1. Ez a weboldal cookie-t használ. Az új EU szabályozásnak megfelelően ez az üzenet az első látogatáskor megjelenik.
    A weblap további használatával automatikusan elfogadod, hogy az Akvakertész.hu Fórum cookie-t használ.
    Az Akvakertész Fórum csapata Learn More.
  2. FONTOS!!!

Február 26-Március 4-i héten a hidegebb éjszakai hőmérséklet miatt a növény szállítást szüneteltetjük. Inkább a bolti vásárlást javasoljuk ebben az időben. Bővebben itt

Köszi a megértést, a Green Aqua csapata
    Értesítés elrejtése
  3. Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Értesítés elrejtése

Garnélás Szigeti Garnizon

Kategória: 'Naplók', témanyitó: Jalos, téma nyitása: Dec 6, 2017.

1. Jalos
    Épp nem fórumozik ...

Jalos Kertész szaki

Tag:
    Nov 29, 2016
    Kedvelik:
    188
    Hely:
    Szigetszentmiklós
    Sziasztok!

A TERV:

A korábbi 30l-s Nano kicsi lett nekem, szeretnék bele több mindent a CRS-k mellé (több boraras-t, oto, géb, és más növényeket is, de nekem nincs képességem a Nano méretű akvában küzdeni az algával, növényekkel és garnikkal egyszerre) és egyébként is 45*45-s a bútor alatta, így adott volt az újnak egy GA 45*45*40- opti üveg.
    Az üvegre hátlapra akarok még statikus opál fóliát, mert a háttér narancsszínű falak szerintem elviszik a színeket. Ha valaki tud beszerzési forrást, szóljon (főleg fizikai bolt érdekel Pesten, és van kis tételben is :) ).

- Szűrés:
    Oase BioMaster 350 + 100W fűtés.
    Szűranyag egyenlőre: 2l Matrix + 1 * Oase kék szivacs + 1 * Oase Helix bioball. Ez utóbbi kettő upgredelhető.
    +ADA GreenBacter segíti a bacikat.

- Ki/befolyók:
    12/16 méretben van otthon ki/befolyó tartalék, de már megrendeltem egy 16/22-s szettet (Poppy és Lily is, majd meglátjuk).
    A csövezés még csak fejben tervezés alatt áll, a szűrő ugye 16/22-s. Ez vastagabb mint a mostani + lesz Reaktor bypass-szal, ezért még nem állt teljesen össze hogy mit milyen vastag csövezéssel csináljak. Biztos ami biztos 2 Duplacsap van, mert azok kellenek a kibefolyók leválasztásához tisztitáskor.
    A reaktor ágba tervezek hőmérő szondát is, és opcionálisan egy TDS szondát (meg amit még kitalálok): 2 mellék ág lesz: 1-k a CO2, a másik meg hőmérséklet, TDS, esetleg PH).

- Víz: RO mint a kicsiben, SaltyShrimo GH és KG -val kezelve. Táp marad a GA + Excel + házi PO4 szükség szerint.
    Mivel a vizcseréhez kevés lett volna a meglévő 10l-s kanna, ezért beszereztem két 20l-set (egyikbe RO, másikban tárolva a leszivott vizet a következő vízcseréig: ha kellene szűrő tisztitásra akkor legyen).
    A feltöltést már nem akarom kézzel végezni a 20l kannából, be kell lőni egy pumpát.

- Világítás:
    Chihiros RGB 45 van, emellé szinte biztos kell még valami, ami elsőkörben valószínűleg a meglévő Chihiros E 30cm lesz, később meg vagy még egy RGB vagy egy A vagy E oszályú Chihiros. Vezérlés: TC420-szal.

- CO2 a mostani kicsiből kerül át (GA beszerzés, 2 kg+ Oxyturbo), de diffuzor helyett kiegészítve saját Reaktorral (már megvannak az anyagok 95%-Ban), de az eredeti Reduktorral egybeépitett tűszelep mellé kerül egy önálló Camozzi.

-Talaj
    Mivel a kis aquában nagyon küzdöttem az alacsony PH-val, ezért itt inkább Dennerle Shrimp King Active lesz, de alatta megy az AD powersand.

Dekor: jelenleg ez még hiányzik (na jó, van itthon lávakő, bazalt, 1 kis méretű Red Moor), de még kell hozzá. A Nano alapján megtapasztaltam a garnélák mellett (és különös tekintettel ha lesznek Oto-k és Géb is) talaj emeléshez a talajon kívül fizikai elválasztás is kell: rejtetten kövek, műanyag, Geotextil, láthatóaknál meg kövek/fa. Enélkül a kis talajmérnökök gondosan elegyengetik a talajt. Tudom, gyepesíthetnék is előtte, de jelenleg ehhez nincs türelmem.

Alga ellen ( jelenleg ez a legfájóbb problémám, konkrétan Zöld szőr) megy még bele megelőzésképpen: Chihiros Doctor új verzió.
    Az aqua Terv szerint csak December végén kerül feltöltésre. A meglévő kis Nano -ba meg majd Garnélás Kardinális-t tervezek ha mindenki átköltözött, így oda nem kell CO2, és a hűtés is megoldódott.

A többit majd új postban.

2. Jalos
    Épp nem fórumozik ...

Jalos Kertész szaki

Tag:
    Nov 29, 2016
    Kedvelik:
    188
    Hely:
    Szigetszentmiklós
    Nem sok időm volt az ünnepek alatt, de a régi akva ideiglenesen munkapadra kerülése miatt Női nyomásra muszáj befejeznem az áttelepítést. Megkaptam a végső határidőt is - Február 20 - vagyis max. 2 hetem van az akva indítására, hogy 1 hónap múlva a fauna is átkerülhessen.

Jelenleg a dekor elhelyezése a kérdéses. Ha valakinek van ötlete, javaslata azt szivesem veszem.

A képeken kivüli terveim:
    A jobboldali kövek vegyes szinű többszinű 10-20mm kavics kerül, alacsonyabban mint a határoló kövek. A többi helyre Dennerle Shrimp King Active + kis powersand alá.

Növények: a nagy fára, tövébe Buce-k, Anubiasok, microsorum, esetleg moha.
    Hátra Baloldalra Rotala, hátra középre Ludwigia Palustris (a tövek a fa takarásába, és talán csak a vörös levelű magasabb részek látszanak majd ki.), jobbra hátra Mayata Fluviatilis.
    Előlre Staurogyne repens, legelőlre Elatine hydropiper.

Aztán majd még valami vörösebb növény sem ártana. A fa kilogó részére valamilyen emers növényt akarok még találni.

27740086399_a78e02785e_b. P1050376 by Lajos Szabo, on Flickr

27740088449_e5d7feb640_b. P1050379 by Lajos Szabo, on Flickr
    24648553927_3a89e1808f_b. P1050378 by Lajos Szabo, on Flickr

star67, nemjo, Gyukker és 9 mások kedvelik ezt.
  3. Jalos
    Épp nem fórumozik ...

Jalos Kertész szaki

Tag:
    Nov 29, 2016
    Kedvelik:
    188
    Hely:
    Szigetszentmiklós
    Pótlás: az akva víz alatt van már 10 napja, a részletek alább:

A hardscape mellett a technikát is kellett finomítani, a CO2 reaktort én a szokásos szűrőház mellett műanyag elemekből raktam össze.
    Az extra csatlakozások a reaktort követő UV-C hez tartoznak (zöld 12mm csövezés). Gondolkodom még egy duplacsapon, akkor tetszőlegesen lehetne kiiktatni a reaktort és UVC-t, hosszabb karbantartáshoz, de egyenlőre elég így is, egyetlen 17mm csővet kell átcsatlakoztatni. A szűrő kimentén van egy 3/4-s zárókupak, ami terv szerint egy hőmérő szonda lesz (másik kupakot használva, a kupakba beragasztva egy NTK szondát).

39131166634_7923c4e35e_b. P1070043 by Lajos Szabo, on Flickr

A szekrénybe beszerelve kicsit zsufi lett, de még éppen szerelhető. Ki tudom húzni a szűrőt, le tudom csatlakoztatni a szűrőt, és ha kell ki tudom venni a fentebbi képen látható Reaktor és csatlakozó rengeteget egyben. Hátul van hely még egy légpumpának. A CO2 palackot kell még megemelnem 10 cm-rel, hogy könnyebben ellenőrizhető legyen az óra állás, erre bármi jó ami 10*10*10-s méretű, pl. egy féltégla (de ennyire nem vagyok igénytelen).
    28061893949_d1631e1e0d_b. P1070047 by Lajos Szabo, on Flickr

Volt egy nem akvárium-s teszt, a rendszer ellenőrzésére, első alkalommal két helyen folyt: egyik helyen kimaradt a teflon, másik helyen nem volt eléggé meghúzva, illetve a harmadik helyen a CO2 csövezés a gyorscsatlakozásnál nagyon enyhén engedte a vízet, de aztán megszűnt.

Amúgy szerintem szuper lett a reaktor: se hang, se bubi, de CO2 az szépen oldódik (a fenti képen MÉG nincsen bekötve a CO2 a reaktorba). A 4/6mm kis csap kettős célt szolgál: jelenleg nem folyik ki a víz a reaktorból, illetve légteleníteni is lehet szükség esetén. A bypass-n egy kicsit kellett csak zárni hogy légtelenítődjön a teljes reaktor - ekkor elég sok levegő jött ki.

28061887239_8e28bd5c80_b. P1070049 by Lajos Szabo, on Flickr

4. Jalos
    Épp nem fórumozik ...

Jalos Kertész szaki

Tag:
    Nov 29, 2016
    Kedvelik:
    188
    Hely:
    Szigetszentmiklós
    star67, nemjo, evavigh és 6 mások kedvelik ezt.
  5. Jalos
    Épp nem fórumozik ...

Jalos Kertész szaki

Tag:
    Nov 29, 2016
    Kedvelik:
    188
    Hely:
    Szigetszentmiklós
    Elatine HydroPiper előkésztive:
    28061806639_f34e8d337f_b. P1140075 by Lajos Szabo, on Flickr

Feltöltés alatt:
    38941982425_fe8ff8cf71_b. P1140084 by Lajos Szabo, on Flickr

Azóta megy a heti két 30% vizcsere.
    A PO4-t a denerle talaj is nyeli.
    A vasfából is jön a szokásos fehér zselés anyag, de csak az árnyékos részen. Még nem merek lakót áthelyezni, pedig a kis nanóban nár elég túl zsúfoltság van.
    39840866721_b6890a0c62_b. P1200101 by Lajos Szabo, on Flickr

A kis akvából kivett növények helyét ellepték a leendő lakók:
    28061800369_80873f3d26_b. P1140077 by Lajos Szabo, on Flickr

CO2 helyzet:
    38941954815_28584affd0_b. P1190095 by Lajos Szabo, on Flickr

star67, evavigh, Gyukker és 4 mások kedvelik ezt.
  6. Jalos
    Épp nem fórumozik ...

Jalos Kertész szaki

Tag:
    Nov 29, 2016
    Kedvelik:
    188
    Hely:
    Szigetszentmiklós
    Ilyen volt közvetlenül feltöltés után:
    28061768279_c7b7d0e5ae_b. P1140088 by Lajos Szabo, on Flickr

Azóta bekerült a Cihiros Doctor v3, a DC, a víz letisztult, de a felszin kicsit olajos, és a fa körül habos. A vasfa tetején még kövek laknak, na nem a scape részeként, hanem csak lesúlyozásilag.
    A kinai Poppy elég magas elhelyezésú, nem tudom mélyre a vízbe ereszteni, és egyébként is mintha kicsit alacsony lenne az áramlás. Ezt még ki kell vizsgálnom, és esetleg Poppy-ra cserélni. Talán a hétvégi vízcserénél mérek egy szűrő teljesítmény hozamot.

nemjo, Szépe Kálmán, evavigh és 3 mások kedvelik ezt.
  7. toderik
    Épp nem fórumozik ...

toderik Kertész szaki

Tag:
    Okt 19, 2009
    Kedvelik:
    87
    Hely:
    Budapest, XIV. ker
    Csak egy megjegyzés!

GA oldaláról vélemény a szűrőről:
    • " szűrőnek vettem egy 450 literes akváriumba, nagyon meg vagyok vele elégedve!"
    Kocka akváriumban, csak "45" cm szélességgel, ezzel a szűrővel, full krafton az ecsetalga dobozolható!:facepalm: Nagyon kell tudni játszani a flow-val, hogy az alga elkerüljön és mindenhol egyenletes legyen a co2 eloszlás. Nem lesz könnyű menet.

Gyukker kedveli.
  8. Jalos
    Épp nem fórumozik ...

Jalos Kertész szaki

Tag:
    Nov 29, 2016
    Kedvelik:
    188
    Hely:
    Szigetszentmiklós
    Ne vedd sértésnek, de a valakinek a véleménye egy dolog, a másik dolog viszont a GA oldaláról:
    gyári max méret: 350l, GA ajánlás: 90l.

Folytani bármikor lehet, ráadásul a reaktor már eleve elvesz egy kicsit a teljesítményéből. De ismétlem: jelenleg nemhogy túl nagy flow-t látok, hanem inkább kicsit a jelenlegi kifolyóval.
    CO2 elosztás egyenletesség: Reaktor használata mellett ez a probléma nem játszik.

Sokat vacciláltam amúgy a 250 és 350-s között, de a BioMaster 250-shez képest nem is flow-ban tudd igazán többet a 350 hanem a vödör méretben.

9. Jalos
    Épp nem fórumozik ...

Jalos Kertész szaki

Tag:
    Nov 29, 2016
    Kedvelik:
    188
    Hely:
    Szigetszentmiklós
    2 hete ketyeg, heti 2 vízcserével: a víz opálos lett, bekapcsoltam az UV-t.
    Némi diatom barna alga is megjelent minimálisan, a szilikonra rá kellene mérnem. Minden más paraméter Ok.

Terveim szerint az első teszt lakókat 1 hét múlva költöztetem, ha addig javul az opálosság.

10. Jalos
    Épp nem fórumozik ...

Jalos Kertész szaki

Tag:
    Nov 29, 2016
    Kedvelik:
    188
    Hely:
    Szigetszentmiklós
    Víz homály megszűnt, egy kicsit kezdett algásodni, leginkább barna alga.

Mérések alapján SIO2 igen magas, 6 feletti. Nem tudom honnan jöhet:

akvárium: GA optiwhite
    szűrő (Biomaster + matrix): nincs benne üveg,
    kinai ki/befolyó
    CO2 reaktor: Nincs benne üveg
    Vasfa + megkövesedett fa: nincs üveg.
    Dennerle Dekorkavics, Rio Xingu? erre gyanakszom leginkább.

De mindegy is, a majdani lakók elvileg megbirkoznak majd a diatommal. Ez legyen a legnagyobb gondom :).

Utoljára módosított: Febr 2, 2018
  11. viktorlantos
    Épp nem fórumozik ...

viktorlantos Alapító Admin

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    49,933
    Hely:
    Budapest
    Szilikat, csapviz es/vagy dekorkavics

12. Etele
    Épp nem fórumozik ...

Etele Legenda

Tag:
    Szept 7, 2014
    Kedvelik:
    3,931
    Hely:
    Budapest XIV.
    Tök jó lett, mostanában a vasfa nagy gyengém, imádom! :)

Mindkét akvában CRS-ek lesznek ezek szerint.

13. Jalos
    Épp nem fórumozik ...

Jalos Kertész szaki

Tag:
    Nov 29, 2016
    Kedvelik:
    188
    Hely:
    Szigetszentmiklós
    Csapvizet már mértem régebben, akkor nem volt benne SiO2. De most megmérem megint.
    Ugye jól tudom hogy RO nem szedi ki a SiO2-t?

14. nemjo
    Épp nem fórumozik ...

nemjo Főkertész

Tag:
    Aug 6, 2016
    Kedvelik:
    939
    Hely:
    Pécs
    szerintem betyár jó lett ...

15. viktorlantos
    Épp nem fórumozik ...

viktorlantos Alapító Admin

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    49,933
    Hely:
    Budapest
  16. Jalos
    Épp nem fórumozik ...

Jalos Kertész szaki

Tag:
    Nov 29, 2016
    Kedvelik:
    188
    Hely:
    Szigetszentmiklós
    S
    Nem, a kicsit ebben a formában elbontom (pedig annyira stabil lett most 1 éves korára, a CRS-k nagyon jól értik magukat benne).
    Még nem 100%-k, de Sulawesi Kardinálokra gondoltam a kicsiben.

17. Etele
    Épp nem fórumozik ...

Etele Legenda

Tag:
    Szept 7, 2014
    Kedvelik:
    3,931
    Hely:
    Budapest XIV.
    Aham.

Elvileg azokból már van annyira beakvarizált is ami szaporodik csapvízben. :) Nekem is tetszenek, de a brutál melegigényük visszatart.

18. Jalos
    Épp nem fórumozik ...

Jalos Kertész szaki

Tag:
    Nov 29, 2016
    Kedvelik:
    188
    Hely:
    Szigetszentmiklós
    A múlt héten átkerültek az első honfoglalók: 5+1 CRS (+1 egy Anubiassal, minden szoktatás nélkül kommandozótt át, de megmaradt).
    Aztán ment a többi is, de nem olyan egyszerű egy 30l-s akvából a szétbombázás nélkül lehalászni kb 80 garnélát.
    Luigi-től jött 6 féle Buce is.

Egy kép az áttelepítésről (nem ennyi ment át, ez egyetlen - de nem az első - csapdázás eredménye). A legjobban amúgy fedővel lezárható nagy akril kocka vált be, amibe spenótot tettem. Második helyezett az űditős palckból készitett varsa szerű csapda, szintén spenóttal. A kicsiket meg le lehetett szívni vastagabb szilikon csővel.

39630630604_4f1f67f110_b. P2170087 by Lajos Szabo, on Flickr

19. Jalos
    Épp nem fórumozik ...

Jalos Kertész szaki

Tag:
    Nov 29, 2016
    Kedvelik:
    188
    Hely:
    Szigetszentmiklós
    Most hétvégén pedig bekerült az összes CRS a régi akvából, és jöttek új lakók is:
    +6 Boraras Brigittae, +12 kubotai
    4 amano, 4 pinokkio és 4 oto.

A borarasok teljesen másképpen viselkednek ekkora létszámban (összesen 23 db), gyakorlatilag magukénak érzik az akváriumot. Persze a több mint 80 db CRS sem zavartatja magát.
    Az akva oldalán pedig a magasító Folpack nyomai láthatóak, amelyek a sikeres kiugrás esélyét hivatottak csökkenteni (otó,pinokkió és amanok ellen).

39630621244_7e85ffbae6_b. P2170136 by Lajos Szabo, on Flickr

Itt az egyik pinokkio a kép közepén, (Blur effect by Boraras brigittae)
    39630624754_6d6f188003_b. P2170131 by Lajos Szabo, on Flickr

Két otó.
    Az első nap nem ment Co2, ma csak félidőben indítottam, remélem az Otóknak ennyi beszoktatás elég, de sajnos 2 otó a mai nap már nem nagyon aktív. A másik kettő továbbra is szorgalmasan dologik.
    39630627454_447af1e554_b. P2170126 by Lajos Szabo, on Flickr

Persze még nem végleges a berendezés, a ronda etető cső meg fog szűnni + egyes növények sem a végleges helyükön vannak.

Micro, nemjo, star67 és 11 mások kedvelik ezt.
  20. Jalos
    Épp nem fórumozik ...

Jalos Kertész szaki

Tag:
    Nov 29, 2016
    Kedvelik:
    188
    Hely:
    Szigetszentmiklós
    Rossz hírek: a 4 OTO-ból kettő már az örök algamezőkön vándorol. Már a második napon valószínűleg ez a kettő nem volt aktív, nem ettek, csak elbújtak valahova.
    3. nap este már nem láttam őket, tegnap (4. nap) este pedig csak a tetemeket találtam meg.

Érdekes hogy a CRS-k nem ugrottak rá a tetemekre.

Szerencsére a másik kettőből legalább az egyik biztosan eszi a cukkinit (nem nagyon tudom őket megkülönböztetni). A Dennerle PlecoMenu kajára nem nagyon szagolnak rá - annál inkább az amano zabagépek. Nem néztem oda 5 percre és a nagy darabot simán odább vitték vagy 15cm-rel, egy "hegyláncon" is átemelve.

Utoljára módosított: Febr 22, 2018, 08:24
    evavigh és ezsolt80 kedvelik.

Aktuális oldal megosztása