• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Vízcsere az akváriumban

Milyen gyakran cserélsz vizet az akváriumban?

  • Hetente 2 alkalommal vagy ennél sűrűbben.

    Votes: 57 10.1%
  • Heti egy alkalommal.

    Votes: 426 75.1%
  • Kéthetente.

    Votes: 62 10.9%
  • Két hétnél ritkábban.

    Votes: 22 3.9%

  • Total voters
    567
Miért kezdenek bubizni a low-tech akimban a növények 30% vízcsere után. Mit kaphatnak hirtelen, ami addig nem volt nekik?
(részletesebb paraméterek a naplómban)
 
Miért kezdenek bubizni a low-tech akimban a növények 30% vízcsere után. Mit kaphatnak hirtelen, ami addig nem volt nekik?
(részletesebb paraméterek a naplómban)
Valószínűleg nem a növények bubiznak, hanem gázkicsapódást látsz.
 
Miért kezdenek bubizni a low-tech akimban a növények 30% vízcsere után. Mit kaphatnak hirtelen, ami addig nem volt nekik?
(részletesebb paraméterek a naplómban)
Nálam is vad bubizásba kezdenek a növények. A gázkicsapódás is megvan, de azok a bubik odatapadnak az üvegre, levelekre, kövekre. A miértre nem tudom a választ, de kíváncsi vagyok rá.
 
Ez azért van, mert a csövekben nagy nyomású víz van, és amikor ezt légköri nyomásra engeded, hirtelen megnő a térfogata, és levegőt visz magával, ami "felduzzasztja".
Idővel ezek elmúlnak, és visszaáll az eredeti állapot, víz levegő nélkül. ;)
 
Ez azért van, mert a csövekben nagy nyomású víz van, és amikor ezt légköri nyomásra engeded, hirtelen megnő a térfogata, és levegőt visz magával, ami "felduzzasztja".
Idővel ezek elmúlnak, és visszaáll az eredeti állapot, víz levegő nélkül. ;)
Ezt ugye a mindenre rátapadó buborékokra érted?
 
Ez azért van, mert a csövekben nagy nyomású víz van, és amikor ezt légköri nyomásra engeded, hirtelen megnő a térfogata, és levegőt visz magával, ami "felduzzasztja".
Idővel ezek elmúlnak, és visszaáll az eredeti állapot, víz levegő nélkül. ;)
Olajnál még nem tapasztaltam, bár 450 bar lehet olajnál nem magas
 
Az tiszta sor, de a növényeket mi készteti őrült bubizásra?

Pl. hogy kapnak egy jó adag erős fényt. A meglévő "gyenge" világításnak, vízcserekor vékonyabb vízrétegen kell átjutnia ami kevésbé tompítja azt, így ilyen oldalról egy rövid időre átcsap a low-tech, high tech-be ;)
 
A minap csináltam egy tesztet, miért bubiznak a növények. (Ez a naplómban is olvasható) Viszont itt egy csomó elmélet született már, de ez a kézzelfogható dolog mindig kimarad. A növényeknél a bubizás akkor kezdődik, amikor az akvárium vize eléri a 100%-os oxigéntelítettséget. Normál esetben villanyoltás elött, ez az oxigénfogyasztók (halak, növények) révén ez csupán kb 80%, vagy ennél kevesebb. Viszont a csapvíznek, még ha pihentetett is, sokkal nagyobb az oxigéntelítettsége ennél. Ez által a vízcsere napján kapnak egy kissebb löketet és sokkal hamarabb eléri, majd meghaladja a bubizáshoz szükséges 100%-ot. Mivel a világitási idő ugyanannyi mint elötte levő nap, igy akár 10-20% al is meghaladhatja az oxigénszint az elözö napit, nagyobb bubizást produkálva a növényeknél.
Ez a fajta bubizás nem keverendő össze az akvárium falán, az elözöleg időszakosan szárazra került részeken lévő gázkicsapódástól...
 
Pl. hogy kapnak egy jó adag erős fényt. A meglévő "gyenge" világításnak, vízcserekor vékonyabb vízrétegen kell átjutnia ami kevésbé tompítja azt, így ilyen oldalról egy rövid időre átcsap a low-tech, high tech-be ;)
Ma lámpa gyújtás előtt lezajlott a vizcsere :)
 
A minap csináltam egy tesztet, miért bubiznak a növények. (Ez a naplómban is olvasható) Viszont itt egy csomó elmélet született már, de ez a kézzelfogható dolog mindig kimarad. A növényeknél a bubizás akkor kezdődik, amikor az akvárium vize eléri a 100%-os oxigéntelítettséget...

Én valahogy nem látom az, hogy hogyan jön ide az oxigén, mert a jelenlegi összeállításomnál ha megy a CO2 rendszer, akkor ha vékonyan is de bubizik az anubiasom, ha nem megy akkor nem. Meg ugye tudjuk, hogy az akváriumi növényeink is fotoszintetizálnak, tehát nappal CO2-t használnak, és oxigént termelnek, éjjel pedig fordítva. tehát ha oxigéndús vizet kap az akvárium, akkor a növények miből csinálnak oxigént? Valahogy az elméleted szembe megy a természettel, szerintem.
Jelenleg nem CO2-zok, viszont egész éjjel, és lámpakapcsolásig meg a a légpumpa, tehát mondhatni oxigéndús a vizem folyamatosan, mégsem bubiznak a növényeim. Meg akartam nézni, hogy most vízcsere után van-e bubizás, több mint 1 hetes RO víznél, de bealudtam :)
 
Én valahogy nem látom az, hogy hogyan jön ide az oxigén, mert a jelenlegi összeállításomnál ha megy a CO2 rendszer, akkor ha vékonyan is de bubizik az anubiasom, ha nem megy akkor nem. Meg ugye tudjuk, hogy az akváriumi növényeink is fotoszintetizálnak, tehát nappal CO2-t használnak, és oxigént termelnek, éjjel pedig fordítva. tehát ha oxigéndús vizet kap az akvárium, akkor a növények miből csinálnak oxigént? Valahogy az elméleted szembe megy a természettel, szerintem.
Jelenleg nem CO2-zok, viszont egész éjjel, és lámpakapcsolásig meg a a légpumpa, tehát mondhatni oxigéndús a vizem folyamatosan, mégsem bubiznak a növényeim. Meg akartam nézni, hogy most vízcsere után van-e bubizás, több mint 1 hetes RO víznél, de bealudtam :)
Kezdjük az elején! CO2-öt azért oldunk az akvárium vizébe, hogy felpörgessük a fotoszintézist. Az mi is? Amikor a növények CO2-ból oxigént állitanak elő és a maradék szenet raktározzák sejtjeikben. Ezért láthatod a bubizást Co2 rendszer esetén. De low techben nincs elegendő CO2 ilyen mértékű fotoszintézishez. Tehát a nővények sem bubiznak. Azonban ha a növények bubiznak akkor roppant gyorsan nő a víz oldott oxigéntartalma, hiszen tiszta oxigént termelnek. (lásd a mérésem!) A magas oxigéntartalom a vízben nem zárja ki a magasabb oldott CO2 tartalmat sem! Viszont, ha neked éjjel megy a légpumpa azzal csak kicsit magasabb értéket érsz el oxigéntelitetségben, mint akinek nincs ilyen. Miért mondom ezt? -Azért mert a levegő amit bekeversz nagy része nitrogén. De a lényeg: low techben a CO2 hiánya és a kevesebb fény amiatt visszafokozott fotoszintézis van, és mivel O2 fogyasztók is vannak igy 100%-os oxigéntelítettség nem igen lesz ilyen környezetben. Hidd el, ez nem megy szemben a természettel, sőt mérésekkel tudom igazolni.
 
Pl. hogy kapnak egy jó adag erős fényt. A meglévő "gyenge" világításnak, vízcserekor vékonyabb vízrétegen kell átjutnia ami kevésbé tompítja azt, így ilyen oldalról egy rövid időre átcsap a low-tech, high tech-be ;)
Ez logikusan hangzik, viszont a jelenség nem akkor indult, amikor leszívtam a vizet, hanem miután feltöltöttem és nem maradt abba rövid idő múltán sem, csak villanyoltáskor.
 
Annyit még hozzátennék, hogy szoktak bubizni kicsit máskor, de nem ennyire és a világításomban van egy 6 órás 3 W/gal-os szakasz, de CO2 beoldás nincs.
 
Back
Oldal tetejére