• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Vízcsere az akváriumban

Milyen gyakran cserélsz vizet az akváriumban?

  • Hetente 2 alkalommal vagy ennél sűrűbben.

    Votes: 57 10.1%
  • Heti egy alkalommal.

    Votes: 426 75.1%
  • Kéthetente.

    Votes: 62 10.9%
  • Két hétnél ritkábban.

    Votes: 22 3.9%

  • Total voters
    567
Sziasztok!
A kérdésem a legvégére hagyom, előtte leírom a fontosabb tudnivalókat az askimról :)
Low-tech növényese akvárium 108 l-es, dec 28-án indult
RO vizet használunk és sózunk vissza
48W al vilagitunk 5h naponta (17.00-23.00-ig)
Ada talaj 18l, amazoniai, a legtápdúsabb
2 l tropika taptalaj
3 liter Matrix trop a szűrőanyag 1050 l/h vízforgatással
A paraméterek a következők:
a PH ~ 6,5
a viz kemenyseg ~5,5GH
tápozás: 17ml micro, 17 ml macro, 3ml carbo
vízcsere után 11 csepp Ada bacter es 22 csepp piton git kerül bele
állatok: 14 amano, 2 geb
Majdnem három héten keresztül napi 50%-os vízcserét azért látunk még mindig szükségesnek,
mert a nitrit szint nagyon magas (NO2 1mg/l), mérgező lehet az állatok számára.

Nem értem, hogy ennyi idő után miért alkalmatlan a vizem arra, hogy állatokat nyugodt szívvel rakhassak bele...:(

Megtisztelő válaszotokat előre is köszönöm!!!
A magas NO2 szint lehet attól is, hogy még nem állt be rendesen a szűrőd.Szerintem a 17-17 ml micro és macro rengeteg, főleg ha nincs CO2-d. A te akváriumodhoz heti egyszeri 50%-os vízcseréhez elég az 2,7 ml/nap (0,44 W/liter a fényed). Feltéve, hogy van CO2 adagolás, ha nincs, akkor 5,4-10,8 ml/HÉT kell. Az Easy Carbo-d viszont kevésnek tűnik, abból mehet 5 ml/nap akár.

Itt olvasd el az adagolási útmutatókat: http://www.greenaqua.hu/hu/green-aqua-macro-novenytap-1000-ml-utantolto.html és http://www.greenaqua.hu/hu/easy-carbo-a-folyekony-co2-500-ml.html
 
Üdv.
Segítsetek nekem legyetek szívesek.
Egy nagyon jó barátomnál össze kell rakjunk egy gyári 54 literes szettet.Most kezdi az akvarizálást,de nagyon lelkes.Azt mondtam neki ,kezdetnek megteszi a Aquabasis+,hozzá pedig a Manado. Hegyet ,dombot nem terveztünk,így jó lesz tanulóakváriumnak,viszont azt nem tudom -mivel sosem használtam még Manadot - ,hogy a vízcseréket ,hogy igazítsuk???Gondolom itt nem kell az a nagyon sűrű a kezdetekben ,mint az Amazonia esetében.Profito lenne a tápozás lelke.
Előre is köszi.
 
Üdv.
Segítsetek nekem legyetek szívesek.
Egy nagyon jó barátomnál össze kell rakjunk egy gyári 54 literes szettet.Most kezdi az akvarizálást,de nagyon lelkes.Azt mondtam neki ,kezdetnek megteszi a Aquabasis+,hozzá pedig a Manado. Hegyet ,dombot nem terveztünk,így jó lesz tanulóakváriumnak,viszont azt nem tudom -mivel sosem használtam még Manadot - ,hogy a vízcseréket ,hogy igazítsuk???Gondolom itt nem kell az a nagyon sűrű a kezdetekben ,mint az Amazonia esetében.Profito lenne a tápozás lelke.
Előre is köszi.

Amíg manadot használtam az első hetekben 2x cseréltem vizet a harmadik héttől pedig 1x, semmi galiba nem volt.
 
A magas NO2 szint lehet attól is, hogy még nem állt be rendesen a szűrőd.Szerintem a 17-17 ml micro és macro rengeteg, főleg ha nincs CO2-d. A te akváriumodhoz heti egyszeri 50%-os vízcseréhez elég az 2,7 ml/nap (0,44 W/liter a fényed). Feltéve, hogy van CO2 adagolás, ha nincs, akkor 5,4-10,8 ml/HÉT kell. Az Easy Carbo-d viszont kevésnek tűnik, abból mehet 5 ml/nap akár.

Itt olvasd el az adagolási útmutatókat: http://www.greenaqua.hu/hu/green-aqua-macro-novenytap-1000-ml-utantolto.html és http://www.greenaqua.hu/hu/easy-carbo-a-folyekony-co2-500-ml.html
 
Sziasztok!

Ma egy hónapja, hogy elindítottam a növényes aksimat. A mérések alapján még mindig nagyon magas a nitrit szint (NO2 1mg/l), ami mérgező lehet az állatok számára. Olyan mértékben nagy, hogy a színskálán nem található ilyen szín :(
A szükséges vízcseréket már elvégeztem, ahogy azt kell akváriumindításnál. Első héten napi 50%-os vízcserét, majd a 2-3. héten kétnaponta 50%-os vízcserét bonyolítottam. Ma már heti 1x-szer cserélek vizet, de sajnos semmi változás a nitrit szint alakulásában. Élőlényeket (halakat, gébeket) ettől függetlenül tehetek az aksiba??? Van esetleg valami ötletetek? Köszönöm előre is válaszotokat.
 
Sziasztok!

Ma egy hónapja, hogy elindítottam a növényes aksimat. A mérések alapján még mindig nagyon magas a nitrit szint (NO2 1mg/l), ami mérgező lehet az állatok számára. Olyan mértékben nagy, hogy a színskálán nem található ilyen szín :(
A szükséges vízcseréket már elvégeztem, ahogy azt kell akváriumindításnál. Első héten napi 50%-os vízcserét, majd a 2-3. héten kétnaponta 50%-os vízcserét bonyolítottam. Ma már heti 1x-szer cserélek vizet, de sajnos semmi változás a nitrit szint alakulásában. Élőlényeket (halakat, gébeket) ettől függetlenül tehetek az aksiba??? Van esetleg valami ötletetek? Köszönöm előre is válaszotokat.

Sz*r a teszted :) Sosem mérek nitritet, mert egy helyesen összerakott akváriumban, a legminimálisabb szűrés is elintézi a nitritet egy hónap után. Mivel, mennyit szűrsz (l és l/h)?
 
Sz*r a teszted :) Sosem mérek nitritet, mert egy helyesen összerakott akváriumban, a legminimálisabb szűrés is elintézi a nitritet egy hónap után. Mivel, mennyit szűrsz (l és l/h)?

3 liter Matrix trop a szűrőanyag 1050 l/h vízforgatással. Van egy másik aksim is, annál is ugyanazt a típusú tesztet használjuk és ott normál értéket mutat...Szóval nem hinném, hogy rossz lenne a teszt....
 
3 liter Matrix trop a szűrőanyag 1050 l/h vízforgatással. Van egy másik aksim is, annál is ugyanazt a típusú tesztet használjuk és ott normál értéket mutat...Szóval nem hinném, hogy rossz lenne a teszt....

Pedig ez így nagyon jó szűrés. Szórj némi halkaját a vízbe, hadd hízzanak a bacik. Lehet, hogy kevés volt az 1 hónap...
 
A túletetést nem javaslom -> algaproblem
Akkor inkább már bacikultúra. ;-)

Csak csendesen, mert az én algáim ezt nem tudják ;) 1 ek. tavi aranyhaltápot szoktam szétmorzsolni egy pohár (kb 1,5 dl) vízben, és ebből öntök naponta x mennyiséget az akváriumba, hadd egyenek a bacik. A bacikultúra arra való, hogy legyen baci ott, ahol még nincs... nem arra, hogy felhizlaljuk a már meglévő bacikat :)
 
Inditás elott állok, lágyvízes akváriumot szeretnék. De nekem nincs RO készülékem! De két rokonomnak pár utcával arrébb van szűrt víze, de ugye az induláskor kellene kb 110-120 liter víz(140l az akvarium), na meg ugye az elő héten a napi/kétnapi vízcserék, második héten a két/háromnapi vízcsere az ajánlott. Olyanra gondoltam, hogy az első két hétben csapvízzel töltöm fel az akváriumot(kezelt), és amikor eljutok a heti vízcserékhez akkor lágyvízet hoznék rokonéktól és így folyamatosan menne le a GH, szépen állnék át a 3-4 GH szintre. Azért is mert nem szeretnék ilyen sok vízet egyben elhozni, de a legfőbb probléma hogy naponta át kéne járni 40 liter vízért első hétben, utána meg a második. Ez megoldható lenne? Vagy lenne valami negatív hatása? :) Köszi a választ előre.
 
Utoljára módosított:
Inditás elott állok, lágyvízes akváriumot szeretnék. De nekem nincs RO készülékem! De két rokonomnak pár utcával arrébb van szűrt víze, de ugye az induláskor kellene kb 110-120 liter víz(140l az akvarium), na meg ugye az elő héten a napi/kétnapi vízcserék, második héten a két/háromnapi vízcsere az ajánlott. Olyanra gondoltam, hogy az első két hétben csapvízzel töltöm fel az akváriumot(kezelt), és amikor eljutok a heti vízcserékhez akkor lágyvízet hoznék rokonéktól és így folyamatosan menne le a GH, szépen állnék át a 3-4 GH szintre. Azért is mert nem szeretnék ilyen sok vízet egyben elhozni, de a legfőbb probléma hogy naponta át kéne járni 40 liter vízért első hétben, utána meg a második. Ez megoldható lenne? Vagy valami lenne valami negatív hatása? :) Köszi a választ előre.
Ha agyagos talajod lesz, akkor az az elején fel fog venni sok Ca-ot és Mg-ot a csapvízből, amitől az lágyulni fog. Utána amikor lágyvízzel fogsz cserélni, akkor meg majd engedi vissza, amitől keményedni fog a vized. pH-val is hasonló lesz a helyzet, ami az előbbi jelenséggel függ össze. Egyik sem lesz vészes, de ha méred a paramétereket, könnyen meglepődhetsz. CO2 adagolás esetén ahogy lágyul a víz, úgy kell majd a beoldásból is visszavenned.
 
Ha agyagos talajod lesz, akkor az az elején fel fog venni sok Ca-ot és Mg-ot a csapvízből, amitől az lágyulni fog. Utána amikor lágyvízzel fogsz cserélni, akkor meg majd engedi vissza, amitől keményedni fog a vized. pH-val is hasonló lesz a helyzet, ami az előbbi jelenséggel függ össze. Egyik sem lesz vészes, de ha méred a paramétereket, könnyen meglepődhetsz. CO2 adagolás esetén ahogy lágyul a víz, úgy kell majd a beoldásból is visszavenned.

Lényegében akkor ezzel nagyot nem hibázhatok igaz? :)
 
Inditás elott állok, lágyvízes akváriumot szeretnék. De nekem nincs RO készülékem! De két rokonomnak pár utcával arrébb van szűrt víze, de ugye az induláskor kellene kb 110-120 liter víz(140l az akvarium), na meg ugye az elő héten a napi/kétnapi vízcserék, második héten a két/háromnapi vízcsere az ajánlott. Olyanra gondoltam, hogy az első két hétben csapvízzel töltöm fel az akváriumot(kezelt), és amikor eljutok a heti vízcserékhez akkor lágyvízet hoznék rokonéktól és így folyamatosan menne le a GH, szépen állnék át a 3-4 GH szintre. Azért is mert nem szeretnék ilyen sok vízet egyben elhozni, de a legfőbb probléma hogy naponta át kéne járni 40 liter vízért első hétben, utána meg a második. Ez megoldható lenne? Vagy lenne valami negatív hatása? :) Köszi a választ előre.

Lényegében akkor ezzel nagyot nem hibázhatok igaz? :)

Nem, cseppet sem. Sőt. Ezt pontosan így kell csinálni. Bár azért a 2 héten már kevert vízzel cserélnék a helyedben 75% CS 25% RO, aztán 50-50, 25-75
 
Nem, cseppet sem. Sőt. Ezt pontosan így kell csinálni. Bár azért a 2 héten már kevert vízzel cserélnék a helyedben 75% CS 25% RO, aztán 50-50, 25-75

Huh de jó köszönöm akkor nem kell beruháznom RO-ra vagy is még, aztán a fene se tudja mikor unom meg. Még az a 25% megoldható csak nem megyek már az idegeikre :) Amugy miért igy kell csinálni? (Kiváncsiság)
 
Huh de jó köszönöm akkor nem kell beruháznom RO-ra vagy is még, aztán a fene se tudja mikor unom meg. Még az a 25% megoldható csak nem megyek már az idegeikre :) Amugy miért igy kell csinálni? (Kiváncsiság)

Mert az aktív talajok nagyon sok Ca-ot és Mg-ot kötnek meg. Ha a vízcserét visszasózott RO-val csinálnád, akkor nagyon sok só kellene, mire beállna a kívánt Gh. Tapasztalatból mondom, hogy 5x annyi Ca/Mg-ot kellett beleöntenem (CaCl2 és MgSO4 formájában) életem első lágyvizes akváriumába, mint ami a tényleges 5°nk Gh-hoz kellett volna, mire elértem az 5°nk-ot. Egy másik talajjal jobban megszívtam, garnis akváriumban ahol az első csapvizes feltöltés után egy másik akvárium érett vizével cseréltem, szűrő érett volt, mentek is bele a garnélák, 1,5 hét alatt 3°nk alá vitte le a keménységet, és nagyon sok garnélám elhullott a túl lágy vízben :( Na ott tanultam meg az fokozatos lágyítás fontosságát :D
 
Huh de jó köszönöm akkor nem kell beruháznom RO-ra vagy is még, aztán a fene se tudja mikor unom meg. Még az a 25% megoldható csak nem megyek már az idegeikre :) Amugy miért igy kell csinálni? (Kiváncsiság)
A fokozatosság nagyon fontos az akváriumoknál, mert ha valami hirtelen változik (hőmérséklet, pH, keménység, tápanyagszintek) az a növényeknek stresszt okoz, levélváltáshoz vezethet, ami ammóniát növel, amitől algásodás lesz. Tehát mindig mindent csak óvatosan, fokozatosan, és folyamatosan figyelni a növények reakcióját. És persze időt is kell hagyni mindennek, az akváriumok indulás utáni első 2-3 hónapját BEJÁRATÁSNAK kezelni, mert ilyenkor szinte minden létező gond előjöhet, és általában elő is jön.
 
Sziasztok,

Jo ideje olvasgatom a forumot, nagyon sokat tanultam toletek, amit ezuton is koszonok.

Vizcserevel/vizlagyitassal kapcsolatban lenne par kerdesem, amikre nem sikerult valaszt talalnom (Hatalmas tudasanyag halmozodott fel ezen a forumon. Biztos vagyok benne, hogy mar kitargyaltatok ezt a temat is, csak en nem talalom…)

240 literes, fokent halas akvariumban szeretnek fokozatosan atterni a lagy viz hasznalatara, ezzel kedveskedni a novenyeimnek egy kicsit.
A TDS ertek nalunk a csapvizben 290 mg/l koruli. Az akvariumban 257 mg/l-t mertem – (20l ozmovizzel megtamogatva a legutobbi vizcseret) Elmeletileg semmi nincs a tankban, vagy a szuroben ami kemenyitene a vizet. Vizcsere jelenleg 50%/het, nem EI szerint tapozva, magasnyomasu CO2 rendszer. Egyszeru novenyek, elnek, fejlodnek… de lehetnenek szebbek is…

A forumon tobb helyen olvastam, hogy 150ppm kb. megfelelo TDS ertek a lagyvizes akvariumoknal . Heti 30%os ozmoviz cserekkel szeretnem ezt megcelozni. Ha beall akkor pedig heti 30%+ visszasozas lenne talan a legegyszerubb megoldas.
30% kb 70L viz lenne, amit sajnos nem tudok elore elkesziteni, hanem rogton az akvariumba kellene menjen az ozmo viz.

- A szurot le kellene allitanom a vizcserek idejere. Mennyi idore allithatom le anelkul, hogy a masvilagra kuldenem az osszes elolenyt a szurobol?

- A halak/novenyek mennyire toleraljak ezt a feltoltom tiszta ozmovizzel+visszasozom modszert? Az TDS ingadozas a feltoltes es a visszasozas kozott nem fog artani nekik? (Figyelembe veve, hogy orakig tartana a feltoltes)

Elore is koszonom a segitsegetek.
 
Back
Oldal tetejére