• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

nano trópusi akvárium indítása

Szekeres Tibor

Kertész tanonc
Szeretnék egy trópusi nanoakvárimot beindítani. Többfajta szettben gondolkodom de fajta jött be leginkább. A DIVERSA NANOLED 30, a Ez kb 30L-es elsőre ilyenekben gondolkodom tapasztalat szerzés céljából. A kérdésem ,hogy van-e ezekkel bármilyen tapasztalatuk?
Csigát, garnélákat meg kisebb rákokat szeretnék tartani bennük. De semmiképpen sem akarom túlrakni az akváriumot. Tud-e esetleg ajánlani egy kezdőnek könnyen kezelhető, kevésbé igényes fajokat ezekből?
Még pár apró kérdés:
Milyen homokot rakjak kezdésnek?
Milyen növények valók egy ilyen méretű és tipusú akváriumba?
Mennyire kell figyelni a víz minőségére ilyen méretnél? Mennyi az optimális vízcserélési idő és mennyiség?
Trópusi élővilágot szeretnék, a fűtésen kívül mi a legfontosabb ami ehhez kell?
Első körben kb ennyi:)
köszönöm a válaszokat előre is.
 
Szia! Üdv a fórumon!
Én kezdésnek azt javaslom, hogy egy kis időt mindenképpen szánj arra, hogy utánaolvasol a témának, aztán kicsit dúrsz itt a fórumon a naplók között és megnézed pl. a fórum szponzor (Green Aqua) webshopjának növényes kínálatát, elég jól szűrhető az általad kívánt paramétereknek megfelelően és biztos találsz benne tetszetős fajokat!
Kicsit sok a kérdés, elég kisregény lenne mindre megfelelően válaszolni (feltehetőleg ezért nem is írt még senki).
A trópusi szóról én sok mindenre asszociálok, ezt célszerű előbb letisztázni...

A 30 liter "mélyvíz" kezdőknek (igaz, ennek ellentmond mindjárt, hogy én pl. 20literrel kezdtem), ennél általában nagyobb akváriumot szoktak javasolni, de kellő tudás birtokában ennek a térfogatnak is nyugodtan nekiugorhatsz.

Amire azért itt reagálnék, biztos ami biztos alapon:
-a garnéla nem rák (annak nincs ollója), de a rák mellé kevés más élőlény vagy növény javasolt, így őket szerintem hagyd ki, még ha pl. egy jóindulatú sarki halas-boltos rá is beszélne.
-garnélákból a csapvízben tartható fajokat ajánlják kezdőknek, pl. red cherry garnéla nagy favorit és jópofa élőlény.
-növényekből ha gyári szett világítását nézzük, mindenképpen olyat keress, ami alacsonyabb fényigényű, illetve alacsonyabb igényű, kis akváriumba értelem szerűen kisebb méretű fajtákat!
-homokot tehetsz bármilyet, de ha növényes akváriumra vágysz, akkor a "milyen aljzatot" topicot olvasgasd előbb! Ez egy sarkalatos kérdés, mert ha később jössz rá, hogy ez az aljzat nem az igazi, akkor kvázi restart kell, ami macerás dolog tud lenni egy rossz döntés miatt.
-optimális vízcsere ekkora akváriumoknál kb. 20-30%/hét mondjuk, de ez függ a szűréstől is (ha gyenge, ennél picit még gyakrabban kellhet), HA beállt az a bizonyos sokat emlegetett biológiai egyensúly (ami mondjuk baktériumkultúrák adagolása nélkül kb. 3-4 hét (folyamatosan járatott szűrőnél)). Ezt megelőzően akár napi-kétnapi vízcseréket ajánlanak. Amíg be nem áll az egyensúly, halat/garnélát telepíteni nem ajánlott!!!
Lehetőleg vízkezelő szert célszerű használni, de a pár órás pihentetés is segít a klórmentesítésben, mielőtt belelöttyinted az akváriumba, mivel pl. a klórt az élőlények nem díjazzák.
-a fűtés (ha termosztátos, automata) jó dolog, de nem kell túlzásba esni, sok faj (hal/garnéla/növény) bőven szeret szobahőmérsékleten éldegélni (22-25 Celsius fok), de mondjuk 30 fok és fölötte elég necces, mivel az oxigén nemigen oldódik be eléggé a vízbe, ami viszont ugye elég baj nekik...
Első körben részemről is ennyi, remélem segítettem némileg közelebb kerülni ehhez a szép hobbihoz! ;)
 
Köszönöm a válaszokat. Már egy ideje olvasok és kérdezősködöm, de egyszer csak bele kell vágni:) A Diversa 31L-es lett a befutó, egy Diversa NutriPlant 3 liter-es táptalajjal. Erre jönne egy sima talaj, pl manado, de ez még érlelődik. Növényeket ilyeneket szeretnék: Glossostigma elatinoides, Riccia fluitans, jávai moha és pl valamilyen anuibas. Ezeket kb 3 hétig hagynám, aztán jönne pár csiga, pl afrikai zebracsiga, vagy csigaevő csiga. És utána a garnélák. Gondolkodom még CPO rákon is, vaank akik azt mondják nem fér össze, mások szerint összefér, nem tudom, de kb ennyit tervezek. Kb 5 6 garnála egy fajtából, 3 4 csiga és 3 CPO 1 fiú és 2 lány. Halakat nem tervezek bele. Életkées egy ilyen elgondolás? Esetleg még egy lámpát érdemes beszerelni, és a szűrőt idővel küldősre cserélni? Ha igen milyen típusok a legjobbak egy ilyen aksiba?
 
Szia!
A manado helyett szerintem jobban jársz ADA africanaval, vagy malaya-val, vagy valamilyen Knott, vagy Aquatic Nature aljzattal. Ezek teljesen jók kezdésnek low techbe és a vizet sem keményítik. Ha jól látom nem írtad, hogy lenne co2.
Nagy fény és co2 nélkül a glossot azt nyugodtan kihúzhatod a listáról.
Ricciából viszont tudsz gyepet csinálni, ha lapos kövekre kötözöd. ;)
 
Szia! Pl palára is kötözhetem a ricciát? Kb mennyit érdemes venni egy szép gyephez, milyen sűrűn ültessem? A többi növény az kb megfelel? Gondolom a mohát is lehet kötözni, sőt kell is.
 
Szia! Pl palára is kötözhetem a ricciát? Kb mennyit érdemes venni egy szép gyephez, milyen sűrűn ültessem? A többi növény az kb megfelel? Gondolom a mohát is lehet kötözni, sőt kell is.
A riccia no mint a gaz, ebbol elsore kevesebb is eleg lehet, ha nem akarod az egesz akváriumot becsempezni egybol vele. En pl. agyag cserepljra kotoztem damillal, jo moka. Erdemes mixelni mas mohaval, hogy ne jojjon fel.
A mohakat szalankent kotozheted fara, kore, barmire, csak eleinte surubben nyesd es szepen bedusul.
A glossot szerintem se eroltesd meg, anubiast meg sztem csak nana/petite tipust vegyel 30literbe, tobbi tul nagy.

Kulsoszurot vehetsz sok fajtat ehhez a merethez, kb. 500l/h teljesitmenyu boven jo bele, tipust/markat a milyen szurot vegyek topicban lelsz.
 
A kereskedésben azt mondták a ricciáknak mindenképpen kell co2, mert kihalnak. lehet túl korrekt volt az eladó?:) Mert máshol ezt nem hallottam. Valahol azt is olvastam hogy az anubiasokból valami méreganyag jön ki. jávai moha meg ennyire hiánycikk, Sajnos nekem nagyon kiesik a boltotok, ezért a Kutseába megyek most, mert az meg nagyon útba esik és ott azt mondták hiánycikk. Vulkainus követ tartaank, az megfelelő a moháknak és egyebeknek mit alapzat?
 
Nálam jól elvolt CO2 nélkül a riccia - amíg ki nem hajítottam. Nem fogadtam meg a bölcsek tanácsát, de nanoba valóban túl gyors. Két hét alatt kész lehet a gyeped, de egyből nyírhatod is, az elszabadult darabok pedig vagy tovább nőnek valahol, vagy a felszínen árnyékolnak. Én bazaltra kötöztem anno a mohákat (vasúti sínek melletti kupacok általában bazaltok...).
 
A követ előtte ki kell főzni vagy csak elég lemosni és mehet bele? Elméletileg a kereskedőnél lehet kapni vulkanikus követ, de ha megoldható sima vasúti töltésből si akkor azzal is spórolnék, és még tőrnem sem kell. Mivel vettem táptalajt mindenképpen akarok valami kicsi igényű ültetni valót, mint pl a crypto. Tudtok még pár hasonló gyakori, szép, hasznos és kicsi igényű ültetéses növényt?
 
A kereskedésben azt mondták a ricciáknak mindenképpen kell co2, mert kihalnak. lehet túl korrekt volt az eladó?:) Mert máshol ezt nem hallottam. Valahol azt is olvastam hogy az anubiasokból valami méreganyag jön ki. jávai moha meg ennyire hiánycikk, Sajnos nekem nagyon kiesik a boltotok, ezért a Kutseába megyek most, mert az meg nagyon útba esik és ott azt mondták hiánycikk. Vulkainus követ tartaank, az megfelelő a moháknak és egyebeknek mit alapzat?
A riccia az elvan co2 nélkül, totál igénytelen. Pl a legegyszerűbb csempe darabra (savteszt után!) neccharisnyával, vagy zuhanyozáshoz használható hablabda hálójával kötözni. Rendszeresen nyírni kell, mert gyorsan nő. Az anubias pedig nem mérgező. Jávai, karácsony, meg hasonló mohák szoktak lenni itt a fórumon ingyen elvihetőbe is. ;)

A glosso helyett kipróbálhatod a marsileát, esetleg az elatine-t is.
 
A követ előtte ki kell főzni vagy csak elég lemosni és mehet bele? Elméletileg a kereskedőnél lehet kapni vulkanikus követ, de ha megoldható sima vasúti töltésből si akkor azzal is spórolnék, és még tőrnem sem kell. Mivel vettem táptalajt mindenképpen akarok valami kicsi igényű ültetni valót, mint pl a crypto. Tudtok még pár hasonló gyakori, szép, hasznos és kicsi igényű ültetéses növényt?

Ugye te sem gondolod komolyan, hogy a vasúti töltésről szedett követ akváriumba akarod rakni?
Gondold végig, hogy milyen szennyeződések lehetnek rajta: olaj, zsír, ürülék, stb. Ha majd jól kioldódik az aksiban ez a szennyezés és minden élőlényed elpusztul, lehet nem a spórolás fog az eszedbe jutni. :)
 
Én nem főztem a követ: mostam, savaztam, mostam és ment az akváriumba. - De javítson ki valaki, ha szükséges.
Ha kell még infó mohakötözésről.
Nálam parvula van az előtérben, nem nő mint a gomba, de barnulni is csak nyírás után barnult. (Profito és carbo locsolgatása megy naponta.) - bár így utólag már nem tetszik a fű, inkább valami kis kereklevelű mutatna jól.
 
Ugye te sem gondolod komolyan, hogy a vasúti töltésről szedett követ akváriumba akarod rakni?
Gondold végig, hogy milyen szennyeződések lehetnek rajta: olaj, zsír, ürülék, stb. Ha majd jól kioldódik az aksiban ez a szennyezés és minden élőlényed elpusztul, lehet nem a spórolás fog az eszedbe jutni. :)
Tudom, hogy eretnekség, de nem a sínek közül jöttek (arrébb felhalmozott olaj és egyéb nyalánkság nyomait nem mutató kupacokból) és megkapták a száraz, nedves, sósavas, nedves kezelést. Szerintem a bazaltból már nem tud kioldódni semmi, bár nem vagyok kőszakértő. De rendben: Tibor, ne végy rólam példát!
 
azokkal a bazaltdarabokkal a fő probléma még csak nem is az olaj meg az egyéb emberi eredetű anyagok.
hanem hogy fűnyírás helyett nagyon kemény gyomírtózás megy a töltéseken. emiatt az onnan kitermelt bazaltrögök tulajdonképpen veszélyes hulladéknak számítanak, nem is lehet őket rendes lerakóban letenni.
 
nem tudom pontosan, milyen sűrűn gyomírtanak, de nem elrugaszkodott gondolat, ha azt feltételezzük, hogy legalább évente kétszer. szóval én nagyívben kerülném.
 
nem tudom pontosan, milyen sűrűn gyomírtanak, de nem elrugaszkodott gondolat, ha azt feltételezzük, hogy legalább évente kétszer. szóval én nagyívben kerülném.
A sziklás köves topikba is feldobtam a témát. Szerintem a helyzet nem reménytelen, de erősen rizikós. És örülök, hogy nekem szerencsém volt.
 
igen, láttam.
van itt egy hely, ahol kb háromezer köbméter félrehajított ilyen kitermelt bazalt van vasút alól. én is megörültem neki, aztán kicsit utánakérdeztem. azóta gumikesztyűvel fognám csak meg :)
de mondjuk arra jó volt hogy a kertben az ösvényt lerakjam vele... :)
 
Megbocsátok:) Egyébként letettem a vasúti bazaltról, elsőre nem akarok ilyenekkel bűvészkedni. Marad a két kilós bolti kő no
meg a véső, kalapács...
A nanom nem lesz full növényes nem erre hegyezem ki elsőre, de nem is akarom ,hogy kopár síkság legyen. Egy jól kezelhető ámde
mutatós gyepet szeretnék, egy nagyobb levelű kötözni valót, és pár szép ültetni valót, mert vettem táptalajt, legyen már kihasználva. holnap lesz a nagy berednezés napja. Ezekre gondoltam:

marsiele, ha nincs akkor crypto vagy riccia mint gyepek
mohákból gömbmoha van a botlban, meg még valamilyen szálas moha.
Anubias nana

kövek, sziklák esetleg valami csöves üreges műanyag a bújkáló élőlényeknek. A műanyag egyébként jó az akváriumba vagy inkább valami fát vagy kerámiáét vegyek?

Maláj tornyos csigákat rakok bele legelőszőr, aztán CPO rákokat egy párt, és esetleg később sakurákat. Ezek így elég jól takarítanak és lesz benen
egy érdekes rákocska is.

Az első vízfeltöltésről. Hogy öntsem a vízet, takarjam fóliával, hogy ne zavaraj fel a vízet vagy elég simán pl a kezem átfolyatva feltölteni?
 
Back
Oldal tetejére