• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Taiwan bee

Ők is Taiwan bee garnélák

DPP_0549_zps2e16a8c7.jpg
 
[quote="Tibi]Akkor rosszul emlékeztem!:) Tapasztalatod szerint mi az ideális pH tartomány nekik?[/quote]

Én jelenleg olyan 6.2-6.5 PH közt tartom az összes taiwanomat. Pontos PH-t mérni otthon elég nagy kihívás, ezért tizedre pontosan megmondani nem nagyon tudom.

Az elmúlt évek alatt sokat változtak a taiwan bee garnélák, a 3-4 évvel ezelőtti példányok nagyságrendekkel voltak érzékenyebbek, kényesebbel, mint a mostaniak. Nem azt mondom, hogy most egyáltalán nem érzékenyek, de az első példányok megjelenése óta rengeteg idő telt el, és a mostani jószágok már sokkal "jobban bírják a strapát", mint anno.
 
Gondolkodom ezeken a szépségeken. Szentgyo (István) "garnéla mesterrel" volt egy rövid beszélgetesem az egyik színváltozatról. Akkor fogalmazódott meg bennem a kérdés, hogy árban hová érdemes tenni ezeket a kis ékszereket? Még véletlenül sem szeretném ha valaki félreértené és azt gondolná, hogy meg merem vagy akarom kérdőjelezni bárminek is az árát. Szóval semmi vita vagy flame nincs a részemről, kisdobos becsszó :) Egyszerűen csak érdekel, hogy pl. a GA oldalán 8e Ft/db áron hirdetett taiwan bee garnéla áraktól mikor/miért van eltérés, ha valaki (megbízható minőségű) taiwanokban gondolkodik itthon?
 
Gondolkodom ezeken a szépségeken. Szentgyo (István) "garnéla mesterrel" volt egy rövid beszélgetesem az egyik színváltozatról. Akkor fogalmazódott meg bennem a kérdés, hogy árban hová érdemes tenni ezeket a kis ékszereket? Még véletlenül sem szeretném ha valaki félreértené és azt gondolná, hogy meg merem vagy akarom kérdőjelezni bárminek is az árát. Szóval semmi vita vagy flame nincs a részemről, kisdobos becsszó :) Egyszerűen csak érdekel, hogy pl. a GA oldalán 8e Ft/db áron hirdetett taiwan bee garnéla áraktól mikor/miért van eltérés, ha valaki (megbízható minőségű) taiwanokban gondolkodik itthon?

Ha kereskedőtől veszel, aki a betével alapján adózik stb, akkor van egy kb listaára. Ez a listaár a kínálat alapján változhat.
Pl a németeknél a kereskedők kb 2-8 EUR között jutnak Taiwan garnélához. Ezért a polcokra is olcsóbban kerülhet.

Itthon nincs megfelelő háttere a garnélázásnak. Magyarul nem működik az ellátó rész.
Németeknél addig drága egy garnéla, amíg újdonság. Aztán ahogy rákapnak a tenyésztők az ára rohamosan csökken. Itthon ez máshogy működik sajnos.

Így mint kereskedőnek kb az a választás marad, hogy külföldről importálni be, ami az utaztatás miatt csak ideig óráig működhet. Nyár, tél kizárva stb.

Az olcsóbb ár amire esetleg célzol az direktbe tenyésztőtől létezik és mivel nem vállalkozás szerűen működik legtöbbjük ilyen jellegű költségeik sincsenek.

Magam részéről hiányolom a hazai árkövetést. Már 2-3 éve is a fenti EUR árakon lehetett garnélákhoz jutni az osztrák és német tenyésztőknél.
 
Az olcsóbb ár amire esetleg célzol az direktbe tenyésztőtől létezik és mivel nem vállalkozás szerűen működik legtöbbjük ilyen jellegű költségeik sincsenek.

Igazából pont a magasabb ár miatt tettem fel a kérdést. Azt gondoltam teljesen laikusan, hogy a 8e Ft-os GA Taiwanos ár egy jól meghatározott piaci ár lehet. Hiszen az oldal szerint több féle színváltozatot takar az ár. Gondolom éppen mit sikerül beszerezni, stb. Ehhez képest viszont lehetnek komoly eltérések méghozzá felfelé is. Így jött a kérdés. A színváltozatok/magasabb osztályozású taiwanok között is van árkülönbség mint mondjuk a CRS/CBS garniknál.

Az árakról meg tényleg nincs semmi infó itthon. A GA oldalán kívül teljes titok övezi, hogy egyébként ezek a garnélák itthon színváltozattól függően mégis milyen áron mozognak.
 
Igazából pont a magasabb ár miatt tettem fel a kérdést. Azt gondoltam teljesen laikusan, hogy a 8e Ft-os GA Taiwanos ár egy jól meghatározott piaci ár lehet. Hiszen az oldal szerint több féle színváltozatot takar az ár. Gondolom éppen mit sikerül beszerezni, stb. Ehhez képest viszont lehetnek komoly eltérések méghozzá felfelé is. Így jött a kérdés. A színváltozatok/magasabb osztályozású taiwanok között is van árkülönbség mint mondjuk a CRS/CBS garniknál.

Az árakról meg tényleg nincs semmi infó itthon. A GA oldalán kívül teljes titok övezi, hogy egyébként ezek a garnélák itthon színváltozattól függően mégis milyen áron mozognak.

A nálunk szereplő árak vegyes Taiwan csapatra vonatkoznak.
A ritkaságok pl Pinto nem tartozik ide. Ő kifejezett ritkaság. Ennek még mindig nagyon magas az ára.

És mint minden garnélás dologra erre is igaz, hogy léteznek szuper szelektált egyedek kivételesen jó minőséggel. Ezek árban magasabbak még a német oldalakon is. Idehaza ilyet biztosan nem kapsz még, de itthon is találhatsz pl Pintot ha ritkaságot keresnél. Pl Szentgyőnél. De a taiwanok többsége sima Taiwan. A jó dolog mondjuk az, hogy taiwanból szinte minden jól néz ki. Nincs akkora eltérés mint mondjuk egy CRS vonalnál, ahol néha igazán borzalmas CRS garnélákat látni ugyanazon az áron mintha szelektált példányt vennél.

Ami az itthoni verziókat illeti, nekem nem szimpi, hogy nincs szelektálás. A feketékben a fehér sokszor kék/kékes.
Németeknél sok helyen külön tartják őket, nem keverik a Blue Bolt egyedekkel, nehogy elvesszen ez a különleges tulajdonsága.

Bár magam ellen beszélek, de szerintem kezdőknek ennyi pénz adni garnélákért pazarlás. Szinte garantált a kudarc.
Ezért én csak sokadik garnélának javaslom a taiwanokat, ha némi gyakorlatot szereztél könnyebb fajtákkal.
 
Egyébként nem kell sokat keresni, de figyeld meg a németeknél szezonális árak is vannak. Pl tél előtt általában minden borzalmasan olcsó.

Kiszórják a garnélákat, mert tudják télen sokkal kevesebb a forgalom. Ne náluk dögöljenek le a garnélák....

Most épp 7-8 euro kint egy taiwan szinte az összes nagy német garnélás oldalon (Garnelio, Rendo stb). És ez már kereskedőtől, számlával. Ezért lehet a nagyker ár 2-3 eur.

Nah ezért nincsenek rendben itthon a garnéla árak....
 
A nálunk szereplő árak vegyes Taiwan csapatra vonatkoznak.
A ritkaságok pl Pinto nem tartozik ide. Ő kifejezett ritkaság. Ennek még mindig nagyon magas az ára.

Blue Shadow Mosura, ami után érdeklődtem. De megtudtam, hogy Pinto után/előtt ő is egy értékesebb változat.

A tartásuk biztos egy érdekes kérdés. Nem gondolom azt sem, hogy csak az tartson ilyet, aki tenyészteni/szaporítani akarja. Bár tudom, hogy sikerélmény és akár "zsebpénzt" is jelenthet. Tudom, hogy nem lehet őket "ivartalanítani" mint mondjuk teszik azt kutyák és macskák esetében, hogy elkerüljék a nem kívánatos "tenyésztést", de azért az embernek van egy olyan érzése, hogy potenciális tenyésztőnek tekintenek rá, ha ilyen garnélát akar tartani.
 
Nah ezért nincsenek rendben itthon a garnéla árak....

Biztosan kevesebben is foglalkoznak vele. A taiwanok lehet, hogy egy picit túl is vannak misztifikálva, miközben itt is olvasható, hogy ma már nem annyira kényesek, mint a 4-5 évvel ezelőtt. Ez pedig talán pont a hazai tenyésztésnek is köszönhető.
 
A tartásuk biztos egy érdekes kérdés. Nem gondolom azt sem, hogy csak az tartson ilyet, aki tenyészteni/szaporítani akarja. Bár tudom, hogy sikerélmény és akár "zsebpénzt" is jelenthet. Tudom, hogy nem lehet őket "ivartalanítani" mint mondjuk teszik azt kutyák és macskák esetében, hogy elkerüljék a nem kívánatos "tenyésztést", de azért az embernek van egy olyan érzése, hogy potenciális tenyésztőnek tekintenek rá.

Nem ezért nem javaslom. Inkább azért mert tényleg fájdalmas látni 5-6 ezer vagy még drágább garnélákat pörögni lefele.
Ráadásul az életciklus is nagyon rövid. Ha nem sikerül megoldani, hogy szaporodjanak nálad, akkor nem egy hosszútávú garnélázás lesz.
 
Igen ő is ritkaság / illetve az alap változatokon kívül van. Ilyet kereskedőnél max a németeknél találsz.

Ezért kérdeztem rá Szentgyonál, mert láttam előtte is, hogy hirdet ilyet. A blogján is saját fotók voltak róla. Akkor még elképzelésem volt, hogy milyen áron mennek.
 
Biztosan kevesebben is foglalkoznak vele. A taiwanok lehet, hogy egy picit túl is vannak misztifikálva, miközben itt is olvasható, hogy ma már nem annyira kényesek, mint a 4-5 évvel ezelőtt. Ez pedig talán pont a hazai tenyésztésnek is köszönhető.

Németeknél már nagyon régóta működik a hazai tenyészet.
Nyílván importálnak is, hogy ki tudják elégíteni az igényeket, de tonnaszám teremnek garnélák. Nagyon sokan foglalkoznak vele.
 
Nem ezért nem javaslom. Inkább azért mert tényleg fájdalmas látni 5-6 ezer vagy még drágább garnélákat pörögni lefele.
Ráadásul az életciklus is nagyon rövid. Ha nem sikerül megoldani, hogy szaporodjanak nálad, akkor nem egy hosszútávú garnélázás lesz.

Ez pl. egy nagyon hasznos infó. Azért azt jó tudni, hogy muszáj a szaporulat és felnevelés, mert az a legköltséghatékonyabb. :)
 
Back
Oldal tetejére