• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az akvárium vizének hűtése

Nem tudom, lehet en jarok rossz uton, de nalam most 27-28,5 fokon mennek az akvak mivel ennyi a szoba homerseklet. Es nincs igazan bajom vele,
A 72 literesben red bee hinomaru garnélák vannak. Oda nem ajánlott nekem a 27-28 fok.
A nagyban meg, mivel egész évben 23-24 fokot tartok, nem tesz jót a hirtelen 4 fokos emelkedés.
Ezért ventizek.
De egyébként is elég kevés halfajnál említik optimálisnak a 27-28 fokot, még ha tolerálják is.
Így hűteni próbálok.
 
Ezen a hőmérsékleten már a növények egy része szenved, a caridinák meg rég megdöglöttek volna. :D

Nyilván a hűtés attól függ, mi van az üvegben. :)

Paradicsomhalak papíron még a 30 fokot is bírják, apró betűs megjegyzésként meg említendő, hogy 24 fok felett egyre agresszívabbak lesznek, 27 fok felett meg ne is akarj egy párnál többet tartani, ha nincs annyi aljnövényzet, hogy ne legyenek egymás látómezejében. Szóval mondhatni hogy a hőmérsékletet bírják, egymást viszont nem (25 fok és afelett).

Summa summarum, 25 foknál ne legyen több egyetlen akváriumban sem.
 
3e1702a272a1c6dc3e3306e26e6eb0ec.jpg

Ma kaptam @TZ -től klassz 3D nyomtatott tartólábakat (mégegyszer köszi!), így felszereltem az Arctic F12-t. Na, ezt nevezem csendes működésnek! @Etele
Közel hajolva a szelet lehet hallani, de mást nem. Most már csak a 2073-at kellene lecsendesíteni alatta. :)

A blankolt kábelvégeket amúgy egyszerűen összesodortam és zsugorcsővel szigeteltem le.
 
Utoljára módosított:
View attachment 56735

Ma kaptam @TZ -től klassz 3D nyomtatott tartólábakat (mégegyszer köszi!), így felszereltem az Arctic F12-t. Na, ezt nevezem csendes működésnek! @Etele
Közel hajolva a szelet lehet hallani, de mást nem. Most már csak a 2073-at kellene lecsendesíteni alatta. :)

A blankolt kábelvégeket amúgy egyszerűen összesodortam és zsugorcsővel szigeteltem le.
Na most már tudom kihez kell menni tartó lábakért.:)
 
F12 Silent. Csodálatosan fut még 12 Volton is, imádom, viszont kevés lesz ehhez a meleg tetőtéri lakáshoz és a hatvan literhez. Holnap hozok egy picit erősebbet.

Amúgy találtam egy potis Noctua sebességszabályozót.

9f114ff06971d58224680f9a7a471e71.jpg
 
Utoljára módosított:
Én egy ilyet vettem anno ezeötccáé:
View attachment 56770
És sosem használtam :)
Halk a venti, termosztáttal megy, minek is lenne rá szükségem? :D
Erősen szituációfüggő, nálam az akvárium az ágy végében van pont a fejemtől fél méterre, én azért letekerném estére, vagy van termosztát, vagy nincs. Persze előtte azért nappal kikísérletezném, hogy mekkora az a fordulatszám, amin még képes levinni azt a 3 fokot, különben feleslegessé válik az egész.
 
Valaki találkozott mostanában valami ár/érték arányban jó akváriumi klímával? 80 litert kellene hűteni.
webshop link moderálva-en "Aquarium Thermostat Chiller"-re keresve lehet találni olcsón külső hűtőket, de nem tűnek túl hatékonynak. Valaki próbálkozott már velük?
 
Valaki találkozott mostanában valami ár/érték arányban jó akváriumi klímával? 80 litert kellene hűteni.
webshop link moderálva-en "Aquarium Thermostat Chiller"-re keresve lehet találni olcsón külső hűtőket, de nem tűnek túl hatékonynak. Valaki próbálkozott már velük?

Az így első ránézésre egy peltier hűtő ami egy 20L-es akván fog csökkenteni 1 fokot. Nagyobbnál már elenyésző, értelmetlen a használata.

Ha végigolvasod a topicot látod, hogy nincs igazából normális hűtő ami kapható és nem 200e Ft. Egy nagy venti vagy sok kicsi még mindig a leghatékonyabb.

Nekem ment egész nap tegnap és 2,3 fokot nyertem vele ami óriási, 25 fok volt 27,3 helyett. Ég és föld és ez csak 2db 8cm volt, lehet 4 kellene.
 
Az így első ránézésre egy peltier hűtő ami egy 20L-es akván fog csökkenteni 1 fokot. Nagyobbnál már elenyésző, értelmetlen a használata.

Ha végigolvasod a topicot látod, hogy nincs igazából normális hűtő ami kapható és nem 200e Ft. Egy nagy venti vagy sok kicsi még mindig a leghatékonyabb.

Nekem ment egész nap tegnap és 2,3 fokot nyertem vele ami óriási, 25 fok volt 27,3 helyett. Ég és föld és ez csak 2db 8cm volt, lehet 4 kellene.

Be van készítve nekem is két 12cm venti, csak hang és a látvány miatt próbálnám megoldani másként. Jobb lenne szekrény mögött egy doboz, mint az akvárium felett ventilátorok. Akkor bújom még a netet valami alternatíva után, de én sem látok rá sok esélyt. :)
 
Be van készítve nekem is két 12cm venti, csak hang és a látvány miatt próbálnám megoldani másként. Jobb lenne szekrény mögött egy doboz, mint az akvárium felett ventilátorok. Akkor bújom még a netet valami alternatíva után, de én sem látok rá sok esélyt. :)
Megkérdezte feleségem mi ez az ordító hang:
- akvát hűtőm
- de nem hallod milyen hangos valami baja van
- nem ez ilyen
- de nem fog mindennap menni ugye?

Szóval nekem is keresni kell valami jobbat. Amit fentebb mutatott @Molnár Máté azt biztos kipróbálom.
 
Az így első ránézésre egy peltier hűtő ami egy 20L-es akván fog csökkenteni 1 fokot. Nagyobbnál már elenyésző, értelmetlen a használata.

Ha végigolvasod a topicot látod, hogy nincs igazából normális hűtő ami kapható és nem 200e Ft. Egy nagy venti vagy sok kicsi még mindig a leghatékonyabb.

Nekem ment egész nap tegnap és 2,3 fokot nyertem vele ami óriási, 25 fok volt 27,3 helyett. Ég és föld és ez csak 2db 8cm volt, lehet 4 kellene.

@Keinrath Adrian - nak volt egy pofás akvárium klímája, az lényegesen olcsóbb, de a realitás az, hogy 70-80e alatt tényleg nem lehet megoldani a stabil 23-24 fokot ha az alap adottságok (pl. pince vagy alapból klimatizált lakás) ezt nem garantálják már.
Ez pedig határérték, mert egy egyszerűbb split klíma ami a szobát hűti nagyságrendileg kihozható 100e Ft-ból ...
(tudom, tudom - a 75 négyzetméteres nappalihoz drágább az is)
@Szabó Henrik -nek volt egy biztató kísérlete egy hűtőkompresszorral, nem tudom abból végül mi lett?
 
Megkérdezte feleségem mi ez az ordító hang:
- akvát hűtőm
- de nem hallod milyen hangos valami baja van
- nem ez ilyen
- de nem fog mindennap menni ugye?

Szóval nekem is keresni kell valami jobbat. Amit fentebb mutatott @Molnár Máté azt biztos kipróbálom.

Nálam is hasonló a helyzet. :)
Régen csináltam olyat hogy arduino vezérelte a fordulatszámot a hőmérséklet függvényében. De ott is az volt hogy amikor elérte a határ hőmérsékletet akkor felpörgött majd ha lehült akkor meg lelassult. Ez a váltakozás meg rosszabb volt mint ha monoton folyton pörgött volna. :)
 
@Keinrath Adrian - nak volt egy pofás akvárium klímája, az lényegesen olcsóbb, de a realitás az, hogy 70-80e alatt tényleg nem lehet megoldani a stabil 23-24 fokot ha az alap adottságok (pl. pince vagy alapból klimatizált lakás) ezt nem garantálják már.
Ez pedig határérték, mert egy egyszerűbb split klíma ami a szobát hűti nagyságrendileg kihozható 100e Ft-ból ...
(tudom, tudom - a 75 négyzetméteres nappalihoz drágább az is)
@Szabó Henrik -nek volt egy biztató kísérlete egy hűtőkompresszorral, nem tudom abból végül mi lett?
Baromi drága egy komplett lakást hűteni 3 hónapig napi 10 órában az akváriumok miatt akkor is ha nem vagy otthon.

Egy nem inverteres légkondi kb 1kW-ot azaz 42Ft-ot fogyaszt óránként. Meg nem jósolom hogy kinek mekkora lakása van és milyen szigetelése, azaz milyen gyakran kapcsol ki be. De mondjuk, hogy a 10 órából megy 6-ot. Az +7560Ft havonta.
Ha ezt meglátná az asszony a villamos számlán repülne az akvárium.
 
Ő már a teljes szobát hűti, egy mobil klímával. :)Sok lett a akváriumok száma, és nem győzi. De tudomásom szerint még az is működésben van.
Koszonom Adrian. Igen mukodik, es rettento stabil. Ha 22 fokra allitom 22 fokos a viz. Vettem mobil klimat is ami 25 fokon tartja a szobat, igy a tobbi akvarium is 25 fokos, viszont folyamatosan megy es ennel nem birja jobban. Ha kint melegebb lesz, a szoba hofok is feljebb fog menni. Kiveve a hutott akvarium. Az stabil. Most keszul megegy akvariumra egy masik.
 
Back
Oldal tetejére