• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Köszönöm a gyors választ. Lenne még pár kérdésem ha lehet. Pontosan megtudnád írni hogy milyen ledeket használsz(szín, teljesítmény,stb), és milyen egyéb dolog kell hozzá (tápegység, vezérlő) Az egész fogyasztása az hogy alakul illetve mennyire melegszik? Gondoltam még arra is, mert a tetőt meg akarom hagyni, hogy a T8-as fénycsövet is meghagyom és kiegészítem Leddel. Bocs hogy ennyit kérdezek de különböző fórumokon mindenfélét írnak a témáról, legtöbben úgy hogy nem próbálták, és most örülök hogy van valaki akinek működő ledes világítása van akkora akváriumra ami akkora mint az enyém.
 
Köszönöm a gyors választ. Lenne még pár kérdésem ha lehet. Pontosan megtudnád írni hogy milyen ledeket használsz(szín, teljesítmény,stb), és milyen egyéb dolog kell hozzá (tápegység, vezérlő) Az egész fogyasztása az hogy alakul illetve mennyire melegszik? Gondoltam még arra is, mert a tetőt meg akarom hagyni, hogy a T8-as fénycsövet is meghagyom és kiegészítem Leddel. Bocs hogy ennyit kérdezek de különböző fórumokon mindenfélét írnak a témáról, legtöbben úgy hogy nem próbálták, és most örülök hogy van valaki akinek működő ledes világítása van akkora akváriumra ami akkora mint az enyém.
Hello, én 3 méter 5050 típusú, méterenként 60 ledes, hidegfehér (ez elméletileg 6000-7000 Kelvin közöttit jelent) ledet építettem be.
Ennek a fogyasztása méterenként 14,4W. Igen, melegszik, szigorúan aluminium profilra szabad csak ragasztani, és az alu sinek vannak nekem beragasztva a műanyag tetőbe. Tápegység a fogyasztásnak megfelelően kell: legalább fogyasztás*1,3W-ost. (És nem árt arra gondolni, ha kevésnek találod majd a fényt és bőviteni akarsz - nem kell új tápot venni)
Szerintem a t8-at dobd ki a kukába, ugyis csak fűteni jó - nyáron az majd nem kellene. És akkor kényelmesebben elférsz a ledekkel.
Egyébként már láttam 5630 típusú szalagot, az ~18W/m fogyasztású - de gondolom, lumenben is jobban tolja.
Ha adsz egy privát mailt, megírom én hol vettem a cuccokat. Üdv, RJ.
 
Hello, én 3 méter 5050 típusú, méterenként 60 ledes, hidegfehér (ez elméletileg 6000-7000 Kelvin közöttit jelent) ledet építettem be.
Ennek a fogyasztása méterenként 14,4W. Igen, melegszik, szigorúan aluminium profilra szabad csak ragasztani, és az alu sinek vannak nekem beragasztva a műanyag tetőbe. Tápegység a fogyasztásnak megfelelően kell: legalább fogyasztás*1,3W-ost. (És nem árt arra gondolni, ha kevésnek találod majd a fényt és bőviteni akarsz - nem kell új tápot venni)
Szerintem a t8-at dobd ki a kukába, ugyis csak fűteni jó - nyáron az majd nem kellene. És akkor kényelmesebben elférsz a ledekkel.
Egyébként már láttam 5630 típusú szalagot, az ~18W/m fogyasztású - de gondolom, lumenben is jobban tolja.
Ha adsz egy privát mailt, megírom én hol vettem a cuccokat. Üdv, RJ.
kohajdapisti@freemail.hu első hozzászólásodban írtad hogy leszabályozva használod, azt mivel csinálod a tápegységgel? Akkor ha jól értem hidegfehéren kívül nincs más szín benne.
 
Igen, van egy potméteres szabályzó is hozzá. Csak hidegfehér led van.

Szia!

Az alábbiban tudnál segíteni, h. szerinted kb. hány cm szalagra lenne szükségem. Ahogy nézem én is abból építkezek, amit Te használsz (14,4W 5050SMD):

Idézem a hozzászólásomat a LED világítás témából:

"Megoldást keresek a világításra, mert a gyári nano aksimon (25x25x30), ami nem zárt tetejű, van egy az akvárium fölé benyúló lámpa, nagyon gyenge teljesítménnyel (kb. 0,5W). Emiatt azonban szinte akármilyen nanora szerelhető lámpával próbálgatom, nehéz az elhelyezésük, illetve leárnyékolja őket a gyári lámpa. Mivel az akvárium a TV alatt van egyenlőre, így még nehezebb lámpát tenni rá, hogy ne lógjon bele a képbe :(

Tegnap hozzájutottam 3 db 20cm-es, 14,4W-os, 5050-es ledekkel ellátott led sorhoz, 6500K körüliek, együtt kb. 500lm???. Egy nagyon esztétikus fém sín is volt hozzá, amiből tudtam vágni 3 db 25cm-s darabot a 25x25x30-as aksira. A 3 ledsor közül az egyik sárgás fényű. A síneket rá tudtam fektetni az akvárium tetejére, és így beférnek a gyári lámpa alá.
A 13W-os Haqos Stellar lámpával összevetve még gyengének tűnik a fénye, de nagyságrendekkel jobb, mint amire számítottam.

Növényeim (ma lesznek elültetve, illetve egy pár tő Elatine már van): Hydrocotyle Tripartite Japan és Elatine.
Lakóknak pár sakurát és törperazbórát tervezek."

Az aksira fektetést én saját profiljából oldottam meg (ez még félkész próba állapot), de a Te megoldásod is nagyon jó (csak akkor még nem olvastam itt utána).

ledsor001.jpg


ledsor002.jpg
 
Szia!

Az alábbiban tudnál segíteni, h. szerinted kb. hány cm szalagra lenne szükségem. Ahogy nézem én is abból építkezek, amit Te használsz (14,4W 5050SMD):

Idézem a hozzászólásomat a LED világítás témából:

"Megoldást keresek a világításra, mert a gyári nano aksimon (25x25x30), ami nem zárt tetejű, van egy az akvárium fölé benyúló lámpa, nagyon gyenge teljesítménnyel (kb. 0,5W). Emiatt azonban szinte akármilyen nanora szerelhető lámpával próbálgatom, nehéz az elhelyezésük, illetve leárnyékolja őket a gyári lámpa. Mivel az akvárium a TV alatt van egyenlőre, így még nehezebb lámpát tenni rá, hogy ne lógjon bele a képbe :(

Tegnap hozzájutottam 3 db 20cm-es, 14,4W-os, 5050-es ledekkel ellátott led sorhoz, 6500K körüliek, együtt kb. 500lm???. Egy nagyon esztétikus fém sín is volt hozzá, amiből tudtam vágni 3 db 25cm-s darabot a 25x25x30-as aksira. A 3 ledsor közül az egyik sárgás fényű. A síneket rá tudtam fektetni az akvárium tetejére, és így beférnek a gyári lámpa alá.

Szia, A nanod ~ 19 liter. Szerintem tegyél rá (összesen) 1 méter hideg fehéret, és szabályozzad le - aztán növeld a fényt, amíg fenntartható az egyensúly. (algainvázióra gondolok). A 60 cm az kb. 500 lumen, 1 méter ~840.
Azt a gyári lámpát nem lehet eliminálni? ekkora fénnyel csak útban van.
 
Szia!

Köszi, már gondolkodom, h. levarázsolom a gyári fényt, de a nagyeszűek alul ragasztással rögzítették rá a kábeleket, és a nyúlványhoz is hozzáragasztották. Így a vezetékelés és sérülne.
Beszerzek még hozzá 40cm hideg fehért, ha összeraktam még jelentkezem! Kicserélem a trafót is, mert az most csak 10W-os. Köszi a tanácsot!
 
Sziasztok!
Egy 22literes nano akvárium fölé egy méter hidegfehér ~900lm-es LED világítást hány %-ban kell visszavennem, ha egyáltalán vissza kell vennem, hogy co2 nélkül, low-tech körülmények között fenntartható legyen az akvárium?
(normális GA tápozással és erős külső szűréssel persze)
Gondolok itt arra, hogy kb ekvivalens fényerejű legyen egy fénycsövekből összerakott 0,5 W/l világítással.
 
azt, hogy ekvivalens, nem fogod tudni kiszámolni. a lumen/liter értékkel számolhatsz, de nem fog egzakt eredményt adni.
azt mondják mindenhol, hogy 30 lumen/literrel számolj, mint minimum, de saját tapasztalat szerint ez már erős fénynek számít.

azt tudni kell a led szalagról, hogy nagyon hamar veszít a fényéből [az akváriumvíz párája fakítja a szilikonbevonatot].
 
Sziasztok !
Nekem is LED szalag világítás van a 112l-es avárium felett.
Van 1m : LED szalag pure-silicone SMD 3528 - 120/m, IP65 - 9,6W/m
És 1m : LED szalag SMD 3528 - 60/m kék kültéri (aukciós oldalról)

Tapasztalat : Kell még legalább 2m hideg fehér ,mert kevésnek találom a fényerősséget. Ahol pára éri a szalagot ,ott a szilikon fakult .
A növények nem fejlődnek, ezért kell még több led .A kék led-től viszont szépek a neonhalak.

Kérdésem lenne. A kék led árthat -e a növényeknek? Meleg fehér led -et beépítsek-e .Ebből van 1 méter itthon.
 
Sziasztok !
Nekem is LED szalag világítás van a 112l-es avárium felett.
Van 1m : LED szalag pure-silicone SMD 3528 - 120/m, IP65 - 9,6W/m
És 1m : LED szalag SMD 3528 - 60/m kék kültéri (aukciós oldalról)

Tapasztalat : Kell még legalább 2m hideg fehér ,mert kevésnek találom a fényerősséget. Ahol pára éri a szalagot ,ott a szilikon fakult .
A növények nem fejlődnek, ezért kell még több led .A kék led-től viszont szépek a neonhalak.

Kérdésem lenne. A kék led árthat -e a növényeknek? Meleg fehér led -et beépítsek-e .Ebből van 1 méter itthon.
A kékre nem tudok okosat mondani, viszont mostanában olvastam az 5630 típusú leddel szerelt szalagokról, amik állítólag 1300 Lument adnak méterenként.
 
Milyen színű led szalagot érdemes használni?
Én hideg fehér ledsort használok ,amiből 240 db led szalag van.Melléraktam még egy 60 db os kéket. A 112L -es aki felett ez világít most.
a tapasztalatom annyi hogy eddig ennek a fele volt ,és nagyon kevésnek bizonyult. lényeges változást tapasztaltam a ledek megduplázása után.
a 60 db.os kék viszont nem kell .Elég 30 is belőle.Tulajdonképpen azt csak azért raktam bele hogy a neonhalaim színe kiemelkedjen.( szépek is...:) )
Valahol olvastam hogy a növények számára kell vörös színt tartalmazó fény is .
 
Köszönöm! Ez így már kicsit nagyon költségesnek hangzik :(



Durván 14.000.- ből kijön a Led a trafóval együtt,és a kapcsolókkal ( 4db) .Ehhez még add hozzá azt ,hogy armatúrát kell készítened hozzá.
Ezt hazai áron számoltam . Nekem 8.000.- volt úgy ,hogy az armatúrát egy haver készítette ingyen. :) A ledeket meg félig itthonról ,félig pedig külföldről szereztem be .
( külföldről : egy közismert NET aukciós oldalról )
De még maradt 3 m hideg fehér ledem .
Az egész 24 W / óra fogyasztással mukodik . :)
Aztán ,hogy ez hosszútávon jó lesz -e ? Az biztos hogy ha a 112 Literre számolnám az L/1W -ot ,és neonnal világítanék ,nem kevés lenne az áramszámlám .
Persze hozzá kell tenni azt is hogy a neonnak mintha erősebb lenne a fénye. :)
 
Sziasztok!

Olvastam, hogy az 5630-as led ről beszélgettek, ezért megosztanám veletek utolsó művünket.
Adott egy 160 literes (100x40x40) vegyes irányzatú akvárium, amely a barátomnál üzemel én csak a technikai segítséget adtam.
A világítás alkatrészeit mi is külföldről szereztük be ama bizonyos aukciós oldalról, mert hát mindenki tudja, hogy ami nem kínai manapság az hamisítvány... :)

A következőket rendeltük meg kb ~10.000 Ft volt az összes költség:
-5m 5630 as hideg fehér led szalag
-5m 3528-as kék led szalag
-5m 3528-as piros led szalag
-250w-os led tápegység (ha jól emlékszem a teljesítményére)
Az összes szalag sima, se csepp se IP védelem nincs rajta, mert van üveg tető az akváriumon.

A világítás alapja egy méretre vágott és hajlított rozsdamentes dexion polc.
Ebbe került 2 szál (1-1 méter) 5630-as led szalag, 1-1 szál (1-1 méter) 3528-as kék és piros szalag. (azt olvastuk, hogy ezt a két színt szeretik még a növények)
Amire figyelni kell, hogy ezen fehér szalagok már igen csak melegszenek, és gondoskodni kell a hűtéséről is. Mi úgy gondoltuk, hogy az lámpának használt váz erre megfelel,
mivel szépen átmelegszik, és így fölfelé adja le a hőt, így csak hűt valamit... de már kaptunk olyan kritikát, hogy ez semmit nem ér... csak az alumínium és a réz jó ilyen célra... majd kiderül.
Hosszú távú tapasztalatot nem tudok megosztani, mert pár hete üzemel így az akvárium. Első ránézésre úgy tűnik megfelelő lesz, és a növények is ezt mutatják.
Olyat is olvastam, hogy sem ebből, sem másmilyen led szalagból épített világítás nem felel meg akvarisztikai területen, csak is a COB ledes megoldás... na majd kiderül.. :)
Megmondom őszintén nem nagyon számolgattunk "bonyolult" watt/lumen/liter-t tartalmazó képletekkel, mert egy relatíve alacsony költségvetésű LOW tech akváriumot szeretett volna indítani a barátom,
valamit ahonnan a led-ek vannak, nem nagyon van megadva nekünk mérvadó technikai információ, és ha lenne akkor sem tudom mennyire fedné a valóságot.
Az igen kevés leírt tapasztalat alapján állítottuk össze ezt a lámpát ezzel és ennyi felhasznált szalaggal, úgymond "próba - szerencse" alapon... de úgy tűnik jó lett.


Pár kép (igaz csak telefonos képek) még a kivitelezés és beüzemelés fázisából:

KepHost.com - Képfeltöltés - közösségi funkciókkal
KepHost.com - Képfeltöltés - közösségi funkciókkal
KepHost.com - Képfeltöltés - közösségi funkciókkal
 
Sziasztok!
60*30*36-os lowtech akvárium fölé álmodnám meg, de erősen zöldfülű vagyok...
Találtam egy ilyet: "LED szalag beltéri (5630-060-FN) - hideg fehér Legerősebb!"
Leírás alapján 1800 lument tud méterenként. Vajon mennyit számoljak? 1600-at, 1400-at??
Ahogy olvastam, erősebb és állítható táp hasznos lenne, de valószínűleg rosszul keresek rá, mert nem kaptam értelmes találatot. Tudnátok segíteni, milyen kifejezésekre keressek rá?
 
Sziasztok!
60*30*36-os lowtech akvárium fölé álmodnám meg, de erősen zöldfülű vagyok...
Találtam egy ilyet: "LED szalag beltéri (5630-060-FN) - hideg fehér Legerősebb!"
Leírás alapján 1800 lument tud méterenként. Vajon mennyit számoljak? 1600-at, 1400-at??
Ahogy olvastam, erősebb és állítható táp hasznos lenne, de valószínűleg rosszul keresek rá, mert nem kaptam értelmes találatot. Tudnátok segíteni, milyen kifejezésekre keressek rá?

A fémházasok általában szabályozhatóak, van rajtuk egy "Vadj" nevezetű potméter amivel kb. 10%- nyit lehet állítani fel és le.
Az ilyeneket iparinak vagy fémházasanak hívják (hazai aukciós oldal tele van ilyenekkel).
 
Köszi! Ilyennel érdemes szabályozni, vagy inkább a táp elé kerüljön valamilyen (de vajon milyen) szabályozó?
Ezek elé a tápok elé nem tudsz tenni szabályzót, max. utána. Kérdés hogy mennyire akarod szabályozni, mert ez a plusz - minusz 10% arra jó igazán
hogy például be tudd úgy állítani hogy kevésbé melegedjenek a ledek. Ha alkonyatot szeretnél akkor kell a dimmelhető led táp,
az kicsit húzósabb árban és vezérelni is kell.
 
Back
Oldal tetejére