• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Eleocharis Parvula

Sziasztok. Erős barnulásba kezdett a parvulám. Ez valami alga lenne, vagy rohadnak a szálak? Mit lehetne tenni ellene?

PICT0019.jpg


PICT0018.jpg
 
Az emers levelek elhalásával mit lehet kezdeni? Nekem most ugyan ez van az acicularis-szal, de már hozott új töveket is, meg visszahajlottak a levelei az eredeti egyenes magashoz képest, de most a hosszúak kezdenek barnulni!
 
kisvido said:
Az emers levelek elhalásával mit lehet kezdeni? Nekem most ugyan ez van az acicularis-szal, de már hozott új töveket is, meg visszahajlottak a levelei az eredeti egyenes magashoz képest, de most a hosszúak kezdenek barnulni!
űÉn a parvula esetében most vágtam a hétvégén, épp emiatt.
 
szerintem tul magasan nyirtad vissza a gyepet , legkozelebb probald minel kozelebb a talajhoz( 1 - 2 cm ) igy az "ammonia spike" - ot is elkerulod es az uj hajtasok is konnyebben / tobb fenyhez jutnak .
 
Sziasztok!

Volna pár technikai kérdésem e növenyel kapcsolatban...
(Második Parvula gyepen gondozom.)

Két cserepet vettem nem régiben. Gondosan szétszedve a majdnem két tucat csoport gyors növekedésbe kezdett. Bár a tápozásom véleményem szerint kielégítő, mégis, az emers levelek megnyírása és pusztulása után a növekedés lelassult (2-3 héttel később), az új, kifejlett szálak némely esetben halvány barnulásnak indultak. A gyep megállíthatatlanul terjed így is, a legfiatalabb levelek élénkek és egészségesek. A gyep semmilyen körülmények között nem bubizik.
Elképzelhetőnek tartjátok azon elméletet, hogy az emers hosszú levelek, melyek az akvárium magasságának a feléig értek elegendő fényt kaptak, viszont az új, visszahajló szálak az alacsonyabb fekvés és más növények árnyékának köszönhetően nem jutnak elég megvilágításhoz? A világításon további reflektorok applikálásával könnyen javíthatok (amire eddig azért nem került sor, mert túl erősnek tartottam reflektorok nélkül is az 1.5 W/litert). Más faktor lehet, hogy bár az első Parvula gyepem hosszú ideig gyönyörű és sűrű volt, ezen második esetben az idő elteltével már a fénycsövek teljesítménye is olyan mértékben csökkent? Az akváriumot relatív túlszűröm, az áramlás kiemelkedő, hiszen növények takarásával még így is elvándorol a Manado - szerintem a tápanyag minden vonatkozásában eljut a növényhez, a CO2 szint az akvárium minden területén azonos.

Más dolog...

A sűrű gyep között nálam megreked a mulm (?), a kiírthatatlan csigák populációja agresszív terjeszkedésbe és növekedésbe kezdett. A csigák nem zavarnak, viszont aggódom, a lassan felhalmozódó barnás "trutyi" talán megterheli és átlépi a szűrőkapacitásomat. A sűrű gyep között minden apró szmötyi könnyen megreked. Aggódjak e miatt? Ez mulm, vagy netán azon lebontó-baktériumok végtelen csoportja, akik a barátaim? Mindkettő? Ha el kellene távolítanom, akkor milyen eljárással tegyem ezt anélkül, hogy a növényt (gyepet) megmozdítsam - mondjuk kiszippantsam a töveket? Ezzel kapcsolatban milyen tapasztalataitok vannak?
 
Dyin said:
Sziasztok!

Más dolog...

A sűrű gyep között nálam megreked a mulm (?), a kiírthatatlan csigák populációja agresszív terjeszkedésbe és növekedésbe kezdett. A csigák nem zavarnak, viszont aggódom, a lassan felhalmozódó barnás "trutyi" talán megterheli és átlépi a szűrőkapacitásomat. A sűrű gyep között minden apró szmötyi könnyen megreked. Aggódjak e miatt? Ez mulm, vagy netán azon lebontó-baktériumok végtelen csoportja, akik a barátaim? Mindkettő? Ha el kellene távolítanom, akkor milyen eljárással tegyem ezt anélkül, hogy a növényt (gyepet) megmozdítsam - mondjuk kiszippantsam a töveket? Ezzel kapcsolatban milyen tapasztalataitok vannak?

Ha már egybefüggő tömött gyep van, akkor simán a vízleszívót nyomkodom a tövek közé és kiszívom. Persze akkor sincs gond, ha nem teszed, mert a talajba fog bekerülni előbb utóbb, ahol a bacik szépen lebontják. Csigákra egy Helena a gyógyír.
 
Elképzelhetőnek tartjátok azon elméletet, hogy az emers hosszú levelek, melyek az akvárium magasságának a feléig értek elegendő fényt kaptak, viszont az új, visszahajló szálak az alacsonyabb fekvés és más növények árnyékának köszönhetően nem jutnak elég megvilágításhoz? A világításon további reflektorok applikálásával könnyen javíthatok (amire eddig azért nem került sor, mert túl erősnek tartottam reflektorok nélkül is az 1.5 W/litert). Más faktor lehet, hogy bár az első Parvula gyepem hosszú ideig gyönyörű és sűrű volt, ezen második esetben az idő elteltével már a fénycsövek teljesítménye is olyan mértékben csökkent? Az akváriumot relatív túlszűröm, az áramlás kiemelkedő, hiszen növények takarásával még így is elvándorol a Manado - szerintem a tápanyag minden vonatkozásában eljut a növényhez, a CO2 szint az akvárium minden területén azonos.

Ez volt a baj. A reflektorok applikálásával a gyep elkezdett buborékozni: gyakorlatilag ez úgy történik a levelek között buborékok "nőnek" akkorára, hogy a szálak nem tudják már megtartani - ha sufni módon ideiglenesen növelek a világításon, akkor olyan intenzív lesz, hogy stem-ekhez hasonló buborékoszlop képződik itt-ott. A megnövelt világítással körülbelül 3-4 hét alatt eltűntek a barna szálak - még van néhány régebbről, de sem az új sem a régi levelek nem barnulnak már be.

Ha már egybefüggő tömött gyep van, akkor simán a vízleszívót nyomkodom a tövek közé és kiszívom.

Legutóbb így takarítottam ki a szőnyeget ott, ahol már sűrű és ezért megrekedt a mulm. Nem a szokásos vízleszívó csővel csináltam, hanem jóval kisebb keresztmetszetűvel. Így a növény nem emelkedett ki a Manado-ból (ami nem fog semmit szinte), de nagyjából sikerült a trutyit megcsapolnom.
 
Sziasztok. Valami zöld cucc kezdett beékelődni a parvulába. Ez valami algafajta lenne vagy valami más gond? Mit tudok kezdeni vele? Előre is köszi a segítséget.

PICT0018-1.jpg


PICT0017.jpg
 
Gabcsika said:
Sziasztok. Valami zöld cucc kezdett beékelődni a parvulába. Ez valami algafajta lenne vagy valami más gond? Mit tudok kezdeni vele? Előre is köszi a segítséget.

PICT0018-1.jpg


PICT0017.jpg


Ez bizony alga :( ! BGA- vagy magyarul cianobaktérium. Tolj egy kis áramlást rá,sűrű vízcsere , /vízcserénél távolítsd el amennyire tudod, nem egy ragaszkodó fajta/ a nitrátot mérjél, okozhatja alacsony /20ppm alatti / NITRÁT szint! Ha végképp nem akar eltűnni Black-Out!
 
Simán befertőzéssel jöhet, vagy nálad alakult ki.

Koszos a szűrő? szerintem nem olyan régi az akid.
Kicsi a flow bizonyos részeken?
Elnyúltak a karbantartások (vízcserék)?
Gyengébben tápozol?
Esetleg foszfát vagy nitrát megkötő szűrőközeg?

Lehet megborult kicsit a nitrát foszfát az akiban (alacsony).

Ha tápozás miatt, akkor egyszerűen tolj bele egy kis nitrátot táp formában vagy KNO3-at. Lehet kicsit az agyag talaj is elszipkázza a tápanyagot és a növényeid most hogy kezdenek rendesen beindulni elfogyasztják a tápanyagot a vízből. Ha Green Aqua tápot használsz előírás szerint, akkor nem lehet alacsony a nitrát.
Érdemes akkor ránézni a szűrőre. Vízcserénél azért szippantsd le amit látsz nehogy elterjedjen. Egy extra áramoltató is segít időnként ha a frontüvegnél van.

Phyton Git, Blue Exit, Easy Carbo és H2O2 3% is használ ha a fertőzött pontra fecskendezed.
 
viktorlantos said:
Simán befertőzéssel jöhet, vagy nálad alakult ki.

Koszos a szűrő? szerintem nem olyan régi az akid.
Kicsi a flow bizonyos részeken?
Elnyúltak a karbantartások (vízcserék)?
Gyengébben tápozol?
Esetleg foszfát vagy nitrát megkötő szűrőközeg?

Lehet megborult kicsit a nitrát foszfát az akiban (alacsony).

Ha tápozás miatt, akkor egyszerűen tolj bele egy kis nitrátot táp formában vagy KNO3-at. Lehet kicsit az agyag talaj is elszipkázza a tápanyagot és a növényeid most hogy kezdenek rendesen beindulni elfogyasztják a tápanyagot a vízből. Ha Green Aqua tápot használsz előírás szerint, akkor nem lehet alacsony a nitrát.
Érdemes akkor ránézni a szűrőre. Vízcserénél azért szippantsd le amit látsz nehogy elterjedjen. Egy extra áramoltató is segít időnként ha a frontüvegnél van.

Phyton Git, Blue Exit, Easy Carbo és H2O2 3% is használ ha a fertőzött pontra fecskendezed.

Az aki szeptember 20-án indult, 0 km-es szűrővel. Múlt hét szerdán volt először takarítva. Ez a zöld cucc még előtte jelent meg, kb. 2.5-3 hete. A hátsó üvegnél van, a kövek eltakarják, szóval ha kivágom azt a darabot észre se lehet majd venni. Táp Green Aqua Micro-Macro megy bele Carboval, de nem az előírt mérték, mert nincs co2. 2 ml Carbo, 1-1 ml Micro-Macro.
 
Lehet akkor már a koszos szűrő hozta elő. Emelj kicsit a tápozáson és adagold a napi carbo adagot közvetlen a fertőzött területre.
 
Sziasztok!

Mi véleményetek ha az előtéri növényből, háttér növényt csinálok? :)
30x30x35-ös (31L) indítást tervezek előtérbe HC (-val próbálkoznék) és a parvula lenne a párja hátul!
Köszi!
 
Sziasztok!
Nagyon tetszik a Parvula ha szép egybefüggő gyepet alkot.Viszont nálam (25*25*30) három hét elteltével majdnem minden régi hajtása elbarnult és elhalt.Vannak új hajtások de nagyon lassan növögetnek a látvány mondhatni siralmas.Ráadásul a szálai olyan vékonyak hogy nem merem az elhalt szálakat levágni mert az új hajtásokat is levágnám.A tápozás nem lehet gond EI szerint Green Aqua Micro-macro és Easy Carbo (CO2). Előfordulhat hogy a világítás (Wave Cosmos 20W) miatt vegetál a Parvula?A Parvula előtt három adag HC pusztult ki durván három hét alatt úgy hogy először felfelé növögetett majd az alsó levelek elkezdtek elsárgulni és elhalni.A HC után ültettem az EP-t mert elméletileg nem annyira igényes. :(
 
A parvula fényigényes. Ha nem kapja meg a szükséges mennyiséget, kikopik. Ha pl belóg fölé egy fa és az azon lévő növényzet ez is lehet probléma.

Az első időben ettől függetlenül lehet az átalakulást láttad. A hosszú leveleket le kell vágni az ültetés után.
Pár hét alatt víz alatti hajtásokkal jelengkezik a növényke, ha jól érzi magát.

Nem könnyű növény, csak akkor ha megadod neki ami kell.
 
Köszi Viktor!Akkor egyenlőre várok türelemmel és megpróbálom óvatosan megnyírni.Később lehet tuningolok a világításon.
 
Back
Oldal tetejére