• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech kezdő emelkedő

VorosEgyes

Nézelődő
Sziasztok!

Volt már akváriumom, sok sikerem és kudarcom, de naplóm és főleg egy új akvárium indításához szükséges türelem és kellő tapasztalatom még nem.:) Úgy gondoltam ezen változtatnék, egy kicsiben, ha már úgy adta az élet, hogy kezembe került egy marék "új" technika.

Naplóm célja, hogy meghallgatva tanácsaitokat, böngészve a fórumot (lopva sok jó ötletet:p), fejlődjek az építkezés során, biztos alapot képezve, hogy a nagyobb akváriumom restartját már legalább ne alapjaiban rontsam el:D

Ami most van, amiből indulok:

Medence: 45 (h) x 22 (sz) x 30 (m), kb bruttó 30l
Világítás: LED, akvárium tetejére helyezett keresztrúd (AM-LS10) 6000K, kb 1080-1200 lm, tervek szerint akkor amikor a család is itthon 15/16 órától 22 óráig
Szűrő: Atman-3335 (kimenő ág folytva), alsó tálcában kerámia gyűrűk, felső tálcában TETRA külső szűrőhöz adott műanyag golyók, perlon
Befolyó: JBL Inset
Nyomó: JBL Outset Wide
Talaj: Tropica Aqua Soil
Fűtő: Atman 25W
Víz: csap
Táp (ha majd lesz mit): Green Aqua Micro+Macro, és EasyCarbot használtam, meg voltam vele elégedve
Levegőztető: valami pumpa, meg Eheim porlasztó

A fejemben kialakított cél, egy ehhez hasonló koncepció:
http://www.aquascapingworld.com/threads/2012-new-layout.6179/
Ez ugyebár egy jóval nagyobb akvárium, de a lényeget tükrözi, két nagyobb kőrakás, közte valamiféle völgy szerűség. A talaj erőteljesen emelkedik felfelé, kövek besüllyesztve, az előtérben a frontüveg előtt pár centiméterben akár csak homokkal.

Technika:
A szűrő befolyó és nyomó ágát, a levegőztetőt az akvárium jobb oldalára képzeltem (lakás elrendezés adja azt az oldalt), előre a befolyót hátrébb a kifolyót. A fűtő nem tudom hol lesz... Ez így szerintetek helyes elrendezés?

Növények:
Teljesen tanácstalan vagyok... Mit javasoltok ilyen technikára és scape-re?

Állatvilág:
Biztos garnélák (és akár velük együtt tartható nagyon kevés hal)

Előre is kösz minden indító tanácsot!
Miklós
 
Szia!
Először is, szerintem levegőztető nem kell, ha sok növényed lesz.
Kezdésnek mindenképpen tennék bele valami kis igényű, nem túl nagy levelű, gyorsan növő stem növényt. Nálam a Limnophyla és a Ludwigia fajok váltak be, de sokaknál a Cabomba és a Bacopa is szépen nő. Tehetsz bele kisebb Cryptocorynekat, Anubiasokat és Sagittaria fajokat is.
Ez egy jó példa egy kisméretű low-tech akira:
 
Volt pár kezdeti nehézség ami késleltette az indulást, de közben november végén, december elején elindult az akvárium. A bruttó 30 literes akva nettó 20 liter lett, és a levegőztetőt a fenti tanács szerint elhagytam (nagy a fodrozódás).

1) Növények
A növények elrendezése nem a végleges, egyelőre az egyensúly gyors kialakítása volt a cél. Jelenlegi helyzet:
- Rotala rotundifolia
- Ludwigia Palustris - ő biztos nem marad így itt, esetleg hátul a bal sarokban
- Limnophila sessiliflora - belőle egy erdőt tudok elképzelni a jobb fenti síkon
- Micranthemum Sp. Monte Carlo - ez most egyelőre jobb felül van, de elkezdtem lerakni egy-egy darabot a középső részre
- Hydrocotyle cf. tripartita
- parvula mini - egy-egy csomó, a "nagy" akváriumomból az amanok rettenthetetlen odaadással ássák ki a töveket és kezdem unni az állandó visszaültetgetést, így szépen elkezdenek átvándorolni. Megnézzük megmaradnak-e itt.
- Bacopa - hosszú távon kizárt hogy maradjanak
- Staurogyne repens - egy tő, ha jól fogja a földet akkor növelem számosságát, valamiért imádom nagyon.
- ??? valami lándzsa szerű növény a képen balról a második hátul - másik akváriumomban nem maradt meg csak egyre romlott az állapota, átraktam ide, gyökeret szinte semmit nem eresztett, ha megmarad majd meglátom mi lesz vele, ha nem akkor viszlát. Most nézegeti az óráját...

Tápozás:
- Micro/macro: 4 ml/hét, kb 2 napi elosztásban
- Easycarbo: 6-7 ml/hét, napi elosztásban
- vízcsere: hetente 20-40%

Világítás kb 16 órától 22 óráig, 6 óra.

2) lakók:
- 10 yellow fire garnéla
- 2 amano
- 1 oto
- 4 tetra rubin (6-ot vettem, 5 lett belőle, 1 pedig valszeg az utazási streszt nem bírta)

3) Talaj/Scape:
Egy hibát biztosan csináltam... Nem gondoltam arra, hogy a talaj ennyire könnyen átrendeződik, össze kellett volna ragasztanom a köveket vagy nem tudom... Így ez most eléggé megnehezíti az életem, lehet le fog omlani. Pl azt hogy mi fog történni, ha beszívó ágat ki akarom szedni, még elképzelni se tudom. Ebben a témában (is) szívesen fogadok tanácsot.

4) háttér fólia
Vettem az OBI-ban opál fóliát fel is raktam (vizesen) szépen, nem mondom hogy tökéletes, de az biztos, hogy én nem ilyenre gondoltam, hanem sokkal inkább áttetszőre. Ti hol veszitek, milyet?

Képek:
https://drive.google.com/open?id=1rA2GjlEcGRhcy8OY_gDDrgsTKvVtzPw9
https://drive.google.com/open?id=1tWyyXfmjhP4c2RT3UJiRuQPLWrcEUfOo

Előre is köszi minden tanácsot.

Üdv,
M
 
Utoljára módosított moderátor által:
A világítást emeltem 1 órával, 15 óráról-tól 22-óriág, így 7 óra összesen. A növények eléggé megindultak így kaptak egy nagyobb visszavágást is.
Bacopát kiszedtem, Ludwigia Palustrist rendesen visszavágtam, stau gyönyörűen nőtt, majd egyszercsak egy levele se volt és innen nem is állt fel, ez egy rejtély, parvula nem hajlandó csinálni semmit (a haldokláson kivül)
És amiért fotó nincs: megjött az zöldpor és barna alga, nem is kicsit. Elég undorító lett, de majd átvészeljük.
Hydrocotyle abból az egy csoffatka szállból megindult elég rendesen, az mc-t pedig fojtogatja a barna alga.
Az alga harc elleni küzdelem jegyében
1) az atman alul lévő fizikai szűrést szolgáló szivacsát kicseréltem fele lávakőre és fele nagyszemű matrix tropra, a felette lévő tálcába matrix trop került, a fölött pedig maradt a tetra bioball+perlon.
2) a fűtőt 22 fokra állítottam
3) micro/macro adagolást napi 1/ml-re emeltem fel

Víz paraméterek: GH7, KH3, PH7
Vízcsere kb fele lágy vízzel és csapvízzel.
A nagy akváriumomban a sokkal keményebb a víz (GH12, KH9, PH 7,5+(eddig mér)), mondjátok meg az igazat, van aki low-techben, ilyen vagy keményebb vízben sikeresen tartott staut?

Megtaláltam a tökéletes torzítós hátteret, valójában egy opál szerű műanyag lap, amit az akvárium széleinél rögzítettem két oldalú ragasztóval, nagyon tetszetős. Ezt még tovább fejlesztem fehérből-kékbe átmenő kartonlappal és annak eredményétől függően még egy kis alsó világítással is.
 
Gratula, pofás koncepció. Valamilyen aljzatnövényt még elbírna nagyobb mennyiségben.

Bal oldali emelvény hasonló az enyémhez, voltam olyan szerencsétlen kezdő, hogy szép lassan elkezdett kifolyni a talaj egy résen és az emelvény szép lassan egy kráterré alakult. :(

Köszi. Igen, most egészen pusztaság, eddig se volt túl dús (), de így a parvulák távozásával egész kopár.
Most várok 1-2 hetet, hogy az MC szíveskedik-e megmozdulni és mi a helyzet az algákkal, ha nincs előrelépés akkor elkezdek keresni valami más előtérit.
 
Köszi. Igen, most egészen pusztaság, eddig se volt túl dús (), de így a parvulák távozásával egész kopár.
Most várok 1-2 hetet, hogy az MC szíveskedik-e megmozdulni és mi a helyzet az algákkal, ha nincs előrelépés akkor elkezdek keresni valami más előtérit.
Én akváriumomban is ugyanez volt. Senki nem hitt nekem, hogy az amanók kihajigálják a parvulákat. Nálam az idő és a kitartásom győzött. Ha lesz mit enniük akkor nem bántják. Friss akváriumban valószínűleg semmi nincs amit megehetnének és az étel amit adsz kevés...vagy nem tudom. Szerintem ismételd meg 3 hónap múlva az ültetést.

Viszont a nővényekkel valami nagyon nagy baj van. Hasonlítsd össze az első képet beültetéskor és a jelenlegit. Ludwigia gyakorlatilag elpusztult, az már nem fog rendbe jönni. A többi is haldoklik.
 
Én akváriumomban is ugyanez volt. Senki nem hitt nekem, hogy az amanók kihajigálják a parvulákat. Nálam az idő és a kitartásom győzött. Ha lesz mit enniük akkor nem bántják. Friss akváriumban valószínűleg semmi nincs amit megehetnének és az étel amit adsz kevés...vagy nem tudom. Szerintem ismételd meg 3 hónap múlva az ültetést.

Viszont a nővényekkel valami nagyon nagy baj van. Hasonlítsd össze az első képet beültetéskor és a jelenlegit. Ludwigia gyakorlatilag elpusztult, az már nem fog rendbe jönni. A többi is haldoklik.

Nagyobb visszavágás volt 2 hete és egy kisebb most. Új hajtások jönnek, de ami talán a képen nem jön át eléggé az mindenre rátelepedő barna alga.
 
Nagyobb visszavágás volt 2 hete és egy kisebb most. Új hajtások jönnek, de ami talán a képen nem jön át eléggé az mindenre rátelepedő barna alga.
Nem a méretére gondoltam haldoklás címén. :D Majd meglátjuk mi az ami bírja 1 hónap múlva. A scape az jó..pedig az a nehezebb a többi meg majd kialakul. :)
 
Back
Oldal tetejére