• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Erdő - egy zöldfülű vergődései

Huszonötödik Bejegyzés- Sírjak vagy nevessek
Avagy: Megtalaláltam, hogy hová tünik a nitrát a vízböl...
Esti mese

Hangulatkeltö háttérzene:

Egyszer volt hol nem volt, még a 180 cm széles akvárium is túl volt egy bamboocha...
Három testvér közül ö volt a legkisebb.... bár az a történet szempontjából nem lényeges...

Bamboocha zöldfülö hercegnöként igazgatta 650 literes "erdejét", és óvta ezen erdö 70 elfjének az életét. Bamboocha feladata volt, hogy az erdö növényei jó egészségnek örvendjenek, hogy ezáltal az elfek biztonságban érezzék magukat, és egészségesek maradjanak.

A kis erdö múltjában vannak rémisztö, mókás, varázslatos és szomorú események... Ugye, már sokatoknak feltünt, hogy a megszokott mesék végén a legkisebb testvér mindenféle kacskaringós utat bejár, míg a végén feleségül nem veszi a csodálatos és okos és gazdag és tehetséges és szöke-kék-szemü..... és ooo hánynom kell. Èn Andersen párti vagyok. ègjen bent a kis gyufaárus lány. Ne legyen happy end. A féllábú ólom-katona ne szerezze meg magának a hozzá annyira illö féllabú balerinát...söt: DÖGÖLJÖN meg az is.

A mai történet a butuska kistestvérröl fog szólni.

Bamboocha egy rémisztöen hideg és rideg téli napon borzasztó dologra lett figyelmes... az erdö növényei már jóideje nem nöttek... pusztultak. A Birodalom veszélybe került.


Az "fáknak" szükségük volt egy nagyon értékes elixírre, a Nitrátra. Enélkül nem tudnak növekedni, fejlödni, gyógyulni. Ezen nagyon fontos szer alapanyagát az elfek állítják elö. Azáltal, hogy élnek (és belehugyoznak, meg belesz@rnak a vízbe) táplálékot teremtenek az erdö alatt megtelepedett manóknak, akik a táplálékért cserébe Nitrátot adnak az erdönek.

De most nem volt semennyi elixir sem az erdöben, semennyi!!! A hercegnö aslaposan utánajárt a dolognak. Meglátogatta a ,,Tápozás low tech” királyság hegyi bölcseit, akik rengeteg tanáccsal látták el. Napokig tanakodtak a bölcsek, hogy hová tünhet az elixir... Kicsit össze is vesztek. Végül mindkét tudós azt a tanácsot adta bamboochának, hogy az erdö és elfek védelmének érdekében más királyságoktól nitrátot lenne ildomos vásárolnia, és amíg csak a hercegnösége tart, folyamatosan táplalnia kell a birodalmát.

Bamboocha ezt megfogadta. Szerette volna az erdöt kárpótolni amiatt, mert ilyen hosszú idön keresztül az életet jelentö szert nélkülözniük kellett, ezért egy kis extra finomsággal, Vassal-tablettával kedveskedett a fáknak.

Itt vége is lehetne a mesének, mindenki élhetne boldogan míg meg nem hal.... DE!

VALAKI MEGLOPTA A HERCEGNÖSÉGET!!!! Nem csak Nitrátot vitt el, hanem Vasat is... Arcátlanság.

A kormányzáshoz a hercegnö egyáltalán nem értett, de nem akarta, hogy ezt bárki is megtudja... Bamboocha nem szerette megmutatni hibáit, gyengeségeit, ezért ezt is megpróbálta a szönyeg alá seperni...

Meglátogatta Sir Easy Life-ot, és egy nagy adag Ferroval tért vissza birodalmába. Még mielött akárki gyanút fogott volna, gyorsan megajándékozta az erdöt 20ml-t Ferroval... ès ekkor katasztrófálisnak tünö esemény történt:


Az erdö jobb szélén tej-szerü viharfelhö kezdett gomolyogni, mely pár perc alatt belepte az egész birodalmat...mindenhol füsthöz hasonló, aggodalomra okot adó szürkés köd ádázkodott...

Bamboochának nem volt mit tennie... A legeslegnagyobb tudással rendelkezö bölcshöz kellett fordulnia, azonnali segítségért, Internethez.

Nem telt bele sok idöbe, míg Internet feltette a kérdést:

-Bamboocha hercegnö! A hercegnöséged elején mintha megengedtedd volna egy kétes megítélésü sárkánynak, hogy a birodalmad alatt, ahol a kis manók is élnek, beköltözhessen. Azt igérte neked, hogy távol tartja az erdötöl a betegségeket, és parazitákat, és még csak észre sem fogod öt venni. Hogy meg fogsz róla teljesen feledkezni.... Hmmm... Hogy is hívták a sárkányt? - kérdezte a bölcs monologja végeztével.

-Igen, emlékszem... - halkan felelte bamboocha. - Már tudom, mit kell tennem.

A hercegnö ismét visszatért, belépett a sárkány barlangjába, és körmeit kapargatva megkérdezte a sárkányt, hogy ö lopja-e el a Nitrátot, a Vasat, meg ki tudja még mit.
- Igen, én voltam.- Felelte a sárkány. - A testem elszívja a környezettöl ezen anyagokat.
- Akkor sajnos nem maradhatsz tovább nálam, kérlek, repülj tovább. - Szólt a hercegnö.
- Csak azoknak engedelmeskedek, akik ismerik a nevemet- ördögien kacagott a Sárkány, hiszen a hercegnö válaszára nem számított.
- UV Szürö! Èn, mint a birodalom uralkodója megparancsolom, hogy távozz!

Blablabla.... Ès a sárkány eltünt... A többiek meg boldogan éltek míg......


THE END.png


Jóéjt ...
 
Huszonötödik Bejegyzés- Sírjak vagy nevessek
Avagy: Megtalaláltam, hogy hová tünik a nitrát a vízböl...
Esti mese

Hangulatkeltö háttérzene:

Egyszer volt hol nem volt, még a 180 cm széles akvárium is túl volt egy bamboocha...
Három testvér közül ö volt a legkisebb.... bár az a történet szempontjából nem lényeges...

Bamboocha zöldfülö hercegnöként igazgatta 650 literes "erdejét", és óvta ezen erdö 70 elfjének az életét. Bamboocha feladata volt, hogy az erdö növényei jó egészségnek örvendjenek, hogy ezáltal az elfek biztonságban érezzék magukat, és egészségesek maradjanak.

A kis erdö múltjában vannak rémisztö, mókás, varázslatos és szomorú események... Ugye, már sokatoknak feltünt, hogy a megszokott mesék végén a legkisebb testvér mindenféle kacskaringós utat bejár, míg a végén feleségül nem veszi a csodálatos és okos és gazdag és tehetséges és szöke-kék-szemü..... és ooo hánynom kell. Èn Andersen párti vagyok. ègjen bent a kis gyufaárus lány. Ne legyen happy end. A féllábú ólom-katona ne szerezze meg magának a hozzá annyira illö féllabú balerinát...söt: DÖGÖLJÖN meg az is.

A mai történet a butuska kistestvérröl fog szólni.

Bamboocha egy rémisztöen hideg és rideg téli napon borzasztó dologra lett figyelmes... az erdö növényei már jóideje nem nöttek... pusztultak. A Birodalom veszélybe került.


Az "fáknak" szükségük volt egy nagyon értékes elixírre, a Nitrátra. Enélkül nem tudnak növekedni, fejlödni, gyógyulni. Ezen nagyon fontos szer alapanyagát az elfek állítják elö. Azáltal, hogy élnek (és belehugyoznak, meg belesz@rnak a vízbe) táplálékot teremtenek az erdö alatt megtelepedett manóknak, akik a táplálékért cserébe Nitrátot adnak az erdönek.

De most nem volt semennyi elixir sem az erdöben, semennyi!!! A hercegnö aslaposan utánajárt a dolognak. Meglátogatta a ,,Tápozás low tech” királyság hegyi bölcseit, akik rengeteg tanáccsal látták el. Napokig tanakodtak a bölcsek, hogy hová tünhet az elixir... Kicsit össze is vesztek. Végül mindkét tudós azt a tanácsot adta bamboochának, hogy az erdö és elfek védelmének érdekében más királyságoktól nitrátot lenne ildomos vásárolnia, és amíg csak a hercegnösége tart, folyamatosan táplalnia kell a birodalmát.

Bamboocha ezt megfogadta. Szerette volna az erdöt kárpótolni amiatt, mert ilyen hosszú idön keresztül az életet jelentö szert nélkülözniük kellett, ezért egy kis extra finomsággal, Vassal-tablettával kedveskedett a fáknak.

Itt vége is lehetne a mesének, mindenki élhetne boldogan míg meg nem hal.... DE!

VALAKI MEGLOPTA A HERCEGNÖSÉGET!!!! Nem csak Nitrátot vitt el, hanem Vasat is... Arcátlanság.

A kormányzáshoz a hercegnö egyáltalán nem értett, de nem akarta, hogy ezt bárki is megtudja... Bamboocha nem szerette megmutatni hibáit, gyengeségeit, ezért ezt is megpróbálta a szönyeg alá seperni...

Meglátogatta Sir Easy Life-ot, és egy nagy adag Ferroval tért vissza birodalmába. Még mielött akárki gyanút fogott volna, gyorsan megajándékozta az erdöt 20ml-t Ferroval... ès ekkor katasztrófálisnak tünö esemény történt:


Az erdö jobb szélén tej-szerü viharfelhö kezdett gomolyogni, mely pár perc alatt belepte az egész birodalmat...mindenhol füsthöz hasonló, aggodalomra okot adó szürkés köd ádázkodott...

Bamboochának nem volt mit tennie... A legeslegnagyobb tudással rendelkezö bölcshöz kellett fordulnia, azonnali segítségért, Internethez.

Nem telt bele sok idöbe, míg Internet feltette a kérdést:

-Bamboocha hercegnö! A hercegnöséged elején mintha megengedtedd volna egy kétes megítélésü sárkánynak, hogy a birodalmad alatt, ahol a kis manók is élnek, beköltözhessen. Azt igérte neked, hogy távol tartja az erdötöl a betegségeket, és parazitákat, és még csak észre sem fogod öt venni. Hogy meg fogsz róla teljesen feledkezni.... Hmmm... Hogy is hívták a sárkányt? - kérdezte a bölcs monologja végeztével.

-Igen, emlékszem... - halkan felelte bamboocha. - Már tudom, mit kell tennem.

A hercegnö ismét visszatért, belépett a sárkány barlangjába, és körmeit kapargatva megkérdezte a sárkányt, hogy ö lopja-e el a Nitrátot, a Vasat, meg ki tudja még mit.
- Igen, én voltam.- Felelte a sárkány. - A testem elszívja a környezettöl ezen anyagokat.
- Akkor sajnos nem maradhatsz tovább nálam, kérlek, repülj tovább. - Szólt a hercegnö.
- Csak azoknak engedelmeskedek, akik ismerik a nevemet- ördögien kacagott a Sárkány, hiszen a hercegnö válaszára nem számított.
- UV Szürö! Èn, mint a birodalom uralkodója megparancsolom, hogy távozz!

Blablabla.... Ès a sárkány eltünt... A többiek meg boldogan éltek míg......


View attachment 87023


Jóéjt ...
Ismét zseniális lett a bejegyzésed. 👍
Csak két megjegyzés:
- Az Easy Life és a saját kutyulású macro-m mellé nekem is kell vasat adnom, méghozzá jó sokat! Nem tudom miért, hiszen a Life-ben kellene lennie elégnek... A múltkori mérésem szerint a vas 0 (nulla) volt, és ez bizony látható volt a teljesen lepusztult növényeken is. (ezért szeretem a mások által gyűlölt gyorsan növő növényeket is, mert pár napon belül látom azt, ami más fajoknál csak hetek múlva derülne ki)
- A köd néha nálam is előjön a tápok beöntése után. ...de 1-1,5 nap után el is múlik, UV szűrő nélkül is. Az UV szűrő az elszaporodott izék ellen jó. Ez meg szerintem valami anyagnak a kicsapódása lehet.
 
Nem tudom miért, hiszen a Life-ben kellene lennie elégnek..
EasyLife Profitora gondolsz ez alatt?

Német fórumokon azt írták, hogy az ELFerro reakcióba léphet a vizben lévö foszfáttal, és ez okozhat ködösséget (ezt írta legalábbis valakinek E-mailben az EL). Nekem nincs semennyi foszfát a vizemben, ezért ez nem okozhatta a ködösséget. Viszont itt írta valaki, hogyha megy az UV szürö, akkor az ronthat a helyzeten....

Ekkor jobban utána néztem, hogy mit csinál az UV szürö, mert eddig azt hittem, hogy az algákat, meg parazitákat elpusztítja. Mint kiderült ezen kívül semlegesitii a nitrátot meg vasat, meg egyéb anyagokat a vízböl, ezért nem érdemes 0-24ben bekapcsolva lennie.... Nekem a külsöszüröbe van beípitve az UV lámpa, es a szürö leírásabn az van, hogy röviditi az UV élettartamat, hogyha ki-be kapcsolgatjuk... ezért nalam folyamatosan megy. :D Eddig 24 óra alatt ca 10mg/l nitrát fogyott el, és ha a vasat 0-´rol 0,5 mg/literre visszatápoztam, akkor másnapra az is eltünt.
Most kikapcsoltam éjszakára az UV, és reggelre végre ugyanannyi nitrát maradt a vízben, mint elözö nap.

Visszatérve a ködösségre: A legtöbb esetben ködös lesz a víz, de egy nap alatt eltünik. Ha valakit ez zavar, akkor annak a heti tápozás helyett át kell állnia napi tápozásra, és akkor nem fog a víz (látványosan) elszinezödni.

AZ EL Profito nálam eddig sosem oldotta meg önmagában a vas-problémát.

A másik, hogy sok helyen azt olvastam, hogy a vasnak nem minden formájat mutatja ki a teszt, tehát lehet, hogy van a vizben elég Fe, akkor is ha a teszt 0-t mutat. Ebben az esetben pedig a növények állapotára kell hagyatkozni, amihez meg némi tapasztalat kell.... 😟
 
EasyLife Profitora gondolsz ez alatt?

Német fórumokon azt írták, hogy az ELFerro reakcióba léphet a vizben lévö foszfáttal, és ez okozhat ködösséget (ezt írta legalábbis valakinek E-mailben az EL). Nekem nincs semennyi foszfát a vizemben, ezért ez nem okozhatta a ködösséget. Viszont itt írta valaki, hogyha megy az UV szürö, akkor az ronthat a helyzeten....

Ekkor jobban utána néztem, hogy mit csinál az UV szürö, mert eddig azt hittem, hogy az algákat, meg parazitákat elpusztítja. Mint kiderült ezen kívül semlegesitii a nitrátot meg vasat, meg egyéb anyagokat a vízböl, ezért nem érdemes 0-24ben bekapcsolva lennie.... Nekem a külsöszüröbe van beípitve az UV lámpa, es a szürö leírásabn az van, hogy röviditi az UV élettartamat, hogyha ki-be kapcsolgatjuk... ezért nalam folyamatosan megy. :D Eddig 24 óra alatt ca 10mg/l nitrát fogyott el, és ha a vasat 0-´rol 0,5 mg/literre visszatápoztam, akkor másnapra az is eltünt.
Most kikapcsoltam éjszakára az UV, és reggelre végre ugyanannyi nitrát maradt a vízben, mint elözö nap.

Visszatérve a ködösségre: A legtöbb esetben ködös lesz a víz, de egy nap alatt eltünik. Ha valakit ez zavar, akkor annak a heti tápozás helyett át kell állnia napi tápozásra, és akkor nem fog a víz (látványosan) elszinezödni.

AZ EL Profito nálam eddig sosem oldotta meg önmagában a vas-problémát.

A másik, hogy sok helyen azt olvastam, hogy a vasnak nem minden formájat mutatja ki a teszt, tehát lehet, hogy van a vizben elég Fe, akkor is ha a teszt 0-t mutat. Ebben az esetben pedig a növények állapotára kell hagyatkozni, amihez meg némi tapasztalat kell.... 😟
Igen, EasyLife Profito-ra gondoltam, csak pongyolán fogalmaztam.
Most sok érdekeset olvastam tőled. Eddig ezekről nem hallottam. Úgy tudtam, hogy az UV csak az élőlények szervezetében okoz sejtbomlást (vagy ilyesmit). Arról viszont már olvastam, hogy a vas adalékok (növénytápok) nem egyformák. Van amit könnyebben felvesznek a növények és van amit kevésbé. Nem tudom, milyen vas tesztet használsz? A JBL-el nekem is van némi problémám. 0,4-0,5-ig jól mér, de utána rózsaszínű lesz, és köze nincs a színmintához. Tehát e fölött semmire se jó. Ezzel mások is küzdenek. Az viszont biztos, hogyha nullát mutat, akkor annyi is van a vízben. Ilyenkor a növények is tökéletesen mutatják a hiányjelenséget, amit pl. Nigro is leírt a neten annak idején.
Viszont, hogy nincs foszfát a vizedben, az szerintem probléma. Ez az egyik összetevője a makro tápnak. Szóval, kell a növényeknek. A hiánya algásodást okoz. Ezt megerősíthetem saját tapasztalat alapján.
Az UV lámpa élettartam rövidülése megint meglepett. Az OK, hogy amikor még izzószállal kapcsolták be a fénycsöveket, akkor a sok kapcsolgatás rövidítette az élettartamot, de 20 éve nem használnak ilyen előtéteket. Persze, ha gyártó írja... ;)
 
Most sok érdekeset olvastam tőled
Azért, amiket itt olvasol, ne vedd szentírásnak. :D

Úgy tudtam, hogy az UV csak az élőlények szervezetében okoz sejtbomlást
Èn is eddig így tudtam. àmbár eddig nem is sokat foglalkoztam az UV lámpával... A szüröt nem célzottan UV-val vettem, ez csak járt hozzá.
Tegnap olvastam elöször kicsit részletesebben utána, és láttam, hogy sokan írjak, hogy befolyásolja a tápozást. 🤷‍♀️

milyen vas tesztet használsz
SERA-t, ezen 0,0mg/l ; 0,1mg/l; 0,25mg/l; 0,5mg/l ill. 1,0mg/l -es színskálák vannak.
Elvileg a 0,5 feletti érték nem jó a halaknak, ezért én ezzel a skálarendszerrel meg vagyok elégedve.

Viszont, hogy nincs foszfát a vizedben, az szerintem probléma.

Egyenlöre kis, elérhetö célokat tüztem ki; ùm.: nitrát- és vas- tápozás beállítása.
Ezzel majd' egy hónapja szenvedek,és még mindig nincs elöttem egy papir, amin az állna: heti x ml vas + heti y ml nitrát adagolása havi x%-os vízcsere mellett.

Egy ideig sajnos a további fontos elemek méricskélését félre kell tolnom...:( Nekem már az is nagy öröm, hogy pár teljesen kikopott növény a semmiböl elkezdett kinöni; ill más eddig szenvedö gaz pedig végre életre kelt... Pedig nincs itt szó semmilyen igényesebb növényröl, konkrétan rotalaról és bacopáról írtam :D


Az UV lámpa élettartam rövidülése megint meglepett

Egy UV lámpa élettartama ca 8000 óra. Ha az ember non-stop égeti, akkor ca 1 évig bírják.
Ha csak napi 4 órát, akkor ca 5 évet. A gyártónak jobban megéri, hogyha a vásárlóknak évente kell kicserélni az égöt, mintha ezt csak 5 évente tennék. Persze, hogy azt javasolják, ne kapcsolgasd ki meg be.
De ez sok helyen megfigyelhetö... Pazarolj csak, és vegyél újat.


Köszönöm hozzászólásod.
 
Egyenlöre kis, elérhetö célokat tüztem ki; ùm.: nitrát- és vas- tápozás beállítása.
Ezzel majd' egy hónapja szenvedek,és még mindig nincs elöttem egy papir, amin az állna: heti x ml vas + heti y ml nitrát adagolása havi x%-os vízcsere mellett.
Nem értek hozzá, de azt szűrtem le (talán helytelenül) az elmúlt pát év alatt, hogy ezeket nem lehet, nem szabad külön kezelni. Nem lehet beállítani ezt a kettőt, miközben a többit lebegteted.
A makro tápok tartalmazzák a nitrát forrást, a káliumot és a foszfátot. Bármelyik elhagyása annyit jelent, mintha a többiből se adnál semmit. Minden gyártó keveréke ezeket az anyagokat tartalmazza nagyjából helyes arányban. Azért nagyjából, mert minden gyártó másra esküszik.
A mikro-ban pedig vannak a nyomelemek, pl. a vas is. Biztosan olvastad már itt a fórumon is, hogy ezeket nem lehet szétválasztani, sőt, az arányuk kardinális kérdés.
Minden táp leírásában ott van, hogy hetente mennyi vas (is) vagy nitrát (is) kell. Ezzel nem tudsz nagyon mellélőni. Aztán vannak a profik, a túlpörgetett high-tech akváriumokkal, akik ezeket az alaptápokat (micro-macro) tovább spilázzák egyéb adalékokkal, mint a +vas vagy a +foszfát vagy +nitrát vagy +kálium. De ezekkel csak akkor szabad játszani, ha az alap megvan a gyári adagolás szerint. Bocs az okoskodásért. ☮
 
Bocs az okoskodásért
Nem okoskodás, teljesen igazad van. Köszönöm! :)

èn egyszerüen utálom a vízparamétereket tesztelni. Anélkül meg nem merek csak úgy beleöntögetni mindent. A legtöbb NPK táp meg heti 50%-os vízcserékre épít.... Az akváriummal kapcsolatosan csak két dolog van amit gyülölök: az egyik a vizparaméter teszetlés, a másik a vízcsere. :D

Na, de össze fogom magam szedni, és majd méricskélek Nitrátot, foszfátot, káliumot, vasat.

Ezzel kapcsolatban annyi-félét írnak, hogy nem tudok kiigazodni.
Ez helyes mennyiség/arány lenne?:
no3: 15mg/l;
po4: (no3*0.1) = 1,5mg/l;
K: min 10mg/l max 50mg/l;
Fe: min 0,1 mg/l max 0,5 mg/l
((gh: 15°, kh = (gh/2)-> 8°)

+havi 25%-os vízcserekor a friss víz dúsítása egyéb mikro elemekkel.

Esetleg van még valamilyen elengedhetetlenül fontos elem, amit min. heti rendszerességgel mérni kell?
 
Nem okoskodás, teljesen igazad van. Köszönöm! :)

èn egyszerüen utálom a vízparamétereket tesztelni. Anélkül meg nem merek csak úgy beleöntögetni mindent. A legtöbb NPK táp meg heti 50%-os vízcserékre épít.... Az akváriummal kapcsolatosan csak két dolog van amit gyülölök: az egyik a vizparaméter teszetlés, a másik a vízcsere. :D

Na, de össze fogom magam szedni, és majd méricskélek Nitrátot, foszfátot, káliumot, vasat.

Ezzel kapcsolatban annyi-félét írnak, hogy nem tudok kiigazodni.
Ez helyes mennyiség/arány lenne?:
no3: 15mg/l;
po4: (no3*0.1) = 1,5mg/l;
K: min 10mg/l max 50mg/l;
Fe: min 0,1 mg/l max 0,5 mg/l
((gh: 15°, kh = (gh/2)-> 8°)

+havi 25%-os vízcserekor a friss víz dúsítása egyéb mikro elemekkel.

Esetleg van még valamilyen elengedhetetlenül fontos elem, amit min. heti rendszerességgel mérni kell?
Szia.

Lehet hogy csak szerencsém volt de én soha nem mértem semmit.

Ga tápokat használok de soha nem cseréltem 50% vizet. Akkor sem amikor hetente volt csere és most sem, pedig most már elég rendszertelen a dolog.

Igaz low tech az akvárium. Egyszerűen figyeltem, ha jött egy kis alga vissza vettem, ha hiány tünet volt emeltem. Miután eltaláltam nem piszkáltam a tápozást. Visszasózással dettó így vagyok.

Van egy ismerősöm aki állandóan vízparaméter kérdésekkel bombáz de nem tudok neki mit mondani...

Nem követendő a példám!!!!!!
Túl gondolni viszont szerintem felesleges főleg low aksiknál.

Bocs a bele pofázásért.


Ui.: Még mindig a Tiéd az egyik legszórakoztatóbb napló, imádom olvasni.
 
Egyszerűen figyeltem, ha jött egy kis alga vissza vettem, ha hiány tünet volt emeltem
èn sajnos az ilyesmit képtelen vagyok felismerni. Mire rájöttem, hogy túl kevés nitrát miatt vagyok tele algával... megfordult a fejemben, hogy megválok a nagy akváriumtól :cautious:
Túl gondolni viszont szerintem felesleges főleg low aksiknál.
Jelenleg teljesen elégedett vagyok az aki állapotával, tehát abba is hagyom a nyavajgást. :)... majd csak alakul valahogy ez a tápozás-dolog.

Bocs a bele pofázásért.
Nem értem, miért kér mindenki bocsánatot, mert ideírkál. :D Sör, kifejezetten örülök a hozzászólásaitoknak, a naplóm elején erre külön kértelek is titeket.


Ui.: Még mindig a Tiéd az egyik legszórakoztatóbb napló, imádom olvasni.
Örülök, hogy tetszik 🤗
 
Nem okoskodás, teljesen igazad van. Köszönöm! :)

èn egyszerüen utálom a vízparamétereket tesztelni. Anélkül meg nem merek csak úgy beleöntögetni mindent. A legtöbb NPK táp meg heti 50%-os vízcserékre épít.... Az akváriummal kapcsolatosan csak két dolog van amit gyülölök: az egyik a vizparaméter teszetlés, a másik a vízcsere. :D

Na, de össze fogom magam szedni, és majd méricskélek Nitrátot, foszfátot, káliumot, vasat.

Ezzel kapcsolatban annyi-félét írnak, hogy nem tudok kiigazodni.
Ez helyes mennyiség/arány lenne?:
no3: 15mg/l;
po4: (no3*0.1) = 1,5mg/l;
K: min 10mg/l max 50mg/l;
Fe: min 0,1 mg/l max 0,5 mg/l
((gh: 15°, kh = (gh/2)-> 8°)

+havi 25%-os vízcserekor a friss víz dúsítása egyéb mikro elemekkel.

Esetleg van még valamilyen elengedhetetlenül fontos elem, amit min. heti rendszerességgel mérni kell?
Tökéletesen megértem az álláspontod. De azt tudomásul kell venni, hogy az akvárium "magától" nem fog működni. Se kicsi, se nagy akvárium. Úgy tud működni egy low-tech, hogy nagyon gondosan összeválogatott aljzattal és növényvilággal, valamint a halak etetéséből származó tápanyag bevitellel egy darabig elketyeg, de előbb-utóbb abból is elfogy a tápanyag, a szén és satnyulni kezdenek a növények. Ha nagyon világítasz, akkor gyorsabban és látványosan nőnek a növények majd ugyan olyan hirtelen (ahogy a tápok elfogynak) a növények kihalnak, mert elfogy a táp (...vagy valamelyik táp!!!). Van aki szerint "gondosan összeválogatott" talaj sem kell, mert kimegy a kertbe, és kerti földdel feltölti az akit. Jó, jó, de azért föld és föld között is van némi különbség tájankét, országonként... ;)
Na most, ha elfogy a táp, több lehetőség van:
- akváriumbontás (vagy újraépítéssel, vagy hobbi befejezéssel)
- különböző tápok pótlása (aztán vagy bejön vagy nem). Ez azért általában segít, ha betartják a dobozon található adagolási ajánlást.
- megmérni, hogy miből van sok és miből kevés. Ez fájdalmas, mint anyagilag, mint időben (akinek minden perce ki van számolva) (az viszont ne akvarizáljon, vagy keressen egy karbantartót :) ) Ez után abból az anyagból adagolni, amiből kevés van.
Mindnyájunknak máshol van a komfortzóna határa. Nekem hiába van RO készülékem a pincében, lusta vagyok onnét felvödrözni, illetve felnyomatni, pepecselni vele. Ezért továbbra is csapvizet használok, ami kizárja a high-tech-et. De ez nem is célom. Ezért a keménységmérés tesztek élből kimaradnak. A víz itt Pesten kő kemény. Tudomásul vettem. A K teszt szintén kimarad, mert gondolatban összekötöttem a PO4-el, merthogy az EI táblázat arányai szerinti arányokkal kevertem ki a macro-mat porokból, és reménykedem, hogy az arányok megmaradnak. Tehát három dolgot mérek: Fe, PO4, NO3. De ezt sem rendszeresen, csak ha úgy látom, hogy valami nem stimmel. Mivel a többi fórumtárssal ellentétben, én nem vagyok képes felismerni vizuálisan a hiánybetegségeket (csak azt látom, hogy rothad a növény), ezért kénytelen vagyok valahogy információhoz jutni. Kézrátétellel nem megy, tehát marad a vízteszt. ;)
Szintén az általad is leírt tápanyag arányokat igyekszem tartani. Jó? Nem jó? Ki tudja? Ez az általánosan megfigyelt és ajánlott mennyiség. Vasból egy kicsit 0,5 fölé mennék, csak ott már nem működik a JBL Fe teszt... :( és meredek dolog ellenőrizetlenül növelni a halak miatt. Egyébként ennek a háromnak a mérése összesen 15 percet vesz igénybe, de csak azért, mert a PO4-el tíz percet kell várni. Az idő alatt, csinálok valami mást...
 
Huszonhatodik Bejegyzés- Fórum-felpezsedítö bejegyzés


Ha már arra szavaztam, hogy benne vagyok, hogy min. hetente egyszer jelentkezzek képes bejegyzéssel...
Akkor nem tántorít vissza, hogy:
-nincs idöm
- az akvárium nagyon kaotikusan néz ki
- csak rossz minöségü képeket tudok csatolni, mert a telefonom nagyon sokáig szervizelésre szorul, mert nagyon nem tett neki jót, hogy nagyon magasról lepottyant. (Hogyan esett le? Senkit sem érdekel, de leírom.
Könyököltem egy korlátnál, fogtam a telefonomat, majd -mivel hebehurgya vagyok- elengedtem. S ezért ö leesett. Nagyon... 🤷‍♀️Ez egyébként, hogy fogok dolgokat, majd megfeledkezem róluk, és elengedem öket, teljesen hétköznapi nálam. A bevásárló szatyrok és esernyök tudnának ám mit mesélni....)

Képek:

IMG_20200215_095547.jpgIMG_20200215_095614.jpgIMG_20200216_190550.jpg

Betettem +15 neonhalat. Más változás nem volt.
Mostani állatállomány:

- Endlerguppi ca 20, ebböl 3 lány.... akik az utolsó " na most kiszedem az összes terhes dögöt" akciókor véletlenül bennmaradtak;
- betta x 5 (3 lány, 2 fiú)
- Vitorláshal x 5 (mind lány);
- Vörösfejü pontylazac x 8;
- vörös neon x ca 30;
- Otocinclus x ca 10;
- Kakukkharcsa x 3;
- Anci x 2 lány;
- Gyrinocheilus x 1;
- Crossocheilus oblongus x 2 (már háromszor megfogadtam, hogy soha többet, aztán mindig bekerülnek...);
- Amano x ca 15;

Tehát eléggé "vegyesvágott" a közösség.
________________________________________

a növények állapota rengeteget javult, ámbár még mindig mutatnak hiánytüneteket. Készítettem agyagos-földes tápgolyókat, kíváncsi vagyok, hogy lesz-e hatásuk.

köszi, hogy benéztél.
 
Huszonhatodik Bejegyzés- Fórum-felpezsedítö bejegyzés


Ha már arra szavaztam, hogy benne vagyok, hogy min. hetente egyszer jelentkezzek képes bejegyzéssel...
Akkor nem tántorít vissza, hogy:
-nincs idöm
- az akvárium nagyon kaotikusan néz ki
- csak rossz minöségü képeket tudok csatolni, mert a telefonom nagyon sokáig szervizelésre szorul, mert nagyon nem tett neki jót, hogy nagyon magasról lepottyant. (Hogyan esett le? Senkit sem érdekel, de leírom.
Könyököltem egy korlátnál, fogtam a telefonomat, majd -mivel hebehurgya vagyok- elengedtem. S ezért ö leesett. Nagyon... 🤷‍♀️Ez egyébként, hogy fogok dolgokat, majd megfeledkezem róluk, és elengedem öket, teljesen hétköznapi nálam. A bevásárló szatyrok és esernyök tudnának ám mit mesélni....)

Képek:

View attachment 87527View attachment 87528View attachment 87529

Betettem +15 neonhalat. Más változás nem volt.
Mostani állatállomány:

- Endlerguppi ca 20, ebböl 3 lány.... akik az utolsó " na most kiszedem az összes terhes dögöt" akciókor véletlenül bennmaradtak;
- betta x 5 (3 lány, 2 fiú)
- Vitorláshal x 5 (mind lány);
- Vörösfejü pontylazac x 8;
- vörös neon x ca 30;
- Otocinclus x ca 10;
- Kakukkharcsa x 3;
- Anci x 2 lány;
- Gyrinocheilus x 1;
- Crossocheilus oblongus x 2 (már háromszor megfogadtam, hogy soha többet, aztán mindig bekerülnek...);
- Amano x ca 15;

Tehát eléggé "vegyesvágott" a közösség.
________________________________________

a növények állapota rengeteget javult, ámbár még mindig mutatnak hiánytüneteket. Készítettem agyagos-földes tápgolyókat, kíváncsi vagyok, hogy lesz-e hatásuk.

köszi, hogy benéztél.
Szerintem nincs ok panaszra a képek miatt 👍😊
 
A zöld csík a talajban Cyano?
èn annyira nem ismerem ki magam az algák világában...

,,Állagra nyálkás, zöld dolog amit kézzel is el lehet távolítani a legtöbb esetben. Rendkívül erős jellegzetes szaga van, ami akár vízoszlopon keresztül is jól érezhető. "
Ez áll az itteni ciano leirásában, viszont ezek a tulajdonságok nem jellemzöek erre az algára. Nincsen erös szaga, föleg nem olyan, amit a vízoszlopon át lehetne érezni. Kicsit olyan a szaga, mint a mikróban, 800watton, 28 másodpercig fonnyasztott lolo bianda salátának. :unsure:
Felülete érdes, éltávolítani nem olyan egyszerü. Kapargatni kell.
A nagyobb anci viszont imádja, beledugja a fejét az aljzatba. Az akvárium azon részén jelenik meg, ahonnan az ablak miatt kap fényt. ca 2-3 hónap kell, mire ezenzöldellö állapotát eléri. következö vízscserekor lekapirgálom...
 
Back
Oldal tetejére