• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY Dimmelhető LED világítás hajlított plexi vázon

zsbekker

Főkertész
A 64 literes (60x30x36) Green Bay akvárium fölé készül ez a világítás.

A terv összefoglalva: Plexi meghajlítva mindkét végén 90 fokban, így egyetlen anyagból (mindenféle csavarozás, ragasztás nélkül) megoldva a láb kérdése. LED szalag alu profilba ragasztva, az alu profil pedig a plexire alulról. 2 áramkör, 2 táppal hajtva, így külön kapcsolható. Mindkettő dimmelhető is, így a fényerő finomhangolás azt hiszem maximálisan megoldott lesz. Tervrajz, alkatrész lista fotók hamarosan folyamatában.
 
Hosszú oldalról nézve:

plexi01.jpg


Rövid oldalról nézve:

plexi02.jpg
 
Ha még nem kezdődött el a kivitelezés, akkor én szélesebbre csinálnám a hajlítást úgy hogy a pici tartó lapocskák ne kívülről, hanem belülről legyenek ragasztva.
Sokkal esztétikusabb lenne a látvány.
 
Ha még nem kezdődött el a kivitelezés, akkor én szélesebbre csinálnám a hajlítást úgy hogy a pici tartó lapocskák ne kívülről, hanem belülről legyenek ragasztva.
Sokkal esztétikusabb lenne a látvány.
Úgy gondolod, hogy a hajlított láb nem az akvárium belsejébe lóg, hanem kívülről? (Tehát a teljes szélesség 600mm + a 2 láb anyagvastagsága = 610mm)
A kis tartó bakokat így el is takarná a láb kívülről. Nagyon tetszik az ötlet. Sokkal jobban fog kinézni. De jóóóó :)
És még nagyobb a biztonság érzetem is. Ha elengedné a ragasztás a tartó bakokat (ami nem fog megtörténni :) ), akkor sem tud beleesni a vízbe, mert fennakad az üvegen.
Köszi eMZé!
 
A legjobb az lenne, ha a lámpa pont ugyanolyan széles lenne, mint az akvárium üvege, azaz 600 mm. Így egyrészt egy síkban lenne (ami jobban néz ki), másrészt a terhelés nem a ragasztott pici lapkán lenne. A pici lapka belülről kerüljön fel, aminek a szerepe kizárólag a vízbe esés elleni védelem lenne.
 
LED:
Típus: 3014UCW-198-12VF - 4 mm
Fényerő / méter: 1584 lumen
Fogyasztás / méter: 15,84 W
Színhőmérséklet: 5000 - 6000 K
Megvilágítási szög: 120°
Feszültség: 12 V DC

198 db 120 fokos megvilágítási szögű SMD leddel, mely 3 ledenként darabolható.

Ebből lesz 8x60cm.
4x60cm egy körön egy táppal, 4x60cm másik körön másik táppal.

led01.jpg
 
4 db 60cm aluprofilba lesznek a ledszalagok.
1 profilba 2 szalag egymás mellett. Az egyik áramkör kapcsolja a 4 profil egyik szalagját a másik pedig a 4 profil másik szalagját.
Így néz ki:

alu01.jpg


alu02.jpg
 
Tápegység (2db):
Típus: UP40S12W2 (3,3A) vízálló tápegység
Kimeneti feszültség: 12 VDC
Áramerősség: 3,33 A
Bemeneti feszültség: 200 - 240 V
Teljesítmény: 40 W
Méret: 14,5 x 4,3 x 3,7 cm
Felhasználási terület: Kültéri (IP67)

tap01.jpg


Dimmer (2db):

dimmer01.jpg
 
Szerintem nem kell ennyi fény. 110 lumen/ watt fölötti érték jött ki, sok lesz az nagyon.
70-80 lumen/watt bőven elég lesz.
 
Szerintem nem kell ennyi fény. 110 lumen/ watt fölötti érték jött ki, sok lesz az nagyon.
70-80 lumen/watt bőven elég lesz.
Hát igen, a matek ezt mutatja. Kérdés, hogy a kínai led tudja-e, ami rá van írva, illetve mennyit veszít majd a fényerőből idővel.
Ezért lehet kapcsolni két áramkörröl külön (ezzel gyakorlatilag felezni lehet), illetve dimmerrel lehet csökkenteni a fényerejét a kívánt mennyiségre.
Úgy voltam, hogy inkább túllövöm, és nem használom ki maximumon, mint hogy idővel kevésnek bizonyuljon.
 
Hát igen, a matek ezt mutatja. Kérdés, hogy a kínai led tudja-e, ami rá van írva, illetve mennyit veszít majd a fényerőből idővel.
Ezért lehet kapcsolni két áramkörröl külön (ezzel gyakorlatilag felezni lehet), illetve dimmerrel lehet csökkenteni a fényerejét a kívánt mennyiségre.
Úgy voltam, hogy inkább túllövöm, és nem használom ki maximumon, mint hogy idővel kevésnek bizonyuljon.
Jogos.
Mindenképp dimmelve használd. Fotózáshoz jól fog jönni a plusz fényerő. Viszont alu bordából én inkább egy nagyot/vastagabbat használnék a jobb hőelvezetés végett. Ez az egyetlen amivel tényleg jócskán meg lehet hosszabbítani a ledek életét.
 
Szerintetek a LED szalagokat van értelme alusínbe ragasztani és az alusíneket felrakni az alulemezre, vagy direktbe menjenek a LED szalagok az alulemezre?
CAM01675.jpg


Egyébként az alulemez erre a plexivázra lesz rárakva:
CAM01677.jpg
 
Szerintetek a LED szalagokat van értelme alusínbe ragasztani és az alusíneket felrakni az alulemezre, vagy direktbe menjenek a LED szalagok az alulemezre?
CAM01675.jpg


Egyébként az alulemez erre a plexivázra lesz rárakva:
CAM01677.jpg
Több borda = nagyobb tömeg és hőleadó felület, tehát jobb hűtés. Szerintem van értelme.(y)
 
Még mindig: "Több borda = nagyobb tömeg és hőleadó felület, tehát jobb hűtés." A több jobb.
Van értelme, mert így nem fog vakítani oldal irányba a lámpa. :)
Meggyőztetek, mindkét indok nyomós.

És szerintetek mivel rögzítsem a síneket? Hővezető paszta + pillanatragasztó? Vagy csak pillanatragasztó? Vagy csavarozzam?
 
Back
Oldal tetejére