• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

New hope...

Pár napja észrevettem, hogy vmiért "ködös", picit fehéres a víz. Mi lehet az oka szerintetek? Nem változtattam semmin, a mérések nem mutattak szintén semmilyen negatív értéket. A hétvégi vízcserében bíztam, de tegnap ismét elég ködös volt a víz. A halak, garnélák látszólag jól érzik magukat, esznek, vígan ficánkolnak, úszkálnak, matatnak (kinek mi a dolga:D)
Kb. annyi ötletem lenne, hogy a szűrő takarításkor, kb. 3 hete egy bacter ball-t tettem a szűrőbe, lehet az színez? A szűrő teljesítménye szerintem ok, ugyanolyan intenzitással jön a víz a kifolyó ágon, mint eddig. Nektek esetleg tippetek lenne mi okozza a ködösséget?
 
Pár napja észrevettem, hogy vmiért "ködös", picit fehéres a víz. Mi lehet az oka szerintetek? Nem változtattam semmin, a mérések nem mutattak szintén semmilyen negatív értéket. A hétvégi vízcserében bíztam, de tegnap ismét elég ködös volt a víz. A halak, garnélák látszólag jól érzik magukat, esznek, vígan ficánkolnak, úszkálnak, matatnak (kinek mi a dolga:D)
Kb. annyi ötletem lenne, hogy a szűrő takarításkor, kb. 3 hete egy bacter ball-t tettem a szűrőbe, lehet az színez? A szűrő teljesítménye szerintem ok, ugyanolyan intenzitással jön a víz a kifolyó ágon, mint eddig. Nektek esetleg tippetek lenne mi okozza a ködösséget?
Igazából nem tudom mi történt, de a ködös víz biztos megijedt, hogy reggel előkészítettem két vödör vizet a holnap reggeli vízcseréhez, mert mára sokkal tisztább az aki(y) Persze az okot továbbra sem tudom miért történik ez...o_O A vízcserét reggel azért megcsinálom, hogy ismét NAGYON tiszta legyen a víz:whistle:...
 
Tegnap ismét nagyobb karbantartást végeztem, szűrő ki-és befolyó csöveit is kitakarítottam, kicsit megszenvedtem velük, de most szép tiszták legalább. A szűrő kapott egy új purigent, a másikat majd lekezelem, így tudom őket váltogatni legalább. A perlon katasztrofális állapotban van, viszont nem volt a hétvégén a GA-ban:( A visszaüzemelés megint nem ment zökkenőmentesen, mindig elbénázok vmit:( A szívócsőnél nem vettem észre, hogy a kis gumikarika (ami azért eléggé elnyúlt az eredeti alakjához képest - nem tetszik) félre csúszott, így hiába légtelenítettem a szűrőt, állandóan levegős maradt. Kb- háromszor szedtem szét, raktam vissza a szűrőt, pumpáltam ki a levegőt, mire megtaláltam a problémát. Addigra viszont annyi trutyit sikerült bepumpálnom az aksiba, hogy az elkeserítő volt... Mindegy, terveztem vízcserét is, volt előkészítve víz is, így azt is szépen megcsináltam, de azért elég elkeserítő volt a koszos akvárium látványa:( Mire végeztem már lekapcsolt a lámpa is, így az okozott piszkosság mértékét már nem láthattam. Reggelre azért már sokkal tisztább volt a kép, este kíváncsi leszek mi vár otthon... :( Mindenesetre már előre félek, ha megszerzem az új perlont, akkor megint szedhetem szét a szűrőt...
 
Nagyon rég nem írtam már a naplóba. Az akvárium betöltötte szeptember elején az 1. szülinapját! Az utolsó bejelentkezésem óta azért sok minden történt, illetve úgy éreztem, hogy szükséges számba venni egy kicsit, mi volt jó, mi nem volt jó, mit kell másként csinálnom majd a következő időszakban, vagy aksinál (mert biztosan lesz majd egyszer következő). Szóval ez amolyan összegző, tényfeltáró, őszintén csapongóan bevallós bejegyzés lesz, emlékeztetőnek főleg magamnak a jövőre nézve.

Pozitívumok: az aki ma is szépen működik, nagy hibát azt gondolom nem követtem el, a növények többsége és a halak, garnélák jól érzik magukat. A lelkesedés, odafigyelés, törődés nem hagyott alább, egyszer-egyszer azért előfordult persze, hogy elmaradt a heti vízcsere és csak vízpótlás volt, nem lett mindig letisztítva az üveg, egy-egy etetés kimaradt, de az, hogy napokig rá se nézzek, ne törődnék az akival sosem. S most is minden nap, mikor hazaérek, szinte azonnal ellenőrzöm az akit, hogy minden működik-e, a halak és garnélák rendben vannak-e? És még mindig percekig, 10 percekig le tudok ülni az aki elé mélázni, pihenni, legeltetni a szemem(y) A növények zöme szépen fejlődik, s a kezdetek óta majdnem minden típus meg is maradt, kivétel a Ranunculus, vmiért egy idő után már nem érezte jól magát és kicsit talán én is bőszen vágtam meg és ez nem tetszett neki, de talán majd újra beszerzek pár tővel... A másik kicsit gyengélkedő fajta a Parvula, az eredeti koncepcióból nem tudta betölteni a mező szerepét, de erről majd a negatívumok között. A kiválasztott élőlények (halak és garnélák) most is vígan lubickolnak: Pygmaeusokból 12/10 megvan, Otoból 6/3 (a nagy meleg nem tett nekik jót), Furcata 12/6 (volt ugrálás, rejtélyes elhullás), Amanok 10/9, YF garnéla 4/~ :happy:. Ide sorolom, hogy nagyon (néha már túlontúl is) türelmes voltam, sose kapkodtam, ez azt hiszem nagyon fontos volt végig.
Folyamatosan fényképeztem, ez visszanézve sokat számít!
Az algabummm szerencsére elkerült, alig-alig volt algám, ennek örülök azóta is(y)
Nem törtem el semmit! Kopp-kopp-kopp!

A többit szétbontottam témakörökre (van benne persze jó és rossz is vegyesen):

Technika:

A szűrőválasztás az elején abszolút jónak bizonyult, a tetratec ex700 jól végezte (és végzi amúgy hibátlanul most is) a dolgát, a bacik gyorsan megtelepedtek benne, a külön vásárolt prémium szűrőanyagokért megérte áldozni. Most is elégedett vagyok, de lehet a koncepció nem lett jól átgondolva, mivel fent nagyon lefogja a "fa koronája" a flowt, nem megfelelő az áramlás, ritkán picit porosnak látom a vizet. Sokszor gondolkodtam a nagyobb szűrőre váltás mellett, majd meglátjuk... mindenesetre abszolút megérte a tetra, halk, megbízhatóan teszi a dolgát az előbb írtak a scape hibája is azért (szerintem). Gondolkodtam, hogy be kellene szerezni egy lilyt, így jobb lenne a flow talán, szerintetek? Amit még kicsit el szoktam sunnyogni az a csövek kitakarítása, ez meg is látszódik sajnos most is...

A világítás DIY munka (apukám ügyes keze munkája). Az ahol és ameddig a 3 cső elér, teljesen jól is működik, nincs vele gond, de mivel csak 60 cm-es csövek vannak a 80 cm-es akva felett, így kétoldalt kevés a megvilágítás, illetve az ívnél is nagyon gyenge fény elöl, ez is az egyik oka a Parvula szenvedésének. Ezt orvosolni kell, nincs mese, Apukámat már ráizzítottam a témára, bújja a led-es akvakertész fórumos oldalakat:bookworm:, és lesz tuning a most nem megvilágított területekre. A később kiegészítésként betett 8 kis led, mely a holdat hivatott szimulálni a Furcata kiugrás ellen telitalálat volt, különleges a hangulata az akinak teljes szoba és lámpa sötétség esetén is:whistle:

A CO2 rendszertől féltem a legjobban az elején:unsure:. A palack, a gáz, az üveg cuccok, a helyes beállítás. Végül azért nem volt annyira bonyolult és sikerült is elég jól belőni a rendszert. Sajnos a szűrő gyengébb flowja miatt a bubi eloszlás azért sajnos nem az igazi, kb 2 bubi/mp megy az akvába, a DC csak az este végére lesz enyhén lime színű, ennél volt jobb is az elején. Hiába mozgattam jobbra-balra, normális flow hiányában nem tudok olyan szétkeverést adni, mint szeretnék. Illetve mostanában a bubiszámlálóba tett lötyi nagyon hamar „elpárolog”, erre ötlet vkinek??? Összességében imádom a CO2 rendszerem, ahogy a difi beold és szállnak a bubik:whistle:, ahogy a bubiszámlálóba megy a gáz, lenyűgöz. S bárki aki jön hozzám rögtön kiszúrja, érdeklődik, tetszik neki. A difi takarítást néha elszoktam felejteni, ezt szintén nincs mese, heti rendszerességgel meg kell tenni a szép bubik érdekében.

Most is áldom az eszem és a türelmem, hogy ezen technikai feltételekre vártam, gyűjtöttem és csak így vágtam bele az egészbe! Mindenkinek azt ajánlom, hogy legyen türelmes, amíg a szükséges technikai feltételek össze nem jönnek ehhez a lenyűgöző hobbyhoz!

Halak: ahogy írtam összességében elégedett vagyok, de az elején a Furcata kiugrálást alacsonyabb vízállással talán el lehetett volna kerülni, illetve gyanakszom, hogy 1-2 Furcata a fagyasztott vörös szúnyoglárva miatt múlt ki, talán túlettétek magukat:banghead:.

Garnélák: sikeresen betelepültek, megmaradtak, szaporodtak, nem lehet okom fanyalgásra és egyszerűen imádom őket, soha nem hittem volna, hogy lesz valaha is garnélám, s most ott rohangál egy naszádnyi :D Itt is szeretnék előrelépni, tigris garnélák az új célpont, remélem a körülmények megfelelőek lesznek nekik (egyáltalán nem lágyítom a vizet, 1-2 napot pihentetem, easy-life ffm vízelőkészítővel kezelem). Azt olvastam, hogy YF-ekkel összeereszthetők, így remélem beválnak majd. Tapasztalat ilyen téren vkinek?

Növények, egyenként:

Parvula: írtam, sajnos ők a kezdetben még szépen növögettek, de aztán az árnyékos területek tovább szélesülésével, a gyengébb flow miatti CO2 nem megfelelő eloszlás miatt nem tudnak jól növekedni. Ez van, el kell fogadni. Ezzel talán sokkal hamarabb is kezdenem kellett volna vmit, de kivártam. Most a mező területre bekerült Elatine (a Tropicás verzió) majd meglátjuk mire lesz elég... Talán ha a lámpa tuning megvan, akkor a még meglévő füvecskét növekedésre lehet bírni...

Ranunculus: Jó választásnak bizonyult az elején, szépen is nőtt, de aztán amikor a nyáron nagyon elburjánzott minden és nem kapott elég fényt, ő is visszaesett és a megnyirbálást már nem viselte el, itt túllőttem a célon. Szép növény, így szeretnék is még tartani a későbbiekben belőle, illik a koncepcióba továbbra is.

Anubias barteri var. nana: nehéz mit mondani róla, mert a kezdetek után a többi növény nagyon elnyomta, most jobban látszódik, de bevált.

Anubias Petite: imádni való kis növényke, elég gyorsan nő, hoz új hajtásokat. Két hátrány: sajnos a pontalga szereti, illetve a szélein sokszor „szőrösödik” (pedig mondtam neki, hogy borotválkozzon). Jó választás volt.

Bolbitis: az erdő hangulat egyik megtestesítője, jó választás volt, sokszor még bubizásra is sikerült rábírni, a flowban ő is szeret szakállasodni. Benőtte a faágakat, szépen hozza az új hatjásokat.

Microsorum needle leaf: Eredetileg windelov típusú lett volna, de az akkor épp nem volt, így Keymaker ezt ajánlotta, tökéletes tipp volt! Gyorsan nő, hozza a friss üde zöld hajtásokat, bubizik, a Bolbitissel párban szép egyveleget alkotnak. De sűrűbben kell majd vágni és jobban kordában tartani, ugyanez igaz a Bolbitisre is.

Cryptok: több féle van az akiban (petchii, green, tropica), na rájuk nincs panasz. Szépen nőttek, hozzák az új hajtásokat is, hatalmas a gyökérzetük. Őket is gyakrabban kell majd nyírni, formázni, mint eddig tettem.

Ceratopteris: Telitalálat volt ő is. A léggyökerei segítettek kordában tartani a tápanyagot a vízben, és nő, mint a bolondgomba! Összhangban van a többiekkel. Külön öröm, hogy a vízből kinőve az ágak között igazán szép látványt nyújt. Kordában kell tartani, a nagy árnyokolás korábban neki is volt köszönhető.

Elatine: kb. egy hónapja került az akiba. Szépen megkapaszkodott, kíváncsian várom mi lesz belőle és a gyepet meg tudja-e testesíteni.

Pinnatifida: egy Terraplazan vettem nagyon jó áron pár tövet, szépen is növekedett egy ideig, de a nagy sűrűség őt is kinyírta egy idő után, pedig az erdős koncepcióba beleillene... lehet majd hátra a fatörsz mögé teszek egy-két szálat.

Staurogyne repens: hát ez volt talán ami csalódás volt, de lehet elbaltáztam kicsit az ülteltését(n) A GA-s megvétel után még alapos nyírást akartam csinálni az akiban, ami húzódott, így a zselés dobozban volt lehet túl sokáig, igaz lámpa alatt. A zselét gondosan lemostam, szálakra szedtem, de már akkor éreztem, hogy vmi nem az igazi, kissé sárgultak a levelek és a zselé illata se volt olyan, mint az Elatinenak, sőt... azért elültettem, de az Amanok és a YF-ek két nap alatt csupaszra zabálták őket... Majd újra próbálkozom, mert tetszik és ez a nagyságú növényke a fa gyökeréhez épp hiányzik az akiból.

Folyt.köv....
 
Utoljára módosított:
Összességében: talán túl óvatosan voltam, mind a nyírás-kísérletezést illetően. Bátrabban használni kellett volna az ollót és a csipeszt. Az elején az ültetés sok gondot okozott, azért ma már jobban használom a csipeszt. Egy profi olló azért nem ártana... Hiba, hogy hagytam a fa koronáját túlnőni, túl sok árnyékos területet létrehozni, de annyira örültem, hogy ilyen szépen fejlődnek, hogy nem volt szívem beavatkozni. Aztán a nyár végére már tarthatatlanul feszítették szét az akit a növények, így több lépcsőben jött a kopasztás és talán még most sincs vége. Egy-két fajt is bátrabban lehetett volna kipróbálni, mert hát azért lássuk be, ez valahol „tanuló” akvárium.


Scape, talaj, dekorok: a talaj és dekor választással elégedett vagyok, örülök, hogy végül a Manado helyett ADA talaj lett. A fa választás is jó volt, igaz a red moor kissé babarnult, de még mindig szép a kontúrja. Egy két vékonyabb ágacskát azért kikezdett az „idő (víz)” vas (viccnek is rossz) foga, mert könnyen letörtek, ezeket gyökér toldaléknak ráraktam a talajra, illetve van egy nagyobb kilógó ág, melynek a felszín és a víz találkozásánál lévő 1-2 cm-es sávnál már kezd gyengülni a tartása, lehet le kell majd törni. A scape kialakításánál anno az egyszerűségre törekedtem, de mégis egy hangulatos képet akartam alkotni. Ez részben összejött, de azért rengetek hibát is elkövettem: takarításkor sokszor akadok bele az ágakba, a korábban említett flow gyengülést is (java részt) annak tudom be, hogy túl sok ág lóg ki és a fa koronája annyira sűrű, hogy az már nem jó. A mező sem jött össze, így a kopár ajzat nem túl szép. Jó pár ágat kellett volna arra is hagyni, hogy kivezesse a roppant hangsúlyos fatörzsről gyökerek formájában a szemet. Esetleg egy ösvényt is lehetett volna csinálni kiszáradt patakmeder jelleggel a mező közepére íves kanyarulattal. Akár egy-két kővel is lehetett volna megtörni a mezőt, vagy megtámasztani a gyökérzetet. Amikor végigpörgettem a kezdetektől a képeket láttam, hogy a fatörzs rendesen megbillent és megsüllyedt az idők folyamán, most próbáltam kicsit visszább mozgatni. Azt tudom, hogy ez még nagyon-nagyon messze van egy igazán szép növényes akitól, de hát vhol el kellett kezdeni...


Folyamatosan jelen van a zöldpont alga, ezzel szívok. Adagolok plusz foszfátot, de kevés a sikerhez. Valószínűleg a gyenge fény és a gyengébb CO2 szétosztás lehet az oka. Az üvegről le szoktam dörzsölni egy szivaccsal, vagy kaparni egy régi bankkártyával. De mindig visszajön. Az üvegen nem is zavar, mert eltávolítani egyszerű de az Anubias Petit levelin igen...


Az a bizonyos olajos hártya a felszínen: sokat szívtam vele, volt amikor volt, amikor nem. Most nincs már egy ideje.


A nyári nagy meleget a panelban elég jól átvészelte az aki, és a 2 hetes nyaralásomat is, amíg anyukám gondozta az akváriumot (örök hála érte(y)).


A Furcatakat pótolni kell, vagy váltani. Ez most komoly dilemma, mert nagyon tetszenek, illenek a képbe. Vagy kiegészítem a csapatot, bár a mostaniak már szép nagy fejlett példányok, vagy csere, esetleg maradnak és vegyítem más fajokkal. A Werneri kalászhal ami tetszik, vagy kolibri halakra gondoltam még. Ötlet, javaslat esetleg, tartható lenne Furcataval együtt bármelyik?


Röviden itt tart most az aki, sok szép, néhány kellemetlen élménnyel, de rengeteg tapasztalattal felvértezve kitervelőjét és elkövetőjét. Oldalakat lehetne még írni, de nem akarom elvenni a kedveteket az olvasástól, így jöjjön néhány kép az elmúlt fél évből:

Május:



DSC_1467 by aquahedgehog, on Flickr



DSC_1555 by aquahedgehog, on Flickr

Július:



DSC_1767 by aquahedgehog, on Flickr

Augusztus a nyaralás előtt:



DSC_1927 by aquahedgehog, on Flickr



DSC_1932 by aquahedgehog, on Flickr

Szeptember:



DSC_2282 by aquahedgehog, on Flickr

Október:



DSC_2325 by aquahedgehog, on Flickr



DSC_2332 by aquahedgehog, on Flickr

November:



DSC_2430 by aquahedgehog, on Flickr



DSC_2441 by aquahedgehog, on Flickr

Köszi, hogy benéztél és a kitartásod ha végig olvastad!:sneaky:
 
Sziasztok! Huh, jó rég nem írtam már ide. Igazából az akvárium abban a formájában jelenleg is üzemel, bár akkor sem volt első próbálkozásként egy díjnyertes akva, azért nekem a lakás dísze volt. Az utóbbi egy év viszont sok okból eléggé visszavetette a fejlődésben, inkább nevezzük szinten tartásban az akváriumot. Most lassan megszületett az elhatározás, hogy új telepítést fogok csinálni. Ehhez szeretnék egy két tanácsot kérni Tőletek:
Szűrő: EX700 megy alatta, de ez kevésnek bizonyult, mindenképpen cserélni szeretném. Mit ajánlanátok helyette - akár Tetra, akár Eheim téren? (Anno a gyári töltet biológiaira lett cserélve, így azt megtartanám az új beindításhoz és az új szűrőbe.)
Talaj, anno ezzel lett indítva: 2,5l Tropica növénytáptalaj, ADA Africana általános aljzat 12l. Ezt fel tudom használni, pl. akár a talaj megemelésére? Ennyi idő után olvastam, hogy jobb a csere, mert már a hasznos anyagok rég távoztak a talajból. Tehát új növényt táptalaj és általános aljzat is kell (dekor meg a még nem kialakult scape függvénye). Szerintem anno mehetett volna bele több talaj is, most a több a régi lenne, de kvázi hasonló mennyiségű újjal tervezek.
Világítás: 3 db T5-ös 24W-os csővel indult az akvárium (gyári tető átalakításra került). Az akva 80 cm hosszú, a cső 60 cm, így az oldalsó 10-10 cm nem kapott elég fényt, emiatt is ezt átépítettük led-esre, de nem lett az igazi, ezen még javítani kell. Még van hely további led szalagokra (édesapám neon és ledes fényreklámokat csinál, így ez DIY), kérdés, hogy Ti milyen ledet javasolnátok?
Anno még nem volt kapható a Twinstar mikor indult az akvárium, ezen gondolkodom most. Azért is, mert sokat szívtam a zöldpont algával. Javasoljátok?
A válaszokat előre is köszönöm!
 
Back
Oldal tetejére