• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Dark and Hopeful

egy visszafolyásgátlót
Meg szabad esetleg kérdezni, hogy milyen típust használsz? Most én is hasonlóba futottam bele, hasonlót tervezek. Az merült fel bennem, hogy sima, eredetileg gázra valók, vajon jól működnek folyadékkal? Persze lehet, hogy túlgondolom...
 
Meg szabad esetleg kérdezni, hogy milyen típust használsz? Most én is hasonlóba futottam bele, hasonlót tervezek. Az merült fel bennem, hogy sima, eredetileg gázra valók, vajon jól működnek folyadékkal? Persze lehet, hogy túlgondolom...
Énnkizárólag az ADA visszafolyásgátlót ajánlom. Minden más márka vagy kinai cuccal. Eddig befürödtem. Relatív drága, de megéri.

Felrakni meg így érdemes mint a rajzon a piros cucc.
ATI-Dosing-Pump-Solution-Elevation.png
 
Énnkizárólag az ADA visszafolyásgátlót ajánlom. Minden más márka vagy kinai cuccal. Eddig befürödtem. Relatív drága, de megéri.

Felrakni meg így érdemes mint a rajzon a piros cucc.
Ó, szuper, köszönöm szépen a megosztott tapasztalatot és az ábrát! A CO2-nál nálam is ADA van, de akkor ide is ezt szerzek be!
 
Sziasztok,

Jószokásom szerint ismét elhanyagoltam a naplóm vezetését.

Múltkor ahogy mondtam nagy nyírást terveztem. Ez meg is történt. A mohákat sikerült olyan profin megnyírnom, hogy nem is maradt belőlük semmi. Leszippantottam véletlen egy jó nagy adagot 😅

Összességében nem vagyok elégedett a teljesítményemmel. Ez a fonálalga harc kimerített. Érdekes módon nem durran be csak mindíg van egy kicsi.

Idő közben tápozást is váltottam és EI-vel folytatom. Meglátjuk ezzel sikerül e felturbózni a dolgokat kicsit. A kövekre ragasztott HC úgy látom hiányol valami tápanyagot, mert rendesen lesárgultak. Remélem még vissza tudom hozni őket az életbe.

Ebben a layoutban az egyik nagy kihívás a talaj takarítása és vákumozása volt. Erre kitaláltam, hogy a tengerisek által korall etetésre használt pipettából építek egy komoly eszközt.

IMG_20201211_205937.jpg
Bevált! A technológia annyi, hogy a pipettát nyomogatva célzottan ki tudom "fújni" az aljzatban megtelepedett koszt és mohacafatokat amit utána a mellé rögzített csővel célzottan letudok szívni vízcserekor. Remekül működik.

Azt kell mondjam, hogy ez a layout egy igazi kihívás számomra és mint mindíg ebből is rengeteget tanulok. És megálapítottam, hogy még mindíg határozottan amatőr vagyok 🤣😅

Így fest az akva egy pusztító mohanyírás után. Remélem sikerül még szépen rendberakni.
IMG_20201218_220309.jpg

Karácsony alkalmából pedig csináltam három zárt terráriumot is ajándék képpen.
IMG_20201220_113906.jpgIMG_20201216_163212.jpgIMG_20201216_170918.jpg

Ennyit röviden.
Első sorban csak szerettem volna mindenkinek megköszönni a beszélgetéseket a kedves gondolatokat és minden jót amit ez a közönség ad.
Köszönöm a kedves szavakat és a bíztatást @star67 @mmccannon @evavigh, a szakmai tanácsokat és eszmecseréket @Jopet @kuchi, és a jó kis eszmecseréket a GA látogatásaim során @ZaCK @Nigro @viktorlantos @danyi03 és Viki. A bolt ebben a hülye évben egy igazi leki menedék volt. 😊

Boldog karácsonyt mindenkinek és egy olyan évet kívánok magunknak ahol végre személyesen is találkozhatunk és geekeskedhetünk egy egy növény és vagy layout felett.

🎉🍻🥂🍰

Norbi
 
Bejegyzéseidre mindig érdemes várnom! Meglepi mindig van benne (turkey baster). :D
Ha abból indulok, ki, hogy nálam az Ohoyamatsumiban már kettő olyan terjeszkedik, amit be sem telepítettem, akkor Nálad nem tartok attól, hogy a moháid ne kapnának erőre. :)
OK, hogy szemeimnek nem új, de még mindig piszok ütősek a terra ibrikek. Giga gratu❣️
 
Sziasztok,

Egy, szerintem tanulságos dolgot szeretnék megosztani veletek. Kezdem a tanulsággal és akit érdekel tovább olvas.

Ha arra "vetemedtek", hogy kínai (jelen esetben Jebao) dózispumpát rendeltek, gyakran nézzetek az adagolás mennyiségére mert baj lehet belőle.

Szóval karácsony előtt arra jutottam, hogy a vékony tápozás nem működik megfelelően ebben az akvában. Ebből kifolyólag úgy döntöttem váltok és GA-val folytatom az akva tápozását. Beálítottam mindent, adagolást, stb. és vártam, hogy hozza e a változást. Hozta! Egy héttel később már jöttek új hajtások a HC-n ami korábban elég satnyára lesárgult. Valószínűleg nitrátból nem volt neki elég.

Eljött a szabadság és emiatt mentem ide-oda, volt, hogy nem voltam itthon napokig. Karácsony után arra értem haza, hogy mindenféle alga megjelent az akvában.
A haj alga méginkább beindult, megjelent az ecset alga és még a nagy kedvencem az agancs alga és a cyano is.

Nembeszélve arról, hogy olyan színe volt a víznek mintha valami biotóp akvát dédelgetnék.

Egyből tudtam, hogy ez a mikro táp miatt lehet, de nem tulajdonítottam ennek nagy jelentőséget.

Megnéztem a purigent és már elég gyászosan nézett ki, kicseréltem és vártam a csodát. Plusz tudtam, hogy épp nincs időm algaharcra.
Szóval ma délután már készültem a szokásos vízcserémre amikor feldurrant az akvában a pilács és elindult az első adag táp is a dózispumpával.

Aki használ ilyesmit szerintem ezt nem is regisztrálja az agyad normál esetben. De most, mintha csak az autó bebrüggyenésekor hallana az ember valami szokatlant, kirázott a hideg. 😵

Az egyik pumpa nagyon hosszan üzemelt, ránéztem, a mikro volt. Már fogtam is a fejemet, hogy ebből mi lesz?... 🤔

Kinyitottam a szekrényt és jött a meglepi, 2 hét alatt majdnem üresre szippantott 250ml mikrot. 😭😭😭

És én mindezt nem vettem észre mert hátul volt a palack és nem figyeltem, hogy túl intenzíven fogy.

Szóval ütemesen ver a szívem és idegeskedek magamon, hogy mekkora béna vagyok. Mondom, akkor nézzük meg azokat a pumpákat egyenként.
Makro 6ml✅
Excel 3ml ✅
Mikro 22ml 🤯

Szóval úgy tűnik az egyik fej megadta magát és szerencsésen okozott egy hatalmas káoszt. Rendbehozható szerintem, de ez kissé visszavetette a reményeimet egy fényes versenyfotóhoz.

Nem adom fel! Most fixáltam ezt a problémát. Következő lépésben elkezdem az algaharcot. Kapirgálás, szedegetés, carbózás és a végén, ha már a növények is készenállnak, pofánverem az egészet egy blackouttal.

Én ezt most rendesen megszívtam, remélem ti tanultok az esetemből és jobban odafigyeltek majd.

Üdv!
 
Pontosan mi volt a gond az adagolóval? Elállítódott az idő vagy beragadt a pumpa nyitott állásban? Vagy mi a bánat?
Nemtudtam azt a fejet még "meggyógyítani". Van egy cseredarabom, majd megnézem, hogy az csinál e valamit. Nekem úgy tűnik, hogy az idő állítódott el. De miután újrakalibráltam a fejet se múlt el. Egyelőre nincs ötletem mi lehet a gond. A 4-ből csak egy fej produkálja ezt.
 
Sziasztok,

A hajalga nyomában 356.része következik.

Mint legutóbb írtam a vékony tápozást lecserélve átálltam a GA tápozásra. Heti kettő vízcsre (50-50%) mellett 6ml Micro és Macro megy a vízbe.

Szerdán volt az utolsó vízcsere. Tegnap jártam a GA-ban és @Nigro tanácsára rámértem ma a tápanyag értékekre. DC limezöld lámpakapcsolástól és 7 órát megy egy twinstar 600SP 75%-ra dimmelve.

Az eredmények a következők lettek JBL cseptesztekkel:
  • K= 20ppm körül (teszt 15-ig van skálázva)
  • Fe=1ppm
  • Po4=0,8ppm
  • No3=15+ppm (kb 20ppm. A skálán a szín jelzések alapján sötétebb 15-nél de nem annyira sötét mint 30-nál)
Miután én eddig mindig ADA vagy saját adagolás szerint vékonyan tápoztam nincs tapasztalatom a GA EI tápjaival.

GA tápokban járatos kollégáknak mit árulnak el ezek a számok? Egy kis segítséget nagyon megköszönnék.

Egyébként mióta váltottam a köveken lesárgult HC új erőre kaptak és a növények összességében jól reagáltak a váltásra. Még az eddig stagnáló mini fissi is mintha elkezdene erőre kapni.

De a hajalga nem tágít.
Gondolatok?

Köszönöm mindenkinek!
Norbi
 

Ez marha sok! Nyilván a megbokrosodott micro táp adagolód miatt, de amíg nem sikerül levinni 0,3-0,4 ppm környékére a vasat, én nem adnék microt, csak macrot, és utána is kezdetben csak óvatosan, mondjuk fele dózissal, aztán meglátod, hogy alakul az érték.. A fonalas algák lehetnek eghyébként magas vas szint miatt is. A foszfát felvétele a magas vas miatt tuti gátolt, adnék pluszba 1 kis foszfátot, amúgy is a nitráthoz képest lehetne picit magasabb.
 
@evavigh egyébként a vas tesztnél bajban voltam. Mert szerintem a papír és a folyadék színe között eltérés van. Ezért nehéz volt leolvasni. Mindjárt fotózok egyet.
 
@evavigh egyébként a vas tesztnél bajban voltam. Mert szerintem a papír és a folyadék színe között eltérés van. Ezért nehéz volt leolvasni. Mindjárt fotózok egyet.

Jártam én is így már régebbi vas teszttel, ilyenkor a szín intenzitása alapján saccoltam meg, hogy mennyi az annyi. A nagyságrend a megváltozott színnél is érzékelhető. Kíváncsi vagyok, nálad milyen színben pompázik a teszt.
 
Sziasztok,

Tegnapi vízcserekor volt egy kis stem nyírás, szóval ők most eltűntek a képből. Megcsipkedtem mindent kicsit és nagy örömömre a HC is visszatérőben van hamvaiból. Remélem sikerül előre lépni. Volna még az akvával bőven tennivaló egy jó képhez.

IMG_20210111_213454.jpg

Nem egy bajnok fotó, sorryka 😳
 
Sziasztok,

Tegnapi vízcserekor volt egy kis stem nyírás, szóval ők most eltűntek a képből. Megcsipkedtem mindent kicsit és nagy örömömre a HC is visszatérőben van hamvaiból. Remélem sikerül előre lépni. Volna még az akvával bőven tennivaló egy jó képhez.

View attachment 100174

Nem egy bajnok fotó, sorryka 😳
Szia!
Az üveg kifolyó alján lévő cucc az mi? És mire van?
 
Szűrővédő, hogy az apró garnélák, ivadékok ne kerülhessenek a szűrőbe.
 
Szűrővédő, hogy az apró garnélák, ivadékok ne kerülhessenek a szűrőbe.
@Marik @star67

Még annyit hozzátennék, hogy nem csak az igazán aprókat védi meg de a nano-ba való kis halacskákat és otokat is. Egy növényesben gyakran jó erős külsőszűrőket használunk ami ilyen kistestű halaknál akár erősnek is bizonyulhat.

Nekem osztott a véleményem róla. Az élővilág védelmének szempontjából kiváló viszont szinte biztos vagyok benne, hogy valamennyi szűrőhatás veszteséget okoz és gyakran, minimum hetente kimosandó a történet. Rengeteg dolgot ez fog fel aminek az előszűrőben lenne a helye emiatt határozottan gyűlölöm. 🤔
 
Back
Oldal tetejére