• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Bamboocha mindenféléje

A
tanuljuk meg közösen a hiszterézis kifejezés
második bejegyzéséhez értünk, amely most egy fiktiv, általam spontán kitalált történet lesz. (2/7)

Amikor hiszterézisezik a patak

Télen már a legtöbb patak hidegnek kellene, hogy érezze magát. Minusz 18 fok van odakint, de a mi kis patakunk mintha elfelejtette volna, hogy ideje lenne megfagyni. Csak úgy folyik, mintha nyár lenne, és a madarak füttyögését várja.
A patak partjánál lubickol egy kis aranyhal, Vili. Eléggé fázik már, de ragaszkodik a megszokott medréhez, hiszen tudja jól, hogy csak akkor indulhat melegebb vizek felé, ha a patak széle elkezd megfagyni... de ez most még várat magára.

Vili szeme a patak túlsó oldalán jár, ahol egy aranyhal lány, Linda, úszkál. Már ki is szemelte magának, hogy ő lesz a tavaszi ivás társasága, s majd jól be fogja kapni a legyet. Minden nap hoz neki egy csokor frissen szedett Tubifexet, hogy Linda iránti rajongását materiálisan is kifejezze.
Napról napra közelebb kerülnek egymáshoz, és Vili egyre jobban próbálkozik. Linda is kezdi beadni a derekát, huncutul nevetgél Vili minden egyes stadionos viccén. Tervezgetnek is közösen, hogy majd tavasszal idaívnak meg odaívnak.
Annyaira belemelegszenek ebbe az ivásos fantáziálásba, hogy fel is készülnek az elsö csókra! Egyszer csak, amikor már majdnem az ajkukat érik, a patak úgy dönt, hogy most már tényleg megfagy. De persze, éppen akkor!

Vili és Linda éppen csókolóznának, amikor a patak hirtelen megmerevedik, mintha csak a filmben lennénk, és valaki a "stop" gombot nyomta volna meg. Vili kétségbeesetten próbálja átmozdítani magát a jégben, de nem megy. Tulajdonképpen egy másodpercnyire van attól, hogy élete csókját megélje.
Ki tudja, tavasszal vagy nyáron..esetleg a következö télen figyel majd fel a patak arra, hogy ideje lenne kiolvadni...
 
A
tanuljuk meg közösen a hiszterézis kifejezés
második bejegyzéséhez értünk, amely most egy fiktiv, általam spontán kitalált történet lesz. (2/7)

Amikor hiszterézisezik a patak

Télen már a legtöbb patak hidegnek kellene, hogy érezze magát. Minusz 18 fok van odakint, de a mi kis patakunk mintha elfelejtette volna, hogy ideje lenne megfagyni. Csak úgy folyik, mintha nyár lenne, és a madarak füttyögését várja.
A patak partjánál lubickol egy kis aranyhal, Vili. Eléggé fázik már, de ragaszkodik a megszokott medréhez, hiszen tudja jól, hogy csak akkor indulhat melegebb vizek felé, ha a patak széle elkezd megfagyni... de ez most még várat magára.

Vili szeme a patak túlsó oldalán jár, ahol egy aranyhal lány, Linda, úszkál. Már ki is szemelte magának, hogy ő lesz a tavaszi ivás társasága, s majd jól be fogja kapni a legyet. Minden nap hoz neki egy csokor frissen szedett Tubifexet, hogy Linda iránti rajongását materiálisan is kifejezze.
Napról napra közelebb kerülnek egymáshoz, és Vili egyre jobban próbálkozik. Linda is kezdi beadni a derekát, huncutul nevetgél Vili minden egyes stadionos viccén. Tervezgetnek is közösen, hogy majd tavasszal idaívnak meg odaívnak.
Annyaira belemelegszenek ebbe az ivásos fantáziálásba, hogy fel is készülnek az elsö csókra! Egyszer csak, amikor már majdnem az ajkukat érik, a patak úgy dönt, hogy most már tényleg megfagy. De persze, éppen akkor!

Vili és Linda éppen csókolóznának, amikor a patak hirtelen megmerevedik, mintha csak a filmben lennénk, és valaki a "stop" gombot nyomta volna meg. Vili kétségbeesetten próbálja átmozdítani magát a jégben, de nem megy. Tulajdonképpen egy másodpercnyire van attól, hogy élete csókját megélje.
Ki tudja, tavasszal vagy nyáron..esetleg a következö télen figyel majd fel a patak arra, hogy ideje lenne kiolvadni...
Örülök, hogy visszatért a régi @bamboocha46 🙏 az utánozhatatlan, aranyos történeteivel.
Ugyan akkor érzem, hogy Ő már nem a régi @bamboocha46 . Valamit örökre megváltoztatott benne a hiszterészis fogalma. :unsure: Aggódunk...

Amit leírtál, az nem takarja a hiszterézis fogalmát (de nem akarlak összezavarni). Ez egy közönséges, időben késletett folyamat. Itt kevered a víz és a levegő hőmérsékletének egymásra hatását, amely ebben a formában nincs közvetlen összefüggésben.
Gondolj bele:
- Ha a levegő csak 1 percig lenne -28°C, akkor a patak vígan folydogálna tovább, mert a víz nem veszi át ennyi idő alatt a levegő hőmérsékletét. Ez a fizikai rendszer tehetelensége.
- Ha a levegő (és a talaj is) tartósan lenne csak -1°C, csak akkor fagyna be a patak, amikor a víz átveszi a hőmérsékeletét. Itt még bekavar a víz mozgása is, mert nem teljes vastagságában fagy be a patak azonnal.
A hiszeterézis fogalma az időben nem értelmezhető. Nem akarom még jobban szét off-olni a naplódat, de attól tartok a dolgok megértéséhez, egy kis szemlélet váltásra lenne szükség. ;)
 
Utoljára módosított:
Gondolj bele:
- Ha a levegő csak 1 percig lenne -28°C, akkor a patak vígan folydogálna tovább, mert a víz nem veszi át ennyi idő alatt a levegő hőmérsékletét. Ez a fizikai rendszer tehetelensége.
Talán drasztikusabb mennyiségeket kellett volna irnom. 🤔
Figyelembe vettem, hogy a viz lassabban hül le, mint a levegö: a történetben céloztam is arra, hogy a patak széle még mindig nem fagyott (pedig már annak kellene lennie). De igazad van, attól, hogy kint minusz 18 Celsius fok van, a folyó hömérséklete ennél jóval magsabb lehet.

Öszintén bavollam: nem célom, hogy a hiszterézis fogalomhoz tartozó helyes definició rögzüljön az olvasok emlékezetébe.😬

Egészen úgy gondoltam, hogy ez a történet egy passzoló példa a hiszterézishez, még akkor is, ha a realitásoktól távol áll: tudom, hogy a viz nem fagy meg egy lippanat alatt, de pont ezt szántam csattanónak: mi lenne ha a hétköznapi dolgok felrúgnák a megszokott szabályokat, s a viz ez eddig megismert tulajdonságaival felhagyna.
 
Egészen úgy gondoltam, hogy ez a történet egy passzoló példa a hiszterézishez, még akkor is, ha a realitásoktól távol áll: tudom, hogy a viz nem fagy meg egy lippanat alatt, de pont ezt szántam csattanónak: mi lenne ha a hétköznapi dolgok felrúgnák a megszokott szabályokat, s a viz ez eddig megismert tulajdonságaival felhagyna.
Dehogynem fagy meg. Csak túl kell hűteni. Ezt a dolgot látjuk a természetben, amikor ónos eső esik. Vagy a kint hagyott vizes palack?
 
Hogy valami akváriumos is legyen:
AzArka CO2 berendezésböl sajnos még mindig nem érkezett utánpótlás... Most márciusig tolták ki a szállitási határidöt. :( Eredetileg karácsonyra szerettem volna "meglepni" magam vele.
Ennek hiányában A Növényt (aminek a nevét még nem tanultam meg... mert csak akkor fogom, ha már el tudom képzelni, hogy életképes az akváriumomban) teljesen ellepte az agancsalga. Elvileg az amanok megeszik az agancsot... gyakorlatban pedig 10 nap koplalás után végre ráfanyarodtak: ekkor viszont egészen hatékonyan elkezdték pusztitani.. igaz, a növényt közben gyökerestül tépkedik, da hát valamit valamiért.

A növény (Lilaeopsis mauritiana)
IMG_20240214_125331.jpg
még küzd... de szerintem majd az emerses verzióból újra kell majd telepiteni. (A legutóbbi növényrendelésemkor minden növényböl tettem egy apró adagot egy nedves spaghnuum mohás, fedett üvegbe.)

A betta sem kapott egyébként külön tápot, mert eddig a nagyrészét az amanok elkapkodták elöle. Ennek hatására eltünt az összes apró féreg az üveg faláról, és tegnap láttam, hogy a talajból az egyik kikukucskáló tubifexet levadászta. Eddig meg voltam róla gyözödve, hogy ez a harcoshal teljesen életképtelen, merthogy a vizibolhákat képtelem volt elkapni. kergette ugyan öket, de bekapnia egyet sem sikerült... a bent lévö cyclopsokat szerintem nem is látja, mint ahogy az amano lárvákat sem. Még mindig nagyon bújkálós, sokszor gondolom azt, hogy kiugrott, és a macskák megették.
Általában ennyit látok belöle, de sokszor még ennyit sem.
IMG_20240214_125315.jpg
Múltkor épitett egy habfészket, az örizgette, és akkor gyakrabban láttam öt. 🤷🏻‍♀️
(@mmccannon a kép jobb oldalán, az kukimukimoha? )

A pogok az elmúlt egy évben csak fogytak és fogytak... a talajban már egy sem volt,s az utolsó megtört hajtásokat a skimmerböl kiszedve újra elültettem: végre úgy tünik, hogy boldogok:
IMG_20240214_125309.jpg
Meglepö számomra, hogy ennyire nyügvenyelös a sorsuk: egy régebbi nanómból ki sem tudtam öket irtani. Azt hiszem, az is bettás üveg volt. Talán a melegebb vizben rejlik a pogo titka?

Kellene pár clithon vagy neritina csiga, a meglévö állomány nem tisztitja elég alaposan az üveget. A tavály vásárolt 10 "Theodoxus fluviatilis" mind beadta a kulcsot. Sajnos akkor csak a vásárlás után tájékozódtam alaposabban, hogy Németországban (valamelyik alfaja) veszélyeztetett, itt pedig a kihalástól fenyegetett fajról van szó. Nagyon megbántam a vásárlásukat. 🥺
 
A tavály vásárolt 10 "Theodoxus fluviatilis" mind beadta a kulcsot. Sajnos akkor csak a vásárlás után tájékozódtam alaposabban, hogy Németországban (valamelyik alfaja) veszélyeztetett, itt pedig a kihalástól fenyegetett fajról van szó. Nagyon megbántam a vásárlásukat.
Annyiból ne bánd, hogy aligha folyami gyűjtésről van szó, így a vad állományt nem befolyásoltad. Sőt, az akvaristáknak tenyésztett darabokból lehet egy későbbi vad állománypótlás is akár (kivéve, ha megdöglenek, ugye).
 
Nem, az Fissidens, csak ne kérdezd meg, melyik variánsa. :)
Ha szeretnél, majd küldök, ha kicsit jobban felmelegszik az idő. ;)
Oh nem, köszönöm, nagyon nem szeretem a mohákat.😅A kukimuki is csak a neve miatt tetszik 😂.
Ez a moha valahogy bekerült, és mivel iszonyú lassan növekszik, meg nem szakad magától ezer darabra, hogy mindenhol elszaporodjon, ezért megmaradhat.
 
Most pontosan mit is látunk? Video trükk? Vagy valami nagyon érdekes viselkedés?
Nem trükk és nem is érdekes viselkedés.
Rábukkant egy agyag tápgolyóra, és elkezdte kostólgatni..mivel nem izlett neki, ezért kiköpködte. Az apróra porlasztott agyag pedig úgy tünik a vizben, mintha füst lenne.

Hamar elvettem töle a "kajáját" és letakartam kavicsokkal. Érdekes lenne tudni, hogy a hónapok alatt bedugott ca 15 agyaggolyóból mennyit "füstöltek" el az amanok. Mondjuk mindegyiket egészen mélyen dugtam a talajba. Szerintem itt feltéphették a novényt, éa jött vele az agyag.😅
 
Nem trükk és nem is érdekes viselkedés.
Rábukkant egy agyag tápgolyóra, és elkezdte kostólgatni..mivel nem izlett neki, ezért kiköpködte. Az apróra porlasztott agyag pedig úgy tünik a vizben, mintha füst lenne.

Hamar elvettem töle a "kajáját" és letakartam kavicsokkal. Érdekes lenne tudni, hogy a hónapok alatt bedugott ca 15 agyaggolyóból mennyit "füstöltek" el az amanok. Mondjuk mindegyiket egészen mélyen dugtam a talajba. Szerintem itt feltéphették a novényt, éa jött vele az agyag.😅
Nálad még az Amanók is akvakertészek. :ROFLMAO:
 
Ma átugrottam Németországba, és ezekkel tértem vissza:
IMG_20240226_141407.jpg
Már régóta szeretnék kancsós és/ vagy tölcsérnövényt.. és ha már volt mindkettöböl, rögtön megvettem majd' az összes változatot 🙈.
Mivel nem tudom, hogy eddig hogyan tartották öket, ezért most még nem kerülnek ki az erkélyre- majd ha már az éjszakák fix. 10°C felett lesznek.
Most egy müanyag doboz biztositja számukra a magasabb páratartalmat - de rendeltem 5 nagy üveget, amelyekbe majd átköltöznek.

A kint lévö vénuszlégycsapókat kicsit megviselte, hogy a pincéböl az erkélyre kerültek, de azért hozzák aznúj csapdákat meg virágokat.
IMG_20240226_152159.jpg


Van akkora szerencsém, hogy feléledt a spaghnuum moha? Vagy csak betelepedett egy helyi mohafaj?
IMG_20240226_152133.jpg
Már decemberben is láttam pár zöldellö foltot, de nem nagyon foglalkoztam vele.

Hogy valami akváriumos is legyen:
Vége a majd' két éve tartó szikességnek! Tegnapi mérések alapján: gh=8°dh kh =6°dh

A legközelebbi utáni vizcseréhez mindenképpen fog kelleni kh+ is (eddig ugye a cserevizet 0kh; 8gh- ra sóztam). Úgy is kell rendelnem micro tápot is, mert abból már csak egy vizcserényire elég van, tehát tudom majd öket egyszerre rendelni. 🙃
 

Attachments

  • IMG_20240226_151641.jpg
    IMG_20240226_151641.jpg
    212.7 KB · Megtekintések: 3
Ach, még szeretten volna az itteni faszakértöktöl kérdezni.
Aggódnom kell amiatt, hogy hamarodan kettéreped a nagy nehezen hazahurcolt ág?
mit kellene tennem, hogy egyben maradjon?
IMG_20240226_155740.jpg
 
A
tanuljuk meg közösen a hiszterézis kifejezés
harmadik bejegyzéséhez értünk, amely valóban megtörtént esemélyen alapuló történet lesz. (3/7)

A Bionella Csapdája

Múltkor egy Nutella alternativát vettem, ami a Bionella névre hallgat. Izgatottan nyitottam meg az üvegét, és kanalaztam egy jó nagy adagot belöle. Az első kostolás után azonban megállt a lélegzetem: nagyon furcsa íze volt, és messze nem az volt, amire számítottam. Mégis, a kezem automatikusan tovább kanalazott, mintha nem is hallgatna az izlelöbimbóim tiltásra. Ahogy ettem és ettem, egyre nyilvánvalóbb lett, hogy ez nem a várt Nutella íz. Mégis, mintha valami ördögi varázs tartotta volna fogva a kezemet, nem tudtam megállítani a kanalazást! Az üveg harmada már eltűnt, mire a tudatomra ébredtem, hogy valami nem stimmel. Ekkor végre a kezem is észrevette, hogy ez nem az igazi finomság. Undorodva néztem az egyharmadig üres üvegre, és szintúgy a kanálra, amelyen még maradt egy nyalásnyi a rossz mogyorókrémböl - undorodva lenyaltam, majd bedobtam a kanalat a mosogatógépbe.

//Nagyon bizonytalan vagyok, hogy ez a hiszterézisre egy helyes példa-e; de valószinüleg nem :D //
 
Back
Oldal tetejére