• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Én eddig csak a Power LED-eknek néztem utána, de ott tudom, hogy áramgenerátoros, az-az fix áramerősségű táp kell hozzá, ezeknél a LED szalagoknál nem ugyanilyent kellene használni? Vagy a táp után egy áramkorlátozó elektronikát, mert ipari tápon szerintem csak a kimenő feszültséget lehet finomhangolni azzal a potival. Bátyám valamikor tavaly telepakolta a 128-literesének tetejét LED szalaggal, és valami akkus fúróhoz való 12 voltos táppal működtette, nemrég voltam nála, és totál félhomály volt az akváriumban, gondolom egy része a LED-jeinek vagy elszállt, vagy rendesen csökkent a fényereje, sajna siettem, így nem néztem meg közelebbről, de lehangoló látvány volt.
 
totál félhomály volt az akváriumban,
Főképp valami ilyesmitől tartok.
Lehetőleg bírják minél tovább, több helyen olvastam, hogy nem maxon mennek a ledek, hogy ne melegedjenek annyira, tovább bírják. Bár akkor végkép nem tudom, milyen lumen értékkel számoljak...
Gondoltam praktikus lenne, hogyha állítani lehetne a fényerőt, de valóban sok helyen azt írják, hogy a fix a frankó, minél több a változtatás, annál könnyebben kinyírhatom a kis kütyüket...
No, itt tartok. (n)(n)
 
A ledeknél az áramgenerátoros táplálás alapvető dolog. Tehát PC tápra és hasonlókra csak akkor szabad rákötni őket, ha valamilyen módon korlátozod az áramerősséget. A legegyszerűbb az előtét ellenállás, de mivel ennek eléggé rossz a hatásfoka, néhány lednél többet nem éri meg így használni (melegedés).
A ledeknek önmagában is van egy hővesztesége. Nyilván nem véletlenül van gyárilag hűtőbordára szerelve a power-led, az SMD ledeket, amik a szalagokon vannak természetesen ugyan úgy hűtést igényelnek. Amikor a tokozáson belül a kristály hőmérséklete 80°C fölé kerül, drasztikusan kezd csökkenni az élettartam. Magyarul elkezd halványulni.
Részemről még mindig a T5 csöveknek van a legjobb ár/érték aránya, de természetesen vannak jó led világítások is, csak nem éppen olcsók, meg tele van a piac kínai elektronikai hulladékkal.
 
Köszi! Akkor érdemes jól saccolni a ledek számát, és ahhoz lőni az áramgenerátoros tápot.
Mekkora legyen a táp? Amennyit írnak a szalaghoz, vagy legyen kicsit kevesebb?
Ha átlátszó plexivel "zárható" alu profilba kerül a szalag és üvegtetős az akvárium: akkor is vízhatlannak kell lennie a szalagnak?
Hűtéshez elég, ha sima aluprofilra ragasztom a szalagot, vagy szükség van bordás profilra?
 
A ledeknél az áramgenerátoros táplálás alapvető dolog. Tehát PC tápra és hasonlókra csak akkor szabad rákötni őket, ha valamilyen módon korlátozod az áramerősséget. A legegyszerűbb az előtét ellenállás, de mivel ennek eléggé rossz a hatásfoka, néhány lednél többet nem éri meg így használni (melegedés).

Azért inkább led szalagot NE hajtsál meg áramgenerátoros táppal.
Egy kis olvasnivaló, tápilag: LED Tápegységek
 
Hopp, még egy kérdés: hogyan különböztethetem meg a gagyi és a nem gagyi szalagokat??????????? o_O


Megmondom őszintén mi most "gagyi kínait" vásároltunk csupán az ára miatt...

ha itthon veszem a következőket:

240W-os ipari tápegység
3528 kék (60led/méter beltéri) 5 méter
3528 piros (60led/méter beltéri) 5 méter
6530 hideg fehér (60led/méter beltéri) 5 méter

(azért rendeltünk mindenből 5 métert mert ilyen kiszerelésben van)
Itthon vásárolva neves üzletben (ahol elvileg nem kínait árulnak) 38.000 - 40.000 Ft
Kintről rendelve Kínából (postával együtt) 9000 - 10.000 Ft volt...

Hosszú távú tapasztalatot nem tudok róla mondani, mert kb 1 hónapja üzemel... de manapság ami nem kínai az hamisítvány! :)

Mindenkinek el kell döntenie, mi éri még neki, mire van pénze (gyári, nagyon szuper lámpa, minőségi anyagból épít sajátot, olcsó kínaiból épít) ...
 
Én kérdeztem, led szalaghoz milyen táp kell, milyet érdemes........
A cikket olvasva szalaghoz nem áramgenerátoros, hanem "sima" táp kell.
 
60*30*36-os akvárium fölé: 1 méter 1800 lumenes"LED szalag beltéri (5630-060-FN) - hideg fehér" (50 lm=1W alapján: 36 wattnak felelne meg, CO2 nélkül jónak kell lennie. Vagy nem?
 
60*30*36-os akvárium fölé: 1 méter 1800 lumenes"LED szalag beltéri (5630-060-FN) - hideg fehér" (50 lm=1W alapján: 36 wattnak felelne meg, CO2 nélkül jónak kell lennie. Vagy nem?

Tegyél inkább többet és szabályozzad vissza: így lesz tartalékod, ha csökken a fényerő és be tudod lőni a szükséges fényt az akváriumodhoz.
 
Elolvasgattam az előttem szólók hozzászólásait, és megnézegettem a linkeket is. Az 5050 led szalag érdekelt főként ahogy nézegetem, 1 db led lead kb.: 13 lument, fogyaszt kb.: 0.24 W-ot.
Ha 50 lumen 1W nak felel meg.
Akkor egy 50L aksihoz kell 1W/L el számolva 2500 lumen ha jól számolom. Amit egy 193 db os 5050 ös szalag biztosít, ez 60db/m -el számolva egy 3 m 22cm es szalag.
Vagyis kb 65cm / 10 L , cirka 10W fogyasztással.

Nem akartam okoskodni, csak gondoltam leírom már csak magamnak is, mert így könnyebb talán számolni, mi merre hány lépés.

Egy naív kérdésem lenne. Írjátok itt sokan, hogy a víz miatt romlik a hatása. Ha egy folpakk réteget raknék a ledekre, vagy feszítenék eléjük, az nem lenne elég védelem? A folpakk ugye nagyon vékony, és átlátszó is, hozzá nem értőként gondolom ez nem jelentene gondot a fénynek.
 
Szia!

Amiről tapasztalatom nincs, csak olvasgattam amikor tervezgettük a világítást, hogy az 5050-es szalagra többen írták, hogy nem olyan tartós, ezért választottuk a 5630-as led-el szerelt szalagot.

Itt látszik a kettő között a különbség (Lumen és Watt értékben)

LED szalag beltéri (5050-060-FN) - hideg fehér

LED-ek száma méterenként: 60 db
LED-ek típusa: 5050-es SMD LED
Fényerő: 840 lumen
Szín / színhőmérséklet: Hideg fehér (~5500 K)
Ledek sugárzási szöge: 120°
Fogyasztás: 14,4 Watt/méter
Feszültség: 12V DC - egyenáram
Vízvédelem: Beltéri (IP20)
Élettartam: 30.000 - 50.000 óra


LED szalag beltéri (5630-060-FN) - hideg fehér Legerősebb!

LED db/méter: 60 db
LED-ek típusa: 5630Chip On Board SMD LED
Fényerő: 1800 lumen
Szín / színhőmérséklet: Hideg fehér (~5500 K)
Ledek sugárzási szöge: 120°
Fogyasztás: 19.2 Watt/méter
Feszültség: 12V DC - egyenáram
Vízvédelem: Beltéri (IP20)
Élettartam: 30.000 - 50.000 óra

Ahová mi használjuk ezeket a szalagokat, ott üvegtető van az aksin, és így nem nagyon kap párát. nem tudom, hogy ha magát a szalagot zárod le, mennyire párásodna be mögötte. /Hűtésről ne feledkezz meg!/
 
Ezek szerint ugyanazt a linket találtuk meg. :) Vedd ki a linket, mert a moderátorok nem szeretik.
Valóban tud ennyi (1800)lument? Akkor az 50 literre elég lenne 1,5 méter, 60 literre 2 méter...
50 centis csíkokban jó lenne a 60 centi hosszú akvárium fölé?
Hűtésnek elég a "búrás" aluprofil? (n)
 
Ezek szerint ugyanazt a linket találtuk meg. :) Vedd ki a linket, mert a moderátorok nem szeretik.
Valóban tud ennyi (1800)lument? Akkor az 50 literre elég lenne 1,5 méter, 60 literre 2 méter...
50 centis csíkokban jó lenne a 60 centi hosszú akvárium fölé?
Hűtésnek elég a "búrás" aluprofil? (n)


Az alu az jó hűtésnek!

Az itt már emlegetett, idővel fényerő esésről nem tudok beszámolni, mivel rövid ideje használjuk.
Igaz nem növényes, hanem vegyes aksira lett készítve, a lument sem tudtam lemérni, de az előző oldalon olvashatod a bővebb leírásom erről, képekkel mellékelve.
Az én véleményem szerint bőven elég (ha nem sok) 3 x 50 cm a 60-as aksihoz.
De ahogy már írták, berakod, és egy pár 100 Ft os dimmerrel visszaveszed a fényét.

Igaz, hogy egyre jobban kezd elterjedni a led (szalagos és egyéb) megvilágítás az akvaristák, akvakertészek között, de szerintem nehéz egy pontos meghatározást adni, hogy mi és mennyi a legoptimálisabb... persze függ az akváriumod szűrésétől, tápozástól, de szerintem csak menet közben fog igazán kiderülni, hogy mennyire jól lőtted be a dolgot, és mennyire jól számoltál... és az mennyire tetszik a növényeidnek (és az algáknak) :)
Talán annyi könnyebbség van a LED szalagal, hogy könnyebben lehet bővíteni visszavenni belőle (akár dimmer segítségével - akár levágni, kiiktatni sorokat) így könnyebb "bejátszani" a megfelelő fényt mint mondjuk a fénycsővel.

Nekem kimondottan nem növényes aksijaim vannak, de fontos, hogy az akváriumomban levő növények jól érezzék magukat és szépek legyenek,
de mind ezt kis költségvetésből kell kihoznom, mert nem nagyok a lehetőségeim, ezért szeretek mindent magam csinálni, amit tudok... így a világítást is.
Megtetszettek a led-ek (5630-asok) és gondoltam, hogy megér egy próbát... aztán, hogy hosszú távon ez mennyire lesz hatásos és eredményes... na az majd kiderül. :)
 
Üdv
Sajnos anyagilag nem nagyon engedhetem meg magamnak a LED világítást ezért arra gondoltam hogy itthon megpróbálok összedobni valamit.Ha nem ide illik ez a kérdés akkor nyugodtan lehet törölni/áthelyezni...

Nem nagyon vagyok járatos az elektronikában ezért lenne pár kérdésem:

1. A mellékelt képen látható adapterből,ledből szeretnék összerakni egy kis kezdetleges akvárium világítást.Na most nem tudom hogy vajon ezek az adapterek megfelelnek-e erre a célre?

2.A ledek nem tudom milyenek( annyit tudok róluk hogy az újabb autók ledes világításaiban is ilyenek vannak,ahol gyártják őket onnan szereztem belőlük jópár darabot).Próbáltam hogy melyik adapterrel mennyi led mennyire világít.Sorba kötöttem őket.

A következőre jutottam:

1. 9V - 4 led -->jó fényerő
2. 9V - 5 led -->gynege fényerő
3. 12V - 4 led -->jó fényerő ,de nagyon melegszik
4. 12V - 5 led-->jó fényerő ,nem melegszik

Na most ahogy látom vagy az 1. vagy a 4. verzió jöhet szóba.Kérdés hogy mennyi ideig bírják így a ledek hogy nem tudom mekkora a teljesítményük és így lehet hogy túl sok áramot kapnak?!Ellenállás nincs bekötve, közvetlenül az adapterre vannak kötve.Későbbiekben megpróbálom valami alu profilba betenni őket és egy kicsit esztétikusabban megoldani attól mint ahogy most a képen a forrasztás is látszik.Napi 5-6 órát menne csak a világítás.A nyák amire rá van forrasztva az nem tudom mennyi hőt képes majd elvezetni...

Képek:

+ autó csomagtartóban így világítottak 14V - 5 led

Google+

+ adapterek

Google+

+led (mérete: 3 x 3 mm)

Google+
 
Back
Oldal tetejére