• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vízlágyítás

Olé, de a logika szó is szerepelt a mondatban. A legjobb helye a szennyvíznek a lefolyóban van szerintem. A növényeknek sem kimondottan jó a kemény víz, stb...
Bocs, ha túl zöld vagyok. :)
Az a "szennyvíz" olyan 400-500TDS-ű kemény víz, amit máshol használnak emberi fogyasztásra. ;)
 
Mitol lenne eletveszelyes? Nem ertelek.
Elég nagy baj, hogy nem látod az orrod előtt lévő kockázatot. 120 lter forrásban lévő víz, hát nem tudom. Elég, ha valaki mmegcsúszik, megszédül, fűrdőben elég nagy rá a sansz. Ráadásul elég sokáig ott van.

A többi hozzászóláshoz: Ro-val lágyítás szerintem nem jelent pazarlást, ha az öko lábnyomot nézzük, akkor sem, ha a csatornába csurgatjuk, mert ez a drain víz, még ha kemény is, de hígitja a csatornában lévő szmötyit, és még fizejük is. A desztillálás, forralás 100%-ban a fosszilis terhelést erősíti.
 
Sziasztok!
Nemrég kezdtem a növényes akvarisztikával foglalkozni, és tervezem az RO beszerzését a közeli jövőben, de addig is az ADA DO!aqua be soft vízlágyítót szeretném használni. Van esetleg valakinek tapasztalata vele? Ma kaptam meg, és kipróbáltam az ajánlott dózisban és duplában is, de a KH-t nem vitte le számottevően, a pH-t igen, bár azt csak dupla adagban vitte le 7re. Lehet, hogy várnom kellett volna mérés előtt? Nálunk kemény víz van, 7,6-8 közti pHval ( JBL EasyTest 6in1-al mérem)
 
Szervusztok!
Most regisztráltam, végig olvastam a 35 oldalt és máris kérdeznék:
- Ma regeneráltam 1 liter gyantát. A sósavval regenerált kation(?) között fehér színű, gyanta golyó nagyságú golyók keletkeztek (1-1,5mm). Kb. olyan számban (arányban), mint korábban a fekete színű golyók voltak. Mi lehet ez? Ez normális?
- A regenerálás előtt, az anion(?) (könnyebb) műgyanta világosabb színű volt, mint a másik. Az NaOH-s áztatás után viszont ez lett a sötétebb (a kation színén nem láttam változást). Ez így normális? Ha nem, mi lehet a baj?
- Olvastam itt a fórumon, hogy a két használat között, harisnyába kötve szárítják a gyantát. A boltban viszont, ahol vettem, a lelkemre kötötték, hogy világ minden kincséért se hagyjam kiszáradni, nedvesen kell tartani? Most akkor mi az igazság?

Előre is köszönöm.
 
Én is találkoztam a kationcserélő gyanta kifehéredésével. Sok év használat alatt csak egyszer fordult elő, de nem foglalkozok vele. Valószínűleg azok már nem működőképes szemcsék. Viszont az anioncserélőnél normális a színváltozás, és hagyhatod kiszáradni. Regenerálás után kellőképpen ki kell öblíteni a vegyszereket, főleg a lúgos fázisút, ha lehet lágy vízzel.
 
Én is találkoztam a kationcserélő gyanta kifehéredésével.
Nagyon köszönöm a válaszod. Kicsit furcsa, hogy 1 használat után már van rossz benne, de minimális mennyiség, nem probléma. Sajnos nem lágy vízzel öblítettem, ez hiba volt. Majd legközelebb... Minden esetre, addig öblögettem őket, amíg nem éreztem se savasnak se lúgosnak. Aztán összeöntöttem őket. De így utólag: miért is öntöttem össze??? Szerintem ugyan olyan jól működne egymástól elkülönítve is. No, legközelebb így próbálom majd. Addig is, kiszárítom.
 
Kedves Vízlágyítók, Ki hogyan tárolja az RO vizet? Ha legyártok 60 liter RO-t hordóba (nem légmentesen zárva, a pumpa csöve/vezetéke miatt), azt meddig használhatom fel? A pumpás vízcserénél a hordó aljában maradó víz nem okozhat gondot, ha utána rágyártom a frisset, vagy minden alkalommal ki kellene önteni a maradékot?
 
Kedves Vízlágyítók, Ki hogyan tárolja az RO vizet? Ha legyártok 60 liter RO-t hordóba (nem légmentesen zárva, a pumpa csöve/vezetéke miatt), azt meddig használhatom fel? A pumpás vízcserénél a hordó aljában maradó víz nem okozhat gondot, ha utána rágyártom a frisset, vagy minden alkalommal ki kellene önteni a maradékot?
Ha marad víz a hordóban, inkább csinálj belőle szörpöt, vagy főzzél teát, sokkal finomabb...vagy rakd el ásványvizes üvegekbe. 3-4 napot simán kibír a hordóban, többet még nem hagytam benne.
 
Nekem szerintem 4 hét volt a legtöbb idő, semmi baj nem volt a víznek.
 
Kedves Vízlágyítók, Ki hogyan tárolja az RO vizet? Ha legyártok 60 liter RO-t hordóba (nem légmentesen zárva, a pumpa csöve/vezetéke miatt), azt meddig használhatom fel? A pumpás vízcserénél a hordó aljában maradó víz nem okozhat gondot, ha utána rágyártom a frisset, vagy minden alkalommal ki kellene önteni a maradékot?
Egy idő után biztos beindul az élet a hordóban, és szerintem így már a pH-ja is el tud mászni (?), mivel nincs pufferkapacitása. Ezt ellenőrizném néha. De ettől függetlenül akvarisztikai célra teljesen megfelelő így is. Azért, ha minden alkalommal nem is, de időnként (negyed-, fél évente?) azért kimosnám a hordót.
 
ismerősnél aki hordóból cseréli a vizet volt probléma hogy a pumpa egy kis vizet visszaenged a process végén és utána zaccos a víz az alján (gondolom visszafolyásgátlóval elkerülhető).
Én csak öt literes kannákat használok (éljen a nano akvárium), abban 2-3hétig áll max a víz. Az alján sem nagyon marad miután kiöntöm, de nem szárítom ki, csak megy bele a következő adag víz... több mint egy év alatt nem volt pucolva/fertőtlenítve de nincs bennük semmi életre utaló jel :)
 
RO vizet max 4-5 napig tárolom, azzal sosincs gond, viszont én gyűjtöm a leszívott , és az RO-ból jövő mellékvizet is egy másik hordóban mert locsolom ki a fűre ;) ha nem, akkor a 2. héten már szaga van és habosodik a teteje. De ugye az tele van "élettel" :)
 
ismerősnél aki hordóból cseréli a vizet volt probléma hogy a pumpa egy kis vizet visszaenged a process végén és utána zaccos a víz az alján (gondolom visszafolyásgátlóval elkerülhető).
Én csak öt literes kannákat használok (éljen a nano akvárium), abban 2-3hétig áll max a víz. Az alján sem nagyon marad miután kiöntöm, de nem szárítom ki, csak megy bele a következő adag víz... több mint egy év alatt nem volt pucolva/fertőtlenítve de nincs bennük semmi életre utaló jel :)
Nem gondolom, hogy alien-ek születnek benne:greyalien:, de ha megfogod a kanna oldalát, valószínűleg sikamlós lesz. Legalább is nekem az, bacik.
 
Havonta 1x gyártok vizet, így 300 l RO-t tárolok különböző edényekben (5 l PET palack, 20 l HDPE kanna, 60 l HDPE hordó). A hordók nem mindig ürülnek ki "hónap végére", így ezekre általában rátöltöm a következő adag vizet. A hordó fala picit síkos, baktériumok telepszenek meg rajta. A pH nem fog "elmászni", csak egyensúlyba kerül a levegővel a beoldott/távozott CO2 miatt. Van egy vízcserélő hordóm, ebben keverem előre a vizet a cseréhez. A felnyomópumpa és a csöve állandóan a hordóban van, a külseje erősen síkos, lepedékes, a belsejében sárga, rózsaszín és opálos/szürkés foltok vannak. A rózsaszín az Pseudomonas aeruginosa, a többit nem tudom. De előny, hogy legalább nem élettelen vízzel cserélünk ;)
 
Nem gondolom, hogy alien-ek születnek benne:greyalien:, de ha megfogod a kanna oldalát, valószínűleg sikamlós lesz. Legalább is nekem az, bacik.
ha Alien ujjaim lennének akkor este megnézném, de így nem tudok benyúlni a kannába :)))))
Én arra céloztam hogy nem algásodok meg semmi látható jele nincs az életnek a palackban ;)
 
Ha nem éri napfény a kannát nem lehet baj, én is van, hogy több hétig tárolok RO vizet a sötétben a spájzban. Egyszer kint felejtettem a teraszon egy 20 literest, napfény délelőtt érte, hát, szép zöld lett egy idő után. :D
 
Köszönöm a válaszokat! :) Nagyon pici a lakás, a hordó is éppen befért a mosógép mellé/mosdó alá, így nem nagyon akaródzik kimozgatni onnan minden cserénél (és a csövekre is vigyázni kellene). A tapasztalatok alapján majd nézzük, hogy koszolódik-e/lesz-e szaga és akkor majd nem használjuk fel, egyébként zöld utat kap. A biztonság kedvéért teszünk bele egy levegőpumpát a poshadás elkerülésére.
 
Köszönöm a válaszokat! :) Nagyon pici a lakás, a hordó is éppen befért a mosógép mellé/mosdó alá, így nem nagyon akaródzik kimozgatni onnan minden cserénél (és a csövekre is vigyázni kellene). A tapasztalatok alapján majd nézzük, hogy koszolódik-e/lesz-e szaga és akkor majd nem használjuk fel, egyébként zöld utat kap. A biztonság kedvéért teszünk bele egy levegőpumpát a poshadás elkerülésére.
Nálam is ugyanez van. Annyival jobb a szitu talán, hogy mosogató alatt, mondhatni sötétben van a 60 l hordó. Több akvában cserélek vizet, nem mindig egyszerre. Egyszerre max 50 litert, de van, hogy csak 15-öt. A vízcseréim általában 10 naponta vannak (per akvárium), így max ennyit áll ugyanaz a víz a hordóban, de általában inkább 4-5 naponta részlegesen frissül (automata hordó telítődés). Nincs se poshadás, se zöldülés se semmi ilyesmi, nincs benne légpumpa, se szűrő.
 
Back
Oldal tetejére