• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Dzsukel Rekord 120

skillet

Tapasztalt kertész
sziasztok
nemrég mutatkoztam be, új vagyok köztetek. ígértem egy akvárium bemutatást, most eleget tennék az ígéretemnek.
először a cím :) amikor az akváriumot megvettem 2008-ban, akkor drága unokabátyám jött át fotózni és rögtön le-Dzsukelezte a Juwel akváriumot. :) szóval ez már dzsukel marad.
kezdetek:
10504870_503368859835531_3248873496934548745_o.jpg

a bacopa egy ideig szépen fejlődött, de felélte a tartalékait és akkor kezdődött minden :)
sok olvasgatás és kérdezősködés után beindult a dolog. vettem egy atman 3338-as külső szűrőt, faragtam egy új bútort az aki alá, fölé pedig egy függesztett világítást, 2x t5 6500k 39w fénycsővel.
elkezdődött a tápozás is.
12194801_503370786502005_3940638572720287681_o.jpg

összevásároltam mindenféle növényt, amik aztán bolondgomba módjára nőttek. koncepció nem sok volt (most sincs), de nekem tetszett :)
12183982_503371876501896_7968994525805328416_o.jpg

az aljzattal még voltak gondjaim. csúnya is volt, meg a szemcsemérete is túl nagynak bizonyult.
végül azt is lecseréltem.
12195090_503373979835019_9117192408275633377_o.jpg

aztán a sagittaria mindent ellepett...
12194994_503375076501576_2031819208626543495_o.jpg

de volt olyan is, hogy a kagylótutajok lepték el a felszínt:
12241016_503384049834012_856990345049916297_o.jpg

volt anubias virágzásunk is nemrég:
906032_503386169833800_6185370699207941953_o.jpg

most pedig itt tartunk:
906022_503381613167589_3555425300960135889_o.jpg

volt közben kis akvárium is mellette, pár növénnyel és 1db poronty ancival :)
volt 2 ékszerteknős is... de végül csak ez az aki maradt meg.
sokáig elmaradt a tápozás, rendszertelenné váltak a vízcserék... most feleségemmel kezdtünk bele ismét kicsit jobban. újra napi szinten megy a tápozás, hetente a vízcserék.
az algával nem bírunk régóta. némi fonál, meg ecset keseríti meg az életünket, újabban carbo-t is adagolok és szűrőanyagot is cseréltünk. a tippek majd jöhetnek ez ügyben, ha teljesen megszüntetni nem is, de hátha sikerül visszaszorítani. :)
a kritika is jöhet, bírjuk, sokszor még meg is fogadjuk és tanulunk belőle ;)
pár növényt is keresek, főleg valami pirosast. pl ludwigia repens rubin-t. de ezt majd gondolom az adok-veszek rovatban... :)

Méret: 100x30 alapterület és 40cm magas, 120Literes
Szűrés: Atman 3338, 1200L/H, alsó tálcában kerámiagyűrű, középsőben szivacs és rajta 1,5L matrix trop, felső tálcában 2 liter siporax és perlon. belső szűrő gyári juwel 500L/H, cirax, szivacs és perlon.
Fény: 2x T5 HO 6500k 39w. egy ideje már csak az egyik cső van üzemben.
Fűtés: 100W, gyári Juwel
Aljzat: Aquatic Nature Dekoline Thailand
Vízcsere: hetente, kb 50%
Dekor: Mekong fa, pár kő,
Növények: Anubias barteri nana, cryptocoryne wendtii brown, Cabomba (caroliniana vagy aquatica?), Sagittaria Subulata, Vallisneria, ceratophyllum demersum, bacopa (monnieri vagy caroliniana), pistia stratiotes.
sajnos pár növénynél nem tudom biztosan
Halak: anci, cory, neon, perui császárlazac, pink dánió, kuhli kuhli, ékfoltos razbóra, serpalazac...
Tápozás: heti 5x: 4ml carbo (easycarbo ill neptun liqui carbo, utóbbival valakinek tapasztalata esetleg?), 5ml K2SO4, 5ml KH2PO4 (KNO3 a mérés alapján van elég, gondolom a halak miatt, így azt nem adagolok már, de majd folyamatosan mérni fogom, igaz, csak jbl teszt csíkkal), micro koncentrátumból napi 10 csepp (kb 0,01g vas/100L víz).

köszönöm :)
 
Helló!

Üdv a klubban. :)
Baloldalt az a nagy anubias, meg a crypto az nem semmi!! A crypto az egy db vagy több kisebb tőből össze ültetett állomány?
5ml K2SO4, 5ml KH2PO4 ezt hogy adagolod? por vagy már ki van keverve?

Figyelni foglak!! Ha van kedved kukkancs be hozzám :) Növényes - Catfish empire 200L Low-Tech | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community

szia :)
anubias régebben szebb napokat is látott, de most újra beindult, 2-3 levelet is hoz, mióta újra megy a tápozás.
crypto egy tő volt, de több tövet is szaporodott maga körül, így lett ekkora a bokor. le szoktuk csipkedni az algás, csoffadt leveleket. a gyökérzete nagyjából az egész aljzat alatt megtalálható.
makro: porokból kevertem ki és úgy adagolom.
a legfrissebb képed az akiról nagyon csúcs. egy hónap alatt sokat fejlődött! nagyon tetszetős.
nálunk nincs különösebb koncepció, vagy ilyesmi. a növények és halak sincsenek túlzottan összeválogatva, elrendezve. elvagyunk vele, próbálgatjuk, hogy jó legyen... aztán... majd ha végre költözünk és lesz nagyobb hely (meg sok pénz :D), akkor egy nagyobb aki fejben tervben van :) 200x50x50. azt hiszem, ha egyszer tényleg összeáll, elleszek vele mint a befőtt :D
 
szia :)
anubias régebben szebb napokat is látott, de most újra beindult, 2-3 levelet is hoz, mióta újra megy a tápozás.
crypto egy tő volt, de több tövet is szaporodott maga körül, így lett ekkora a bokor. le szoktuk csipkedni az algás, csoffadt leveleket. a gyökérzete nagyjából az egész aljzat alatt megtalálható.
makro: porokból kevertem ki és úgy adagolom.
a legfrissebb képed az akiról nagyon csúcs. egy hónap alatt sokat fejlődött! nagyon tetszetős.
nálunk nincs különösebb koncepció, vagy ilyesmi. a növények és halak sincsenek túlzottan összeválogatva, elrendezve. elvagyunk vele, próbálgatjuk, hogy jó legyen... aztán... majd ha végre költözünk és lesz nagyobb hely (meg sok pénz :D), akkor egy nagyobb aki fejben tervben van :) 200x50x50. azt hiszem, ha egyszer tényleg összeáll, elleszek vele mint a befőtt :D

A crypto egy bokor. Komoly!!
Majd a héten csinálok friss képeket. Meg részletesebbeket.
Nálam sincsen koncepció, mára annyira benőtte az akit hogy nem is tudnék rendezkedni. Oda teszem le a lecsípet nővényt ahol hely van :) Meg elajándékozom.
 
cserebere ajándékozás nálam is volt anno, hetente lett annyi növény, hogy csak... :)
lassan most is esedékes lesz majd, főleg a cabomba/demersum/crypto trió :)
kidobni nagyon nem szeretem :S
 
Nagyszerű!!
Ha gondolod csereberélhetnénk... :)
természetesen. elvileg privátozni még nem tudok, de hamarosan csak összejön a kellő mennyiségű hsz... de amúgy persze, mehet.
reflektorról nem tudsz valamit? érdemes lehet használni? vagy kérdezzek rá a megfelelő topikban?
így, hogy csak az egyik cső megy, lehet rá kellene segíteni.
 
természetesen. elvileg privátozni még nem tudok, de hamarosan csak összejön a kellő mennyiségű hsz... de amúgy persze, mehet.
reflektorról nem tudsz valamit? érdemes lehet használni? vagy kérdezzek rá a megfelelő topikban?
így, hogy csak az egyik cső megy, lehet rá kellene segíteni.

Mármint reflektort szeretnél használni az aki felett?
Szerintem sima T5-ös fénycső tökéletes. Most olvasom hogy t5-ös világításod van, mi a baj vele hogy csak egy cső megy??
Hát igen az egy cső az kevés......
 
Mármint reflektort szeretnél használni az aki felett?
Szerintem sima T5-ös fénycső tökéletes. Most olvasom hogy t5-ös világításod van, mi a baj vele hogy csak egy cső megy??
Hát igen az egy cső az kevés......

igen, reflektort szeretnék. 2 cső ment eredetileg, de aztán az algával való nagy küzdelemben az egyik ki lett iktatva, hátha jobb lesz a helyzet. jobb nem lett, szerintem rosszabb sem. a csövek 5 évesek.
a cső amúgy 3250lm-es. amióta újra tápozok, beindultak a növények is. nem tűnik vészesen kevésnek a fény, meg fáradtnak sem (sokak szerint évente cserélni kellene). CO2 nincsen, nincs is tervben. szóval egyelőre kitartanék az egy cső mellett, csak gondoltam egy reflektor ártani biztos nem árthat. :)
 
igen, reflektort szeretnék. 2 cső ment eredetileg, de aztán az algával való nagy küzdelemben az egyik ki lett iktatva, hátha jobb lesz a helyzet. jobb nem lett, szerintem rosszabb sem. a csövek 5 évesek.
a cső amúgy 3250lm-es. amióta újra tápozok, beindultak a növények is. nem tűnik vészesen kevésnek a fény, meg fáradtnak sem (sokak szerint évente cserélni kellene). CO2 nincsen, nincs is tervben. szóval egyelőre kitartanék az egy cső mellett, csak gondoltam egy reflektor ártani biztos nem árthat. :)

Az alga nem biztos hogy kifejezetten a túlzott világítás hatásánál volt jelen.
Porból is tápozol, lehet azzal van össze függésben, de ebben nem vagyok tapasztalt....
Nálam 3x ennyi fény van 2db olyan cső mind ami neked van plusz a ledek. Szerencsére csak pont algám van (lekopogom).
Ha van lehetőséged plusz cső beüzemelésére akkor szerintem felesleges reflektoros rendszer kiépítése.
 
egyelőre a KNO3-at abbahagytam, meg kb 1-2 hetes az új szűrőtöltet is, volt most bőven változás, szóval várok.
amúgy még az esőztetőt is lehet le kellene cserélni lily csőre. ? adtak a gyári atman rendszerhez, de még sosem használtam.
hátha az is besegíthet az alga ellen. meg sacc 5 éve így fut a rendszer, szóval azt hiszem ki fogom próbálni :)

co2 nélkül én sokallom a netto szerintem 100 litert sem elérő vízre a 80wattot. rosszul gondolom?
meg ahogy írtam is, most, hogy napi szinten van foglalkozva az akival, beindultak a növények is. fény és co2 igényes növényeket legfeljebb nem tervezek.
nagy kiépítésben nem gondolkodtam, csak valami csőre pattintható cuccra... ha érdemes.
 
egyelőre a KNO3-at abbahagytam, meg kb 1-2 hetes az új szűrőtöltet is, volt most bőven változás, szóval várok.
amúgy még az esőztetőt is lehet le kellene cserélni lily csőre. ? adtak a gyári atman rendszerhez, de még sosem használtam.
hátha az is besegíthet az alga ellen. meg sacc 5 éve így fut a rendszer, szóval azt hiszem ki fogom próbálni :)

co2 nélkül én sokallom a netto szerintem 100 litert sem elérő vízre a 80wattot. rosszul gondolom?
meg ahogy írtam is, most, hogy napi szinten van foglalkozva az akival, beindultak a növények is. fény és co2 igényes növényeket legfeljebb nem tervezek.
nagy kiépítésben nem gondolkodtam, csak valami csőre pattintható cuccra... ha érdemes.

Hjaj tényleg!! Bocsesz 100 literes a tankod.... Nem tudom miért emlékeztem 160-ra.:(
Úgy értetted hogy a cső kőré szeretnél refit? Az jó megoldás lenne egy kis plusz fény hasznosítására. Vagy esetleg tükör.
 
Hjaj tényleg!! Bocsesz 100 literes a tankod.... Nem tudom miért emlékeztem 160-ra.:(
Úgy értetted hogy a cső kőré szeretnél refit? Az jó megoldás lenne egy kis plusz fény hasznosítására. Vagy esetleg tükör.

igen. anno toltam neki a 80wattot, jött is alga bőven... bár igaz, azóta is, hogy csak 40watt megy, de szerintem így azért csak könnyebb lesz kordában tartani. viszont egy refit beiktatnék. gyanítom nem olyan lesz, mintha égne az a plusz 1 cső, de valamennyit csak hoz. ne vesszen kárba a fény. :) milyet érdemes? szinte csak a juwelt látom. igaz, ők most újítottak. cserélhető rajtuk a tükör, ami szerintem nem is hülyeség. juwel hiflex a neve.
 
igen. anno toltam neki a 80wattot, jött is alga bőven... bár igaz, azóta is, hogy csak 40watt megy, de szerintem így azért csak könnyebb lesz kordában tartani. viszont egy refit beiktatnék. gyanítom nem olyan lesz, mintha égne az a plusz 1 cső, de valamennyit csak hoz. ne vesszen kárba a fény. :) milyet érdemes? szinte csak a juwelt látom. igaz, ők most újítottak. cserélhető rajtuk a tükör, ami szerintem nem is hülyeség. juwel hiflex a neve.

Igen mondjuk ekkora méretnél plusz fénynél már CO2 is kellene.
Ez a refis megoldás jó ötlet. Én mondjuk tükörrel oldottam meg, olcsóbb is. :)
 
Igen mondjuk ekkora méretnél plusz fénynél már CO2 is kellene.
Ez a refis megoldás jó ötlet. Én mondjuk tükörrel oldottam meg, olcsóbb is. :)

lehet most kihagyom a barkácsolást. autón úgy is mindig annyit kell(ett) faragni, hogy itt most csak rápattintanék valamit és kész :D
talán teszek egy próbát a juwell-el.
 
Szia!

Javaslom, hogy cseréld a csövet ha tényleg 5 éves már, az idő előrehaladtával elhasználódik a látható fényt adó por. Ez nem csak a fény csökkenésével, de spektrum megváltozásával is jár. Ha a tetőben van hely, akkor nem nehéz egy refit összedobni tükrökkel. Olcsó, és tényleg sokat számít. (én üvegesnél vágattam 6cm széles tükörcsíkokat és FBS-el ragasztottam fel, 3000ft-ból megvolt 2db 150cm-es csőnek a refi:) )
 
Szia!

Javaslom, hogy cseréld a csövet ha tényleg 5 éves már, az idő előrehaladtával elhasználódik a látható fényt adó por. Ez nem csak a fény csökkenésével, de spektrum megváltozásával is jár. Ha a tetőben van hely, akkor nem nehéz egy refit összedobni tükrökkel. Olcsó, és tényleg sokat számít. (én üvegesnél vágattam 6cm széles tükörcsíkokat és FBS-el ragasztottam fel, 3000ft-ból megvolt 2db 150cm-es csőnek a refi:) )

szia
több párt van világításban. egyik azt javasolja, hogy 9-12 havonta le kellene cserélni a csövet, a másik meg azt, hogy felesleges.
valaki a drága akvariszikai csövekre esküszik, van aki pénzkidobásnak tartja :)
nehéz eligazodni, így próbálok az akváriumban látható dolgokra hagyatkozni. én azt látom, hogy a növényeimnek semmi baja. amióta újra naponta tápozok, kicsattannak. nyilván ez sok másfajta növénynek édeskevés lenne, de az én növényeim pont olyan jól elvannak ezzel a csővel mint 5 évvel ezelőtt :)
a juwel reflektora sem sokkal drágább, igaz, egy csőre... talán 3500ft körül. én is barkácsolós kedvű vagyok amúgy, a világítást én raktam össze az aki fölé. persze a bútort is alá, de ez nem az első bútor volt :)
de most nem mókolnék szívesen. rápattintanám a csőre és kész :)
ettől függetlenül köszönöm az ötletet(y)
 
Szerintem első körben cseréld le a csövet. De előtte csinálj egy képet a régi csővel, és utána mikor kicserélted az új csöves akiról.
Látni fogod a különbséget.
 
Szerintem első körben cseréld le a csövet. De előtte csinálj egy képet a régi csővel, és utána mikor kicserélted az új csöves akiról.
Látni fogod a különbséget.

:) skacok, értem én, de biztos, hogy nem fogok kidobni egy jól működő fénycsövet úgy, hogy ráadásul a növények is gombamód nőnek :D mit érnék vele? Amíg ki nem ég, vagy nem látok a növények életében változást, addig marad.
Ha belegondolok, hogy az 5 év alatt már 5 csövet kukázhattam volna :) és nem csak a pénzről van szó, de környezetszennyező is.
Esélytelen. :)
 
:) skacok, értem én, de biztos, hogy nem fogok kidobni egy jól működő fénycsövet úgy, hogy ráadásul a növények is gombamód nőnek :D mit érnék vele? Amíg ki nem ég, vagy nem látok a növények életében változást, addig marad.
Ha belegondolok, hogy az 5 év alatt már 5 csövet kukázhattam volna :) és nem csak a pénzről van szó, de környezetszennyező is.
Esélytelen. :)

Rendben!! Akkor tégy belátásod szerint.
 
Back
Oldal tetejére