a vasfát tele anubiassal és ecsettel, és fehérítős oldatba tette az egészet úgy ahogy van. Erről mi a véleményetek? Fogok beleöntök egy vödörbe 2-3 deci cloroxot és felöntöm másfél liter vízzel (1/5 arányban) aztán pár percig bele a dekor?

Szokták ezt csinálni,én is próbáltam, én 1 rész fehérítő 2 rész víz keverékével. 10 másodpercig raktam bele köveket és egy pár növényt.
Utána kivettem ,leöblítettem majd vízelőkészítős vízbe tettem. Az ecsetalga az teljesen elpusztult,de a növények ledobták a levelüket.
Lehet, hogy hígabb keverék kellett volna.
 
1/19 arányban csináltam régebben, attól nem hajították le a levelüket a növények, de az ecset lement róluk. Kb. fél percig öblítgettem benne a növényeket, de az anubiast akár egy-két percig is benne lehet hagyni.
 
Szerintetek, ha egy low tech 64 literesnél, 10 óra világítás van 1db 24 W-os 6500K (kb. 1400lumen) T5-ös csővel, akkor naponta hány ml. EasyCarbo javasolt, hogy az ecsetalga visszaszoruljon. 1.5ml? 2ml? több? kevesebb? Ötletek?

Önmagában a Carbo adagolásától nem fog megszűnni az ecsetalga.
Vagy sok a világítás ideje, vagy magas a vastartalom a vízben, vagy nagy az áramlás.
Az Easy Carbo-val csak koncentráltan tudod leirtani az algát, ideiglenes kezelés nem végleges, a végleges a fentiekben keresendő.
 
Önmagában a Carbo adagolásától nem fog megszűnni az ecsetalga.
Vagy sok a világítás ideje, vagy magas a vastartalom a vízben, vagy nagy az áramlás.
Az Easy Carbo-val csak koncentráltan tudod leirtani az algát, ideiglenes kezelés nem végleges, a végleges a fentiekben keresendő.
Mi utalhat még magas vastartalomra?
 
Üdv!

Az anubias-aim levelei, gyökerei teli vannak ezzel a rusnya algával. Most lesz teljes akvárium újraindítás, mivel tudnám eltüntetni anélkül, hogy a növényeket tönkretenném?

Tamás
 
Üdv!
Az anubias-aim levelei, gyökerei teli vannak ezzel a rusnya algával. Most lesz teljes akvárium újraindítás, mivel tudnám eltüntetni anélkül, hogy a növényeket tönkretenném?
Tamás

Ha már bent vannak a spórák a rendszerben (növények, szűrő, stb) és úgy döntöttél hogy nem kezdesz mindent 'steril' nulláról akkor bent maradnak.
Én is örököltem egy nagyon BBA-s akváriumot (ld. naplóm) és küzdök vele - próblom belőni a EasyCarbo / fény / flow egyensúlyt.
Kiváncsian várom hogy a profik mit mondanak.
Sok CO2 és gyorsan növő növények mellett kisebb a valószínűsége hogy a BBA megtelepszik, legalábbis nekem ezt javasolják. Nekem most a köveken van és sprickolom őket EasyCarbo-val, a fertőzött leveleket pedig kiveszem.
 
Steril nulláról indulna minden, csak a növényeket szeretném megtartani.

Ha már bent vannak a spórák a rendszerben (növények, szűrő, stb) és úgy döntöttél hogy nem kezdesz mindent 'steril' nulláról akkor bent maradnak.
Én is örököltem egy nagyon BBA-s akváriumot (ld. naplóm) és küzdök vele - próblom belőni a EasyCarbo / fény / flow egyensúlyt.
Kiváncsian várom hogy a profik mit mondanak.
Sok CO2 és gyorsan növő növények mellett kisebb a valószínűsége hogy a BBA megtelepszik, legalábbis nekem ezt javasolják. Nekem most a köveken van és sprickolom őket EasyCarbo-val, a fertőzött leveleket pedig kiveszem.
 
Back
Oldal tetejére