• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vékony hártya a víz felszínén - "Surface scum"

Persze lowtechnél is, de ott a fényerőt is letekerjük, hiszen a fejlődési ütemnél a fény jelenti a gázpedált.
A saját tapasztalatom, hogy semmi nem tud akkorát lendíteni a növények fejlődésén, mint a CO2. Még a fény sem. A low tech akváriumok egyetlen előnye, hogy tápanyag megvonással (legyen ez fény, co2 vagy tápanyag) lelassítjuk a növények növekedését, ezáltal kevesebb karbantartást igényelnek az akváriumok. Cserébe számos kompromisszumot kell kötni. Számos növény nem tolerálja a megvonást, vagy szép lassan elhal. A vonal követői azon vannak, hogy a lehető legtöbb olyan növényt megtalálják, amelyre a lassított növekedés nincs káros hatással. A high tech vonal nem válogat, cserébe melóznia is kell :)

Ui:
Én nem szeretem ezt a "high tech-low tech mi a különbség" dolgot, mert nincs (éles) határvonal.
 
Én nem szeretem ezt a "high tech-low tech mi a különbség" dolgot, mert nincs (éles) határvonal.
Maximálisan egyetértek veled. :) Ez az emberi természet része, hogy szeretünk felcímkézni, beskatulyázni dolgokat, mert így könnyebb kezelnünk őket.
Ha belegondolunk, mind a két szemlélet esetében szükség van kompromisszumokra. Az egyiknél a tartható növények, a másiknál a a több karbantartási munka terén kell ezt meghozni. És ahogy én is írtam, van több köztes út a kettő között. A lényeg az, hogy van választási lehetőség.

De ha így haladunk tovább, teljesen szétoffoljuk a topikot, aztán majd jönnek az adminok és jól kimoderálnak minket... ;):p
 
Erdekes olvasni, ahogy ti is eszmét cseréltek, tanulsagos, okosodik az ember.
Mondtatok, hogy egyszerre egy dologgal foglalkozzak. Ugyan nem teljesen temaba vago, de ket irany kozott gondolkodom.

1. Szeretnem a vilagitast lecserelni, egy ar ertek aranyaban nem tul profi, de a jelenleginel azert remelhetoleg jobbra. A mostani 11W helyett egy 24W-os T5 Compact-ra. Ez talan nem tul sok.
Ja es termeszetesen a gyari tetot lecserelnem sinen elcsusztathato uveg tetore, mert ez egy rahelyezheto lampa, masreszt gondolom hőt is termel, harmadsorban meg nekem karbantartas szempontjabol nem igazan jott be ez a rahelyezheto burkolat.

2. Nem tudom van-e ertelme ekkora akiba kulso szuronek, /tudom, az sokkal hatekonyabb/ vagy esetleg egy jobb hatasfoku belsore. A mostani egy egyszeru nagy buborekprofilos szivacsszuro.

Mindig csodalkozva nezek az akvarium boltban az akvariumokba, hogy milyen kristaly tiszta a vizuk. Nalam mindig uszkalnak benne apro kis szallo porszemek, valamik. Nem kell nagy dologra gondolni, csak megsem az a "kristaly tiszta" viz.
Hetente tisztitom a szuro szivacsat, de nyilvan vannak komolyabb technologiaval mukodo szurok.
Tehat e ketto kozott vacillalok egyenlore.
 
Szia :)
1. Lehet, le volt írva, de mekkora az akva?
Karbantartás szempontjából tényleg hátrányosabbak a gyári tetők, világítás szempontjából pedig általában bővítésre szorulnak.

2. A légpumpás szivacsszűrő halas/garnélás akváriumokban beválhat, növényesben nem igazán.

Külső szűrőben a "porszemek" szűrését -tudtommal- többnyire a perlon vatta végzi. Hogy hetente kell tisztítanod a szivacsot, ez szintén a külső szűrők melletti érv. A gyakori szivacstisztítás a baciknak sem kedvező, míg normál esetben egy külső szűrőt negyed-félévente kell takarítani (leszámítva a perlon 1-2 havonta történő cseréjét).
 
Nem tudom van-e ertelme ekkora akiba kulso szuronek, /tudom, az sokkal hatekonyabb/ vagy esetleg egy jobb hatasfoku belsore

Annyit hozzáfűznék segítségül, hogy a Green Aqua oldalán ha körülnézel a külső szűrőknél," pl. Tetra EX 600 Plus külső szűrő - töltettel" ott találsz egy szöveges kattintásra nyíló szűrő választási tájékoztatót. Rettentő sok jó dolog van ott leírva. Mondhatni az ember iránytűjét beállítja. Belső szűrőből a jobbak tartalmaznak (elhelyezhető bennük) biológiai szűrő anyagot, pl. substrat pro-t. Ilyen pl. az Eheim biopower. Az Eheim Aquacorner 60-at ahogy látom max. 35L-ig írja a Green Aqua. De ez inkább már a szűrőválasztás topicba illő téma...
 
2. Nem tudom van-e ertelme ekkora akiba kulso szuronek, /tudom, az sokkal hatekonyabb/ vagy esetleg egy jobb hatasfoku belsore. A mostani egy egyszeru nagy buborekprofilos szivacsszuro.

Mindig csodalkozva nezek az akvarium boltban az akvariumokba, hogy milyen kristaly tiszta a vizuk. Nalam mindig uszkalnak benne apro kis szallo porszemek, valamik. Nem kell nagy dologra gondolni, csak megsem az a "kristaly tiszta" viz.
.
Van egy olyan sejtésem, hogy azok az apró porszemek valójában oxigén buborékok. Egy növényes akváriumban felesleges buborékoztatni, ha mégis szeretnél levegőt bejuttatni a vízbe,akkor inkább úgy állítsd úgy a szűrőt, hogy mozgassa a vízfelszínt!
(meg ha lehet kérni akkor használj ékezeteket ! ;))
 
Köszi.
Az aki 2 hetes.
Az az érdekes hogy a másik akváriumomban is ugyan ez van.
Picit feljebb emeltem a co2-t és utána kezdett előjönni.


Tapatalkkal küldve az én SM-G930F eszközömről

Mindent a maga helyén. ;)
Itt megtalálod mitől lehet.

Tapatalk-kal küldve...
 
Sziasztok!
Szeptember elsején indítottam egy akváriumot.
182 liter szűrésről egy 30 literes hordóból gyártott külső szűrő (Eheim compact 2000+ pumpával hajtva, 3 liter siporax, 4 liter mátrix pro, 4 liter biolabda, Tm 20 és TM 30 szivaccsal) és egy Atman AT-F305 1200 l/h belső szűrő (perlonvattával töltve) gondoskodik. Amazonia talajom van és alatta Denerle táptalaj. Citromsavas CO2. Sok növényem van amik már mutatják a fejlődés jeleit és kb 12 kg seiryu kő. 15 db amano garnélám van egyelőre. Eléggé algásodom kb 1-másfél hete, de ez most gondolom még normális. Ami aggaszt az a felszínen megjelenő hab. Pár napja kezdődött és egyre erősödik a jelenség már nem csak az üvegnél de a kilógó redmoor fa körül is összegyűlik és egyre vastagabb.Mi lehet az oka? az Eheim skimmer erre is megoldás lenne? Mert hártyám is van úgyhogy arra mint olvastam a skimmer jó.
Szóval mit kezdjek a habbal? És a hártya oka mi? Azt nem lehet megszüntetni?
segítséget előre is köszönöm:)
 
Sziasztok!
Szeptember elsején indítottam egy akváriumot.
182 liter szűrésről egy 30 literes hordóból gyártott külső szűrő (Eheim compact 2000+ pumpával hajtva, 3 liter siporax, 4 liter mátrix pro, 4 liter biolabda, Tm 20 és TM 30 szivaccsal) és egy Atman AT-F305 1200 l/h belső szűrő (perlonvattával töltve) gondoskodik. Amazonia talajom van és alatta Denerle táptalaj. Citromsavas CO2. Sok növényem van amik már mutatják a fejlődés jeleit és kb 12 kg seiryu kő. 15 db amano garnélám van egyelőre. Eléggé algásodom kb 1-másfél hete, de ez most gondolom még normális. Ami aggaszt az a felszínen megjelenő hab. Pár napja kezdődött és egyre erősödik a jelenség már nem csak az üvegnél de a kilógó redmoor fa körül is összegyűlik és egyre vastagabb.Mi lehet az oka? az Eheim skimmer erre is megoldás lenne? Mert hártyám is van úgyhogy arra mint olvastam a skimmer jó.
Szóval mit kezdjek a habbal? És a hártya oka mi? Azt nem lehet megszüntetni?
segítséget előre is köszönöm:)
Szia!
Szerintem a habosodás oka lehet a túl sok Co2 bekerülése, nekem akkor volt ilyen. A drop checkerrel kellene ellenőrizd.
A hártyásodás teljesen normális, ugyanis naponta tápozunk, rengeteg, főleg növényi anyagcsere folyamat következménye, ami a víz tetején mutatkozik mint végtermék. Ezeken gyönyörűen segít pillanatok alatt a felszínleszîvó. Ha a szűrőd úgy van beállítva, hogy a víz tetejét mozgatja, akkor ez kevésbé lesz látható;)
 
Az az igazság, hogy a lillie pipe úgy van beállítva, hogy fodrozódik a felszín, sőt még kis örvény is van néha. Drop checkerem van és nem úgy tűnik mintha sok lenne a CO2.
Az nem lehet,hogy az algáktól habosodik?
 
algáktól habosodik
Nem hinném. Esetleg még írhatnál a tápozási szokásaidról, a vízcseréidről. Ó kifelejtettem, mivel és mennyit világítasz?
Minél több infót adsz az itteni emberkéknek, annál jobban tudnak segíteni. Vízteszted van? Főbb paraméterekről tudsz infót mondani? :)
 
Nem hinném. Esetleg még írhatnál a tápozási szokásaidról, a vízcseréidről. Ó kifelejtettem, mivel és mennyit világítasz?
Minél több infót adsz az itteni emberkéknek, annál jobban tudnak segíteni. Vízteszted van? Főbb paraméterekről tudsz infót mondani? :)
Green Aqua tápokat használok meg easy carbot. 9 ml naponta a microból és macroból és 7.5 ml a carboból egy órával a lámpa felkacsolódása előtt.
Világítást 1 db Sylvania Grolux T5 fénycső - 39 W és 3 db Sylvania T5 fénycső - 39 W biztosítja napi 7 órában.
Az első 3 hétben 1-2 naponta cseréltem vizet eleinte 60 litert, utána átálltam a 40 literre. Ez az első hét hogy szombaton cseréltem utoljára és az a terv hogy hétvégén cserélek legközelebb.
Vízparamétereket múlt héten mértem legutóbb de pont holnap akarok mérni.
A múlt heti adatok: NO3 10 mg/l, Nitrite 0 mg/l, GH 4, KH 1,5, pH 6,1, CO2 35 mg/l. A TDS pedig 157 körül van most legutóbb sikerült kicsit túlsóznom:) de egyébként 145 körül volt eddig és szeretnék oda visszamenni.
 
Sziasztok!

Már előttem persze százan kérdezték ugyanezt, de megpróbálom azért, mert szinte végig olvastam a topicot de nem segített. A helyzet: Surface scum (napi2xi takarítást igényel, az esti már sárgás)
Akva:
72 bruttó liter (számításaim szerint olyan 55l max a tényleges víztérfogat)
2x24W t5 grolux, daylight
manado
EHEIM 2213, 1L Siporax, 1L szivacs, perlon nincs benne, 100ml Seachem Purigen. (tervben van a szivacs nagyrészének kivétele és helyére matrix trop vagy seachem)
Mért vízforgatás 320l/h
Növények:
Monte Carlo
Marsiela creanata
Fissidens
Lomariopsis lineata
nymphoides taiwan
Eleocharis parvula mini
Ami él:
4 amano
14 galaxy razbora (bővítsem a csapatot?)
Tápozás:
Green Aqua Micro Macro 1ml/40liter
Carbo
CO2: Nagynyomású rendszer, szép zöld dc-vel.
Víz még lágyítás alatt most 14nk, heti vízcserékkel lágyítom le.

A co2 csak egy hete megy az akváriumban, előtte carboval üzemelt. 2 hónapja megy, volt egy kis barna algám, de az elmúlt ahogy lecseréltem az ioncserélt vízzel bevitt sok szilikátot (azért még van és nem tetszik...) Mióta a co2 megy még erősebb a hártya képződés, még a dcben a víz levegő határon ki hártya lesz egy nap alatt. Segítsetek kérlek. Gondoltam arra is hogy többet kellene tápoznom, de félek az algák megindulásától. Némelyik nagyobb kövön van azért zöld alaga az üvegen volt pont is, de akkor adtam dupla microt és az mintha nem jönne vissza. Nitrátom a jbl test szerint 15ppm körül van. (vigyem feljebb)

Köszönöm a segítséget előre is!
 
Nem fog tudni segíteni senki. Valaki szenved tőle és van, aki nem. Több tévhit keringhet a témában, mint valóság. Ha megjelent a felszínen, akkor vagy manuálisan játszol vele, vagy pedig skimmert teszel az akváriumba.
 
(tervben van a szivacs nagyrészének kivétele és helyére matrix trop vagy seachem
Ez biztos jót fog tenni az ökoszisztémának.
Gondoltam arra is hogy többet kellene tápoznom, de félek az algák megindulásától.
Én is kiszúrtam, hogy a növénytápod lehetne magasabb is. A növények így is szépen fejlődnek?
Haletetéskor kiázhat a táp a vízfelszínre.
Lehet, hogy a szűrővel kicsit jobban megmozgatnám a vízfelszínt, cserébe ez belepiszkál(hat) a CO2-be, aminek lehet, hogy utána kell csavarni.
Kísérletezni kell és figyelni az eredményeket, sajnos ez van.
 
Korabban erdeklodtem en is ebben a temaban, mert nalam is megjelent ez a bizonyos hartya a viz felszinen. Kezdo vagyok, kis akvariummal, de elo novenyeket akartam mindenfelekeppen. Kuzdottem is veluk rendesen, aztan a vilagitasom lecserelese utan meglepetesemre nem igazan tortent semmi sem. Mivel lassan atkoltoznek a halak egy nagyobb akvariumba (viszonylag nagy, 35 liter helyett 100 liter) ami ma jott meg, ugy terveztem beruhazok egy rendes kulso szurobe, amit bejaratok a kicsi akiban, aztan a nagyban hasznalnam. Na, hogy a vegere erjek a temanak, amint beuzemeltem, masnapra kristaly tiszta viz fogadott, hartya sehol, es szemmel lathatoan tele friss zold hajtasokkal a novenyeken. Szoval nalam ez oldotta meg a dolgot. Amennyire fajt a penzugyi resze, annyira pozitiv volt belenezni a kristalytiszta vizbe.

Csak ennyit szerettem olna megosztani :)
 
Közben én is lecseréltem a szivacsot mátrix tropra. Meg kell neki idő mire elindul. De egy két hét es meglátjuk hogy használ e.


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Nekem is van a felszínen skim, de én amikor melóból hazaérek, 5 percre berakom a skimmert, és az leszedi. Én biztosan tudom, hogy a szűz redmoor fák miatt van ez. Nem is zavar annyira, leszedem és kész. Ami jobban idegesít, hogy a DC-ben is képződik nyálka, és amiatt nem biztos, hogy a hiteles színt mutatja.

Jó dolog a skimbe viszont, hogy elzárja a vízfelszínt, és nem szivárog ki a vízből a CO2 :)
 
Viszont minden gázcserét hátráltat, ami tudtommal hátrányos.
Szerintem így kevesebb oxigén is jut be a vízbe, aminek az élőlények sem igazán örülnek.

Tapatalkkal küldve az én Lenovo A6000 eszközömről
 
Nekem is a fő bajom hogy a DC Ben is képződik es így nem tudom mennyire mutat hülyeséget.


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Back
Oldal tetejére