• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY Dimmelhető LED világítás hajlított plexi vázon

És szerintetek mivel rögzítsem a síneket? Hővezető paszta + pillanatragasztó? Vagy csak pillanatragasztó? Vagy csavarozzam?
Attól függ, hogy mi a cél, illetve hogyan tudod kivitelezni. Ha meg tudod oldani valamilyen oldható kötéssel (csavarozással szépen süllyesztve), akkor az lenne a tuti+hővezető paszta.
 
Szerintem nincs értelme! legalább is nem sok. Minden hőátvezetőnek van vesztesége.Ha már 2 rétegben van a második hűtőborda édes keveset ér!Az már csak dísz.(elméleti és gyakorlati tapasztalat)
 
Szerintem is felesleges. Inkább tegyél több ledet és csak 70 % teljesìtménnyel használd. Így narad tartalék + hosszabb az élettartam + nem melegszik.

Én így használom sima alubordán, amire a led saját öntapadós ragasztójával tettem fel.
 
Végül felkerültek a sínek is. Bekentem hűtőzsír (fehér hővezető paszta) nevű anyaggal a hátlapjuk közepét teljes hosszon, a hátlap két szélét pedig ragasztóval. Utána ráfordít az alulemezre, gyúródeszka a tetejére, arra 5-6 vaskos könyv, és így lesúlyozva száradt 1 napig. A hőt teljesen, egyenletesen átadja az alulemeznek, az végig szépen átmelegszik. Kell még rá hűtőborda is, mert túl meleg így még, és lehet 2 ventivel is megtámogatom.

Felragasztva 4 csík LED, ami egy tápról van hajtva:
CAM01709.jpg

Próbavilágítás:
CAM01710.jpg

Aztán a második 4 sor LED is felkerült, amit egy másik tápról hajtok:
CAM01712.jpg

Próbavilágítás teljes fényerővel (grillcsirke simán megsülne :p ):
CAM01713.jpg

Itt pedig a helyén, teljesen sötét szobában (a kábelezést még el fogom igazítani, nem marad így):
CAM01717.jpg

A héten még mindkét körbe belekerül 1 dimmer is, mert így nagyon brutálat világít...
 
Végül felkerültek a sínek is. Bekentem hűtőzsír (fehér hővezető paszta) nevű anyaggal a hátlapjuk közepét teljes hosszon, a hátlap két szélét pedig ragasztóval. Utána ráfordít az alulemezre, gyúródeszka a tetejére, arra 5-6 vaskos könyv, és így lesúlyozva száradt 1 napig. A hőt teljesen, egyenletesen átadja az alulemeznek, az végig szépen átmelegszik. Kell még rá hűtőborda is, mert túl meleg így még, és lehet 2 ventivel is megtámogatom.

Felragasztva 4 csík LED, ami egy tápról van hajtva:
CAM01709.jpg


Próbavilágítás:
CAM01710.jpg


Aztán a második 4 sor LED is felkerült, amit egy másik tápról hajtok:
CAM01712.jpg


Próbavilágítás teljes fényerővel (grillcsirke simán megsülne :p ):
CAM01713.jpg


Itt pedig a helyén, teljesen sötét szobában (a kábelezést még el fogom igazítani, nem marad így):
CAM01717.jpg


A héten még mindkét körbe belekerül 1 dimmer is, mert így nagyon brutálat világít...
Még így is nagyon kivilágít oldalra, lehet tennék rá egy pici szegélyt, hogy ne vakítson. Picit ront a látványon, de utána sokkal kellemesebb lesz az akváriumot nézni.
 
Még így is nagyon kivilágít oldalra, lehet tennék rá egy pici szegélyt, hogy ne vakítson. Picit ront a látványon, de utána sokkal kellemesebb lesz az akváriumot nézni.
Igen, ezen gondolkoztam én is. Képzeld a sínek nélkül mennyire vakított volna... Jó hogy végül így csináltam meg, sokat gondolkodtam, hogy sínnel, vagy anélkül, mindegyik mellett és ellen is voltak jó érvek, de aztán ez lett.
 
Kell még rá hűtőborda is, mert túl meleg így még, és lehet 2 ventivel is megtámogatom.

A héten még mindkét körbe belekerül 1 dimmer is, mert így nagyon brutálat világít...

Dimmerek bekötve. Kb fele fényerőn megy most, de így is nagyon erősen világít még. Majd szerzek egy fényerősség mérőt, kíváncsi vagyok, mit mutat.

Melegedést egyátalán nem tapasztalok, megy már két órája, még csak nem is langyos az alulemez. Tegnap dimmer nélkül 15 perc után forró volt. Lehet így a hűtőbordára sem lesz szükség, az alulemez magában el tudja vezetni ezt a hőt. Tesztelem, meglátjuk.
 
Dimmerek bekötve. Kb fele fényerőn megy most, de így is nagyon erősen világít még. Majd szerzek egy fényerősség mérőt, kíváncsi vagyok, mit mutat.

Melegedést egyátalán nem tapasztalok, megy már két órája, még csak nem is langyos az alulemez. Tegnap dimmer nélkül 15 perc után forró volt. Lehet így a hűtőbordára sem lesz szükség, az alulemez magában el tudja vezetni ezt a hőt. Tesztelem, meglátjuk.
Mondtam én :D

Engem az zavart hogy az erős fény nagyon kivilágított az akvárium köré, ezért eléggé leengedtem. Most kb 10 cm választja el a víztől.
 
Igen mutatós kis lámpa sikeredett grat(y).
Csak annyit, hogy a hosszát nem írtad, de 50 cm-től a ledeket KÖTELZŐ két oldalról táplálni mert tönkremegy.
Saját tapasztalat
Bocs most lapoztam vissza a hossza megvan 50 cm, kétoldali táplálás kell.
 
Utoljára módosított:
Igen mutatós kis lámpa sikeredett grat(y).
Csak annyit, hogy a hosszát nem írtad, de 50 cm-től a ledeket KÖTELZŐ két oldalról táplálni mert tönkremegy.
Én azt olvastam, hogy nem lesz semmi baja, csak nem adja le azt a fényt, mint amit tudna. Volt hozzá egy jó szemléltető kép is, ahol 5m-t kötöttek be, és méterenként mutatták a fényesést.
 
Nekem sajnos saját tapasztalat hosszú távon nézve szép sorban kiégnek a ledek:(. Kb 3 hónap. Most csinálhatok új világítást.
 
Igen mutatós kis lámpa sikeredett grat(y).
Köszönöm :)
Csak annyit, hogy a hosszát nem írtad, de 50 cm-től a ledeket KÖTELZŐ két oldalról táplálni mert tönkremegy.
Saját tapasztalat
Bocs most lapoztam vissza a hossza megvan 50 cm, kétoldali táplálás kell.
55 cm a led szalagok hossza. Olyan cég csinálta a bekötést, akinek ez az egyik fő profilja. Remélem, tudták mit csinálnak.
(Ingyen volt a munka is, meg az összes alkatrész is, szóval nem azért van így, hogy vegyek újat tőlük pár hónap múlva, amikor tönkrement... :) )
Meglátjuk, az idő majd megválaszolja ezt a kérdést.
 
de 50 cm-től a ledeket KÖTELZŐ két oldalról táplálni mert tönkremegy.

Bocsáss meg, de szerintem ez az állítás hibádzik. Nem szabadna felelőtlenül ilyen kijelentéseket tenni. Nem vagyok szakmabeli, de belsőépítészettel foglalkozom és nem kevés rejtett ledszalagos világítással találkoztam már a területen. Szakmai fórumok és spéci üzletek is azt szajkózzák, hogy teljesítménycsökkenés elkerülése érdekében ajánlott a sűrűbb betáplálás, de az hogy ennek hiánya tönkremenetelt okozzon.... pff.
Ha nagyon cinikus akarok lenni ;), azt kell mondjam, nekem vannak algáim az akváriumban, tehát a led algásodást okoz! (ugye-ugye?)

Nálad is bizonyára máshol lehetett a hiba, azért itt is van több hibalehetőség, mint pl. szalag minősége, nem megfelelő tápválasztás, rossz hűtés stb.
 
Van teszteredményem, máramennyire ezt annak lehet nevezni :)
- 8 hónapos 5630-as 140cm-es LED szalag egy oldalról betáplálva, lényegében hűtés nélkül -> nincs baja (a vége felé némileg gyengébb a fényerő)
- 2 hónapos 5630-as 75cm-es szálak két oldalon betáplálva, csak annyi hűtéssel amennyit a plexinek (kézmeleg) meg a levegőnek át tud adni -> nincs baja (tudom kevés a 2 hónap)
 
Lehet, hogy valamivel régebbi LED típust használtál. /azok sokkal, de sokkal rosszabb minőségű alkatrészek voltak/
Az újabbak már nem "durrannak" el olyan könnyen, nem is melegszenek annyira, nem szívják a tápfeszt sem olyan mértékben.
/bár a teljesítményük többszöröse a régebbieknél,persze a gyártott eszköz minősége itt is fontos tényező lehet/
A max 50 cm-kénti táplálást én is preferálom.
 
Kérdeztétek ma többen, hogy hol készült a plexi váz.
Soroksári út 150. alatt van egy plexikkel foglalkozó cég, ha rágugliztok, akkor meglesz. Elég triviális a honlap címe.
Végül nem hajlítva lett több ok miatt is, hanem a szögletes ragasztott verzió készült el.
8250 Ft-ba került anyaggal, munkadíjjal. Egészen szépen dolgoztak (ne egy gyári ADA aquasky-ra gondoljatok azért, de árban sem ott van), ár/érték arányban rendben van, és egy hét alatt lett kész, mert éppen rengeteg melójuk volt.
A terveket elrakták, ugyanilyent elég könnyen csinálnak már, ha bárkinek ez megfelelne.
 
Back
Oldal tetejére