• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Újjászületés

kb. 25 centiméterre a vízfelszíntől. De nem árt, ha feljebb tudod húzni úgy 35 centiméterig. Ha esetleg bealgásodsz az nagyon jól tud jönni. Én a szekrényre nem raknék konzolt, szerintem nem szép megoldás. A gyári tartó a plafonba befúrva kifejezetten esztétikus megoldás. A betáp kábelt viszont nem kell felvinni a plafonra, az rögtön mehet be az akvárium mögé. Nálam legalábbis úgy van.

Köszönöm, (y) túltárgyaltuk!
 
Mai nap szereztem be pár apróságot:

25 kg bazalt görgeteg kő, főleg talaj emeléshez, talaj alá.
Pár darab jó nagy sziklát. Ebből az egyik 23 kg-os.

A sziklánál kicsit elakadtam, mivel azért az üvegre közvetlenül mégse tenném rá, nem szeretném az akvárium alját se szétkarcolni.
Az egyik gondolatom, hogy az akvárium alátétből vágok a szikla alá egy darabot, a másik, hogy teszek alá egy darab 2 cm vastag lépésálló nikecell-t.
Értelemszerűen csak a szikla alá, mivel nem szeretném a talaj szűrő hatását sem korlátozni.

Mi a véleményetek a nikecell-es elképzelésről?
 
Mehet, de én nem ragaszkodnék a lépésállóhoz. Beletenném a legpuhábbat, a kő frankón belehelyezkedne, aztán a lehető legszűkebbre véve körbevágnám tapétavágóval. (itt figyelj, hogy vadiúj legyen a penge, mert akkor nem morzsolja a kis golyócskákat ki belőle, hanem simán átvágja őket)
Másik megoldás egy darabka polifoam, azt is körbe tudod vágni miután végleges helyére került a kő.
Harmadik: ha van otthon FBS, akkor a kő azon pontjaira, ahol az üveggel érintkezne tegyél egy-egy kb fél-egy cm-es "bütyköt", száradás után erre ráteheted, mert garantáltan elbírja.
"...mivel nem szeretném a talaj szűrő hatását sem korlátozni." Ezt kicsit kifejted?
Ha talajszűrőt alkalmazol, akkor a nikecellre is rá lehet tenni, bár itt arról olvastam -és jogosnak is tartom-, hogy nem szerencsés a talajszűrő, mert kimossuk a tápanyagot a gyökerektől.
Ha a vízáramlás által a talajszemcsék között létrehozott minimális áramlásra gondoltál, akkor sem értem, mert a felső kb 1 cm réteg alatt nem tudok elképzelni kimutatható áramlást, ami így jönne létre.
Ha tudatlan vagyok, akkor elnézést és szívesen tanulok.
 
Mehet, de én nem ragaszkodnék a lépésállóhoz. Beletenném a legpuhábbat, a kő frankón belehelyezkedne, aztán a lehető legszűkebbre véve körbevágnám tapétavágóval. (itt figyelj, hogy vadiúj legyen a penge, mert akkor nem morzsolja a kis golyócskákat ki belőle, hanem simán átvágja őket)
Másik megoldás egy darabka polifoam, azt is körbe tudod vágni miután végleges helyére került a kő.
Harmadik: ha van otthon FBS, akkor a kő azon pontjaira, ahol az üveggel érintkezne tegyél egy-egy kb fél-egy cm-es "bütyköt", száradás után erre ráteheted, mert garantáltan elbírja.
"...mivel nem szeretném a talaj szűrő hatását sem korlátozni." Ezt kicsit kifejted?
Ha talajszűrőt alkalmazol, akkor a nikecellre is rá lehet tenni, bár itt arról olvastam -és jogosnak is tartom-, hogy nem szerencsés a talajszűrő, mert kimossuk a tápanyagot a gyökerektől.
Ha a vízáramlás által a talajszemcsék között létrehozott minimális áramlásra gondoltál, akkor sem értem, mert a felső kb 1 cm réteg alatt nem tudok elképzelni kimutatható áramlást, ami így jönne létre.
Ha tudatlan vagyok, akkor elnézést és szívesen tanulok.

Nem talajszűrő, hanem az akvárium talajának, illetve az alatta lévő kavicsos rétegnek is van egy természetes szűrő hatása. Erre gondoltam :) Hogy ez milyen mélységben, hogyan és mikép műköüdik, hatásos, meg nem tudom mondani, de a lehető legjobb körülményeket és feltételeket biztosítom. :)
Sok helyen látni olyan megoldásokat, hogy sok-sok centi magasan, épphogy egy kis talajjal megszórva alkalmaznak hungarocelt / nikecellt, ami szerintem az elképzelhető legrosszabb megoldás. Legelső elgondolásom anno pár éve még nekem is ez volt, mert összeragasztva nagyon jól formálható.
Itt valójában csak azért akarom használni, hogy a szép új üveget védjem.

Ja, azért lépésálló, mert az van. Ezért nem szaladok el nem lépésállót venni. :)
 
"Ja, azért lépésálló, mert az van. Ezért nem szaladok el nem lépésállót venni. :)"
Ott a három pont!;)
Hát igen, gondolom, a spórolás és a magas -elsősorban lejtősen kialakított- aljzat megtámasztásának némi egyszerűsítése lehet mögötte. Nekem sem szimpatikus. Akkor már inkább hozzon X mennyiségű sódert, alakítsa ki a "töltést" aztán erre tegye a táptalajt, meg az általános talajt. Én legalábbis valahogy így spórolnék ha sok-sok liter aljzatomnak csak tereprendezési feladata lenne.
 
inkább hozzon X mennyiségű sódert, alakítsa ki a "töltést" aztán erre tegye a táptalajt, meg az általános talajt

A sóder szépen összetömörödik, jól belerohad a táptalaj, meg a mulm és jöhet is a masszív cyano bomba. Egyszer csak azt veszed észre, hogy szép nagy buborékok jönnek fel az aljzatból és mehet is minden a kukába. Emelésre vagy régi szűrőanyagot érdemes használni harisnyába tömve, vagy esetleg lávakövet, de a legjobb a hungarocell/nikecell. ;)
Ha van rendes szűrés, meg jó szűrőanyag, és jóféle aljzat, akkor a kutyát sem zavarja a hungarocell.
Iagzából nem spórolási célzata van, ahnem ezzel lehet tartósan emelni (nem süllyed meg) és jól alakítható is: win-win.
 
Nem tudom, nekem valahogy nem szimpatikus. Akkor már inkább a lávakő, vagy a régi aljzat -ebben a sorrendben nálam legalábbis- az legalább természetes anyag.
 
Én erre a célre vettem 25 kg bazalt görgeteget. Igazából ezek 3-4 cm-es bazalt darabok, így bőven tud / tudna közötte a víz mozogni. Erre kerül majd rá a táptalaj, majd a rendes akvárium talaj.
Azon még filózom, hogy harisnyába kössem e. Előzőnél megtettem, nem is mozdult el, és lassan 3 éve hibátlanul működik. Igaz, akkor még folyami kavicst használtam.
Most ezt megspóroltam magamnak, 25 kg-ot vettem 1650 Ft-ért, nem kell válogatni, vödörrel rohangászni, stb. Jól átmosom, leforrázom, és mehet az akváriumba.

A scape-en filóztam éjjel is. Nem tudom ti hogy vagytok vele, valamikor 3 körül felébredtem és ezen pörögtem vagy fél órát...

Nem feltétlenül szeretnék fát betenni. Van 3 nagyobb fekete bazalt, illetve 4 kisebb, összesen 43 kg. Az elképzelés, hogy kihasználnám a sziklaszerűségét, azaz az akvárium előtere parvula gyep, majd jönnének az alpok.
Valószínűleg mindez az akvárium bal felében / 2/3-ában, jobb 1/3-ad pedig megint csak parvula gyep. Esetleg helyenként kis blyxa japonica, vagy inkább jobb hátsó sarokban blyxa mint valami facsoport / bokorcsoport.
A sziklák hasadékában középtájt, illetve a felső szélükön Hemianthus callitrichoides Cuba, kicsit bokrosra növesztve, nyírva. Esetleg pár hegyi kecskét melléjük. :)

Ötletek / észrevételek?
 
A scape-en filóztam éjjel is. Nem tudom ti hogy vagytok vele, valamikor 3 körül felébredtem és ezen pörögtem vagy fél órát.
Nekem is volt már ilyen.Fekszem az ágyban,a párommal,egymást nézzük csendben!Es Ö megkérdezi,mire gondolsz drägäm?Erre én hagyjuk.De mégis mire?Hagyjuk?Na megegyszer megkérdezi,de már kicsit mergessen!Na jó az akvárium elrendezésen!:confused::cry::mad:.
 
Végül tegnap este gyorsan megrendeltem még a nyárra való tekintettel a hűtőventiket, illeve egy vízszint kiegyenlítő szett-et.

Este érkezik a bútor, holnap délután pedig az üveg...

A lakásban a kárrendezés is folyamatban. Az új akvárium helye kifestve, stb.
Ha nem említettem volna, előző akváriumból eltűnt pár liter víz, nem sok, 2 vödörnyi, ami valami oknál fogva a laminált parkettában talált új otthonra.

Érdekes módon amikor kiderült, hogy a laminálttal valamit kezdeni kell, akkor egy egyszerű pár órás folyamatból párom ötletei alapján egy komplett festés, új laminált padló, új ülőgarnitúra és konyha felújjítás lett, azaz két hetes boldogság.
Cserébe az akvárium esetében szabad kezet kaptam... :)
 
Ha nem említettem volna, előző akváriumból eltűnt pár liter víz, nem sok, 2 vödörnyi, ami valami oknál fogva a laminált parkettában talált új otthonra.

Érdekes módon amikor kiderült, hogy a laminálttal valamit kezdeni kell, akkor egy egyszerű pár órás folyamatból párom ötletei alapján egy komplett festés, új laminált padló, új ülőgarnélátúra és konyha felújjítás lett, azaz két hetes boldogság.
Cserébe az akvárium esetében szabad kezet kaptam... :)
Hát ismerős, valamit valamiért...;)
Azzal vigasztald magad, hogy legalább az akváriumba nincs beleszólás.
Én anno jó 10 éve amikor az első komolyabb (kb 380 literes) akváriumomat csináltam, a páromnak karácsonyra ugyanolyan értékben vettem egy fülbevaló+medál garnítúrát. Persze gyorsan megsaccolta az ajándék értékét, így kicsit dörmögött, hogy mennyibe is volt az akvárium, az állvány, a tető... A fontos az volt, hogy végül azért csak örvendett:)
 
Hát ismerős, valamit valamiért...;)
Azzal vigasztald magad, hogy legalább az akváriumba nincs beleszólás.
Én anno jó 10 éve amikor az első komolyabb (kb 380 literes) akváriumomat csináltam, a páromnak karácsonyra ugyanolyan értékben vettem egy fülbevaló+medál garnítúrát. Persze gyorsan megsaccolta az ajándék értékét, így kicsit dörmögött, hogy mennyibe is volt az akvárium, az állvány, a tető... A fontos az volt, hogy végül azért csak örvendett:)

Igazából a legütősebb indoka: egy szép új akváriumhoz azért illene kifesteni, és rendbe szedni pár dolgot... Azt hittem besírok. :D:ROFLMAO:
 
Megérkezett a szekrény és a lámpa.
Holnap jön az üveg...

2014-07-17_20.18.02_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Nini egy ATI!!!
Nagy álmom lecserélni egy ilyenre a quad-ot:woot:
Gratu hozzá.Szép lesz,jó lesz meglásd;)

Először én is Quad-ot néztem, nem akartam ennyit kiadni rá, de végül rábeszéltek, mindenki azt ,ondja nem bánom meg. :)
Most már az üveget várom nagyon, de holnap délutánra az is megérkezik...
 
Az ATI nálam nagy szerelem!Nem cserélnem le sok mindenre!Igaz ez csak egy közép kategória(de annak a felső határa),oke hajtogatott alumínium,de én imádom.
 
Az ATI nálam nagy szerelem!Nem cserélnem le sok mindenre!Igaz ez csak egy közép kategória(de annak a felső határa),oke hajtogatott alumínium,de én imádom.

Gondolj bele, hogy a régi akváriumon egy DIY megoldás volt, semmi spéci csővel, ebben van azért egy grolux is.
Tegnap kipróbáltam a naplementét... Nagyon fasza.
Kicsit járattam is (jó kis megvilágítás volt, míg a bútort raktuk össze), ha megy a ventije, akkor is nagyon szép halk, stb.
 
Back
Oldal tetejére