• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az akvarisztika helyzete az ország különböző részeiben

Most volt időm egy kicsit jobban elolvasni a hsz-eket.
Low Tech-el is lehet kezdeni,ha valaki érzi,hogy biztonságosan tudja üzemeltetni azt.
Egy kis co2-vel ,megfelelő tápozással lehet dús növényzetet nevelni.
 
Sziasztok!
Hálás köszönet az új topikért,mert tényleg nem oda való volt a komment .
Természetesen én sem akarom azt , hogy csak úgy minden nélkül vágjak bele egy olyan projektbe, ami nem kis ( már -már lehet így nevezni ) "szakmai tudást " igényel .
Én annak is örülnék, ha az Ékfoltos Razbórás akiba nem a Rózsalazacok úszkálnának.:)
 
Egy kicsit azért úgy érzem, hogy fordítva ülünk a lovon. Tényleg nekem a vevőnek kell udvariasan, finoman kikönyörögni, hogy ingyen feláldozhassam a szabadidőmet a bolt számára? A bolt egy üzleti vállalkozás, az az elsődleges célja, hogy pénzt termeljen. Ezt azért ne felejtsük el! Ha korlátolt, akkor ilyen módon egyébként is szinte lehetetlen segíteni neki. Évek munkája lehet, és akkor is mi az eredmény? A boltnak kicsit jobban fog menni és mi esetleg néhány alap dolgot megvehetünk abban a boltban, amibe már annyi energiát öltünk amennyiből akár jappánból is rendelgethetnénk rendszeresen cuccokat. :confused: Ráadásul még nekünk kellene felelősséget vállalni a sikerért is?

A hobbink népszerűsítését is fontosnak tartom és imádom a közösségi munkát is. De ez nem közösségi munka. Akkor már inkább állítsunk fel és tartsunk karban akváriumot középületekben, egyetemeken, vagy ilyesmi. o_O
 
Egy kicsit azért úgy érzem, hogy fordítva ülünk a lovon. Tényleg nekem a vevőnek kell udvariasan, finoman kikönyörögni, hogy ingyen feláldozhassam a szabadidőmet a bolt számára? A bolt egy üzleti vállalkozás, az az elsődleges célja, hogy pénzt termeljen. Ezt azért ne felejtsük el! Ha korlátolt, akkor ilyen módon egyébként is szinte lehetetlen segíteni neki. Évek munkája lehet, és akkor is mi az eredmény? A boltnak kicsit jobban fog menni és mi esetleg néhány alap dolgot megvehetünk abban a boltban, amibe már annyi energiát öltünk amennyiből akár jappánból is rendelgethetnénk rendszeresen cuccokat. :confused: Ráadásul még nekünk kellene felelősséget vállalni a sikerért is?

A hobbink népszerűsítését is fontosnak tartom és imádom a közösségi munkát is. De ez nem közösségi munka. Akkor már inkább állítsunk fel és tartsunk karban akváriumot középületekben, egyetemeken, vagy ilyesmi. o_O

Ez is egy megközelítés. Ebből azt veszem le, hogy te biztosan nem veszel majd részt ilyesmiben :D

Szóval egyértelmű, semmi sem kötelező. Ha azon kattog az agyad, hogy ez most milyen jó lesz a boltosnak, akkor nem érdemes 1 percet sem gondolkodnod ezen.
Viszont többen vannak akik szeretnek akváriumokat összerakni. De a saját akváriumok után egyszerűen nincs lehetőség többet gyakorolni. Szóval nekem ez win-win szitunak tűnik akárhogy is nézem. Eleve csak akkor fogod megtenni, ha szimpatikus a bolt, ha szívügyed a dolog. Ki tudja, talán pénzt is kapsz érte, vagy ajándékot, vagy kedvezményt ahogy Mária írta. De nem így kell megközelíteni. Ha van kedv és lehetőséget kapsz egy kis legózásra, akkor esetleg megéri az a fáradtságos 1 napos meló.

Még egy befuttatott boltnak is jól jönnek időnként az ilyen programok és még ott is előfordul, hogy szívesen vállalnak el felkérést kertészek.
Ebben a hónapban pl nálunk is lesz egy ilyen móka. Megcsinálhatnánk mi is, de kifejezetten örülök, hogy felajánlást kaptunk valakitől.... :) (részletek a jövő heti hírlevélben)
 
Viszont többen vannak akik szeretnek akváriumokat összerakni. De a saját akváriumok után egyszerűen nincs lehetőség többet gyakorolni. Szóval nekem ez win-win szitunak tűnik akárhogy is nézem.

Igazad van, nem így néztem a dolgot. Abszolúte nem. :) Igazából ott dobtam le a láncot, hogy láttam magam előtt a szituációt, hogy agitálom a mukit, hogy neki ez milyen jó lesz, Ő pedig méltatlankodik, csóválja a fejét, fintorog, stb.,... Nem keltett bennem jó érzéseket. :D

De abban igazatok van, hogy ha jól sül el, akkor az szuper jó. A pozitív példák szintén nagyon jók. De én magam valóban nem fogok ilyen projektbe energiát tenni, ezt jól eltaláltad. ;)

Nem is szeretnék itt többet offolni, de ez a középületes ötletem érdekelne. Ha volt már ilyenről szó, akkor elolvasnám, hogy miket írtatok. Vagy esetleg vannak erre külföldi példák? Itt inkább megvalósíthatónak érezném a közösségi munka és az üzleti vállalkozások sikeres együttműködését. És sokkal hasznosabbnak érzem a hobbi népszerűsítésével kapcsolatban is.

Ebben a hónapban pl nálunk is lesz egy ilyen móka. Megcsinálhatnánk mi is, de kifejezetten örülök, hogy felajánlást kaptunk valakitől....
Na jó, ez azért egészen más szitu. ;)
 
Igazad van, nem így néztem a dolgot. Abszolúte nem. Igazából ott dobtam le a láncot, hogy láttam magam előtt a szituációt, hogy agitálom a mukit, hogy neki ez milyen jó lesz, Ő pedig méltatlankodik, csóválja a fejét, fintorog, stb.,... Nem keltett bennem jó érzéseket.

Ezért is írtam, hogy ez csaak kölcsönös szimpátia alapján működik. Ha fafej az illető azért nem kell lemenni kutyába, hogy építhess egy csodát.
De vannak még szimpi emberek, akkor érdemes őket megcélozni esetleg.

Középületes stb dolog nagyon jó lenne. Mi is kattogtunk ilyenen. De míg egy boltban pl adott az áram, esetleg vízcsere meleg stb egy ilyen középületes balhéban manapság a politikai erőkkel kell harcolnod ugyanúgy ahogy fent írtad. A végén problémák jönnek a fenntarthatósággal stb.

Imádnék ilyen relaxáló cuccokat korházaknak, gyermekkekkel foglakozó intézményeknek csinálni. -- egyébként ovis projectben már vettünk részt mi is. -- de ritka az ahol összeáll minden és hajlandóság van rá.

Teljesen mind1 hogy bolt vagy közintézmény stb. A lényeg, hogy az akvarisztika szép oldalát próbáljuk bemutatni mindenkinek. Aki kedvet kap, elég elszánt én azt mondom hajrá.
Mi annó a nulláról kezdtük és az üzleti vállakozás előtt is tetemes időt öltünk bele a népszerűsítésbe. Vannak jó történetek és hálás végeredmények. Szóval legyünk pozitívak. Ez egy lehetőség amit ha van kedved és időd kihasználhatsz.
 
TZ,ha hiszed,ha nem,eszembe jutott már,hogy ilyen irányba is leinduljak.De Baja egy 40e,vagy most már talán 38e lakosú város.
Középület,ahol állhatna egy akvárium nem nagyon van.Kórház kilőve,polgármesteri kilőve(pedig egy osztályba jártam a polgármesterrel
cukrász suliba.)Vállalkozás,ahol étterem,bóling,apartman és még ki tudja milyen szórakozás komplexum,ahova el tudnám képzelni,írtam nekik,képekkel.
Hogy miből áll ez az egész és az ő színvonalas emeleti tágas bárjukba(van ott egy térben sok minden)jól mutatna egy szép növényes akvárium.
Berendezem nekik,csak biztosítsák hozzá a cuccokat.Ha akarják,karbantartom,ha nem akkor tartsák ők,berendezésért nem kérek semmit,nem az a cél,
hogy én nyerészkedjek.Kérték az elérhetőségem,utána elakadt a dolog.Már vagy 2 éve.
Talán lehetne a vízügyi főiskola.A főiskola is nem tudom,hogy áldozna-e ilyenre?Intézmény más nem nagyon van.
Most újítottak fel egy kulturális központot,ott van ismeretségem,de ez akkor is nehéz útnak tartom.

A boltos dolgot is nyilván nem a boltos miatt csináltam.Hanem a kis csapatért,ami kialakul majd ebből.
Úgy volt,hogy lesz egy klub is,mindenféle akvarista,tengeris,növényes,sügéres,halas,de ez is elakadt.
De az nem az én ötletem volt,az egyik akvarista barátom tervezte már régebb óta.Kellene egy helyszín.
A suliban már meg is beszéltem az igazgatóval,hogy engedje meg,hogy ott tartjuk-e a klubdélutánt.
Ha nem csak külsősök mehetnek,minden további nélkül.De ennek is már vagy egy éve.
Iskolákban(közép,általános) nem tudok elképzelni egy akváriumot,mert balesetveszélyes.Hol lenne biztonságban eyg akvárium?

Mondok mást.Van egy kis halas akvárium a felnőtt és gyermek orvosi ügyeleten a váróban.
Egyik alkalommal viszem a gyereket az ügyeletre.Nézem,hogy üres az akvárium,nincs benne hal,de nem is tudom,
talán nem is üzemelt.Kérdeztem ,hogy mi történt?Kilopták berendezést,halakat belőle....:confused:
Azóta megint üzemel.Kamara is van,amire nem emlékszem,hogy lett volna előtte,mert akkor nem rég helyezték át oda az
ügyeletet.
Ez is egy járható út lenne,de mit szólnak,hogy egy magam fajta fanatikust oda meg és agitálja ilyesmivel az a orvosokat.De lehet egyszer megpróbálom...
Ez a másik,hogy olyan valaki lesz valószínű vevő rá,aki szereti az akváriumot

Közben olvasom Viktor írását.Pontosan ez az,ebben látom a problémát.
Középületes stb dolog nagyon jó lenne. Mi is kattogtunk ilyenen. De míg egy boltban pl adott az áram, esetleg vízcsere meleg stb egy ilyen középületes balhéban manapság a politikai erőkkel kell harcolnod ugyanúgy ahogy fent írtad. A végén problémák jönnek a fenntarthatósággal stb.
Imádnék ilyen relaxáló cuccokat korházaknak, gyermekkekkel foglakozó intézményeknek csinálni. -- egyébként ovis projectben már vettünk részt mi is. -- de ritka az ahol összeáll minden és hajlandóság van rá.
 
Iskolákban(közép,általános) nem tudok elképzelni egy akváriumot,mert balesetveszélyes.Hol lenne biztonságban eyg akvárium?

Ahol most utoljára csináltunk ilyesmit az egy ovi volt. Tök modern felfogással és nem csak akvárium, hanem más állatok is voltak amivel képzik a gyerekeket. Tök jó elgondolás egyébként. Már a karbantartás is szépen beosztva működik, így a picik megtanulják a gondoskodást közben.

Suliban tényleg lehet 1 nap sem kellene hogy tornacipő vagy egy fél zongora legyen némi szalámis szendviccsel az akikban :D
 
Off:
"Suliban tényleg lehet 1 nap sem kellene hogy tornacipő vagy egy fél zongora legyen némi szalámis szendviccsel az akikban :D"

Ez az ami nagyon elszomorító. Épp múltkorában dicsértem "Inadsz" alias Danit -egy privát üziben- hogy jó látni, fiatal kora ellenére értelmes, hasznos dologgal foglalkozik, alkotó munkát végez. Példaértékű, ezt is népszerűsíteni kéne, mármint a felfogást, hozzáállást, akkor talán könnyebben menne hobbi is.(bár nem kapcsolódik szorosan a témához)

On: Én Nagykanizsán élek, van két bolt-az egyikbe be se teszem a lábam /kosz, bűz, beteg halak, undorító,/ ami elszomorít ezt favorizálják.
Van egy másik , egy régi halas, kb30 éve- kicsi a bolt, de makulátlan tisztaság, egészséges halak, /a friss árút egy hétig karanténozza(y)/ amit lehet halak terén beszerez, ha épp nincs készleten. Növények terén viszont kénytelen a sláger fajokat tartani- neki ez a megélhetése, nem egy pénzgyár a kicsi bolt. Sokat beszélgettem vele, próbálta a vevőknek csak említés szintjén, kéne a növényeknek kis tápozás, kis extra fény, esetleg Carbo- legtöbb felelet :az meg minek-drága stb.. inkább kérek két guppit! Odáig el se mert menni, hogy Co2, vagy agyagtalaj, igaz legalább a Manado, Sansibar-t már megismertette egy-két vevővel. Ez is haladás. A növénytankot, pár beszélgetés után, felvértezte 6500K-es csövekkel, és kb, 0,6 W/L-re. Sőt tápozza is Tropica TPN+-al(y)! Egy 2217-Eheim szűri a régi levegős szivacsszűrő helyett. Tett bele pár otot , illetve amanot is , amik szépen tisztogatják a növényeket. Azt mondta , amióta "látványosabb " a növénytároló aki azóta többen több növényt visznek, valamennyit emelkedett a növényforgalom. De idő kellett míg elhitte a tápozástól nem az algák, hanem a növények nőnek. A heti vízcserét viszont jól ismerte és annak fontosságát is tudta, Ő alkalmazta már régóta. Ajánlottam még, a Fórumot, nézegesse, regeljen be, de túl öreg hozzá pár éve van a nyugdíjig-megértettem. Lapoztuk együtt a fórumot, nagyon tetszett neki a sok szép zöld kert. Ha most fiatalabb lenne, érzésem szerint belevágna szó nélkül.


Szóval nálunk ez a helyzet, sajna.
 
Ahol most utoljára csináltunk ilyesmit az egy ovi volt. Tök modern felfogással és nem csak akvárium, hanem más állatok is voltak amivel képzik a gyerekeket. Tök jó elgondolás egyébként. Már a karbantartás is szépen beosztva működik, így a picik megtanulják a gondoskodást közben.

Jó volna ezeket valahogy népszerűsíteni, hogy más közintézmények - nemcsak ovik akár lehet az egy polgármesteri hivatal váróterme vagy egy orvosi rendelő is - kedvet kapjanak.


Suliban tényleg lehet 1 nap sem kellene hogy tornacipő vagy egy fél zongora legyen némi szalámis szendviccsel az akikban

Ez tényleg így lenne. De szerintem itt inkább a tanár a hibás mint a diák. Amikor én voltam középiskolás -hozzáteszem vidéken - szerintem még a fejünkbe sem fordult meg olyan viselkedés, mint amit néha a mostani fiatalok lenyomnak (tisztelet a kivételnek). és nem azért mert más géneket örököltünk hanem mert az akkori tanárok másképpen álltak hozzá az oktatáshoz. Ők még elhivatottak voltak és tudtak tanítani, felkelteni az ember érdeklődését egyes dolgok iránt és tudtak rendet tartani (nem azzal hogy vertek vagy ordítottak), fel tudtunk rájuk nézni és tisztelni őket. sajnos a tanári szakma pár éve sláger volt a továbbtanulások között, mert "oda úgyis felvesznek". Sok tanár került ki 8-10 éve, aki kényszerből mentek erre a pályára és nem elhivatottságból. Nem tudják kezelni a gyerekeket akik alig fiatalabbak mint ők. Haverkodnak velük, ami nem rossz...egy bizonyos fokig. Csak akkor utána nem kell elvárni, hogy tiszteljék.

Na elkanyarodtam a lényegtől, szóval a legtöbb iskola valóban nem alkalmas ilyesmire nálunk sajnos...az óvoda talán az az utolsó lépcsőfok, ahol még alakítható egy gyerek. Utána már menthetetlenül ki lesz téve a környezetének és a társadalom alakítja. Ha az óvodában sikerülne még ennek a generációnak értékeket átadni, akkor talán ők már az iskolában is másfajta viselkedési normákat követnének.
 
On: Én Nagykanizsán élek, van két bolt-az egyikbe be se teszem a lábam /kosz, bűz, beteg halak, undorító,/ ami elszomorít ezt favorizálják.
Van egy másik , egy régi halas, kb30 éve- kicsi a bolt, de makulátlan tisztaság, egészséges halak, /a friss árút egy hétig karanténozza(y)/ amit lehet halak terén beszerez, ha épp nincs készleten. Növények terén viszont kénytelen a sláger fajokat tartani- neki ez a megélhetése, nem egy pénzgyár a kicsi bolt. Sokat beszélgettem vele, próbálta a vevőknek csak említés szintjén, kéne a növényeknek kis tápozás, kis extra fény, esetleg Carbo- legtöbb felelet :az meg minek-drága stb.. inkább kérek két guppit! Odáig el se mert menni, hogy Co2, vagy agyagtalaj, igaz legalább a Manado, Sansibar-t már megismertette egy-két vevővel. Ez is haladás. A növénytankot, pár beszélgetés után, felvértezte 6500K-es csövekkel, és kb, 0,6 W/L-re. Sőt tápozza is Tropica TPN+-al(y)! Egy 2217-Eheim szűri a régi levegős szivacsszűrő helyett. Tett bele pár otot , illetve amanot is , amik szépen tisztogatják a növényeket. Azt mondta , amióta "látványosabb " a növénytároló aki azóta többen több növényt visznek, valamennyit emelkedett a növényforgalom. De idő kellett míg elhitte a tápozástól nem az algák, hanem a növények nőnek. A heti vízcserét viszont jól ismerte és annak fontosságát is tudta, Ő alkalmazta már régóta. Ajánlottam még, a Fórumot, nézegesse, regeljen be, de túl öreg hozzá pár éve van a nyugdíjig-megértettem. Lapoztuk együtt a fórumot, nagyon tetszett neki a sok szép zöld kert. Ha most fiatalabb lenne, érzésem szerint belevágna szó nélkül.
Szóval nálunk ez a helyzet, sajna.

Ezek szerint más is lépett,agitált,még ha csak ilyen kis lépésben,de megindult valami.
Én már azzal is megelégedtem volna,hogy normális választék lesz a boltban növényekből.
Mert nem bírtam nézni,hogy egyszerűen semmilyen normális növény nem kapható.
Az,hogy még mellé egy növényes aki lett,az csak egy plusz,hab a tortán.

Nem rég ha jól emlékszem Emzé panaszkodott,hogy feltette a Facebookra az aksiját.
Csak 2-3 lájk érkezett rá,az is családtagoktól.Akkor hogy menjek be egy intézménybe úgymond eladni egy növényes akváriumot?
Egy boltban,meg ahol látok egy halas akváriumot sokkal könnyebb,főleg ma már.
 
Ja, még annyit tennék hozzá, hogy az egyik sógorom kint él a Fülöp szigeteken, Manilában. a gyerekek már ott születtek, az egyik éppen másodikos. Na az ő iskolájukban van akvárium van, és ez nem valami elit suli, hanem egy teljesen általános hely. A kisebbik óvodájában pedig ha jól emlékszem kis wabi tálakhoz hasonló növénynevelgetés folyik. Vannak japán ismerőseik is, arról gondolom nem kell mesélni, hogy az ottani iskolákban hogyan állnak ehhez hozzá...hát nem úgy mint náluk, az biztos.
 
Nem rég ha jól emlékszem Emzé panaszkodott,hogy feltette a Facebookra az aksiját. Csak 2-3 lájk érkezett rá,az is családtagoktól.Akkor hogy menjek be egy intézménybe úgymond eladni egy növényes akváriumot? Egy boltban,meg ahol látok egy halas akváriumot sokkal könnyebb,főleg ma már.

Én szerintem nekünk, magán embereknek, a boltok "megtérítése" az egyetlen járható út.
A nagyobb falatok maradnak a GA-nak :) Nekik van olyan hátterük, amivel meg tudnak győzni egy közületet ennek a szükségességéről. Így reklámként nekik is jó, az adott intézmény pedig talán kicsit javíthatja a népszerűségét.

Itt ütközik ki talán a legjobban mennyire fogyasztói társadalomban élünk, hogy még a szépre, a természetre való érdeklődés felkeltését is "árulni" kell.
 
Szerintem, már az is mérföldkőnek számít, ha egyáltalán van olyan bolt és boltos, akivel beszéd szintjén is ,de el lehet indítani valamit. Ehhez alapvetően olyan üzlet kell, ahova azért legalább szívesen bemegy az ember, még ha a növényezés nyomait nem is lehet látni. Jellemző sajnos a berögződés és ebből nem igazán akarnak engedni, meg nehogy már a vevő mondja meg!!! Hát könyörgöm,akkor ki??? Persze lehet hivatkozni a kereslet gyengeségére, de a boltosoknak kellene a legjobban rajta lenni az ügyön, hogy amiből él legalább vegye a fáradságot és népszerűsítse, kínálja az új lehetőségeket, és haladjon a korral. Szerintem, pár képet , posztert is ki lehet akasztani, mindenki rácsodálkozna, és ha még némi utánajárást is igényel, de el tudná mondani, hogy igen létezik kivitelezhető és semmi űrbéli dolog nincs mögötte- már ezzel is sikert lehetne elérni. leragadt az egész kb a 80-as évek szintjén, és ezért igen is a boltosok a felelősek, mert az ő dolguk lenne lépést tartani, nyitni az új irányába, és mindezt megismertetni a vevőkkel. Mert közönség van, vevők voltunk mi is az újra, belevágtunk, és lám mivé nőtte ki magát. De, ha nincs az a pár ember aki mindezt a tudomásunkra hozza, és melléállt a dolognak, segített , népszerűsítve a hobbi ezen ágát , akkor nekünk is még vitorlásos, guppis, vaskeretes lenne....!!
Szerk: és folyt.: szóval valakinek el kell kezdeni, és ha van érdeklődés felvirágzik. Érdekes, más hobbi sokkal gyorsabb ütemben terjed, talán nagyobb a célközönség? A boltosok tukmálják az emberre az újabb és újabb termékeket stb...az üzletek pedig virágzanak! Vagy kevesen vagyunk, akik nem érjük be annyival ,ami szimplán elérhető? Egy biztos, a növényezés elterjedése és a vele járó igényesség , azért kezdi felütni a fejét itt-ott. Lassú víz ,partot mos elven, reméljük idővel a változás szele eléri a vidéki boltokat is.
 
OFF
Ma a FB-n olvastam egy megosztást. És ez a mai topik kisértetiesen hasonló érzéseket kelt bennem:

Hideg januári reggel volt amikor egy ember megállt egy Washington DC-i metróállomáson és hegedülni kezdett. Hat Bach darabot játszott összesen negyvenöt percen keresztül. Ezalatt az idő alatt több mint ezer ember fordult meg az állomáson, legtöbben a munkahelyükre igyekeztek a csúcsforgalomban.

Három perc múlva egy középkorú férfi észrevette a zenészt. Lelassított, és egy pillanatra meg is állt, majd továbbsietett. Egy perccel később a hegedűs megkapta az első egydollárosát, egy nő dobta bele a hegedűtokba anélkül, hogy megállt volna. Néhány perccel később valaki a falhoz támaszkodva kezdte el a zenét hallgatni, de kis idő múlva az órájára nézett, és továbbsietett.

Legjobban egy hároméves kisfiú figyelt fel a zenére. Anyukája kézen fogva vezette, de a fiú megállt a hegedűst nézni. Nemsokára az anyuka továbbhúzta, de a kisfiú közben végig hátrafelé kukucskált. Ugyanez más gyerekkel is megtörtént, kivétel nélkül mindegyik szülő továbbvezette őket.

A 45 perces előadás alatt csak 6 ember állt meg zenét hallgatni. Nagyjából 20-an adtak pénzt, de közben le sem lassítottak. Összesen $32 gyűlt össze. Amikor vége lett a zenének, és elcsendesedett az állomás, senki sem vette észre a változást. Senki sem tapsolt, senki sem gratulált.

A járókelők nem tudták, hogy a világ egyik leghíresebb hegedűművésze, Joshua Bell játszotta a zenetörténelem legnehezebb darabjait 3.5 millió dollár értékű Stradivari-ján. Két nappal a metróállomásbeli előadás előtt egy teltházas bostoni színházban lépett fel, ahol a jegyek átlagosan $100-ba kerültek.

Ez egy igaz történet! Joshua Bell álruhás metróbeli fellépését szociológiai kísérletként a Washington Post szervezte. Azt vizsgálták, hogy egy hétköznapi környezetben egy alkalmatlan időpontban vajon felismerjük-e a szépséget, megállunk-e hogy befogadjuk, és értékeljük-e a tehetséget egy váratlan helyzetben.

A kísérlet eredményének egyik lehetséges következtetése: ha nincs időnk arra, hogy megálljunk és hallgassuk a világ egyik legjobb zenészét a zenetörténelem legvirtuózabb darabjait játszani, vajon mi minden más mellett megyünk el észrevétlenül ugyanígy nap mint nap?


Még ha nem is igaz a történet, akkor is elgondolkodtató. Ugyan ez elmondható szerintem erről a szélmalomharcról a boltosok és a növényező akvaristák között. Ilyen világban élünk...
ON
 
Szerintem, már az is mérföldkőnek számít, ha egyáltalán van olyan bolt és boltos, akivel beszéd szintjén is ,de el lehet indítani valamit. Ehhez alapvetően olyan üzlet kell, ahova azért legalább szívesen bemegy az ember, még ha a növényezés nyomait nem is lehet látni. Jellemző sajnos a berögződés és ebből nem igazán akarnak engedni, meg nehogy már a vevő mondja meg!!! Hát könyörgöm,akkor ki??? Persze lehet hivatkozni a kereslet gyengeségére,

Hát nem túl kecsegtető a helyzet itt Félegyházán sem,Csak úgy megemlítettem az eladónak hogy mi lenne ha lenne itt egy komplett bemutató aki.De azt mondta erre hogy kevés a hely a
boltban.4m x 4m-es bolt .Hát igen dobozok bedobálva a sarokban.Egy polc már be is férne oda.Középen horgászbotok kuszasága,Akváriumos polc az egyik falon.Alul üres akik, kavicsok .Másik polc : felül 2 db akvárium szett.Középen kövek, egymás mellé rakva,mint egy ásványkiállításon.Csak éppen közöttük van a műgyantából készült is.
Mellette lévő polcon mindenféle kiegészítő kütyü egymásra rakva.Szerintem lenne ott még hely.
Próbálok a lelkükre hatni ,nem tolakodóan,meg mondogatni nekik mi van Szegeden a közismert akvarisztika boltban.
 
A helyzet nálunk is kaki Salgótarjánban és környékén, de inkább egész Nógrád megyében. Itt lenne egy boltos aki igazából még értene is hozzá, de egy szélhámos + tőkehiány miatt az eredmény elmarad. Pedig viszonylag nagy és szép üzlete van salgótarján szívében. Ami van az minden gagyi kínai, meg fix haleledelel. Egy vicc... Néha megjelenik a palettában néhány minőségi cucc, de olyan drágán, hogy még úgyis olcsóbb a webshop. Szállítási díjjal együtt is! Számtalanszor próbálkoztam nála, konkrétan felírták mi kellene, majd heteket vártam és nem hozták. Ilyenkor felkapom a vizet, megrendelem webshopból és 2 nap múlva már nálam a cucc. Amikor persze ezt megtudta a srác kiakadt, hogy ezért nem megy ez itt, mert az embereknek nincs pénze és egyébként is webshopból rerndelnek. Na ez nem igaz! Rengeteg halas ismerősöm van a megyében és mind azért rendel webshopból, mert az említett egyetlen valamire való halas boltos egy impotens, még ha előre kifizeted akkor sem képes meghozi amit kérsz...
 
Ez tényleg így lenne. De szerintem itt inkább a tanár a hibás mint a diák. Amikor én voltam középiskolás -hozzáteszem vidéken - szerintem még a fejünkbe sem fordult meg olyan viselkedés, mint amit néha a mostani fiatalok lenyomnak (tisztelet a kivételnek). és nem azért mert más géneket örököltünk hanem mert az akkori tanárok másképpen álltak hozzá az oktatáshoz. Ők még elhivatottak voltak és tudtak tanítani, felkelteni az ember érdeklődését egyes dolgok iránt és tudtak rendet tartani (nem azzal hogy vertek vagy ordítottak), fel tudtunk rájuk nézni és tisztelni őket. sajnos a tanári szakma pár éve sláger volt a továbbtanulások között, mert "oda úgyis felvesznek". Sok tanár került ki 8-10 éve, aki kényszerből mentek erre a pályára és nem elhivatottságból. Nem tudják kezelni a gyerekeket akik alig fiatalabbak mint ők. Haverkodnak velük, ami nem rossz...egy bizonyos fokig. Csak akkor utána nem kell elvárni, hogy tiszteljék.

Nagyon finoman fogalmazva is kissé erősnek érzem a kijelentést....de én biztos csak védem a mundér becsületét.
Ennek semmi köze a tanárhoz, avagy a középiskolaihoz szerintem biztos nincs. Ezek a gyermekek teljesen máshogy vannak szocializálva, és mire iskolába kerül a legfontosabb része a folyamatnak már el van *****. Legtöbb esetben a család által biztosított normák és szabadság alakítja ki eme nemtörődöm attitűdöt. Nincs meseolvasás, nincs beszélgetés,csak nézik a cartoont, meg megamaxot meg a jóég tudja mit, de a megfelelő értékrendszer nem alakul ki náluk. Azt hiszem én inkább be is fejezem, mert egyrészt nagyon off, másrészt a keretek nem megfelelőek ennek igazi kifejtésére, harmadrészt ez egy teljesen szubjektív vélemény, mellyel még véletlenül sem kell azonosulni, fórumvitát generálni meg nem akarok, egyszerűen csak úgy éreztem, hogy kissé erős a kijelentésed.A második része a kommentnek már inkább elfogadható, de ez is általánosít, például az én idősödő kollégáim közül kevésnek van az általad elvárt hozzáállása.

Tévedés jogát fenntartom.
üdv kac
 
Back
Oldal tetejére