• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Humusz\Kerti föld, mint táptalaj

Tomi said:
zigur said:
Tomi said:
Jó kis post, gratula.

A napokban indítottam egy kis 25literes akit, valahogy nem volt az igazi nem tetszett a fehér homok aljzat. Gondoltam egy merészet és 1 cm vastagon terítettem rá hasonlóan előkészített erdei földet. Kicsit színezi a vizet, bízok benn, hogy ez hamarosan megszűnik. Majd még írok a tapasztalataimról.

P6285094_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Én erre azt mondanám, hogy ebből így katasztrófa lesz! Egy jó adag fedőaljzatot én még ráraktam volna, sőt a föld és a fedőaljzat közé még egy kis homok sem ártott volna abból az ajánlott 2-3mm szemcsenagyságúból.
Azért kíváncsian várom az eredményt, légyszíves mindenképp számolj be róla !

Csak azért mertem berakni az akiba, mert voltam olyan feledékeny, és szórakozott, hogy kint felejtettem a cuccot. Két esőben bővelkedő hétre, egy zsákra volt kiterítve olyan 5kg körüli mennyiségben, maradt belőle 1kg. :p Szóval ki van mosva rendesen.

A mai napon felszámoltam, szépen leszippantottam a földet. Nem lett iszapos, nem rothadt, nem okozott algásodást, egy apró gond van vele, még mindig színezi a vizet töretlen erővel. Napi 50% vízcsere mellett is teaszínű a víz tőle.
 
Nem lehet, hogy az a baj, hogy kell rá valami fedőkőzet, és rendesen ki kell főzni a földet? Én is kezdő vagyok ebben a témában, de érdekelne, hogy működik-e, mert lehet én is így csinálnám.
 
Kovi Boy said:
Ez a módszer mennyire megbízható,jó?
Árt a halaknak?

Van aki kipróbálta és tesztelte: http://www.guitarfish.org/2008/03/26/wo ... -substrate
és a kezdeti öröm után: http://www.guitarfish.org/2008/04/10/wo ... il-1-month
és van akiknek sikerült boldogulni vele( egy darabig ;) ): http://www.guitarfish.org/category/substrate

Tom Barr azt írta az eredeti cikkben, hogy főleg a brazilok használják ezt a módszert.
Holnapra megpróbálok keresni pár akváriumot neked, ami ezzel a módszerrel van telepítve, persze csak ha érdekel.
 
zigur said:
Kovi Boy said:
Ez a módszer mennyire megbízható,jó?
Árt a halaknak?

Van aki kipróbálta és tesztelte: http://www.guitarfish.org/2008/03/26/wo ... -substrate
és a kezdeti öröm után: http://www.guitarfish.org/2008/04/10/wo ... il-1-month
és van akiknek sikerült boldogulni vele( egy darabig ;) ): http://www.guitarfish.org/category/substrate

Tom Barr azt írta az eredeti cikkben, hogy főleg a brazilok használják ezt a módszert.
Holnapra megpróbálok keresni pár akváriumot neked, ami ezzel a módszerrel van telepítve, persze csak ha érdekel.

Köszönöm
Érdekel igen
De akkor érdemes megpróbálni vagy inkább haggyam?
 
Kovi Boy said:
Köszönöm
Érdekel igen
De akkor érdemes megpróbálni vagy inkább haggyam?

Megpróbálni érdemes, de nincs még túl sok tapasztalatunk vele itthon (akinek meg van az erre sem dugja az orrát,sajna :lol: ).
Enrico Monteiro előszeretettel használja, itt egy interjú vele és az akváriumok amikben használta:
http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... 004-a.html

Kovi Boy said:
Ehhez a talajhoz való földet meg kell venni a boltba vagy jó az amit a kertbe összegyűjtök?

A ház végében lévő föld is jó lehet, ha biztos vagy benne , hogy eléggé tápanyag dús és , hogy nem szennyezett. De a boltban kaphatónál is az a kritérium, hogy lehetőleg vegyszermentes legyen.
Persze ebben, mint mondtam nincs tapasztalatom, csak azt tudom elmondani neked amit külföldi fórumokon olvastam róla.

Kovi Boy said:
60 literes akihoz akkor 1,5-2kb-nyi humusz elég?
Muszály homokkal összekeverni vagy tőzeggel?

Kilobyte? :wtf: :crazy:

A tőzeg természetes tápanyagforrás és rengeteg szenet tartalmaz, ami mindenképpen jót tesz a növényeknek, a homokkal inkább földúsítod a földet, talán.... :roll:
 
Nem tudom mennyire van igény még véleményre ha a kör bezárult,de úgy láttam ,hogy hazai vélemény,tapasztalat nem nagyon van megosztva itt,ezért írnék pár sort az enyéimről.Bár még nincs sok vele,de azért már merek írni róla.Szóval:
Új akváriumot akarok indítani és ehhez vettem kb.egy hónapja e.parvulát.
Mivel elég húzós árban volt ,keveset vettem és elhatároztam,hogy előtte egy kisebb aksiban elszaporítom,hogy több legyen a berendezésnél másrészt azért,mert még nem volt meg minden az új akvárium indításához és addig tartani kellett valahol,harmadik fő szempontként kísérletképpen,hogy legyen tapasztalatom a virágfölddel amit alá terítettem.
"Florimo" általános virágföldet vettem virágboltban.Nem hiszem,hogy telenyomnák kemikáliákkal,hiszen az plusz pénz a gyártónak és amúgy is van benne még szemmel láthatólag is annyi értékes természetes anyag,hogy feleslegesnek is tartanám.Másrészt ha telelenne vegyszerrel akkor azt a gyártó valószínűleg feltüntetné,hiszen akkor annyival "jobb,értékesebb" terméket tud eladni-drágábban.Ebből a gondolatmenetből kiindulva vettem meg a virágföldet.
Jellemzői: "florimo" ált. virágföld/6.5-7ph kémhatású(szerintem teljesen ideális)
Azt írja a csomagoláson:"Laza szerkezetű(sera táptalajhoz tudnám hasznosítani),idegen szagtól mentes,tápanyag elátottsága megfelel általában minden növény számára.
Alapanyagok:sphagnum mohatőzeg,síkláptőzeg,gilisztahumusz,agyag,folyami homok.
(Tisztára olyan összetételű mint egy akvarisztikai táptalaj.)3-6 hét után kell elkezdeni utánatrágyázni.(szintén mint egy akvasubstrátnál.)A termék nem jelölésköteles,tehát nem tartalmaz embere valamilyen módon káros anyagot.Tudom az akvárium az más kérdés....
Megszemlélve valóban ilyen a talaj.Laza,sötétbarna-fekete,látszik benne a tőzeg.
Ezek után amit EDDIG! tapasztaltam ÉLŐLÉNYEK NÉLKÜL!
Kb. 1.5cm vastagon terítettem el az akvárium egész területén,biztonségi és ültetéskönnyítési okokból erre kb.4cm apró szemű folyami homok került.
Személyes tapasztalat:Egy hónap után legalább dupla annyi parvulám van,nagyon szépek,egészségesek,élénk zöldek.Magasságra is sokat nőttek,nem beszélve a gyökerekről amik már átjutottak a homokon és elérték a földet.Szépen hozzák az oldalhajtásokat,a gyökerek gyorsan törnek lefelé.A kémhatást még az elején mértem akkor semleges körüli volt az érték nagyon rossz szerintem most sem lehet,akkor nem ezt mutatná az összkép.A vizet nem színezi,csak a víz öregedéséből származó természetes ,halvány "érettvíz" színe van.Élőlény nincs benne,de majd mérek vízértékeket és ha megfelelnek belerakok-egy-két halacskát tesztelőnek.
Ami még fontos folyamatosan porlasztom be a co2-t egy akkora flakonból ami a nagy 90-es akvához is elég szokott lenni,tehát elég magas a CO2 tartalom,élőlényeknek ennyi valószínűleg túl magas.Világítás nincs az ablakba van kitéve,sok napfényt kap,viszont ami a legfontosabb :Ennyi idő után sincs algám,csak a sok napfénytől egy kevés zöld pontalga!
Arra gondoltam,ha sok olyan számunkra kerülendő anyagot tartalmazna,gondolo itt az ammóniumra/ammóniára/nitritre akkor ennyi idő alatt,ennyi fénynél már jelentkezett volna az alga valamilyen formája.
A cseh szöveg szerint tartalmaz nitrogént(természetesen),hogy milyen formában azt nem tudom.Foszfort 0.1 tömegszázaléknyit,foszfát formában.Káliumot(K2O)0.3 tömegszázaléknyit.
Tartalmaz még:kadmiumot,10mg/kg arzént,100mg/kg krómot,5mg/kg molibdént,50mg/kg nikkelt,meg pár dolgot amit nem tudok lefordítani(még).Ugye a fenti felsorolásban vannak az élő szervezetre nagyon veszélyes anyagok,itt az a kérdés mennyi a biztonságos határérték.Hiszen az ivóvizünk is tartalmaz pl.arzént.Ráadásul,ha felhasználunk 1-2kg-ot,azt még jelentősen hígítani fogja a víz,így alacsonyabb lesz a koncentrációja ezeknek az anyagoknak.A felhalmozódást meg megoldja a rendszeres vízcsere.Nem hiszem,hogy ez valós probléma lenne.
Összefoglalva.Eddig csak növénytermesztésre használtam arra nagyon bevált,a vizet sem színezi.Az ilyen irányú tapasztalataimat írtam le.Hogy akváriumba,magasabb rendű élőlényekhez betehető-e nem tudom,még kísérletezni kell vele.
Lehet,hogy jó lesz.lehet,hogy nem.felelősséget nem vállalok,mindenki saját felelősségére használja csak!
Én kísérletezek tovább,ha valami hasznos dologra jutottam megírom.
 
Köszi a beszámolót.

Viszont a jövőben az ilyen jellegű beszámolókhoz fontos lenne fotókkal látni mi történik. Egyrészt jobban demonstrálja a folyamatokat másrészt könnyen képet kaphatunk az akváriumról, a víz állagáról stb. Ha esetleg lefotóztad a történést kérlek oszd meg velünk.
 
Igazad van ,nem ártott volna,de őszintén szólva eszembe sem jutott.Legközelebb így teszek.
Amit még észrevettem,hogy a homokból is buborékok jönnek.Mivel vizesen terítettem alá a földet és magát a homokot is ezért bennmaradt oxigén nem hiszem,hogy lehet. Jó lenne tudni mi az!Kellemetlen szag nincs,de ez még nem jelent semmit hisz az orrunk nem olyan érzékeny,hogy egy-egy néha-néha felszálló buborék szagát megérezzük a víznek pedig nincs szaga. Arra tudok gondolni,hogy a földben lévő valamelyik szerves összetevője során keletkezik,de hogy milyen gáz.....? Ma mérek vízértékeket és közzéteszem.Ellenben sajnos csak keménységet és kémhatást adatokkal tudok majd szolgálni.
 
Üdv!
Egy ideje már én is kísérletezek virágföld akváriumi táptalajként való használatával.Csak én Hahóti virágfölddel próbálkozom ez kapható a szomszédos "L" betűs multiban. 1 cm vastagságban terítettem az akvárium aljára és arra tettem minimum 2 cm-nyi aljzatot (hátrafelé emelkedik a talaj). Csak előtte én vízben átmostam a virágföldet és a nagyobb, gondolom növényi eredetű, darabokat kiszedegettem belőle. A növényeim virulnak tőle és nőnek, mint a gomba sőt még a kakadusügereim is jól érzik magukat. A gondom csak annyi, hogy nem sikerült a virágföldet az aljzat alatt tartani, lehet kevés volt a fedőréteg, és így nem valami dekoratív a külleme. Folyamatosan szívok le belőle vízcserekor, mert az aljzat tetejére kerül és növények leveleire meg mindenhova. Legközelebb vastagabb aljzattakarót teszek rá.
Másik gondom, hogy sajnos bealgásodtam, de ezt a nem megfelelő világításom számlájára írom. 38 L-re világítok 30 W-nyi T8-as neonal. Egy Sera planrcolor és egy Sera Briliant Daylight segítségével napi 9 órában (12-től este 9-ig.)

Szerintem maga a "táptalaj" tökéletesen működik, úgyhogy levontam a következtetéseket és legközelebb már okosabban fogom csinálni. Épp egy újraindítást tervezek. :oops: ;) :ugeek:
 
Most este mértem pH-t,meglepetésemre nemhogy nem lett savas a víz a 6.5-7.0-ás földtől,de még lúgos is.Pedig még a CO2 is megy. Kétféle teszttel is 7.5-ös értéket mértem.Nem mellesleg a cseh leírás tágabb 6.5-7.5 pH-t ír a csomagolásra.(Hogy miért szerepel kétféle adat ugyanazon csomagoláson,ugyanarról az adatról azt nem tudom :wtf: )Úgyhogy gyakorlatilag nem változtatja meg a víz kémhatását.Vizet nem cserélek rajta,hiszen csak növénynevelő medence és nincs vizet terhelő élőlény,bomló növény a vízben és a vízcserével csak a jó,érett,táp- és széndioxiddús vizet hígítanám.Tehát a mért értékekbe a csapvíz nem zavar be.
Lassan kiültetem majd a medencéből őket a nagy akiba,pedig azon gondolkodom,hogy igazán most lenne érdekes majd a növekedés üteme,mert csak mostanában értek le a gyökerek a földbe.Mindenesetre mielőtt ez megtörténik lesz egy önként jelentkező aki felügyelet mellett kipróbálja van-e valamilyen hatása a halakra.Ha ott nem lesz semmi gond akkor nyugodtan lehet,megfelelő vastagságú fedőréteggel használni akváriumban,mint ahogy azt már sokan teszik,csak mi még tartunk tőle.
Még annyit fogok tenni,hogy a nagy akváriumhoz készülő adaghoz keverek még egy kevés tőzeget,hogy lágyabb,könnyebb,szellősebb szerkezetű és szénben dúsabb legyen.Valamint hogy egy kicsit savanyúbb legyen.nagyon nem akarom,mert az meg a baciknak nem jó ugye.
 
Eqinox said:
Üdv!
Egy ideje már én is kísérletezek virágföld akváriumi táptalajként való használatával.Csak én Hahóti virágfölddel próbálkozom ez kapható a szomszédos "L" betűs multiban. 1 cm vastagságban terítettem az akvárium aljára és arra tettem minimum 2 cm-nyi aljzatot (hátrafelé emelkedik a talaj). Csak előtte én vízben átmostam a virágföldet és a nagyobb, gondolom növényi eredetű, darabokat kiszedegettem belőle. A növényeim virulnak tőle és nőnek, mint a gomba sőt még a kakadusügereim is jól érzik magukat. A gondom csak annyi, hogy nem sikerült a virágföldet az aljzat alatt tartani, lehet kevés volt a fedőréteg, és így nem valami dekoratív a külleme. Folyamatosan szívok le belőle vízcserekor, mert az aljzat tetejére kerül és növények leveleire meg mindenhova. Legközelebb vastagabb aljzattakarót teszek rá.
Másik gondom, hogy sajnos bealgásodtam, de ezt a nem megfelelő világításom számlájára írom. 38 L-re világítok 30 W-nyi T8-as neonal. Egy Sera planrcolor és egy Sera Briliant Daylight segítségével napi 9 órában (12-től este 9-ig.)

Szerintem maga a "táptalaj" tökéletesen működik, úgyhogy levontam a következtetéseket és legközelebb már okosabban fogom csinálni. Épp egy újraindítást tervezek. :oops: ;) :ugeek:

Sziasztok,

nem vagyok még régi tag, sem az oldalon sem pedig az aquakertészetben. Egy működő akim van jelenleg, se co2, se tápozás, de amióta olvasgatom ezt az oldalt rájöttem, hogy akarom és ezért tudatosan elkezdtem begyüjteni a "hozzávalókat". Mivel nem akarom szét off-olni :thumbdown: a topicot csak az lenne a kérésem, hogy írjatok minél többet ebben a témában, mert nagyon érdekes és szükségem van a tudásra.
Az egész akvárium amit építek DIY lesz a szűrőtől a bútorig.
Ebből kifolyólag minden "természetes" megoldás érdekel, hogy egy alacsony költségvetésű, de annál mutatósabb akit hozzak össze, ezzel is segítve sorstársaimat, akik szintén nem rendelkeznek kifogyhatatlan anyagi forrásokkal....... :lol:
Üdv,
DéZsé
 
Az újraindítást már teljes felszereléssel tervezem, lehetőleg mindent szeretnék kipróbálni amit a tárcám és kísérletezőkedvem enged! Indítani fogok egy új naplót és ott mindent dokumentálni fogok. :oops: :D
 
Back
Oldal tetejére