• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az akvarisztika helyzete az ország különböző részeiben

a Másik Akvarisztika tényleg 1 nagy csalódás finoman fogalmaztam, nem értem hogyen lehet így működtetni rengeteg döglött hal bűz áhh rémálom évente be szoktam nézni hogy változott-e valami de mindig ugyanaz fogad csak az eladó változott de a Bunkó nemtörödöm húzz már el innen mentalítás megmaradt,az idős néni szerencsére teljesen más :)

Látom egyezik a véleményünk. Az érdekessége a dolognak, hogy a "döglött halast" favorizálják, csak mert mindent megetetnek a hozzá nem értő akváriumtulajokkal, és sajna ez is problémát jelent:(! Az éremnek mindig két oldala van, az akváriumtulajok nagy része mit sem sejt -ezen összetett biológiai rendszerről és elhisznek mindent, mert nincs tudás. Könyörgöm, hogy lehet élőlényt tartani, amiért felelősséggel tartozunk, hisz nélkülünk nem nagyon maradnak életben, tehát ki vannak szolgáltatva a gazdának, úgy, hogy nincs meg a megfelelő háttér, és tudás. Ebben nem csak a kereskedő hanem az állattartók is hibásak.
-Igen az idős hölgy más, tiszta akváriumok, egészséges halacsok, tényleg jó bemenni hozzá, és én tapasztalatból mondom, sok halat ,garnélát vettem nála, még soha nem volt semmi probléma. Igaz kevéske a választék, de rendelésre meghoz mindent. És soha nem a szállítózacskóból adja el a halakat ,egy hét karantén és mehetsz a rendelt halakért.
 
Szombathelyen sem a legfényesebb a helyzet akvarisztika szempontjából. Tudomásom szerint jelenleg 5 bolt van a városban, ahol halakat, növényeket lehet kapni. Ebből kettőt inkább nem is jellemeznék. Algás akváriumok, döglött halak, pusztuló növények, null szakértelem...Habár egyikben akvarisztikai kellékeket szép számmal találni, de ide már elvből sem megyek be. 3 bolt van, amit akvarisztikai üzletnek mernék nevezni. Egyik viszonylag fiatal bolt, őket annyira nem ismerem. A maradék kettő viszont igényes, hozzáértő eladók szolgálják ki a vevőket. Igaz többnyire halas boltok a szokásos kínálattal,de már ide is kezdenek betörni az újdonságok (nano halak, garnélák, kisebb előtéri növények-HC!!, növénytápok stb.). Náluk pozitív dolog, hogy vásárlás előtt mindig megkérdezik, hogy pl. mekkora akváriumba, milyen körülmények közé mennének az élőlények. Régebben arra is volt példa, hogy inkább lebeszéltek a vásálásról, vagy olcsóbb alternatívát javasoltak egy-egy termék helyett.

Sajnos azonban kereset sem nagyon van sok dologra. Ezelőtt pl. tigrisgarnit kerestem, de csak rc-t, yellow-ot találtam. Állítólag 1-2xszer volt nála,de a kutyának sem kellet, így nem rendelt többet...
 
Dunakeszin 2 üzlet van, legalábbis tudtommal, az egyikben kerestem anubiast. 800 huf-ba került de ugy nézett ki, hogy azt mondtam az eladónak:200???? csak úgy kiváncsiságból.
erre rávágta: 300? rábólintottam ;) otthon nagyon szépen sikerült helyrehoznom, azóta ezt már eljátszottam párszor! :D
 
Itt Pécsen (a "Pécsett" szót csak a nem pécsi lakosok használják:)) sem rózsás a helyzet, de azért nem is ennyire borús, mint azt sokan felvázolták. Szerintem minimum10 akvarisztikával (is) foglalkozó bolt van itt (de ebbe beleértettem a lakótelepi kisboltokat is), és ebből 2 ami növényes szempontból említésre méltó, a többi inkább csak halakkal, és egyéb kisállatokkal foglalkozik. Ebből a kettőből az egyik egy hypermarket területén van. Maga a bolt tiszta, nem csak Fix haltápot árulnak, de inkább a halakról szól a történet, bár egész sok, és kicsit talán igényesebb növényük is van. Három eladó dolgozik itt. Ebből egyen inkább azt látom, hogy neki tök mindegy, hogy itt dolgozik, vagy a mellette lévő ruházati üzletben...Ő az igazi alkalmazott, akin semmi lelkesedést, érdeklődést vagy elkötelezettséget a hobbi iránt nem látok. A másik ránézésre lehetne akár a tulaj, mert Ő ugyan segít mindenben, de a tipikusan az, aki a GERONIMO is megpróbálja eladni, csak előtte leönti arcszesszel és lefújja kályha-ezüst színre. Tehát Ő sem meggyőző számomra (szubjektív). A harmadik emberke viszont kifejezetten szimpatikus, érti amit csinál, nem beszél hülyeséget, segít, és Ő is a növényes irányvonalat képviseli, nem ismeretlenek számára az ezzel foglalkozó fórumok stb...
A másik boltot középiskolás korom óta rendszeresen látogatom, amikor még a város másik végében volt egy kis szoba méretű helységben. Jópár év kihagyás után tavaly év elején megdöbbentem amikor beléptem az új helyre! Ők is tartanak papagájt, hörcsögöt stb...de egy hihetetlenül jó boltot hoztak létre, amiben viszont már jelentős szerepe van a növényes akvarisztikának! Van minden nagynyomású CO2 rendszerhez, csipeszek, ollók, mindenféle táp (Green Aqua Micro és macro is!) sok növény van, de ami épp nincs azt meghozzák ha kéred! Mindez emberi áron, és a tulaj illetve az egy alkalmazott srác (aki szerintem már-már családtag lehet) is értenek a növényezéshez, otthon is van növényes akváriumuk. Most épp nincs növényes akvárium a boltban (ezért majd cseszegetem is őket), csak egy nano a pulton, de az legalább CO2-vel. Ők is összeraktak egy akváriumot a közeli ovinak, amit karban is tartanak, szóval úgy érzem szívükön viselik az akvarisztikát, szeretik is amit csinálnak, és kicsit talán terjesztik is az "igét".
Ami hibát látok úgy általában a boltokban, azt már írták előttem is: kell ezekre a helyekre egy, vagy akár több igazán szép, igényesen berendezett növényes akvárium, hogy az emberek lássák, hogy létezik ilyen! Szerintem akik betérnek az ilyen boltokba, azok egy (talán nem is kis) része már eleve fogékony a természet szépségeire, és ha meglátnak egy ilyen akváriumot, az rabul ejti őket.
A második említett boltban már belátták, hogy van igény erre az irányzatra helyi szinten is. Célközönség egyébként is van, mert én még nem voltam úgy ott, hogy ne kelljen hosszú percekig sorban állnom, annyian vásárolnak náluk.
Lényeg, hogy az alkalmazottaktól (tisztelet a kivételnek), nem kell sokat várni. Ezt az irányvonalat, ezt a vékony rétegét az akvarisztikának csak akkor lehet szélesíteni, ha a tulajban megvan a kellő elkötelezettség és szeretet a hobbi iránt, vagy legalább teret enged az ilyen beállítottságú alkalmazottjának, és nem csak és kizárólag az anyagiak lebegnek az ember szeme előtt! Én hiszem, hogy az országban több helyen is lehetne (akár minden második megyeszékhelyen) olyan boltokat üzemeltetni, amik pont az igényesség és a szépség bemutatása által lehetnének nyereségesek, vagy éppen nyereségesebbek, mint a "hagyományos" akvarisztikai üzletek. A válság egyébként is csak növelte a luxus iránti keresletet, szóval a kellő marketinggel és/vagy jól frekventált helyen lévő tiszta és nem alom-szagú üzlettel, benne gyönyörű display aksikkal simán el tudom képzelni, hogy full ADA akváriumokat adjanak el. Persze azért nem annyit mint 54l-es EHEIM szettet:)
A GA franchise rendszer szerintem is működhetne!
 
Egy dolog tart vissza. Sajnos alsó hangon 2-4 milla között kellene beleölni az indulásba. :) Ennyi kockáztatható tőkém pedig sajnos nincs. :(
Nagykerek meg nyilván nem adják szállítóra a cuccokat egy kezdő bolthoz.
Így marad csak terv meg álmodozás.

Most indul egy pályázat, ahol teljesen új és kezdő vállalkozásokhoz lehet pénzt kapni, méghozzá legalább annyit, amiből boltot szeretnél indítani. Mivel az a térség ebben érintett, így nézz utána és pályázz rá. Az álom csak akkor marad álom, ha nem teszel meg mindent érte. Mondom ezt úgy, hogy a környékről származom és ma itt Budapesten van vállalkozásom, úgy, hogy nem a szüleim hátszelével jutottam egyről a kettőre. Ha valamit akarsz, akkor csináld meg. Helyetted senki sem fogja:)
 
Ha ez az a pályázat, akkor sajnos ismerem.
Kell hozzá nem lakáscélú ingatlanfedezet, plusz nem lehetsz munkavállaló.

Ha nincsenek ilyen kitételek, akkor kérek szépen egy linket hozzá. :)
 
Nézzétek meg a térségek LEADER-pályázati kiírásait is. Több térségben is van vállalkozásfejlesztési kiírás 60-65 %-os támogatással. Igaz, a feltételek szinte mindegyik térségben mások, a nagyvárosok, főváros többnyire kizárt.
 
Nálunk sem valami rózsás a helyzet. Három 5 bolt van, ebből 2 egy tulajé. Náluk van a legnagyobb választék (növényes fronton nagyon szegényes, SERA cuccok), de kb. másfélszeres áron adnak mindent pl. a GA-s árakhoz képest. Az eladó csaj a flegmábbik típusból való...ha veszek valamit akkor még szóba is áll velem... A maradék háromban elég gyér a kínálat, de legalább értenek a... halakhoz. Bár mindig van néhány döglött hal az akváriumokban. A növénykínálat kimerül 1-2 féle Anubiasban, esetleg mohában és annyi. Beszélgettem az egyik eladóval, amikor fénycsövet kerestem. Minden áron le akart beszélni, hogy 2x14 wattal világítsak a 37 literes fölött. Azt mondja, hogy ő az 54 literes szettben lévő cső bőven elég, mert különben alga lesz!!!! :) Táptalaj-általános talaj még csak véletlenül sincs, bezzeg csilivili pink és egyéb kavicsok igen, na meg kvarchomok 900/kg áron....
Szóval sajnos ez a helyzet, így ha egy üzletben szeretném megnézni, milyen is egy jó kis high tech növényes akvárium, akkor bizonyos sokat kell kocsikáznom :)
 
Győrben sem sokkal jobb a helyzet. Ha növényes akváriumot említek furán néznek rám, ezt csak tetézi ha valami normális növénytápot venne az ember. Most a vörös növényekhez akartam valami vas utánpótlást és mindenhol rám akarták tukmálni a hagyományos tápokat. És még ők voltak felháborodva, hogy próbáltam elmagyarázni, hogy de nem, ez nem az.
Sok helyen az a baj, hogy anno elkezdte az emberünk, de azóta kiöregedett és helyette fiatalok vették át a boltot, vagy épp az aktuális barátnő, stb. Így aztán sima akváriumokhoz is nulla hozzáértés, ami pedig túl van a "kis kavics, kis növény, kis hal" akváriumokon az pedig nem is létezik számukra.
Hála istennek vannak kivételek, akik vevők az újdonságokra is, van aki rendszeresen kérdezi, hogy mi van az akváriummal, mutassak képet.
Amit furcsálok, hogy amennyire én látom, vagy nem látom inkább, Győrben nem nagyon van halas/növényes kultúra. 2 emberről tudok aki aktívan csinál valamit :\ Remélem azért az aktív keresgélések és kérésre rendelések talán hatnak valamit és itt is elindul valami :)
 
Nálunk sem valami rózsás a helyzet. Három 5 bolt van, ebből 2 egy tulajé. Náluk van a legnagyobb választék (növényes fronton nagyon szegényes, SERA cuccok), de kb. másfélszeres áron adnak mindent pl. a GA-s árakhoz képest. Az eladó csaj a flegmábbik típusból való...ha veszek valamit akkor még szóba is áll velem... A maradék háromban elég gyér a kínálat, de legalább értenek a... halakhoz. Bár mindig van néhány döglött hal az akváriumokban. A növénykínálat kimerül 1-2 féle Anubiasban, esetleg mohában és annyi. Beszélgettem az egyik eladóval, amikor fénycsövet kerestem. Minden áron le akart beszélni, hogy 2x14 wattal világítsak a 37 literes fölött. Azt mondja, hogy ő az 54 literes szettben lévő cső bőven elég, mert különben alga lesz!!!! :) Táptalaj-általános talaj még csak véletlenül sincs, bezzeg csilivili pink és egyéb kavicsok igen, na meg kvarchomok 900/kg áron....
Szóval sajnos ez a helyzet, így ha egy üzletben szeretném megnézni, milyen is egy jó kis high tech növényes akvárium, akkor bizonyos sokat kell kocsikáznom :)

Az biztos, hogy high tech akvához szinte lehetetlen beszerezni a cuccokat, de egy egyszerűbb növényes aksihoz még összehozható. Én kaptam jbl táptalajt meg manadot, egy formásabb red moor-t, növényt akkor kell nézni, amikor árut kapnak, nekem sikerült három féle cryptot kifognom (csak akkor jöttem rá, mikor otthon megnéztem) de volt még többféle echinodorus, a hagyományos valisneria, cabomba, átokhínár hármas, mohák, még előtéri növényt is láttam. A garnélákra is hónapokig vártam, de amikor kértem, akkor hoztak amanot is. A táp és vegyszer tényleg kimerül a Sera és Jbl termékekben. Nyilván nem tudnak versenybe szállni a specializált boltokkal, mert kicsi a város és a kereslet is egyszerűbb, és nincsenek is mindig képben minden témában, úgyhogy ajánlatos határozott elképzelésekkel menni. Velem mindig segítőkészek voltak és türelmesek. Ennél magasabb igényekre marad a net és a rendelés, no meg az utazás. De hát ez a kisvárosi élet bája, nem? :)
 
Sziasztok!
Most kezdek én is összeszedni egy induló akváriumot. Nem egyszerű! Pécsen talán a kertvárosi bolt az, ahol úgy állnak a dolgokhoz, ahogy kell. Szerencsére rendelésre mindent beszereznek és árban is meg lehet egyezni. Alap dolgaik már vannak raktáron, ami jó jel.
 
Országos viszonylatban Fecóék nagyon felkészültek én úgy gondolom, nem is elsősorban raktárkészlettel, mint inkább szakmailag. A bolt pedig ugyan nem kimondottan akvakertész hipermarket, de mindent beszereznek rövid határidővel. Persze lehetne jobb, de a pécsiek még mindig szerencsésnek mondhatók a többi nagyváros növényfejeihez képest.
 
Szekszárd katasztrófális ezen a téren ,amikor diffi vásárlása volt a cél azt sem tudták mi a franc az:),állitom január óta ,mióta rendszeresen bújom az akvakertészt többet tudok a témáról mint az eladó a pult mögött:(.Baja pár fokkal jobb ,a pécsi üzlet (nem irok direkte nevet)is sokkal igényesebb volt ,persze a GA színvonalat egyik sem még csak meg sem közelíti(mentségükre a vidéki boltoknak :ők inkább kisállatkereskedések ,mint akvaristaüzletek(n))De talán egyszer javulni fog a helyzet ezen a téren,és talán felismerik az ebben rejlő lehetőséget is .Bizakodom.
 
Hello,

Enegdjetek meg egy pár gondolatot... A topic címét és a hozzászólásokat olvasva kicist összekavarodtam, mintha nem igazán lenne összhangban a kettő, itt az utóbbi időben mindenki a boltokat mutatja be (leginkább növényes szempontból), azonban az én megértésem szerint, ez a topic nem igazán erről szól a címe alapján.

Szóval ha az akvarisztika helyzetét szeretném jellemezni kis hazánkban akkor sajnos azt kell hogy mondjam, nem túl fényes. Megfodultam jópár helyen az utóbbi időben, gyakran éppen "akvarisztikai okok miatt", na jó, garnizás céljából :)

Különböző országokkal összehasonlítva hát nagyon van hova fejlődnünk, és itt nem kell Németországra/Angliára/Olaszországra gondolni. Elég ha a szomszédba megyünk, a szlovákok, csehek mérföldekkel előttünk járnak!

A növényes akvarisztika szerintem egyáltalán nincs rossz helyzetben itthon, akármennyire is itt sokan azt gondolják. Hatalmas ugráson ment keresztül az utóbbi években, aminek a motorja a GA volt. Az, hogy van lehetőség beszerezni igazából bármit (és hogy ennyi és ilyen helyezések születtek az IAPLC-n - btw grat mindenkinek!) azért azt jelenti, hogy nem olyan rossz a szitu. Hogy messzebb kell esetleg menni érte, mint a két sarokra lévő hentes? Na bumm... Különben mivel a növényes akvarisztika ilyen ugráson ment át az elmúlt időszakban, azért ezt természetesen más boltok is próbálják meglovagolni, szóval azért vannak helyek, ahol lehet kapni az ehhez szükséges speciális eszközöket. Azt mondjuk szerintem teljesen felesleges elvárni, hogy minden boltban sok ezer forintos talajok/tápok legyenek halomban a raktárban...

Azonban a növényes akvarisztika csak egy kis szelete ennek a csodás hobbinak! Nem tudom mennyire vagytok tisztában vele, hogy mondjuk mennyivel rosszabb helyzete van annak, aki mondjuk a növényezés helyett pl a guppizást vagy a killizést választja magának! Rettentő nehezen fog magának itthon olyan tenyésztőt találni, akitől be tudná szerezni az "alapanyagot"... (Természetesen nem a "született 100 guppim a közös akváriumban mit csináljak vele?" típusú guppikra gondolok...). Én ebben látom igazán a problámát! Ha összességében az akvarisztikát nézzük, akkor elég csúnya a kép... Nézzük meg hány akvarisztikai börze szokott lenni? Sok országban helyi szinten szoktak 2 havonta börzét szervezni, ahol a kis tenyésztők kiviszik a különlegességeiket, amiket otthon rejtegetnek... Hány klub rendezvény vagy közös program/találkozó van? Hány szakkör van? Hányszor szokott akvarisztikai témájú előadás lenni?

Örvendetes, hogy a Terraplazán és a Terrarisztikai börzén jelen van az akvarisztika is, azonban mintha egyre zsugorodó mérettel lenne ott...

Hogy mi ennek az oka? Nyilván ezer meg egy van, kezdve azzal, hogy egyre kevesebb jut (ha egyáltalán) jut az embereknek a hobbira, de hozzáteszem, hogy nem gondolom, hogy gazdaságilag/anyagilag jobban állnának a bolgárok, és szerintem ők is előrébb járnak... Nincs összefogás, nem nagyon van központi szerveződés, de egyre kevesebb az "alulról" jövő szervezkedés is és gondolom még órákig lehetne sorolni...

Szóval ez van, vagy legalábbis én így látom jelenleg, azért nagyon remélem, hogy lesz ez előre is.
 
Örömmel tudok beszámolni arról, hogy itt Pécsett az újonnan elkészült Zsolnay-negyedben egy felkérésnek eleget téve a holnap berendezek egy 173 literes növényes akit. Gyakorlatilag az aki már ketyeg jó ideje, csak a látványos elemeket kapja meg most, kihegyezve az előadásra. Az egész egy környezetvédelmi, víztechnológiai és biológiai bemutatóra készül, ahol a látogatók kipróbálhatják a PTE Műszaki kar oktatóinak vízminőségi, áramlástani és méréstechnikai bemutatóját követően a víz különböző paramétereinek pontos mérését. Helyileg az akvárium a porcelángyár egy teljesen sötét, régen a porcelánok égetésére épült kemencéjében kerül kiállításra, teljesen körbejárhatóan.
 
Back
Oldal tetejére