1. Ez a weboldal cookie-t használ. Az új EU szabályozásnak megfelelően ez az üzenet az első látogatáskor megjelenik.
    A weblap további használatával automatikusan elfogadod, hogy az Akvakertész.hu Fórum cookie-t használ.
    Az Akvakertész Fórum csapata Learn More.
  2. Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Értesítés elrejtése

Fontos Vízcsere az akváriumban

Kategória: 'Víz tulajdonságok', témanyitó: viktorlantos, téma nyitása: Júni 6, 2009.

?

Milyen gyakran cserélsz vizet az akváriumban?

1. Hetente 2 alkalommal vagy ennél sűrűbben.

43 szavazat
    9.4%
  2. Heti egy alkalommal.

349 szavazat
    76.5%
  3. Kéthetente.

47 szavazat
    10.3%
  4. Két hétnél ritkábban.

17 szavazat
    3.7%
  1. di Lauro
    Épp nem fórumozik ...

di Lauro Kertész szaki

Tag:
    Júli 19, 2014
    Kedvelik:
    188
    Hely:
    Dunakeszi
    Fentebb vázolt feltevésem igazolására, csináltam néhány mérést. ( Műszer: WTW 3410)
    Nyugalmi állapotban az akváriumom vizének oxigéntelítettsége: 79,2% (6,91 mg/l; 22,1C )
    Csappviz oxigéntelitettsége, kiegyenlített hömérsékletnél: 95,3% (8,24 mg/l; 22,2C )
    Ha pihentetjük a csapvizet levegővel való aktív érintkezés révén ez az érték nagyobb is lehet, feltéve, ha nincs a vízben kémiai redukáló szer (valamilyen vegyszer), vagy fogyasztó szervezet ( aerob baktérium ).
    50 %-os vizcsere esetén a kevert érték: 87,6% oxigéntelítettség (7,61 mg/l; 22,1C)

A számokból, tehát jól látható, hogy a fotoszintetizálás beindulását követően, azonos körülmények közöt,t sokkal kevesebb időre van szükség a telitettségi 100% eléréséhez, mint a vízcsere elötti napon.

2. boviz
    Épp nem fórumozik ...

boviz Kertész szaki

Tag:
    Jan 1, 2016
    Kedvelik:
    51
    Hely:
    Székesfehérvár
    Azt hiszem kezdelek érteni. Tehát akkor azért látunk bubizást, mert már nem fér több oxigén a vízbe, telítődött, és ilyenkor a gáz kiválik, amikor a növény kiengedi. Ez azt is jelenti, hogy valójában nincs nagyobb mértékű gázcsere, csak jobban látjuk. Viszont a másik topicban olyan esetet is említenek, hogy vízkezelős, RO-s víztől is van.
    Viszont ellentmond ennek még, hogy én 30%-ot cseréltem és azonnal indult a bubizás, nem volt szükség telítődési időre.

3. di Lauro
    Épp nem fórumozik ...

di Lauro Kertész szaki

Tag:
    Júli 19, 2014
    Kedvelik:
    188
    Hely:
    Dunakeszi
    Én ugy tudom a low-tech, 0,5w/l, vagy az alatt CO2 nélkül. Fotoszintézis szempontjából itt a fény nem mindegy. A te esetedben sokkal több fény van.
    2. Az oxigéntelítettség szempontjából mindegy, hogy Ro, vagy vizkezelös. Ez hömérsékletfüggö. A lényeg az oxigénfogyasztók és a termelők aránya. Ez ha éppen a termelők vannak töbségben akár lehet 120% is, de a beoldás már nehezebb ezért a kivállás. Olvass utána oxigéntelítettség- oldott oxigén témában. Érdekes!

boviz kedveli.
  4. Tarill
    Épp nem fórumozik ...

Tarill Kertész tanonc

Tag:
    Febr 9, 2016
    Kedvelik:
    17
    Hely:
    Győr
    sziasztok! a jelenleg low tecként működő 30L nanóm szeretném "olcsó" high teché alakítani, világítás erősítés megvan, citromsavas co2 rendszer épülőben, a vízlágyítás kérdése amit még nem tudok. pár száraz adat: a csapvizünk 22-23gh és 18 kh 8ph, ez a csapvíz az akváriumban 5 nap után mérve 17-18gh és 15kh 7.5ph. A spáros ioncserélt vízet megmértem az 3gh 0kh és kb 5ph. egy vízcsere alkalmával kb nettó 10L vizet cserélek az aksiban, ez a vízoszlop kb 40%-a. ha ezentúl úgy cserélem a vizet hogy 5L ioncserélt + 5L csapvíz az úgy elegendő lágyulás lenne co2-höz? 200ft az 5l ioncserélt víz havi 800ft nem vágna még földhöz. mit mondotok rá jó lenne ez így?

5. Ádám_
    Épp nem fórumozik ...

Ádám_ Kertész szaki

Tag:
    Dec 5, 2015
    Kedvelik:
    76
    Hely:
    Bécs-Atzgersdorf
    Fokozatosan!
    1:9, 2:8, stb.
    És legyen inkább 50% minél kisebb az akvárium annál fontosabb a min. 50% csere!
    Hajrá. ;)

6. Tarill
    Épp nem fórumozik ...

Tarill Kertész tanonc

Tag:
    Febr 9, 2016
    Kedvelik:
    17
    Hely:
    Győr
    köszönöm! tehát a a co2-t egy hónap múlva tervezem beüzemelni akkor addig még van időm fokozatosan lágyítani a vizet?

7. Patrik95
    Épp nem fórumozik ...

Patrik95 Kertész szaki

Tag:
    Febr 16, 2016
    Kedvelik:
    40
    Hely:
    Nógrád megye
    Sziasztok!

Egy 54 literes (-12 liter talaj) garnélás/növényes aksiban elég a hétvégénkénti 30% vízcsere vagy több javasolt?

8. Ádám_
    Épp nem fórumozik ...

Ádám_ Kertész szaki

Tag:
    Dec 5, 2015
    Kedvelik:
    76
    Hely:
    Bécs-Atzgersdorf
    Több bizony, és ne a nettóval számolj, hanem a bruttóval. Szóval 25L/hét cserére törekedj! A talaj között is van víz, hát még a külsőszűrőbe! ;-)

9. Jopet

Jopet VIP kertész

Tag:
    Jan 9, 2015
    Kedvelik:
    3,499
    Hely:
    Budapest XIII. kerület
    Szia. Ha tápot adagolsz, akkor a tápok gyártójának ajánlása szerint cserélj vizet. Ha nem indítási vagy orvoslási stádiumban van az akvárium, akkor ez maximum 50%/hét. Egy másik ajánlott véglet a 20%/2 hét (mindig bruttóhoz). Gyenge szűrés és nagyobb populáció is igényelhet gyakoribb cserét.

Utoljára módosított: Márc 17, 2016
  10. Patrik95
    Épp nem fórumozik ...

Patrik95 Kertész szaki

Tag:
    Febr 16, 2016
    Kedvelik:
    40
    Hely:
    Nógrád megye
    Köszi!
    Növény tápot kap, akkor majd megnézem mit ajánl ahhoz a gyártó.
    (csak garnéla + növény van benne, meg pár csiga)

11. Horváth Márton
    Épp nem fórumozik ...

Horváth Márton Főkertész

Tag:
    Ápr 6, 2016
    Kedvelik:
    278
    Hely:
    Budapest
    Sziasztok!
    Az lenne a kérdésem, hogy ebben az akváriumban milyen gyakran érdemes vizet cserélni és mennyit :)
    98l, fény: 55w, co2: egyenlőre élesztős, de a dc szép zöld :) (nyáron vált nagynyomásúra), szűrés: tetra ex 800+, táp: easylife carbo+profito
    Kell a heti 40-50%?
    Köszi!

12. Juhász Zoltán Norbert
    Épp nem fórumozik ...

Juhász Zoltán Norbert Főkertész

Tag:
    Dec 22, 2015
    Kedvelik:
    759
    Hely:
    Lövő
    Ha most indítottad akkor kell a heti 50% először, utána a heti 30%-ra beállhatsz... szerintem nyugodtan!:)

13. Horváth Márton
    Épp nem fórumozik ...

Horváth Márton Főkertész

Tag:
    Ápr 6, 2016
    Kedvelik:
    278
    Hely:
    Budapest
    Köszi szépen! :)

14. Etele
    Épp nem fórumozik ...

Etele VIP kertész

Tag:
    Szept 7, 2014
    Kedvelik:
    2,048
    Hely:
    Budapest XIV.
    Kérdés.

50es nano indításán lamentálok, mmint hogy mikor ugorjak neki.

Holnap össze tudnám pattintani, menne bele beállt víz a nagy akvából, bacter ball, EL easy start. Viszont pénteken elutazom és az első vízcsere csak vasárnap kora délután lenne.
    Szerintetek bevállaljam, vagy várjak jövő hétig, amikor már tudnám kétnaponta tolni a vízcseréket. Nem amazonia, hanem dennerle garnéla talaj megy majd bele.

15. mintor
    Épp nem fórumozik ...

mintor VIP kertész

Tag:
    Dec 18, 2015
    Kedvelik:
    742
    Hely:
    Budapest, XV. ker.
    Kicsit túl spilázod. 50 liter már nemigazán nano. :)
    Én a harmadik nap belepakoltam most a faunát, s senki se vette zokon.

16. Etele
    Épp nem fórumozik ...

Etele VIP kertész

Tag:
    Szept 7, 2014
    Kedvelik:
    2,048
    Hely:
    Budapest XIV.
    Ja, ez is igaz, kicsit túlbiztosítom fejben.

Mondjuk egy gond van/lesz: viszonylag kevés növénnyel indítok, sajna kifutottam a keretből kicsit. Ez sosem jelent jót az algatámadás szempontjából. :(

17. Gabo
    Épp nem fórumozik ...

Gabo Tapasztalt kertész

Tag:
    Jan 11, 2011
    Kedvelik:
    36
    Hely:
    Budapest - Dunakeszi
    Amennyire tudom, a dennerle talaja ugyan aktív talaj, de nem tartalmaz tápanyagot. Ebből adódóan szerintem nem lesz szükséged a kétnaponkénti vízcserére, mind az ADA talajok esetében.

18. Etele
    Épp nem fórumozik ...

Etele VIP kertész

Tag:
    Szept 7, 2014
    Kedvelik:
    2,048
    Hely:
    Budapest XIV.
    Jaja az már tiszta.

Eh elindítom lesz ami lesz. Max. benyalok egy algabummot. :D

dexkill kedveli.
  19. dexkill
    Épp nem fórumozik ...

dexkill VIP kertész

Tag:
    Máj 7, 2014
    Kedvelik:
    655
    Hely:
    Pécsvárad
    Simán :)

20. dexkill
    Épp nem fórumozik ...

dexkill VIP kertész

Tag:
    Máj 7, 2014
    Kedvelik:
    655
    Hely:
    Pécsvárad
    Ez nem egészen így működik. Nem a tápanyagok algásítanak, hanem a szerves anyagok bomlásából keletkező ammónia és a talaj "sterilitása". Az elégtelenül kimosott homokos/kavicsos akva is bealgásodhat az elején.

Aktuális oldal megosztása