• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

New hope...

aquahedgehog

Kertész szaki
Sziasztok!

Sok olvasás, gondolkozás, tervezés és várakozás után (amíg összejött a technika, anyagiak stb. - majd két év!) elindítottam első növényes akváriumomat 2012.08.29-én. Szeretném megosztani veletek az akvárium indítását, alakulását, minden hozzászólást, tanácsot és kritikát örömmel veszek, írjatok;)!

Lássuk miről is van szó, technikai információk:

Akvárium: 80*35*40 íves, diversa szett, sajnos fekete ragasztóval, kb. 100l. (Még azelőtt került beszerzésre, hogy rátaláltam volna a fórumra.)
Bútor: általam tervezett, asztalos által kivitelezzett szekrény. Az ív miatt kicsit érdekes kialakítású.
Világítás: a szett lámpája átalakításra került (hála a zseniális Apukámnak:) ), így most 3 db T5-ös 24W-os cső került be a dobozba. Külön lehet kapcsolni egy kettes kombinációt (philips 865 és osram 880) és még egy phillipset. A lámpa felfüggesztését már jómagam találtam ki, egy Odyssea T5 QUAD lámpa akasztó szettel lett megoldva, két ikea konzol és Tóny barátom segítségével;).(az egész dokumentálva van képekkel, ha vkit érdekel feltöltöm a DIY részlegbe)
Szűrés: Tetratec EX700. A gyári anyagok egy része cserélve lett Eheim Substrat Prora, plusz került a legfelső rekeszbe egy tasak Seachem Purigen is a perlonvatta alá, valamint két ADA Bacter Ball is bekerült.
CO2: nagynyomású CO2 rendszer, papillon reduktor, aquamedic mágnesszelep, bubiszámláló, kis Green Aqua difi, DC.
Talaj: 2,5l Tropica növénytáptalaj, ADA Africana általános aljzat 12l.
Dekor: 3 db red moor fa.
Tápozás: Micro-Macro-Carbo trió.
Indítás: 2012.08.29-én, de egy (kettő) nappal korábbról kezdeném. Leadtam a GA-nak egy kisebb rendelést még 08.27-én a még hiányzó technikai cuccokra (co2 rendszer, egyebek). A terv az volt, hogy másnap személyesen kimegyek, kiválasztom a hardscapehez a fákat, plusz felteszem a rengeteg kérdésem és megrenelem a növényeket, ha már a GA srácokkal megvitattam a layoutot. Így is történt. A boltban Keymaker volt nagyon nagy segítségemre, ezúton is köszönet a végtelen türelméért, a rengeteg hasznos tanácsért és javaslatért, hogy szinte teljes nap oktatott és győzte a válaszokkal, köszi mégegyszer mindent!!!:) A nap végére minden összeállt, technika, fák, növények és bónuszként ez mind haza is került hozzám még aznap;). Így nem volt mese, másnap reggel nekikezdtem az akvárium berendezésének. Mit ne mondjak, rettentő fárasztó egy meló volt, főleg egyedül. 10-kor kezdtem és hajnali 2-kor fejeztem be... Mi is került az akváriumba a 3 red moor ágon kívül?
Növények: Anubias nana, Anubias Petite, Bolbitis heudelotii, Ceratopteris thalictroides, Cryptocoryne green és tropica, Eleocharis parvula, Microsorum pteropus, Ranunculus inundatus, Taxiphyillum spiky.
Telepítés (percről-percre): 10:00-kor nekiláttam kitisztítani az akváriumot a felgyülelmlett portól. Ezt követően jött az ADA Bacter Ball morzsolás, 18 db-ot találtam a dobozban, eggyel kezdtem az aprítást, előbb kalapács majd fakanál segítségével mozsár híján (lehet ezért Amano mester megölne?). Ezután jött a táptalaj beöntése az akváriumba, az izgalom fokozódott..., majd következett a "precíziós egyengetés és az 1 cm kimérése. A táptalajra rászórtam a finomított aranyport (bacter ball), két labdacs Keymaker tanácsára, majd zúdult az africana, ami remek talaj, csodás szín, nagyon jól megy a bútorhoz:). 11:19, kis szünet után kezdődött a legózás, tudtam, hogy ez nem lesz egyszerű feladat. 12:02 még mindig legózás... s még mindig legó... sajnos a táptalajt néha sikerült kiforgatnom azzal, hogy az ágakat jól benyomtam a talajba, de igyekeztem ezeket az africana alá visszajuttatni. 13:07 megvan a hardscape, az utolsó simítások...összekötöztem a fákat, hogy egyben maradjon a scape (később lesúlyoztam). 13:20 aljzategyengetés felsőfokon bontatlan halhálóval:sneaky:. 13:22 és elérkezett a nap legfontosabb kérdése: mit együnk? :D Végül a tonhalsaláta mellett tettem le a voksom, stílusosan... 14:19: elkezdtem az ültetést - jajj de izgulok felkiáltással...:unsure: 15:02 a Cryptok elültetve, külön köszönet Keymakernek a Tropica szálakért;) 15:20 kész a Rannunculus, jön a Ceratopteris (mintha vmi dinó falka közeledne...) 15:48, kész a Ceratopteris. Bolbitis és Microsorum jön, jajj... 17:20-ra az anubiasok is a fákon csücsültek volt. Maradt a parvula, 6 óra múlva találkozunk, gondoltam ekkor magamban... 18:01, alakul a gyep, még 4! 18:21 a fele kész! 19:04 még egy parvula, s utána moha kötözés, alakul ez. 19:22 kész a parvulaaaa!!!!!!!!!!:) (itt ha dohányoznék biztos elszívtam volna pár szál cigit. egyszerre...:) de inkább kortyoltam egy pohár bort) Azt találtam ki ekkor, hogy a mohakötözés mellett lassan el lehetne kezdeni feltölteni a cuccost... párhuzamosan, vékony csővel, így is lett. Folyt a víz az akvába szépen lassan újságpapírra, közben szűrő setup indult. 21:41 a szűrő kész lett, a CO2 öszerakása folyamatban volt, ekkor épp a bubiszámlálót töltöttem fel (nem volt könnyű a tűvel, de remek módszert fejlesztettem ki;)). 22:35 a CO2 rendszer teljesen kész, de még nem kapcsoltam be. 0:44 időkapcsolók bekalibrálva (CO2 15:00 bekapcs, 21:00 kikapcs, világítás (két cső egyenlőre) 17:00 bekapcs, 22:30 kikapcs, kb. 20 cm-el az akvárium felett), CO2 rendszer teszteltve, bubiszám beállítva, 60 bubi/percre, szépen jönnek a kis bubik, majdnem elolvadtam, hogy ilyenem van itthon:happy:. Az akva 3/4-ig volt már feltöltve ekkor, csak a szűrőt kellett még bekapcsolni a technikából. 2:00 a szűrő is elindítva, kicsit megtréfált, de csendes, erős, nagyon tetszik. 2:30-kor volt kész minden, én is...
"Röviden" ennyi lenne. Az egész folyamatot fényképeztem, fogok feltölteni természetesen képeket is.
Státusz: 1. nap délelőtt megcsináltam az első vízcserét, szerencsére a fák nem jöttek fel, ettől nagyon féltem. Az aki rendben volt, két parvula jött csak ki. Fura volt, hogy reggel a DC színe zöld volt, talán a talaj miatt??? A vízcsere gond nélkül lement, a szűrőt külön vödörben járattam. A visszakapcsolás ismét kicsit nehezen ment ami a szűrőt illeti. Utána megint ellenőriztem a CO2 beoldást, a reduktoron az alsó mérő az esti 2 helyett 1,8-on volt, így azt újra beállítottam. Az időkapcsolók működnek, a lámpa és a mágnesszelep rendben felkapcsolt. A víz amúgy kristály tiszta, életemben nem láttam még ilyen tiszta vizet. A növények szépek, egy-kettő bubizik is ahogy láttam délután (Ceratopteris, Anubias, Microsorum, Bolbitis). 2. nap is a vícserével indult szokásos módon, külön vödörben járattam a szűrőt, s a 2/3-a lett cserélve a víznek. Látszólag minden rendben. A DC megint lime szinű maradt, este majd lámpaoltás után feljebb állítom a csobogót, meglátjuk így milyen lesz. 3. nap reggel szokásos vízcsere, nem mondom, hogy nem untat mert untat:) De megcsinálom remélve hogy elkerül az alga bumm. Ma már adagolok carbot a vízcsere után Keymaker tanácsára. Mértem a vízcsere előtt egy PH-t, 7 és 7,5 között lehet, amit jónak találtam. Megmérem majd a CO2 bekapcsolása előtt és a lekapcsolás után is (ismét ugyan olyan lett a teszt, ez jó???). Kiderült a CO2-t nem jól állítottam be, 2 órával többet ment mint kellett volna, ez lehet megmagyarázza reggeli zöld DC-t. A szűrővel megint megszenvedtem. Nem szeretem a vízcseréket na! A pumpálás után olyan kerregő hangot adott ki a szűrő, hogy kihúztam ijedtemben. Majd 1 órát vacakoltam vele. még jó, hogy azért küzdük, hogy megmaradjanak a bacik, lehet most mindet hazavágtam... Carbo adagolás megtörtént (5 ml). A Parvulák egyes szálain látok vmit ami nem tetszik, majd megpróbálom lefényképezni. A Ranunculus szép új hajtásokat hoz már most, de a többi növény is jó állapotban van szerintem. A fán jött a penész, nem baj, hízlalom az Amanoknak;).
Most itt jár az akvárium, megpróbálkozom a képekkel is, aki kitartó volt és elolvasta annak nagyon köszönöm!(y)
 
Jöjjenek a képek !

Azt nem értem miért kell szívatni magad és vödörben járatni a szűrőt, míg vizet cserélsz. Amikor szívod le a vizet, akkor fojts le a szűrőt és amikor kezdene falsot szívni vagy esetleg nagyon csobogna, akkor kihúzod a konnektorból. A víz feltöltése közben indítsd el ugyanannál a vízmagasságnál járva mint a leeresztésnél. A kettő közti idő annyira rövid, hogy attól nem lehet gond.
 
A képek sajnos csak telefonosak, előre is sorry...

Kezdet:

Bútor, akvárium, világítás by aquahedgehog, on Flickr


DSC_0037 by aquahedgehog, on Flickr

GA-s legózás eredménye:

DSC_0032 by aquahedgehog, on Flickr

Apa kezdődik:

DSC_0054 by aquahedgehog, on Flickr

Végső hardscape:

DSC_0075 by aquahedgehog, on Flickr

Ültetés közben:

DSC_0090 by aquahedgehog, on Flickr


DSC_0105 by aquahedgehog, on Flickr

Kész akvárium:

DSC_0168 by aquahedgehog, on Flickr

(látszódik pár súlyozás, sorry)

Holnap (ma) majd próbálok élesebb képeket készíteni.
 
Jöjjenek a képek !

Azt nem értem miért kell szívatni magad és vödörben járatni a szűrőt, míg vizet cserélsz. Amikor szívod le a vizet, akkor fojts le a szűrőt és amikor kezdene falsot szívni vagy esetleg nagyon csobogna, akkor kihúzod a konnektorból. A víz feltöltése közben indítsd el ugyanannál a vízmagasságnál járva mint a leeresztésnél. A kettő közti idő annyira rövid, hogy attól nem lehet gond.

Az elfojtásra eddig azért nem gondoltam, mert többször olvastam a fórumon, hogy nem tesz jót a szűrőnek. A vízcserékkel meg sajnos sokat pepecselek, elég lassan engedem vissza a vizet. De lehet akkor ma kipróbálom így.
 
Szia
Az a szürkés ág (talán vasfa) ott középen csak súlyozás miatt van ugye? Az szúrja a szemem igazából mert amúgy tök jók így ezek a fák. Ha sikerül a bal első felét is majd begyepesíteni parvulával akkor baromi jó lesz ez ;)

Imi
 
Szia
Az a szürkés ág (talán vasfa) ott középen csak súlyozás miatt van ugye? Az szúrja a szemem igazából mert amúgy tök jók így ezek a fák. Ha sikerül a bal első felét is majd begyepesíteni parvulával akkor baromi jó lesz ez ;)

Imi

Szia!

Igen, az csak súlyozás miatt van bent, ki fog kerülni gyorsütemben;)!

Köszi!
 
4. nap
Délelőtt megcsináltam a vízcserét (2/3), eMZé tanácsát is figyelembe véve(y) gyorsan végeztem is, szűrővel nem szenvedve, ez üdvözítő. Alaposan átvizsgáltam most este a növényeket, látok szép új hajtásokat, főleg a Ranunculus és a Ceratopteris esetében, a többiek is jól néznek ki, egy-két parvula szálon és Bolbitisen megfigyeltem némi "szálasodást". A reggeli vízcsere után ment ma is 5ml Carbo, holnaptól indul a micro-macro is Keymaker tanácsára.
A CO2 beoldással van némi problémám, hiába állítottam be már többször a 60 bubi/percet, mindig finomhangolnom kell kicsit. A DC szép zöld most, de reggel is az, ez miért van, nem kéknek kellene lennie (vízcsere után az)? Illetve nem vagyok meggyőződve, hogy a difi ott jó helyen van ahol most, a bubik lehet nem érnek végig az akváriumon. Érdemes esetleg átteni a befolyó cső alá?
Pár kép:

DSC_0201 by aquahedgehog, on Flickr

DSC_0198 by aquahedgehog, on Flickr

DSC_0199 by aquahedgehog, on Flickr
 
5. nap
Kora reggel munka előtt megcsináltam, a vízcserét, rekord sebességgel kb 30 perc alatt vödrözve, ezt jónak gondolom:)
Ma már ment a Carbo mellett Micro+Macro is 5 ml mindkettőből a vízcsere után. A világítás továbbra is 6 órát megy, a lámpát nem engedtem lejjebb, most is kb 20 cmre van az víztől, két cső ég most is. A növényeknél ugyanaz a helyzet, mint az előző bejegyzésben. A Ranunculus és a Ceratopteris szépen hoz új hajtásokat. A Parvulán és a Bolbitisen továbbra is jelen vannak a kicsi szálak. Ez szakállas alga lehet? Próbáltam róla képet készíteni, de telefonnal igazán nehéz... A Bolbitis és a Microsoromon nem látok vátozást a beültetés óta, a Cryptok és az Anubiasoknál is láttam egy-egy kis hajtást.
Pár kép a ma esti állapotról:

DSC_0211 by aquahedgehog, on Flickr

DSC_0210 by aquahedgehog, on Flickr

DSC_0205 by aquahedgehog, on Flickr

DSC_0209 by aquahedgehog, on Flickr
 
6. nap
Reggel ismét megcsináltam a szokásos gyors vízcserét. Mivel napközben dolgozom, ezért most adagoltam be a Carbot, Micro-Macrot, de elgondolkodtam, hogy lehet jobb lenne este olyan 18:00 körül amikor hazaérek. A lámpa 17-kor kapcsol fel, a CO2 15:00-kor Véleményetek? Illetve a fenti két képen (Parvula és Bolbitis) látható kis szőrök / szálkák miatt aggódjak?
Képeket majd este töltök fel.
Üdv!
 
Köszönöm a választ, megpróbálom akkor a Carbo-t délután adni. Az algásodás egyenlőre (kopp-kopp-kopp) nem vészes, remélem így is marad. Holnap már egy hetes lesz az akvárium:) Ez azt is jelenti, hogy átállok a kétnapos vízcserékre (hurrá:D).
 
Az akvárium ma egy hetes, reggel megtörtént a szokásos 2/3-os vízcsere. eMZé tanácsára (köszi!) a Carbo-t csak délután fogom beadagolni, a Micro-Macro tápozást a vízcserét követően megtörtént. A növények jól vannak, szinte mindegyik növény hozott már friss hajtást. Sajnos láttam egy két meglepetés vendéget, egy-két csigusz személyében, őket eltávolítottam. Mától átállok a kétnapos vízcserére, óje(y).
 
Az akvárium ma már 9 napos. Ma reggel volt ismét vízcsere (I love vízcsere:D), utána adagoltam Micro-Macrot. Carbot továbbra is délutánonként adagolom. A világítás továbbra is 6 órát megy,de 2-3 cm-el lejjebb engedtem, illetve amikor lekapcsol, akkor az egyedüli csövet még egy fél órára bekapcsolom. Algának továbbra sincs nyoma (kopp-kopp-kopp), amia parvulán volt, elhagyni látszik a terepet. A penész a fán szépen hízik, nem baj, lesz kaja az amanoknak:) Az összes növényke rendben van szerintem, mindegyiknél látszódik új hajtás. A következő vízcsere vasárnap lesz.
Jövő hétvégén tervezek amano garnikat beszerezni GA-ból (akkor lesz több, mint két hetes az akvárium). Ehhez kapcsolódóan azt szeretném kérdezni, hogy érdemes-e két lépcsőben betelepíteni őket? Azaz előbb egy "próba" csapatot beszerezni (mondjuk 4 db-ot), és ha minden ok, akkor bővíteni az állományt (összesen kb 10-15 darabra gondoltam). Illetve előtte szeretnék vízteszteket végezni, hogy meggyőződjek minden ok, kérdés milyet ajánlanátok, csepegtetőst, vagy csík tesztet? Ami még eszembe jutott az amanokról, hogy érdemes lenne-e egy kis lágy vizet adagolnom, addigra fokozatosan az akvárium vizéhez vagy előbb teszteljem is utána gondolkodjak ezen, vagy mehetnek enélkül is a vízbe. (Easy Life FFM vízelőkészítőt használok a vízcseréknél).
Este vagy a hétvégén teszek fel képeket.
 
Szerintem mehet egybe a csapat, de ne tedd rögtön az akváriumba, hanem előtte szokasd hozzá egy külön edényben. Kis akvárium víz, kis csapvíz, a Co2 ne üsse ki őket. Szerintem. :)
Víztesztnél a csepegtetős ad pontosabb képet.
 
Ha már a GA-ba mennél garniért, akkor azt ajánlanám, hogy vigyél vízmintát gyorsban ellenőriznétek és tudnád, hogy vihetsz-e amanokat az akiba. Ha meg már ott vagy vehetsz csepegtetős víztesztet is. :)
 
11. nap: a ma is egy remek vízcserével kezdődött, majd Micro-Macro adagolással folytatódott. A penész megjelent a DC és a szűrő tapadókorongjain is, és egyre több csiguszt kell lehalászni. A növények szépek, sok új hajtást hoztak, egyedül a Bolbitis nincs jó formában, de remélem összekapja magát. Délután adagoltam Carbot is. A CO2 eloszlásával nem voltam eddig megelégedve, több helyre is rakosgattam, de végül maradt az eredeti helyén, a szűrő kifolyó ágát mozgattam úgy hogy jobban keverje a vizet, így most szépen áramlanak a kis buborékok minden felé. Nagyon várom már, hogy a súlyokat leszedjem, és az akvárium a valódi képét mutassa. De így is, garnélák és halak nélkül is több 10 percig el tudom nézni az akváriumot:).
A halakról jut eszembe, érdekelne, hogy Ti milyen halakat tudnátok elképzelni ehhez a hardscapehez, növényvilághoz?
Ma is lőttem pár (szokásos telefonos) képet:

DSC_0227 by aquahedgehog, on Flickr

DSC_0234 by aquahedgehog, on Flickr

DSC_0237 by aquahedgehog, on Flickr

DSC_0238 by aquahedgehog, on Flickr
 
Back
Oldal tetejére