• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Garnélás Kocka

scitek

Főkertész
DSC06652.jpg

Az első akváriumom.
Nem így akartam kezdeni a naplót, de szükségem lenne némi tanácsra.
Hetek óta magas a nitrát koncentráció. 20 ppm körül alakul úgy, hogy lassan már 2-3 naponta cserélek vizet. Tegnapelőtt szintén 20 ppm-et mértem, utána persze vizet is cseréltem. Most megint 20.

Paraméterek:

- Aquatlantis 30 literes kocka szett.
- Szűrőtérfogat nem nagy, de teszi a dolgát. Ammóniát a csepptesz eddig még nem jelzett.
Két rekeszben mátrix, egyben lávakő, egyben pedig perlon. Valamint egy darab 30-as szivacs is elfért még benne.
- A talaj jbl volcano mineral, lávakő és manado.
- Vízből 21 liter fért bele. 5 litert szoktam cserélni, 4 liter desztvíz, 1 liter csapvíz, 160 TDS-re kiegészítve GHplus-szal. (GH:8, KH:4)
- Növényből szerintem van gazdagon, lassan nyírni is kellene.
- Jószágból van egy darab süncsiga és néhány garnéla (kb 100).
- A növényeket tápozom. Easylife profito, carbo és fosfo most a menü. A tápanyagszintet folyamatosan mérem, napi adagolással igyekszem tartani.

A garnélák bélpoklosak. A másik két akváriumban lévők csak nyammognak, ezek még a vasat is megrágnák. Most is ott ássák a talajt, ahova tegnap a spirulínatablettát dobtam. Biztosan nincsenek túletetve.
Nem tudom, honnan jön ez a sok nitrát, a sok növény és a kevés kiéheztetett garnéla mellett.
Nyilván valami elkerüli a figyelmemet, ami nem lenne csoda, mivel szűk 5 hónapja akvarizálok.
 
Én még pénzt is adnék a Nitrátért Foszfátért.....Valami nyeli, de nem csak a növények. 😀
 
View attachment 94948

Az első akváriumom.
Nem így akartam kezdeni a naplót, de szükségem lenne némi tanácsra.
Hetek óta magas a nitrát koncentráció. 20 ppm körül alakul úgy, hogy lassan már 2-3 naponta cserélek vizet. Tegnapelőtt szintén 20 ppm-et mértem, utána persze vizet is cseréltem. Most megint 20.

Paraméterek:

- Aquatlantis 30 literes kocka szett.
- Szűrőtérfogat nem nagy, de teszi a dolgát. Ammóniát a csepptesz eddig még nem jelzett.
Két rekeszben mátrix, egyben lávakő, egyben pedig perlon. Valamint egy darab 30-as szivacs is elfért még benne.
- A talaj jbl volcano mineral, lávakő és manado.
- Vízből 21 liter fért bele. 5 litert szoktam cserélni, 4 liter desztvíz, 1 liter csapvíz, 160 TDS-re kiegészítve GHplus-szal. (GH:8, KH:4)
- Növényből szerintem van gazdagon, lassan nyírni is kellene.
- Jószágból van egy darab süncsiga és néhány garnéla (kb 100).
- A növényeket tápozom. Easylife profito, carbo és fosfo most a menü. A tápanyagszintet folyamatosan mérem, napi adagolással igyekszem tartani.

A garnélák bélpoklosak. A másik két akváriumban lévők csak nyammognak, ezek még a vasat is megrágnák. Most is ott ássák a talajt, ahova tegnap a spirulínatablettát dobtam. Biztosan nincsenek túletetve.
Nem tudom, honnan jön ez a sok nitrát, a sok növény és a kevés kiéheztetett garnéla mellett.
Nyilván valami elkerüli a figyelmemet, ami nem lenne csoda, mivel szűk 5 hónapja akvarizálok.

Nagyon kis csini ez a garnis kockád!

A 20-as nitrát még annyira még nem sok, hogy kétségbe kellene esni, de létségtelen, hogy sokkal több már nem szerencsés.
A 100 garnéla tud termelni azért rendesen! Az, hogy nincs ammónia, jó jel, illetve a nirát szint emelkedik, arra utal, hogy a szűrésed beállt, a lebontás teljes.
A nitráton kívül más tápanyag szintjét is szoktad mérni? Elsősorban a foszfátra, vasra gondolok.
Ha jól látom, van némi pontalga az oldalüvegen, ez foszfát hiányra enged következtetni. Ha a növény ne tud hozzájutni valamelyik elemhez, nem fogja tudni felvenni rendesen azt sem, amiből nagyon sok áll rendelkezésre.
 
Írtam, hogy mérem a tápanyagszintet. Vas, foszfát, nitrát. A célértékek: vas 0.1 ppm, foszfát 0.5 ppm, nitrát 10 ppm.
Az nem pontalga lesz, hanem a csiga úgy rágta le.
 
Okés, ehhez a célérték nitrát szinthez képes kicsit kevés ez a célérték foszfát szint, de engem elsősorban az aktuális értékek érdekeltek volna, az lenne informatív.
 
Az aktuális 0.1 vas, 0.5 foszfát, 20 nitrát.

A jelenlegi nitrát szinthez képest a foszfát hiány elég jelentős. A tápanyagszintek beállításánál nálam eddig az optimális arányok elérése és fenntartása volt a célravezető. Nitrát-foszfát optimális arány 10:1 (kb.).
Én a következőt csinálnám: első körben emelném a foszfát szintet, hogy a növények el tudják kezdeni a nitrátot is nagyobb mennyiségben "megenni" 1-1,5 ppm-ig nyugodtam felmehet a foszfát. Ezzel együtt a vasat is emelném 0,2-re. Amikor azt látod, hogy elkezd csökkenni a nitrát, fokozatosan lehet csökkenteni a foszfát és vas szintet is.
 
Akartam javasolni dobj be egy pár úszó növényt az rendezi a nitrátot. De látom van gazdagon. 😀
 
A jelenlegi nitrát szinthez képest a foszfát hiány elég jelentős. A tápanyagszintek beállításánál nálam eddig az optimális arányok elérése és fenntartása volt a célravezető. Nitrát-foszfát optimális arány 10:1 (kb.).
Én a következőt csinálnám: első körben emelném a foszfát szintet, hogy a növények el tudják kezdeni a nitrátot is nagyobb mennyiségben "megenni" 1-1,5 ppm-ig nyugodtam felmehet a foszfát. Ezzel együtt a vasat is emelném 0,2-re. Amikor azt látod, hogy elkezd csökkenni a nitrát, fokozatosan lehet csökkenteni a foszfát és vas szintet is.

Értettem. Megvárom míg a garnélák megeszik a sóskát, utána cserélek vizet és emelek a foszfáton valamint a mikron.
Azt tudom, hogy az optimális nitrát-foszfát arány 16:1, de mindenhol riogatnak vele. A cseppteszt skáláján a 0.4 már a sárga zónában van.
 
Értettem. Megvárom míg a garnélák megeszik a sóskát, utána cserélek vizet és emelek a foszfáton valamint a mikron.
Azt tudom, hogy az optimális nitrát-foszfát arány 16:1, de mindenhol riogatnak vele. A cseppteszt skáláján a 0.4 már a sárga zónában van.

A teszten valóban így van feltüntetve, viszont az 1 ppm foszfáttól még a kényesebb garnéláimnak sem volt semmi baja. Neocaridinák meg sokkal ellenállóbbak.
Nekem a 10:1-es arányszám volt az üdvözítő algamentesség szempontjából, a 0,5-ös foszfát mellé 5-ös nitrát volt a jó.
Az EI tápozás pl. magasabb értékekkel dolgozik és sokan tartanak garnélát ilyen tápozás mellett is.
 
A cserevízbe beleöntöttem a megfelelő mennyiségű profito-t és fosfo-t.
Vártampicit míg átforgatja a szűrő és beizzítottam a laboratóriumot.
A nitrát 15 ppm, a foszfát 1 ppm, a vas 0.2 ppm lett.
Maradhat? :)
 
A cserevízbe beleöntöttem a megfelelő mennyiségű profito-t és fosfo-t.
Vártampicit míg átforgatja a szűrő és beizzítottam a laboratóriumot.
A nitrát 15 ppm, a foszfát 1 ppm, a vas 0.2 ppm lett.
Maradhat? :)
A színekkel ne foglalkozz, az érték a lényeg. Amúgy belőni könnyebb, mint hosszú távon fenntartani stabilan ;)
 
A cserevízbe beleöntöttem a megfelelő mennyiségű profito-t és fosfo-t.
Vártampicit míg átforgatja a szűrő és beizzítottam a laboratóriumot.
A nitrát 15 ppm, a foszfát 1 ppm, a vas 0.2 ppm lett.
Maradhat? :)

Igen, szerintem jó lesz. Az elkövetkező napokban mérj még rá, hogy lásd, melyik érték merre mozdul el, kell-e foszfát pótlás.
 
Értettem. Megvárom míg a garnélák megeszik a sóskát, utána cserélek vizet és emelek a foszfáton valamint a mikron.
Azt tudom, hogy az optimális nitrát-foszfát arány 16:1, de mindenhol riogatnak vele. A cseppteszt skáláján a 0.4 már a sárga zónában van.
Annyira nem kell félni, nálam 30-as nitrát és 1.8-as foszfát mellett halak, garnélák vígan él voltak.
 
Kifogytam a nitrát teszből, csak tesztcsíkkal mértem. 10 ppm.
Vizet is cseréltem, bár nem akartam, de a szűrőben a vízpumpa eldugult. Mire kiporszívóztam a szűrőházat, leszaladt 7 liter víz.
Megrendeltem a vízteszteket, remélem hamar ideér.
 
Tegnap mértem:
Kód beillesztése:
NO3:   8
PO4:   0.5
Fe :   0.08
K  :   8
GH :   10
KH :   5

Kiegészítettem 10; 1; 0.1 értékekre.
Viszont dzsungel van. Legutóbb nyírás után kezdett emelkedni a nitrát. Lesz ami lesz, de hétvégén kopasztok.

View attachment 95244
Alakul...ha a növények igénylik, vason még tudsz emelni. Nálam 0.2-0.3 szintnél sincs semmi gond.
 
Back
Oldal tetejére