• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Biotóp style (?)növényes(?)

Beoldódott a vízbe. Csak a harangban annyira kevés co2-t tudsz benyomni, hogy az meg sem mozdította 54 l-ben a szintet. Van erre egy gyönyörű mondásunk: finggal nem lehet tojást festeni.
- Tehát egy pozitívumunk van: a CO2 maradéktalanul beoldódott a vízbe. Egy milligramm sem távozott buborék formájában, beoldódás nélkül!
- A probléma az, hogy kicsi volt a harang (köbtartalma?) (felülete?). ... és itt megint előjön az elhelyezés kérdése. Vajon optimálisan volt elhelyezve? (utalva arra a tényre, hogy a diffúzornál sem mindegy, hogy hogyan helyezik el)
- A napi akár többszöri feltöltés sem lehet gond, automatizálva a rendszert. Sőt, akár a folyamatos (szabályzott) feltöltést is eltudnám képzelni, belátva, hogy nem lenne egyszerű feladat a beállítás.
 
Utoljára módosított:
Ha csak 0,03-0,05 barral nagyobb a nyomás a légkörinél (30-50 cm-es vízmélység), akkor mennyivel több CO2 nyelődne el a vízben?

Sajnos ez a kis nyomáskülönbség a légkörihez képest alig számítana valamit... Gyakorlatilag a harang felülete az egyetlen tényező, amivel hatékonyan lehet növelni a beoldás sebességét.

Lehet, hogy ekkora akváriumban működik. Ez kb 10-15 literes lehet. Én akkor vettem egyet, amikor sikerült eldurrantanom az első regulátoromat. Akkor az 54 literesben próbáltam. Naponta kb. 3x töltöttem fel és meg sem mozdult a drop checker színe.
Beoldódott a vízbe. Csak a harangban annyira kevés co2-t tudsz benyomni, hogy az meg sem mozdította 54 l-ben a szintet. Van erre egy gyönyörű mondásunk: finggal nem lehet tojást festeni.

Amikor naponta 3x töltötted fel, volt olyan időszak, amikor szinte üres volt? Este üresen hagytad? Ha már szinte üres, akkor lehet, hogy olyan sok O2, N2, .. oldódott a harangba a vízből, hogy a hatásfoka nagyon lecsökkent.
Ha jól számolom, egy tropica harangban 100 ml CO2 van, ami 178 mg. Ez nem csoda, hogy nem mozdította meg a drop checkert 3x feltöltés és 54 liter esetén. (De szerintem ez már nem elhanyagolható mennyiség a növények szempontjából.)
Mekkora a Tropica harang felülete? Ez a tényező, ami legjobban befolyásolja a beoldás sebességét.
Halak nem úsznak bele? Mondjuk ha pl egy Betta úgy dönt, hogy a harangban vesz levegőt a 100% CO2-ből, az nem a legjobb neki.

Ha manuális feltöltés helyett egy mágnesszelep rányitná a CO2-t magasnyomású palack-reduktorból és feltöltené, az működhetne? Naponta pár alkalommal kellene nyitni a szelepet bizonyos ideig. Ez nagyon könnyen automatizálható. Arduino, relé illesztő és pár sor kód elég ehhez. Ha a feltöltésnél egy kicsit "túl van töltve", akkor lehet, hogy a harangban a vízből beoldott gázok (O2, N2, ... ) egy része buborék formájában távozik, és nem kell külön légtelenítő szelep. (?)

CO2 22x gyorsabban oldódik be a vízbe mint O2. Az, hogy tropica előjött egy ilyen rendszerrel, szvsz mutatja, hogy nem teljesen életképtelen ez az elképzelés.

@Pendulum Egy csöppet off-topic lett a naplód... Sorry. :)
 
Utoljára módosított:
Sajnos ez a kis nyomáskülönbség a légkörihez képest alig számítana valamit... Gyakorlatilag a harang felülete az egyetlen tényező, amivel hatékonyan lehet növelni a beoldás sebességét.




Amikor naponta 3x töltötted fel, volt olyan időszak, amikor szinte üres volt? Este üresen hagytad? Ha már szinte üres, akkor lehet, hogy olyan sok O2, N2, .. oldódott a harangba a vízből, hogy a hatásfoka nagyon lecsökkent.
Ha jól számolom, egy tropica harangban 100 ml CO2 van, ami 178 mg. Ez nem csoda, hogy nem mozdította meg a drop checkert 3x feltöltés és 54 liter esetén. (De szerintem ez már nem elhanyagolható mennyiség a növények szempontjából.)
Mekkora a Tropica harang felülete? Ez a tényező, ami legjobban befolyásolja a beoldás sebességét.
Halak nem úsznak bele? Mondjuk ha pl egy Betta úgy dönt, hogy a harangban vesz levegőt a 100% CO2-ből, az nem a legjobb neki.

Ha manuális feltöltés helyett egy mágnesszelep rányitná a CO2-t magasnyomású palack-reduktorból és feltöltené, az működhetne? Naponta pár alkalommal kellene nyitni a szelepet bizonyos ideig. Ez nagyon könnyen automatizálható. Arduino, relé illesztő és pár sor kód elég ehhez. Ha a feltöltésnél egy kicsit "túl van töltve", akkor lehet, hogy a harangban a vízből beoldott gázok (O2, N2, ... ) egy része buborék formájában távozik, és nem kell külön légtelenítő szelep. (?)

CO2 22x gyorsabban oldódik vízben mint O2.
Úgy hallottam, hogy a CO2 kb. 1,5x nehezebb a levegőnél. Tehát a harangban alul lesz a CO2, ami a vízzel érintkezik, és felette a levegő. Nem?
A tapasztalatom az, hogy a levegő igen minimális nyomás hatására is beleoldódik a vízbe. Pl. a skimmer mozgó részét, időnként fel kell emelnem (levegőt juttatva alá), mert a léppárna "elfogy" alóla. Ebből arra következtetnék, hogy a harang alatt sem gyűlik össze a levegő, sőt épp ellenkezőleg. A gyári, harangos megoldásoknál, a légtelenítő szelep csak az első üzembehelyezéskor használatos. Nem? Ha a tapadókorongos rögzítés előtt megfordítanák a harangot, a víz belemenne, és felesleges lenne a légtelenítő szelep. Kb. annyi értelme van, mint a külső vízszűrőkben a pumpás feltöltőknek / légtelenítőknek.
 
Teljesen üres soha nem lesz. Mindig kb 30% az ami, ha egy hétig ott tartod sem oldódik ki. Ez szinte biztos nem co2 már. Tudomásom szerint rendszeresen kell levegőtleníteni, nem csak indításkor. Ez a leírásban nincs benne, de logikus.
A leghatékonyabb az lenne, hogy alá tenni egy mini diffúzort annyi bubi/perccel, hogy mindig legyen benne, de soha ne fusson ki alul. Ez lenne a legtökéletesebb beoldás, ami létezik. Ráadásul sokszorosára nőne egy-egy palack hatóideje, és ahogy mondtátok, akár időzíteni is lehetne.
Bocs az offért Viktor
 
Lehet, hogy kísérletezek ezzel a dologgal a 460 literes akváriumommal. Mekkora a tropica 60 harang felülete? Videókon nekem olyan 4x4 cm-es háromszögnek tűnik, tehát legyen mondjuk 10 cm2. @Bálint Nagy szerinted? Le tudnád mérni a tiedet?
Mivel az én akváriumom nagyobb, ezért egy 10x ekkora felületű kocka alapú "harangra" gondoltam. Mondjuk legyen 10x10(széles)x5 cm (mély). Nem kell mély, mert ha működik, akkor nagynyomású rendszerrel automatizáltan újra tudom tölteni. Üvegessel tudok ilyen kockát csináltatni. Viszont nem tudom, hogyan rögzítsem az akvárium üvegéhez. Ennek már van némi felhajtóereje, tapadókorong elég lesz?
 
Utoljára módosított:
tróger leszek: PET palack? Amúgy a 10*5*10 cm-t kevésnek érzem, magasabbat tennék bele. Nagy felhajtóerő lesz rajta az tuti, nyomj le egy petpalackot a víz alá, és érezni fogod. Súlyoznám talán alulról, vmi horgony-izével... (damil, féltégla, több réteg zacsiba rakott horgaszólom, ilyesmi) vagy 4-6 jó erős tagadókorong (vagy is-is).
 
Lehet, hogy kísérletezek ezzel a dologgal a 460 literes akváriumommal. Mekkora a tropica 60 harang felülete? Videókon nekem olyan 4x4 cm-es háromszögnek tűnik, tehát legyen mondjuk 10 cm2. @Bálint Nagy szerinted? Le tudnád mérni a tiedet?
Mivel az én akváriumom nagyobb, ezért egy 10x ekkora felületű kocka alapú "harangra" gondoltam. Mondjuk legyen 10x10(széles)x5 cm (mély). Nem kell mély, mert ha működik, akkor nagynyomású rendszerrel automatizáltan újra tudom tölteni. Üvegessel tudok ilyen kockát csináltatni. Viszont nem tudom, hogyan rögzítsem az akvárium üvegéhez. Ennek már van némi felhajtóereje, tapadókorong elég lesz?
Ha kicsiben ki szeretnéd próbálni, szívesen odaadom az istás szettet. Ha jól tudom tatabányai vagy ugye? Nemsokára megyünk anyósomékhoz, szívesen odaadom. Egyébként én is a pet palackra szavazok. Kell legyen jócskán mélysége.
 
Ha kicsiben ki szeretnéd próbálni, szívesen odaadom az istás szettet. Ha jól tudom tatabányai vagy ugye? Nemsokára megyünk anyósomékhoz, szívesen odaadom. Egyébként én is a pet palackra szavazok. Kell legyen jócskán mélysége.

Btw az üvegnek meg mondjuk van saját súlya...
 
Back
Oldal tetejére